Pierwsze i trzecie miejsce oraz nagroda publiczności - to efekt udziału kół gospodyń wiejskich ze Strojca i Kowali w wojewódzkim etapie Festiwalu KGW „Polska od kuchni”, który w sobotę 19 czerwca miał miejsce w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach.

Najbardziej prestiżowy był konkurs na najlepsze koło KGW na Opolszczyźnie pod hasłem „Kobieta Gospodarna i Wyjątkowa - opowiedz swoją historię”. Zwyciężyło w tej rywalizacji koło ze Strojca.

- Do 20 kwietnia trzeba było napisać esej o historii i działalności koła - wyjaśnia Joanna Widera, członkini KGW i instruktorka świetlicy wiejskiej w Strojcu, która przygotowaniami do Festiwalu zajmowała się wspólnie z Pauliną Stasiak. - Byłam w tym czasie na kwarantannie, więc miałam dużo czasu na pisanie.

Spośród 61 prac przysłanych na eliminacje wojewódzkie komisja do półfinału zakwalifikowała 30.

- Trzeba było się odnieść do historii, współpracy z innymi organizacjami, działalności charytatywnej i własnych aktywności - wyjaśnia autorka pracy. - W kolejnym etapie o wygranej decydowały lajki oraz sms-y, a więc głosy od ludzi, a nie od komisji. Radość po ogłoszeniu wyników była ogromna.

Nagrodą, którą wręczyli Mateusz Szymkowiak, dziennikarz TVP 2 oraz znany z programów kulinarnych „Dwójki” kucharz Jakub Steuermark, był czek na 3000 złotych oraz specjalny dyplom.

- O tym na co te pieniądze zostaną wykorzystane zadecydujemy na początku lipca podczas walnego zebrania - wyjaśnia Joanna Widera.

Pani Joanna zanotowała również sukces indywidualny. Zdobyła nagrodę publiczności w konkursie „Miss wdzięku” i w nagrodę pojedzie na finał festiwalu, który pod koniec września odbędzie się na Stadionie Narodowym w Warszawie.

- W trakcie prezentacji wystąpiłam w stroju codziennym, regionalnym i wieczorowym - wspomina laureatka.

KGW ze Strojca, które w Opolu Bierkowicach reprezentowali: Joanna Widera, Paulina Stasiak, Irena Rękowicz, Zofia Kokot, Ewa Zgoda oraz sołtys Włodzimierz Stochniałek, zakwalifikowało się do etapu wojewódzkiego także w konkursie kulinarnym. Tu jednak sukcesu nie zanotowało.

Stał się on natomiast udziałem KGW „Babeczki z rodzynkami” z Kowali. Firmowe danie pani sołtys Elżbiety Chyż - galantyna z kurczaka - otrzymało 3. nagrodę i 1000 złotych. Czek wręczyli: Teresa Barańska - wicewojewoda opolska, Antoni Konopka – wicemarszałek województwa oraz Jakub Steuermark.

- Bardzo się cieszymy z tej nagrody, bo to był nasz pierwszy konkurs, a poza tym została ona przyznana przez jury, a nie w głosowaniu sms-owym - mówi Anna Makówka, przewodnicząca „Babeczek z rodzynkami”. - Przeznaczymy ją na zakup naczyń do kuchni, by mieć je na kolejne konkursy kulinarne, bo w przypadku tego w Opolu korzystałyśmy z prywatnych.

A w tym roku panie z Kowali mają zamiar wystartować jeszcze w Bitwie Regionów, która w 2020 roku została odwołana.

Koło podczas Festiwalu KGW „Polska od kuchni” w Opolu-Bierkowicach reprezentowali: Anna Makówka, Elżbieta Chyż, Renata Pawelec, Karolina Majka, Małgorzata Budnik, Elżbieta Małyska, Lidia Jama i „rodzynek” Kamil Makówka.

A.S.

 

Zdjęcia: archiwa KGW Strojec i KGW Kowale.