W piątek 6 maja w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu odbyła się gala z okazji - przypadającej na 7 maja - 630. rocznicy nadania Praszce praw miejskich. W uroczystości uczestniczyli: Danuta Janikowska - wiceburmistrzyni, Bogusław Łazik - przewodniczący Rady Miejskiej w Praszce, Krzysztof Pietrzyński - sekretarz gminy, Ilona Pondel - pani skarbnik gminy, radni oraz mieszkańcy. W trakcie gali wręczono - przyznawane od 2008 roku - „Praszkowskie Koziołki”, nagrody burmistrza dla osób, firm, organizacji i instytucji wyróżniających się w swej działalności.

- To najbardziej prestiżowa uroczystość w naszej gminie - zauważyła prowadząca imprezę Barbara Adamska, instruktorka M-GOKiS.

Na początku było trochę historii. Maria Feliks, dyrektorka Muzeum w Praszce przedstawiła - w formie prezentacji multimedialnej - najważniejsze fakty z dziejów miejscowości. Było więc m.in. o tym, że w 1392 roku król Władysław Jagiełło wydał przywilej Piotrowi Kowalskiemu herbu Wierusza na założenia miasta Praszka, a także o wielkim pożarze z 1852 roku, który w ciągu 3 godzin strawił niemal całą drewnianą zabudowę miejscowości.

Do „Praszkowskich Koziołków” zgłoszono siedem kandydatur, nad którymi 28 kwietnia dyskutowała kapituła nagrody. W jej skład wchodzili: Krzysztof Pietrzyński (przewodniczący) - sekretarz gminy, Jacek Pac - dyrektor domu kultury, Andrzej Szatan - redaktor portalu AS Serwisowy - Praszkowski Przegląd Wydarzeń (z ramienia burmistrza), radni: Józef Pilarski, Andrzej Rychter i Marian Hombek, a także laureaci ostatniej edycji „Koziołków”: Henryk Żyta, Gabriel Wyględacz i Leszek Pokorski (reprezentant OSP Strojec).

W pierwszej turze tajnego głosowania wyłoniono troje laureatów. Czwartego wybrano w „dogrywce” między dwójką kandydatów.

Sylwetki nominowanych w trakcie gali przedstawił publiczności Gabriel Wyględacz, członek kapituły, prezes i redaktor naczelny Radia Ziemi Wieluńskiej, po czym ogłosił laureatów.

Waldemar Bartkowski jest czołowym aktorem Twojego Teatru. Teatru Dorosłych w Praszce i jednym z jego założycieli.

„Wystąpił niemal we wszystkich spektaklach tej grupy, a szczególny rozgłos przyniósł mu spektakl „Kluczyk”, gdzie w komediowej konwencji perfekcyjnie odtworzył postać sędziwego lecz niepokornego mężczyzny, zbuntowanego wobec własnych fizycznych ograniczeń oraz upływu czasu” - napisali zgłaszający kandydaturę Waldemara Bartkowskiego do nagrody burmistrza.

W okresie pandemii laureat przeniósł swoją działalność do internetu i tak powstał Pan Kazimierz - postać, która w satyryczej formie komentuje najważniejsze wydarzenia nie tylko lokalne, ale i krajowe.

„Pan Kazimierz to chyba najbardziej wyrazista i najlepiej zagrana rola w dziejach praszkowskiego teatru. Siłą i kluczem popularności Pana Kazimierza w sieci jest to, że nie antagonizuje, nie piętnuje nikogo, a komentarz nie ma charakteru prześmiewczego, obraźliwego dla kogokolwiek” - to kolejny fragment uzasadnienia.

- Dopiero po kilku odcinkach zdałem sobie sprawę, że sprawiają one wiele radości ich odbiorcom - powiedział po gali Waldemar Bartkowski. - Ale dla mnie też były one bardzo ważne. Jeśli idzie o nagrodę, to „przecieków” żadnych nie miałem. To dla mnie najważniejsze dotychczas wyróżnienie. Nie ukrywam, że jestem wzruszony.

Pan Waldemar zdradził też swoje najbliższe plany.

- Aktualnie pracuję nad „Kluczykiem 2” oraz kolejnym przedstawieniem „Zegarmistrza” - wyjaśnił aktor.

33-osobowe Koło Gospodyń Wiejskich „Babeczki z rodzynkami” w Kowalach działa od 2019 roku i jest jednym z najaktywniejszych w regionie. Ma na koncie m.in. organizację kilku festynów charytatywnych na rzecz chorych dzieci. Wszystkie zakończyły się sukcesem. Podobnie jak trzy zbiórki krwi - jedna z nich przyniosła rekordowy wynik - 21 litrów życiodajnego płynu!

Koło ma na koncie 1. miejsce w powiecie oleskim i 2. w województwie opolskim w konkursie „Mistrzowie Agro 2020” zorganizowanym przez „Nową Trybunę Opolską” oraz 3. lokatę na Opolszczyźnie w festiwalu kół gospodyń wiejskich „Polska od kuchni”. Odniosło sporo sukcesów w konkursach kulinarnych („np. „Bitwa regionów” Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa). „Babeczki z rodzynkami” gościły na antenie TVP 3 Opole („Polska smakuje”), TVP Bydgoszcz („Kulinarne potyczki”) oraz w „Pytaniu na śniadanie” TVP 2.

- Dziękuję bardzo za to wspaniałe wyróżnienie dla naszego koła, za docenienie naszej działalności - powiedziała Anna Makówka, przewodnicząca KGW w Kowalach. - Cieszymy się z niego tym bardziej, że dostałyśmy je za to, co sprawia nam radość, a więc za pomaganie potrzebującym.

Statuetkę odebrali: Anna Makówka, Elżbieta Chyż, Karolina Majka, Kamil Makówka oraz Bartłomiej Zaczkowski

Monika Sikora działa w Brzezinach na kilku „frontach”. Jest instruktorką świetlicy wiejskiej, członkinią Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Brzeziny, przez 4 lata wchodziła w skład rady sołeckiej.

KGW w ostatnich latach zdobyło szereg nagród i wyróżnień: za koroną żniwną, w Opolskim Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich (3. miejsce),    Wojewódzkim Konkursie Kulinarnym (1. i 3.), w konkursach organizowanych przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie (m.in. tytuł    Lider Społeczności Wiejskiej), w 2018 roku zdobyło nagrodę ministra obrony narodowej za ozdobę bożonarodzeniową upamiętniającą 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dzięki środkom zdobytym przez Stowarzyszenie udało się zmienić wygląd sali OSP. Świetlica w Brzezinach jest miejscem wielu spotkań okolicznościowych, a sztandarowa impreza dla dzieci to „Wakacje na 5”.

- Bardzo dziękuje za nominację i nagrodę - powiedziała pani Monika. - Do końca nic nie wiedziałam, bo nikt nie „puścił farby”. Dziś dostałam prezent na moje czterdzieste urodziny. To wyróżnienie dedykuję wszystkim, z którymi współpracuję we wsi.

Kazimierz Polak to zapalony wędkarz. Od 14 lat wchodzi w skład zarządu praszkowskiego koła Polskiego Związku Wędkarskiego, przez 10 lat był jego wiceprezesem, a od 4 lat jest prezesem. Za jego kadencji w organizacji wzrosła liczka członków koła - aktualnie liczy ono ponad 600 osób! Główną imprezą - organizowaną od wielu lat z okazji Dnia Dziecka - jest festyn z wędką nad zalewem w Młynach, w którym każdorazowo uczestniczy ok. 100 młodych mieszkańców gminy Praszka. To z jego inicjatywy wykonany został remont stanicy wędkarskiej nad Jeziorem Otmuchowskim, powołano do życia sekcję młodzieżową, która liczy 40 członków. Pan Kazimierz posiada srebrną i złotą odznakę „Zasłużony dla Polskiego Związku Wędkarskiego”.

- Jestem ogromnie zaskoczony tą nagrodą - stwierdził laureat. - To bardzo miłe wyróżnienie, za które bardzo dziękuję.

Nominowani do nagrody byli ponadto: Maria Zenona Morawiak z Praszki -    pisząca od 1970 roku poetka i aktorka pieśni religijnych, Marianna Kostek ze Skotnicy - przewodnicząca KGW i działaczka społeczna z 40-letnim stażem oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Strojcu, uznane w 2021 roku za najlepsze w województwie.

- Gratuluję wszystkim nominowanym, że tak aktywnie działacie na terenie swoich miejscowości - powiedziała Danuta Janikowska. - Że promujecie naszą gminę. Dzięki wam mówi się dobrze o Praszce, także daleko.

- Wasze dokonania budzą szacunek - dodał Bogusław Łazik.

W części artystycznej wystąpił istniejący od 2018 roku 6-osobowy folkowy zespół Vechi Acum, co w tłumaczeniu znaczy Stare Nowe. Ma on na koncie m.in. trasę koncertową po USA, występy w Australii, a także udział w audycji amerykańskiego radia Worth Eighty Nine. Publiczność nagrodziła wykonawców gromkimi brawami, a Jacek Pac, dyrektor M-GOKiS oraz Barbara Adamska - kwiatami.

- Wystarczyło zamknąć oczy i możne było odlecieć - zrecenzował występ Vechi Acum dyrektor Pac.

Poczęstunek z pysznymi ciastami, kawą i herbatą przygotowała Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Praszce, a chętnych częstowały Maria Wiatr i Danuta Furmańska. ”Słodki stół” - doglądany przez panią prezes Krystynę Preś - prezentował się okazale.

A.S.

 

 

Fot. A.S.