W sobotę 11 listopada, jak Polska długa i szeroka, świętowano 105. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Uroczystości z tej okazji odbyły się również w Praszce.

Najpierw, o godz. 10:00, w obu praszkowskich kościołach odprawione zostały msze św. w intencji mieszkańców. Z kolei w Centrum Sportu „Kotwica” rozgrywano, licznie obsadzony, ogólnopolski turniej tenisa stołowego.

O godz. 15:00 przed Muzeum w Praszce zebrali się mieszkańcy, powiatowi i gminni samorządowcy, radni, przedstawiciele gminnych jednostek. Obecne były poczty sztandarowe OSP, harcerzy oraz szkół. Przed tablicą pamiątkową ku czci poległych w obronie niepodległości wartę pełniły harcerki Dominika Krupa i Maja Garyga. Orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Przedmościa odegrała wiązankę melodii patriotycznych, rozpoczynając od „My pierwsza brygada”. W uroczystości uczestniczyła liczna grupa harcerzy z Hufca Praszka im. Bohaterów Września 1939 roku pod opieką Grzegorza Nowałki, Agnieszki Nowałki i Aleksandry Nowałki.

Jarosław Zalewski, gminny komendant ochrony przeciwpożarowej, dowódca uroczystości, złożył przed burmistrzem Jarosławem Tkaczyńskim meldunek o gotowości pododdziałów do rozpoczęcia obchodów, które poprowadził Jacek Pac, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Praszce. Powitał on gości wydarzenia, wśród których byli m.in.: Stanisław Belka - wicestarosta oleski, Krzysztof Chudzicki - wiceprzewodniczący Rady Powiatu oleskiego, Jarosław Tkaczyński - burmistrz Praszki, Danuta Janikowska - wiceburmistrzyni, Bogusław Łazik - przewodniczący Rady Miejskiej w Praszce. Przy dziękach Mazurka Dąbrowskiego na maszt wciągnięta została biało-czerwona flaga, a poczet flagowy tworzyli druhowie: Bartosz Kotarski, Patryk Kinast i Kamil Janas z OSP w Praszce.   

- Stoimy przed ścianą, na której jest tablica z nazwiskami osób poległych w obronie naszej wolności zarówno w 1918, jak i w 1939 roku - powiedział burmistrz Praszki. - Cześć i chwała im, bo wywalczyli nam wolną ojczyznę.

Po oficjalnym otwarciu uroczystości złożono wiązanki pod tą tablicą. W imieniu władz powiatowych uczynili to: Stanisław Belka, Krzysztof Chudzicki oraz radny Kordian Poniatowski, gminnych: Jarosław Tkaczyński, Danuta Janikowska i Bogusław Łazik, zaś w imieniu PSL Leszek Kałwak i Lidia Jędrysiak. Delegacja harcerzy z wiązanką udała się na cmentarz parafialny, na grób poległych powstańców.

Następnie uczestnicy wydarzenia przemaszerowali do domu kultury, gdzie odbyła się część artystyczna obchodów - poprowadziła ją Barbara Adamska, instruktorka M-GOKiS. Rozpoczęli „Mali Patrioci” - przedszkolacy z Przedszkola Sióstr Felicjanek w Praszce, a po nich - w wiązance piosenek patriotycznych - zaprezentował się Zespół Pieśni Ludowej „Prosna”. Głównym punktem był natomiast koncert laureatów Festiwalu Pieśni Patriotycznej o puchar starosty oleskiego.

- W przesłuchaniach wzięli udział reprezentanci 18 szkół i ośrodków z Praszki, Gorzowa Śląskiego, Rudnik, Dalachowa, Kościelisk, Strojca, Radłowa, Sternalic, Żytniowa oraz Wierzbia - wyjaśnił Włodzimierz Długosz, przewodniczący jury, w skład którego wchodzili jeszcze Marlena Iwańska i Mariusz Buczek. - Łącznie wysłuchaliśmy czterdziestu trzech prezentacji wokalnych. Repertuar był zróżnicowany, a wykonania stały na wysokim poziomie.

W kategorii zespołów dwa równorzędne 1. miejsce komisja konkursowa przyznała „Czwóreczkom” z SP 4 Praszka i „Fabrykantom” z Fabryki Muzyki w Gorzowie Śląskim. 2. miejsce zajął „Klasowy Band” z SP w Radłowie, zaś dwie trzecie nagrody przypadły „Trio Emdejot” z SP 2 Praszka i duetowi Wiktoria Borek i Nina Staniszewska z I LO w Praszce.

W kategorii klas I-III trzy pierwsze lokaty zajęły kolejno: Dominika Korzeniowska (SP 2 Praszka), Liwia Jakubowska (SP 3 Praszka) oraz Lidia Wolna (Centrum Edukacji Wokalnej Gorzów Śląski). Wśród klas IV-VI laureatkami zostały: Hanna Rasztar, Oliwia Migoń (obie Fabryka Muzyki Gorzów Śląski) i Klaudia Rzepka (PSP Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich z Wierzbia). W najstarszej grupie (klasy VII-VIII) podium obsadziły: Jagoda Rozmarynowska (SP 4 Praszka), Barbara Belka (PSP Dalachów) i Małgorzata Urbańska (PSP Sternalice).

W kategorii szkół ponadpodstawowych najlepsze okazały się: Nikola Czerchlańska (Fabryka Muzyki Gorzów Śląski), Maria Molska (GOKSiR Rudniki) oraz Dominika Jacheć (Centrum Edukacji Wokalnej Gorzów Śląski).

Nagrodę główną - Grand Prix - otrzymała Roksana Maruska z Zespołu Szkół w Gorzowie Śląskim.

Puchary i dyplomy wręczali: Stanisław Belka, Jarosław Tkaczyński, Bogusław Łazik i Włodzimierz Długosz.

- Cieszy mnie, że w koncercie wystąpiło prawie sto procent laureatów - zauważyła Barbara Adamska. - Zabrakło tylko jednego.

Nad stroną techniczną wydarzenia czuwali Maciek Śliwiński i Marcin Piszczałka. 

A.S.