W piątek 23 września Szkoła Podstawowa nr 3 w Praszce była gospodarzem I Turnieju Profilaktycznego. Uczestniczyły w nim reprezentacje szkół podstawowych z Praszki (SP 2, SP 3, SP 4), Kowali, Przedmościa oraz Strojca (Zespół Szkolno-Przedszkolny).

- Został on zorganizowany z inicjatywy burmistrza Jarosława Tkaczyńskiego oraz radnych - wyjaśnia Patrycja Belka, dyrektorka „Trójki”. - Dzisiejsze spotkanie jest podsumowaniem tego, co w zakresie profilaktyki uzależnień robi się w naszych placówkach, bo każda z nich realizuje swój własny program w tym zakresie. Są to działania antyalkoholowe, antynikotynowe, przeciw uzależnieniu od internetu oraz telefonów komórkowych. Te dwa ostatnie to siecioholizm i fonoholizm.

Rozpoczęło się od turnieju piłki nożnej chłopców z klas starszych (VI-VIII).

- Sześcioosobowe zespoły - bramkarz i pięciu zawodników w polu - rozgrywają dziesięciominutowe spotkania systemem „każdy z każdym” - informował prowadzący tę konkurencję Andrzej Rychter.

Turniej zdominowali futboliści „Dwójki” (opiekun Katarzyna Mateja-Pecyna) oraz „Trójki” (Jacek Tobiś). Obie ekipy w czterech meczach zgromadziły po 10 pkt (3 zwycięstwa i 1 remis), a o 1. miejscu SP 2 zadecydował lepszy bilans bramkowy (8-0 przy 5-1 SP 3). Kolejne lokaty zajęły: 3. SP Kowale (Rafał Grzebiela) - 4 (bramki 3-4), 4. ZSP Strojec (Sebastian Uznański) - 2 (3-6), 5. SP 4 (Marcin Ośródka) - 1 (1-9).

W tym samym czasie w sali informatycznej 4-osobowe reprezentacje poszczególnych placówek rozwiązywały - złożony z kilkunastu pytań - test profilaktyczny, przygotowany przez Małgorzatę Topołę-Górkę, nauczycielkę biologii z „Trójki”. Później trafność odpowiedzi sprawdziły nauczycielki Barbara Sośnicka-Ciupa, Agnieszka Nowałka i Anna Olejnik.

- Poziom był bardzo wyrównany, ale nikt z uczniów nie zdobył kompletu punktów - informuje pani Barbara.

SP 4 zgromadziła 57 pkt, Strojec - 55, zaś SP 3, SP 2 i Kowale - po 53 pkt.

Po rozwiązaniu testu i ogłoszeniu wyników ta sama grupa przystąpiła do wykonywania na komputerach ulotki z hasłem profilaktycznym. Nad tą częścią czuwał Zbigniew Młynarczyk.

Natomiast dzieci z klas I-III (10-osobowe drużyny) miały w sali gimnastycznej gry i zabawy sprawnościowe, które prowadziła Renata Mieszkalska, nauczycielka wychowania fizycznego. Pomagali jej Grzegorz Nowałka, Anna Bartosińska oraz uczennice: Dalia Jabłońska, Amelia Orzeszyna, Emilia Popczyk, Laura Lewandowska, Alicja Pryszcz oraz Alicja Sokół.

- Było pięć konkurencji - wyjaśnia Renata Mieszkalska. - bieg z piłką lekarską, bieg z przejściem przez szarfę, bieg z piłką i z przejściem przez hula hop, skoki z piłką między kolanami oraz rzuty do kosza. Dzieci miały naprawdę wielką frajdę.

Najlepsza okazała się „Czwórka” (opiekun Ewa Rychter) - zgromadziła 29 pkt i wyprzedziła Strojec (Krystyna Kukuł) - 19, SP 2 (Karina Jagieniak) -19, SP 3 (Ewelina Ziółkowska) - 18 i Przedmość (Anna Panus) - 8.

Inna grupa maluchów w świetlicy szkolnej wykonywała plakaty związane z tematyką turnieju. Zostały one później zaprezentowane na zakończenie imprezy.

Uroczyste podsumowanie I Turnieju Integracyjnego z udziałem burmistrza Tkaczyńskiego odbyło się w sali sportowej. Rozpoczął je taneczny popis kilkunastoosobowej grupy cheerleaderek, prowadzonej przez Anetę Bagińską.

- Taka sytuacja rzadko się zdarza, że w jednym miejscu spotykają się wszystkie szkoły - zauważyła dyrektorka „Trójki”. - Dziś nie chodziło o pokazanie kto jest lepszy, ale o dobrą zabawę. Ważna była też integracja.

- Profilaktyka jest ważnym elementem edukacji - dodał włodarz Praszki, który następnie wręczył przedstawicielom wszystkich szkół puchary za udział w tym wydarzeniu.

Burmistrz przekazał również informację, iż każda placówka otrzyma środki finansowe na zakup sprzętu sportowego.

- Do podziału jest sześćdziesiąt tysięcy złotych - wyjaśnił Jarosław Tkaczyński.

W zakończeniu uczestniczyły także dyrektorki szkół uczestniczących w turnieju: Patrycja Belka (SP 3), Iwona Ignaczak (SP 2), Karolina Kryściak (Kowale), Halina Kowalczyk (Strojec), Jolanta Galant (Przedmość). Pod nieobecność Emilii Olszowej „Czwórkę” reprezentowała Ewa Rychter.

- Mam nadzieję, że turniej będzie kontynuowany w kolejnych latach - powiedział na koniec burmistrz Tkaczyński.

- Dziękuję wszystkim nauczycielom, którzy włączyli się w przygotowanie tego turnieju - podsumowała Patrycja Belka.

Dla wszystkich uczestników gmina przygotowała słodki poczęstunek.

Na całością turnieju czuwała Danuta Czemielewska-Cholak, wicedyrektorka SP nr 3.   

A.S.

 

Fot. A.S.