W sobotę 9 października w sali Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Praszce odbył się Gminny Dzień Seniora. Oprócz członków Koła Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów uczestniczyli w nim zaproszeni goście: Jarosław Tkaczyński - burmistrz Praszki, Bogusław Łazik - przewodniczący Rady Miejskiej, Kryspin Nowak - zastępca przewodniczącego opolskiego oddziału Związku, Anna Mysiakowska - wiceprzewodnicząca rejonu w Oleśnie, Jacek Pac - dyrektor domu kultury, Krystyna Preś - prezes Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”, a także Tomasz Szymański - nowy prezes Spółdzielni Mieszkaniowej.

Uroczystość otworzył Henryk Wróblewski - przewodniczący praszkowskiego koła Związku.

- To już dwunasty rok naszych spotkań - przypomniał pan Henryk. - Mimo że aktywność zawodową mamy już za sobą, to werwy i pomysłów wcale nam nie brakuje. Nie należymy do ludzi, którzy siedzą w domach.

Jak przyznał przewodniczący aktywność praszkowskich seniorów przybierają różne formy.

- Jedni chodzą z kijkami i dbają o swoją formę fizyczną, inni uczestniczą w zajęciach z gimnastyki usprawniającej, kolejni preferują ćwiczenia umysłu grając na przykład w brydża lub remika. Mamy uznaną grupę pań uzdolnionych plastycznie, które wyczarowują cudeńka z papieru i innych materiałów. Z sukcesami uczestniczą w w licznych konkursach i wystawach - na przykład plastyki obrzędowej.

Mimo niesprzyjającego czasu pandemicznego seniorom z Praszki udało się wyjechać na kilka wycieczek i na wczasy. Była Warmia, Mielno, Ustka oraz Chorwacja.

- Gratuluję wam takiej aktywności - powiedział Kryspin Nowak.

Gminne święto było okazją do wyróżnienia grona seniorów. Burmistrz Tkaczyński przyznał wyróżnienia dla Heleny Domagały, Ireny Nawrot i Teresy Czechowicz. Z kolei Kryspin Nowak i Bogusław Łazik wręczyli złote odznaki honorowe Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Otrzymali je: Natalia Krzymińska, Halina Klimek, Jerzy Młynarczyk oraz Sławomir Panaszek.

Za miejsce oraz osobę przyjazną seniorom w 2020 roku uznano Dom Wypoczynkowy „Porąbka” w Świnoujściu i Genowefę Klimek - właścicielkę firmy cateringowej. Z kolei miejsca przyjazne seniorom w 2021 roku to Biuro Turystyczne „Storia” z Żor oraz Zespół Pieśni Ludowej „Prosna” z Praszki. Nagrodzeni otrzymali okolicznościowe statuetki, które wręczyli Kryspin Nowak i Anna Mysiakowska.

Burmistrz Tkaczyński i przewodniczący Łazik złożyli seniorom życzenie z okazji ich święta.

Krótko po dekoracji prowadzona przez Kordiana Kaszewskiego „Prosna” zaprezentowała się na scenie. Jej kilkunastominutowy koncert publiczność przyjęła niezwykle życzliwie - niektóre piosenki śpiewała wspólnie z zespołem. Nie mogło się więc obyć bez bisu.

- To był występ na szóstkę z plusem - skomentował Jacek Pac, który po chwili zafundował uczestnikom artystyczną niespodziankę w postaci występu 3-osobowej grupy Ladies Voices.

Słodki poczęstunek z kawą i herbatą przygotowała Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” z Praszki.

A.S.

 

Fot. A.S.