Z początkiem roku, po uzyskaniu wymaganych pozwoleń, ruszyła budowa obwodnica Praszki. Inwestycja ma być gotowa 30 listopada 2022 roku.

- Budowa ruszyła z trzymiesięcznym opóźnieniem, ale nie mamy żadnych informacji od generalnego wykonawcy, Mostostalu Warszawa, aby wpłynęło to na wydłużenie terminu realizacji zadania - mówi Marcin Kowalik, Inspektor ds. Drogownictwa Urzędu Miejskiego w Praszce.

Zanim jednak będziemy mogli się cieszyć blisko 13-kilometrową obwodnicą, to trzeba się liczyć z utrudnieniami w ruchu - głównie w ciągu drogi krajowej nr 45, na skrzyżowaniach z drogami gminnymi i powiatowymi.

Od kilku dni trudniej się jeździ w kierunku Gorzowa Śląskiego przez Szyszków, a także przez Skotnicę - powstają tam obiekty mostowe. Dla użytkowników wykonane zostały tzw. bypassy, umożliwiające przejazd prowizoryczną drogą, która prowadzi wokół terenu budowy. Wkrótce taki bypass pojawi się również na drodze powiatowej w kierunku Gany - zaraz za Rozterkiem. Tam też powstaje wiadukt.

- Jego budowa jest mocno zaawansowana - zauważa Marcin Kowalik.

Od środy 5 maja wyłączona z ruchu zostanie ulica Rolnicza w Praszce. Szczególnie odczują to dojeżdżający do siedziby gminy mieszkańcy Rosoch.

- Będzie tam budowany wiadukt - tłumaczy Marcin Kowalik. - Dołem „pobiegnie” obwodnica, a wiaduktem ulica Rolnicza. Decyzja o całkowitym zamknięciu tego odcinka - a więc nie tylko dla samochodów, ale również rowerzystów i pieszych - została podjęta z uwagi na potrzebę prowadzenia bardzo głębokich wykopów. Nie da się wykonać bypassu, żeby można było tamtędy przejeżdżać.

Ulica Rolnicza będzie zamknięta aż do końca listopada 2022 roku.

- Na ten czas zorganizowany zostanie objazd drogą krajową numer 42 - tłumaczy inspektor Kowalik. - Ulicą Warszawską w Praszce, dalej w kierunku Strojca i tam ulicą Częstochowską w kierunku Brzezin.

Na tym nie koniec utrudnień.

- Krótko przed majówką otrzymaliśmy informację, że zamknięta zostanie również część ulicy Wyszyńskiego w Praszce, za kościołem - informuje inspektor Kowalik. - To droga tłuczniowa, samochody rzadko tamtędy jeżdżą. Częściej korzystają z niej rowerzyści, miłośnicy spacerów i nordic walking. Na razie szczegółów jeszcze nie znamy. Więcej będziemy wiedzieli po długim weekendzie.

A.S.