Położenie

Miasto i gmina Praszka położone jest w północno-wschodniej części województwa opolskiego. Powierzchnia tej jednostki terytorialnej wynosi 102,8 km2, ludność zaś 12.960 osób, w tym miasto Praszka 7.182 (dane z GUS z dnia 31.12.2022).

Siedzibą gminy jest miasto Praszka leżące w środkowo-zachodniej części gminy, w międzyrzeczu Prosny i Wyderki. Pod względem geograficznym obszar gminy należy do Wyżyny Śląskiej, jej północno-wschodniej części, którą jest Obniżenie Warciańsko-Prośniańskie. Miasto i gmina Praszka położone jest przy trasie Łódź - Opole, w połowie drogi między Wieluniem a Kluczborkiem i Olesnem, w odległości 20 km od tych miast.

Odległości od innych większych miast wynoszą: Częstochowa, Opole, Sieradz - około 60 km, Katowice, Łódź, Wrocław - około 130 km, Kraków - około 200 km, Poznań - około 230 km, Warszawa - około 240 km.

Dostępność do lotnisk przedstawia się następująco: Katowice-Pyrzowice - około 120 km, Wrocław - około 140 km, Kraków - około 200 km, Poznań - około 230 km, Warszawa - około 240 km.

Do najbliższej autostrady (A1) z Praszki jest około 50 km, około 75 km do autostrady A4 oraz około 40 km do drogi ekspresowej S8. Przez Gminę Praszka przebiegają dwie drogi krajowe: nr 45 (Granica Państwa - Chałupki - Krzyżanowice - Racibórz - Opole - Kluczbork - Praszka - Wieluń - Złoczew) i nr 42 (Namysłów-Kluczbork-Praszka-Pajęczno-Radomsko-Skarżysko Kamienna-Rudnik). Miasto posiada zatem dogodne położenie komunikacyjne. 

Gmina Praszka

O Gminie

Gmina Praszka jest gminą miejsko-wiejską o charakterze przemysłowo-rolniczym. Miasto położone jest w centrum regionu rolniczego, dla którego stanowi bazę zaopatrzeniową i usługową, a także ośrodek kulturalno-oświatowy.

Głównym zakładem w Praszce jest Neapco Europe Sp z o.o. (dawny tedrive Poland Sp z o.o. a wcześniej Visteon Poland S.A. oraz Zakłady Sprzętu Motoryzacyjnego POLMO, powstałe w latach 70-tych). Zakład stanowi część spółki Neapco z główną siedzibą w Pottstown w USA. Neapco to przedsiębiorstwo o długiej i ugruntowanej historii związanej z przemysłem samochodowym, to producent uniwersalnych przegubów, elementów i podzespołów przeniesienia napędu, przekładni oraz układów napędowych. Fabryka w Praszce wytwarza wyroby z grupy "chassis", czyli podwoziowe, półosie do samochodów osobowych Ford i części zamienne, gorąco zwijane sprężyny zawieszenia, aluminiowe odlewy ciśnieniowe, pompy wody i oleju, pneumatykę hamulcową i silniczki elektryczne.

Drugim co do wielkości działającym od kilku lat zakładem w Praszce jest Marcegaglia Poland Sp. z o.o. produkujący m.in. rury stalowe, wymienniki ciepła do lodówek oraz płyty warstwowe. Jest to zakład włoskiej grupy przemysłowej Marcegaglia, wiodącej światowej grypy przemysłowej w sektorze przetwórstwa stali.

Obok tradycyjnego przemysłu maszynowego dynamicznie rozwijają się inne branże: handel czy szeroko rozumiane pośrednictwo i usługi. Rozwija się też sieć banków i instytucji pośrednictwa ubezpieczeniowego. Na terenie gminy produkuje się m.in: odzież, maszyny pakujące w folie, kwiaty balkonowe i rabatowe, chryzantemy, pasze i koncentraty, wyroby z metali, tworzyw sztucznych, gumy, wyroby cukiernicze i piekarnicze, odlewnicze stopy miedzi, wyroby ze stopów miedzi, meble tapicerowane, stolarkę budowlaną, wyroby z drewna, świece i znicze nagrobkowe, wyroby wędliniarskie.

Naturalne warunki przyrodnicze, ładne pagórkowate tereny, znaczna odległość od dużych ośrodków przemysłowych, a w związku z tym mało skażone środowisko, atrakcyjność kompleksów leśnych, względnie czyste wody w rzekach i strumieniach powodują, że teren gminy jest atrakcyjny turystycznie. Zagospodarowanie terenu pozwala rozwijać turystykę rowerową i pieszą po terenach leśnych oraz spływy kajakowe rzeką Prosna.

W mieście działa Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, biblioteka, muzeum i kino. Wśród licznych zabytków i miejsc sakralnych na uwagę zasługują kościoły w Praszce, Kowalach, Strojcu i Wierzbiu, a także doskonale zachowany staromiejski układ urbanistyczny rynku przy Placu Grunwaldzkim, dawna synagoga żydowska oraz kolej wąskotorowa z 1916 r.

Gmina posiada zaplecze sportowo-rekreacyjne takie jak:

  • kryty basen z sauną

  • stadion sportowy na około 400 osób

  • hala sportowa obok stadionu

  • miejsca noclegowe na około 50 miejsc

Nowoczesne zaplecze sportowo-rekreacyjne może posłużyć grupom sportowym, klubom i indywidualnym osobom do realizacji ich programów treningowych.