W dniu 11-02-2010 r. w Muzeum w Praszce miało miejsce otwarcie wystawy pt. Kult Matki Boskiej na Ziemi Wieluńskiej. Wystawa pochodzi ze zbiorów: Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu oraz parafii WNMP i Św. Rodziny w Praszce. Wystawę można oglądać do 20 kwietnia 2010 r.
Kult Matki Boskiej na ziemi wieluńskiej jest ekspozycją, która ukazuje najważniejsze święta i uroczystości w cyklu dorocznym poświęcone Bożej Rodzicielce. Wystawa ma charakter etnograficzny i ukazane zostały na niej wierzenia oraz zabiegi magiczne wynikające z wierzeń ludowych praktykowanych od pokoleń.
Wędrówkę rozpoczynamy od święta Oczyszczenia Najświętszej Marii Panny - popularnie zwanego dniem Matki Boskiej Gromnicznej. W dalszej wędrówce zatrzymujemy się w najpiękniejszym miesiącu roku - maju. Szczególnie w Polsce gromadzimy się w tym miesiącu wieczorami w kościołach, przy grotach, kapliczkach i figurach przydrożnych. Dzień Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w kulturze ludowej nazywany jest powszechnie dniem Matki Boskiej Zielnej. Nazwę tę zawdzięcza zwyczajowi święcenia ziół i wywodzi się z X wieku. Ważnym miejscem w kulcie maryjnym na ziemi wieluńskiej jest źródełko "objawienia" w Dzietrznikach ponadto lokalne odpusty w parafiach i pielgrzymki do miejsc szczególnej czci Matki Boskiej. Jednym z ostatnich świąt poświęconych Matce Boskiej a mający w wierzeniach ludowych charakter agrarny jest dzień 8 września - dzień Matki Boskiej Siewnej. Nie można zapomnieć o październiku miesiącu w którym odmawiamy różaniec. Lud śpiewając i odmawiając różaniec, przypominał sobie prawdy wiary przez tę "skróconą ewangelię".
Przegląd ludowej obrzędowości świąt Matki Boskiej wykazuje, że święta te były ściśle wprzęgnięte w rytm kalendarza społeczności rolniczej. Kalendarz ten był nade wszystko kalendarzem solarnym, a jego zwrotne punkty zawsze były akcentowane czasem świątecznym.
Od 20-01-2010 do 30-03-2010 można oglądać w Muzeum w Praszce wystawę pt. Malarstwo i kaligrafia japońska. Wystawa pochodzi ze zbiorów autora.
-
Muzeum w Praszce zaprasza
na nową wystawę czasową pt. "Magiczne Zacisze". prezentującą twórczość Pań działających w grupie Magiczne Zacisze przy Gminnym Kole Emerytów Rencistów i Inwalidów w Praszce.
Czytaj artykuł