W niedzielę 14 sierpnia Ochotnicza Straż Pożarna w Ganie świętowała jubileusz 100-lecia istnienia. Obchody - na placu przed remizą - zgromadziły liczną grupę mieszkańców, a także zaproszonych gości. Wśród nich byli: burmistrz Jarosław Tkaczyński - prezes Zarządu Miejsko-Gminnego OSP w Praszce, st. kpt. Kamil Pęcherz - zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Oleśnie, Jarosław Zalewski - komendant gminny OSP w Praszce, Leszek Kałwak - radny powiatowy, Antoni Polak - strażak zasłużony dla województwa opolskiego, Arkadiusz Kościelny - radny gminy Praszka, Michalina Popczyk - pani sołtys Gany, Anna Wiktorek - dyrektorka miejscowego przedszkola.
Obecne były poczty sztandarowe OSP z: Dalachowa, Kowali, Wygiełdowa, Neapco Praszka, Wierzbia oraz Gany. Sztandar miejscowej jednostki prezentowali: Michał Kościelny, Łukasz Gaik oraz Bartosz Koj.
Uroczystości rozpoczęła Msza św. polowa w intencji strażaków i ich rodzin, którą odprawił ks. Mieczysław Papiernik. Duchowny m.in. przybliżył sylwetkę św. Floriana, patrona strażaków. Mszę pieśniami uświetnił - działający przy świetlicy wiejskiej w Ganie - zespół „Ave Anioły”, prowadzony przez Emilię Pietruczek, Agnieszkę Pawlaczyk i Jolantę Mateję. Grupa zaśpiewała m.in. „Barkę”, ulubiony utwór Jana Pawła II.
Po Mszy św. rozpoczęły się oficjalne obchody. Druh Dariusz Sieradzki, dowódca uroczystości złożył - odebrany przez Jarosława Tkaczyńskiego - meldunek o gotowości pododdziałów, po czym odbył się ich przegląd. Przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego na maszt wciągnięta została biało-czerwona flaga. Poczet flagowy tworzyli: Mariusz Pokorski, Mateusz Garncarek i Kamil Koj.
- Jako prezes składam dziś hołd i podziękowanie druhom założycielom, wszystkim prezesom i naczelnikom oraz druhnom i druhom, którzy tworzyli stuletnią historię naszej jednostki - powiedział, otwierając uroczystości, Łukasz Sieradzki, prezes OSP w Ganie.
Chwilą ciszy uczczono pamięć zmarłych strażaków.
Prowadzący imprezę druh Filip Garncarek przedstawił krótką historię OSP w Ganie, która w1922 roku powstała z inicjatywy Witolda Swoszowskiego, kierownika tutejszej szkoły. Oprócz niego komitet organizacyjny stanowili: Józef Mistygacz, Tomasz Jachymski, Józef Polak i Maciej Wencel.
- Zgłosiło się aż trzydziestu chętnych i ofiarnych ludzi - przypomniał strażak. - I z nich 21 maja 1922 roku wybrano pierwszy zarząd i komendę.
W skład weszli: Witold Swoszewski (naczelnik), Stanisław Koj (prezes), Józef Jachymski (wiceprezes), Wojciech Kościelny (skarbnik) i Józef Polak (gospodarz).
- Prawdopodobniej rok później ufundowano sztandar, odnowiony w 1954 roku - wspomniał druh Garncarek. - W 1925 roku na placu ofiarowanym przez Stanisława Garncarka przystąpiono do budowy remizy strażackiej.
W 1948 roku jednostka zakupiła motopompę, a w1954 roku konny wóz strażacki, użytkowany aż do 1986 roku.
- Dzieło swoich poprzedników kontynuował Ludwik Gromadzki, który funkcję naczelnika pełnił od 1952 do1993 roku, kiedy to zmarł - mówił druh Garncarek.
Strażak przypomniał też wielką społeczną inicjatywę, jaką była budowa Ludowego Domu Kultury wraz z remizą. Fundamenty położono w 1972, a obiekt do użytku został oddany 20 lipca 1975 roku.
- Dawna remiza została w czynie społecznym przebudowana na kościół - wspomniał Filip Garncarek.
Pierwszy samochód strażacki OSP Gana otrzymała z Zarządu Wojewódzkiego OSP w Częstochowie w 1986 roku.
- Dziś możemy się cieszyć z nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki Iveco, pozyskanego w 2020 roku dzięki współpracy z OSP Przedmość.
W trakcie jubileuszowych uroczystości OSP Gana otrzymała - ufundowany przez mieszkańców i sponsorów - nowy sztandar, wykonany przez siostry zakonne z Wielunia. Na ręce prezesa Łukasza Sieradzkiego przekazał go Jarosław Tkaczyński, który także udekorował sztandar Złotym Znakiem Związku, najwyższym odznaczeniem strażackim. Następnie nowy sztandar, poświęcony wcześniej przez ks. Mieczysława Papiernika, przejęli druhowie Karol Popczyk, Adam Garncarek i Patryk Koj.
Złotym Znakiem Związku uhonorowany został również druh Mieczysław Pecyna.
- W straży w Ganie byłem od 1978 roku - powiedział odznaczony. - Teraz jestem już na emeryturze. Przez piętnaście lat pełniłem funkcję prezesa lub naczelnika.
Dokonano też odsłonięcia i poświęcenia figurki św. Floriana, umieszczonej przy wejściu do Domu Ludowo-Strażackiego oraz tablicy pamiątkowej w hołdzie strażakom i założycielom straży w Ganie. Jarosław Tkaczyński, st. kpt. Kamil Pęcherz i Jarosław Zalewski odczytali listy gratulacyjne od władz gminnych i powiatowych skierowane do OSP w Ganie.
Jubileuszowe uroczystości zakończyła defilada strażackich pododdziałów.
- Dziękuję za wsparcie i pomoc mieszkańcom Gany oraz wszystkim sponsorom i darczyńcom - podsumował prezes Sieradzki.
W części artystycznej najpierw zagrała orkiestra „Zdrowy Band” z Gorzowa Śląskiego. Później wystąpiły dzieci z przedszkola i świetlicy wiejskiej w Ganie, przygotowane przez Emilię Pietruczek i Natalię Popczyk. Każdą z tanecznych i recytatorskich prezentacji publiczność nagradzała gromkimi oklaskami. Umiejętnościami wokalnymi popisały się: Maja Sieradzka, Antonina Popczyk oraz Cecylia Pietruczek - laureatki niedawnego Mini Festiwalu Piosenki Dziecięcej, organizowanego przez M-GOKiS w Praszce.
W finale wieczoru koncert dał Mirosław Szołtysek z Chorzowa, prezentując śląskie szlagiery.
Przed remizą strażacy udostępnili dzieciom swój samochód - można było wsiąść do środka, a nawet za kierownicą wozu. Na placu zabaw do dyspozycji najmłodszych były dmuchańce. Rozmaite zabawy z maluchami prowadziła animatorka.
O żołądki uczestników zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Ganie oraz firma gastronomiczna Fresco z Gorzowa Śląskiego. Na kolejnym stoisku wzięcie miała wata cukrowa i popcorn.
A.S.
Fot. A.S.