„Znane i nieznane. Przewodnik po zbiorach Muzeum w Praszce” to tytuł wydawnictwa, które ukazało się z okazji przypadającej w tym roku rocznicy 40-lecia istnienia placówki. Uroczyste jej otwarcie dla zwiedzających miało miejsce 8 maja 1980 roku.
- Muzeum zostało powołane do życia już 1 stycznia 1977 roku - przypomina dr Zbigniew Szczerbik, obecny dyrektor Muzeum w Praszce. - Pierwszym dyrektorem był doktor Henryk Łoś. Najpierw jednak przystąpiono do przystosowania budynku do celów muzealnych, pozyskiwano eksponaty, przygotowywano wystawy czasowe.
Pandemia koronawirusa sprawiła, iż zrezygnowano z uroczystych jubileuszowych obchodów.
- Przygotowaliśmy natomiast cykl wystaw czasowych - wyjaśnia dyrektor Szczerbik. - Wykonany został także znaczek turystyczny, tak zwany dżoker, a także pieczątka ozdobna muzeum. Wydaliśmy również publikację, która oprócz historii muzeum pokazuje i charakteryzuje zbiory ze wszystkich naszych działów. Całość jest bogato ilustrowana.
Autorami tekstów w większości są pracownicy muzeum. Dzieje muzealnictwa w Praszce przypomina dyrektor Zbigniew Szczerbik, który także charakteryzuje działy: historia, przyroda, technika. Maria Feliks opisuje dział etnograficzny oraz sztuki, zaś Ewelina Sitek opracowała wykaz wystaw czasowych, które miały miejsce w placówce. Przez 40 lat było ich aż 203!
Współpracująca z Muzeum w Praszce dr Lubomira Tyszler z Uniwersytetu Łódzkiego napisała o zbiorach etnograficznych z wystawy stałej.
Autorami zdjęć są: Piotr „Dudi” Dudek, Krzysztof Szczepański oraz Cyryl Lechowicz.
68-stronicowy przewodnik, wydany na papierze kredowym, jest do kupienia w muzeum. Kosztuje 14 złotych.
- Jest w nim ukazany znaczący fragment naszego dziedzictwa nie tylko narodowego, ale także lokalnego - zauważa dr Szczerbik.
„Znane i nieznane” to kolejne wydawnictwo Muzeum w Praszce. Wcześniejszymi były: „Praszka na starej pocztówce i fotografii” (2017), „Reminiscencje numizmatyczne” (2018),„Gmina Praszka okiem drona” (2019) oraz trzy opracowania materiałów z Sympozjum Regionalistów „Blisko i daleko” (2017, 2018, 2019).
Po okresie pandemicznego zastoju ruch w placówce jest spory.
- W porównaniu do lipca i sierpnia ubiegłego roku zauważalny jest wzrost liczby zwiedzających - podsumowuje dyrektor muzeum.
A.S.