W dniu 7 września 2013 roku w Praszce odbyła się Wojewódzka Inauguracja 21. Europejskich Dni Dziedzictwa 2013, które w tym roku obchodzone są pod hasłem NIE OD RAZU POLSKĘ ZBUDOWANO. W hasło obchodów EDD wpisała się 150. rocznica Powstania Styczniowego. Należy podkreślić, że na terenie Gminy Praszka stoczono kilka potyczek (od kwietnia do października 1863 roku) między oddziałami powstańczymi a rosyjskimi.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością parlamentarzyści, władze rządowe i samorządowe Województwa Opolskiego, władze samorządu Powiatu Oleskiego i Gminy Praszka, harcerze i harcerze seniorzy, uczniowie szkół oraz licznie przybyli goście i mieszkańcy naszej gminy.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Praszce odprawionej przez ks. Dziekana Dekanatu Praszkowskiego Mieczysława Papiernika oraz ks. Proboszcza Prafii Ireneusza Skrobota, który wygłosił homilię.

Następnie w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Praszce odbył się wykład prof. Stanisława Tadeusza Olejnika, prezesa Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego, pt. POWSTANIE STYCZNIOWE NA ZIEMI WIELUŃSKIEJ. Po nim Irena Szczepańska – dyrektor Muzeum w Praszce ogłosiła wyniki konkursu na film POWSTANIE STYCZNIOWE NA TERENIE GMINY PRASZKA, a dyplomy i nagrody książkowe wręczył burmistrz Praszki Jarosław Tkaczyński. Burmistrz Praszki wręczył również przybyłym gościom okolicznościowe medale, wyemitowane na pamiątkę Wojewódzkiej Inauguracji 21 Europejskich Dni Dziedzictwo w Praszce
i 150. rocznicy Powstania Styczniowego.

Kolejna część uroczystości odbyła się przed budynkiem Muzeum w Praszce, gdzie w asyście kompani honorowej Wojska Polskiego z 24 Polowej Technicznej Bazy Wojsk Lądowych w Szumiradzie oraz Orkiestry OSP w Przedmościu nastąpiło uroczyste odsłonięcie przez Marszłka Województwa Opolskiego Józefa Sebestę oraz Burmistrza Praszki Jarosława Tkaczyńskiego tablicy pamiątkowej poświęconej 150. rocznicy Powstania Styczniowego a ks. Ireneusz Skrobot dokonał jej poświęcenia. Następnie odczytano Apel Poległych oraz oddano salwy honorowe. Na cmenatrzu parafialnym w Praszce, pod Pomnikiem Powstańców delegacje złożyły wieńce.

Ostatnia część odbyła się w obozowisku powstańczym usytuowanym nad rzeką Wyderką. Tam też grupy rekonstrukcyjne: Stowarzyszenie Historyczne Batalionów Narodowych w Czastarach i Grupa Pokazów Historycznych RYCAR odtworzyły bitwę pod Kuźniczką, w której oddział Józefa Oksińskiego starł się z oddziałem wojsk rosyjskich. Była to duża atrakcja dla wszystkich przybyłych, a także żywa lekcja historii dla dzieci i młodzieży. Każdy mógł zwiedzić obozowisko, a także wziąść udział w śpiewaniu pieśni patriotycznych przy ognisku, które zakończyło Wojewódzką Inaugurację Europejskich Dni Dziedzictwa w Praszce.