,,ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZÓŁ"

20 maja w grupie ,,Poziomki” zaroiło się jak w ulu. Wszystko to za sprawą dzieciaczków, które przebrały się za pszczółki aby uczcić „Światowy Dzień Pszczoły”.

Dzieci przebrane za pszczółki aktywnie uczestniczyły w różnych zabawach muzyczno-ruchowych, poznawały tajniki i ciekawostki związane z życiem pszczół oraz produkcją miodu.

Takim dniem jak ten pragniemy zwrócić uwagę jak ważną role w naszym ekosystemie odgrywają te małe owady.

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów. Warto pamiętać, że pszczoły zapylają aż 77 proc. gatunków roślin, z których są wytwarzane produkty spożywcze roślinnego pochodzenia. Z Programu Środowiskowego ONZ (UNEP, United Nations Environment Programme) wynika, że 84 proc. z 264 gatunków roślin uprawianych w Europie wymaga zapylania przez owady, głównie pszczoły, mało tego, wyłącznie te ostatnie zapylają 90 proc. roślin nieuprawnych. Szacuje się, że w Polsce praca pszczół jest warta ponad 4 mld zł rocznie, pozyskiwanie miodu to tylko część ich działalności, gdyż zapylającą też krzewy i drzewa.

,,POZIOMKI"

 

,,JEŻE"