W związku z sytuacją epidemiczną w kraju związaną z koronawirusem SARS-CoV-2, powiat oleski do odwołania nadal pozostaje w czerwonej strefie. Dodatkowo zostały wprowadzone nowe obostrzenia dla czerwonej strefy.

Co się zmieni w strefie czerwonej?

Maseczki. W całej Polsce, w tym oczywiście w strefie czerwonej, obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Maseczki są obowiązkowe na ulicy, chodniku, na parkingach itd.

W czerwonej strefie obowiązuje kilka istotnych obostrzeń. Jednym z ważniejszych jest zakaz organizowania targów i kongresów.

Nauka - w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Sklepy - wprowadzono ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych o powierzchni do 100 m2 do 5 osób na 1 kasę w sklepach powyżej 100 m2 1 osoba na 15 m2

Kościoły - w uroczystościach religijnych nie może uczestniczyć więcej niż 1 osoba na 7m2.

Wydarzenia sportowe mogą się odbywać tylko bez udziału publiczności.

Wydarzenia kulturalne mogą się odbywać w strefie czerwonej, ale musi być spełnione kilka warunków. Pierwszym jest oczywiście zasłanianie ust i nosa. W przypadku wydarzeń odbywających się w pomieszczeniach, klubach muzycznych, salach widowiskowo-sportowych, w amfiteatrach oraz muszlach koncertowych, widzowie mogą siedzieć tylko na co czwartym miejscu, między nimi musi być zachowany odstęp 1,5 m, a zajęte może być nie więcej niż 25 proc. miejsc.

W lokalach gastronomicznych na terenie czerwonej strefy klienci muszą mieć założone maseczki do momentu zajęcia miejsc przy stole. Lokale mogą być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos.

Działalność basenów, aquaparków i siłowni w strefie czerwonej zostaje zawieszona.

Zakaz działalności wesołych miasteczek i parków rozrywki w strefie czerwonej.

W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie 10 osób.

Wesela, przyjęcia komunijne i inne uroczystości rodzinne – zostają zakazane od 19.10.

Transport publiczny – w strefie czerwonej w pojazdach może być zajętych maksymalnie 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc.