Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Praszka po raz kolejny przyłączyła się do kampanii Narodowe Czytanie, zainicjowanej w 2012 roku przez ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, i w sobotę 9 września zorganizowała w parku przy pl. Grunwaldzkim biesiadę literacką. Tym razem na tapet wzięto (tak, tak - to jest prawidłowe określenie, a nie dotychczas powszechnie stosowane „na tapetę) powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

Do czytania jej fragmentów Sylwia Pietras, dyrektorka placówki, zaprosiła 10 osób - nie tylko dorosłych, znanych w mieście, ale także uczniów praszkowskich szkół.

- „Nad Niemnem” to książka Elizy Orzeszkowej, dwukrotnie nominowanej do Literackiej Nagrody Nobla, jednej z najbardziej wykształconych kobiet tamtego okresu, która wygrała w ogólnopolskim plebiscycie czytelników. Początkowo była publikowana w cotygodniowych odcinkach w „Tygodniku Ilustrowanym”, a w 1888 roku została wydana w tradycyjnej formie. Autorka nie spodziewała się tak ogromnego sukcesu swojej powieści.

Gośćmi Narodowego Czytania byli: Jarosław Tkaczyński - burmistrz Praszki z małżonką, Danuta Janikowska - wiceburmistrzyni, Maria Feliks - dyrektorka muzeum, Jadwiga Czeszek - poprzednia dyrektorka biblioteki. Konferansjerką wydarzenia była Julia Wilk, studiująca w Warszawie praszkowianka.

- Narodowe Czytanie to kampania promująca czytelnictwo literatury, szczególnie tej rodzimej - zauważyła prowadząca.

Rozpoczęto od ścieżki dźwiękowej do filmu „Nad Niemnem”, a następnie w role bohaterów powieści wcielili się kolejno: Krystyna Preś - prezeska Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Praszce, Andrzej Szatan - redaktor portalu AS Serwisowy - Praszkowski Przegląd Wydarzeń i Kacper Kaczmarek - uczeń Szkoły Ponadpodstawowej przy ul. Sportowej, Brygida Jachymska i Karina Kłosiak-Chwiłka - nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 2, Łukasz Bilski - radny rady miejskiej, Nikodem Meroń i Iwona Bulak - uczniowie ze Sportowej, Julia Wilk i Kamil Kowalczyk - prezes firmy Goskom. Słuchało ich około 60 osób, którym do gustu przypadła także dekoracja - inna, niż w poprzednich edycjach.

Po zakończeniu czytania uczestnicy udali się do jednego z pomieszczeń bibliotecznych na poczęstunek przygotowany przez Gminną Spółdzielnię „Samopomoc Chłopska” w Praszce.

Wydarzenie zorganizowały: Sylwia Pietras, Justyna Drewniok, Sabina Lambryczak oraz kierowniczki bibliotecznych filii: Anna Ulrych (Wierzbie), Aneta Owczarek (Gana i Kowale) i Sylwia Młynek-Klich (Strojec).