Już od soboty 12 września zapraszamy na nową wystawę czasową w naszym Muzeum. Tym razem będą Państwo mogli przenieść się w klimat poprzednich dekad za sprawą urokliwych portretów ślubnych oraz strojów pary młodej z dawnych lat.

Ciekawostką na ekspozycji są tzw. monidła czyli pochodzące z ubiegłego wieku portrety ślubne, które są połączeniem obrazu i fotografii. Te realistyczne portrety, zazwyczaj czarno-białe lub podkolorowywane, malowane były na podstawie fotografii. Pierwsze monidła pojawiły się już w XIX w., ale największą popularnością cieszyły się w I poł. wieku XX. Zamawiano je wówczas u wędrownych akwizytorów, którzy zamalowywali farbami lub kredkami odbitkę fotograficzną. Początkowo kolorowanie zdjęcia służyło ochronie fotografii przed blaknięciem, z czasem ingerencja farbami miała na celu upiększenie rzeczywistości: postaciom domalowywano kosztowniejsze stroje, biżuterię, retuszowano niedoskonałości. Dzisiaj można byłoby taki zabieg nazwać "photoshopem z przeszłości".

Na wystawie zgromadzono także liczny zbiór fotografii ślubnych wykonywanych u fotografów działających w Praszce: Władysława Michalskiego czy Jana Pawlińskiego.

Zachęcamy serdecznie do zapoznania się z wystawą i przyjrzenia się zmieniającej modzie ślubnej. Być może nawet uda się rozpoznać swoich przodków?

Wystawa czynna od 12 września do 31 grudnia 2020. Ekspozycja została przygotowana w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2020.

plakat Moja droga pomn.jpeg