W sobotę 12 listopada w klubie osiedlowym Spółdzielni Mieszkaniowej w Praszce, popularnym „Baraczku”, odbyło się spotkanie członków Koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, którzy w tym roku obchodzili jubileusz co najmniej 75-rocznicy urodzin.

- To już nasza kilkuletnia tradycja - tłumaczy Henryk Wróblewski, przewodniczący koła. - W tym roku jubileusze świętują 23 osoby.

Gośćmi wydarzenia byli Krzysztof Pietrzyński, sekretarz gminy oraz Krystyna Preś, pani prezes Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Praszce, która podarowała organizatorom zestaw słodyczy.

Na początku uroczystości przewodniczący Wróblewski złożył jubilatom życzenia.

- Życzę wam przede wszystkim zdrowia i spełnienia marzeń, bo bez względu na wiek wszyscy na nie zasługujecie - powiedział. - Także uznania i szacunku oraz tego, abyście nigdy nie byli sami.

Zanim rozpoczęto honorowanie jubilatów, to odbyła się krótka część artystyczna, w której wiersze i piosenki zaprezentowali Adam Łucki i Józef Kubacki, członkowie koła.

75-lecie urodzin w 2022 roku obchodzili: Sabina Borecka, Krzysztof Dorywała, Teresa Hadryś, Andrzej Hombek, Jadwiga Jachymska, Janina Klimas, Leokadia Kuliberda, Wiesława Krajewska, Zdzisław Kryściak, Anna Kubisiak, Edmund Łucki, Janina Mirowska, Ewa Parol, Ewa Pietrzak, Czesława Pokorska, Zofia Rzepka, Jerzy Wajnert i Józef Pokorski.

80. urodziny świętowały Denisa Sokół i Zdzisława Młynarczyk, 85. - Iwona Nalichowska, 90. - Hans Sasse, zaś 95. - Natalia Krzymińska.

Wszyscy jubilaci odebrali z rąk Henryka Wróblewskiego symboliczne „ordery” oraz „cyrografy” z wierszem „Z dumą przyznaj się do wieku, bo wiek świadczy o człowieku. Ogrom wiedzy, doświadczenia, godny jest pozazdroszczenia. Każdy dzień chwytaj z radością, darz swych bliskich szczerą miłością. Przez życie idź z uśmiechem szerokim, stawiaj czoła górom wysokim. Żyj nie licząc wcale lat, wciąż z rozkoszą patrz na świat. Zawsze zdrowy z lekarstw kpij, i rozkosznie zawsze śnij”.

Upominki od gminy Praszka wręczył Krzysztof Pietrzyński. Dwoje najstarszych jubilatów - Hans Sasse i Natalia Krzymińska - otrzymało dodatkowe prezenty.

Było „Sto lat”, lampka szampana, tort przygotowany przez Gminną Spółdzielnię „Samopomoc Chłopska” oraz uroczysta kolacja. Nie zabrakło tańców, do których muzykę serwował DJ Amadeusz ze Strojca. Jako pierwsza na parkiet ruszyła Natalia Krzymińska, a do pląsów zaprosił ją przewodniczący koła.

Pani Natalia urodziła się w 1927 roku w Pątnowie. W 1950 roku wyszła za mąż i zamieszkała w Przedmościu, tuż przy „granicy” z Praszką, gdzie przez cały czas pracowała na gospodarstwie rolnym. Ma córkę (Wanda) oraz syna (Andrzej).

Jaką receptę na długowieczność ma jubilatka?

- Przede wszystkim odpowiednia dieta - wyjaśnia 95-latka. - Jeść można wszystko, ale nie za tłusto, często i małe porcje. Po pracy nie należy zapominać o odpoczynku, trzeba dbać o sen. U mnie na obiad musi być zupka, najlepiej na rosołku. A na śniadanie mleko. Jeśli mięso, to tylko z kurczaka. Jestem sama, więc lubię sobie trochę poleżeć.     

* * *

Pod koniec października w kole odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze. Wybrano władze na kolejną, 5-letnią kadencję. Z kandydowania zrezygnował wieloletni działacz, kiedyś także przewodniczący, Adam Łucki. Nowy zarząd tworzą: Henryk Wróblewski (przewodniczący), Wiesława Kubacka i Włodzimierz Gładysz (zastępcy przewodniczącego), Maria Gadomska (sekretarz), Wiesława Pietrzak (skarbnik), Irena Pietrzak, Anna Pluskota oraz Alina Poniatowska (członkinie).

A.S.