Dnia 8 czerwca 2011 roku w Muzeum w Praszce odbyło się spotkanie z podróżnikiem, żeglarzem panią Ewą Skut.

Podczas prelekcji Pani E. Skut wspominała o swoich podróżach na żaglowcach "Panorama Wrocław" i "Selma Expeditions" na Antarktydę, przybliżając zebranym ten nieznany, ale fascynujący świat przyrody. Antarktyda jest jedynym kontynentem, na którym nie osiedlili się ludzie. Jej mieszkańcami są jedynie załogi polarnych stacji naukowych (okołó 50).

Na prezentowanych fotografiach można było zobaczyć ogromne góry lodowe o niepowtarzalnych kolorach i kształtach wyrzeźbionych przez przyrodę oraz ciekawe populacje zwierząt i ptaków zamieszkujących tę polarną krainę. Prelekcji towarzyszył bardzo ciekawy pokaz multimedialny, który słuchaczom przybliżył bajkowy świat lodowców.

Podczas projekcji kilku krótkich filmów, było się żeglarzem wśród mruczących lodowców spływających do oceanu, wśród skutej lodem i pokrytej śniegiem groźnej, ale zarazem fascynującej w swej surowości krainie, gdzie zwierzęta są głównymi mieszkańcami, a człowiek tylko gościem.

Ewa Skut – z wykształcenia informatyk, z zamiłowania żeglarz i podróżnik, na co dzień matka i żona, wrocławianka przeszczepiona z Gorzowa Wielkopolskiego. Przepłynęła 30 000 Mm w rejsach żeglarskich po obu stronach kuli ziemskiej, ze szczególnym umiłowaniem lodowatych wód Arktyki i Antarktyki. Jest pomysłodawczynią i główną organizatorką kobiecych wypraw morskich "Damy pod żaglami" po wodach północnego Atlantyku, a także wielu innych imprez żeglarskich. W ostatnich latach odkryła w sobie pasję pisarską. Jej artykuły ukazują się w „Żaglach” oraz we wrocławskim periodyku „Szkwał”. Jej debiut książkowy "Pod żaglami wśród polarnych lodów", do której przeczytania serdecznie zachęcam, to zbiór wspomnień z rejsów polarnych w latach 2005–2009. Jest to ciekawa lektura, momentami mrożąca krew w żyłach, bogato ilustrowana głównie zdjęciami autorki.

 

P1020187.jpeg P1020196.jpeg P1020198.jpeg P1020202.jpeg