maszyny do pisania plakat.jpeg

dawne mapy.jpeg

instrumenty muzyczne plakat 40LAT.jpeg

Dawne mapy - zabytki kartograficzne ze zbiorów Muzeum w Praszce

Kartografia stanowi ważną część działu historycznego Muzeum w Praszce. W skład zbioru wchodzą: mapy i plany związane nie tylko z Gminą Praszka. Wystawa prezentuje wybrane egzemplarze. Na ekspozycji prezentowane są mapy, które pokazujemy po raz pierwszy, lub też były pokazywane bardzo rzadko. Można więc podziwiać jeden z najnowszych nabytków Muzeum, a mianowicie Odrys Planu gruntów wsi Gana powstały w 1938 roku z wcześniejszej mapy z 1851 roku. Ponadto na wystawie pokazujemy mapę Zachodnie Granice Polski z 1919 roku – przygotowaną na Kongres Pokojowy w Wersalu oraz Mapę Rzeczypospolitej z 1791 roku.

Wystawę przygotowano w ramach obchodów 40-lecia Muzeum w Praszce. Możną ja zwiedzać w okresie od 5 maja do 30 sierpnia 2020 roku.

Instrumenty muzyczne z kolekcji Muzeum w Praszce

Początki tworzenia kolekcji sięgają końca lat 90. XX wieku, kiedy to w naszym muzeum zorganizowano dwie wystawy pt. „Instrumenty dęte XX wieku” (maj-czerwiec 1998) oraz „Instrumenty strunowe” (wrzesień-grudzień 1999) ze zbiorów pochodzącego z Żytniowa Mariana Sieradzkiego. Swoje życie zawodowe związał on z górnictwem, natomiast pasję życiową poświęcił instrumentom muzycznym oraz orkiestrom dętym. Z jego inicjatywy Muzeum w Praszce otrzymało fragment Jego dużej kolekcji, gromadzonej niemal przez całe życie.

Na wystawie prezentujemy m.in.: konrabas, banjo, mandolinę z firmy Joachima Tielke, cytry, trąbki – m.in. z firmy Franciszka Niewczyka z Lwowa, tubę, helikon, tenor, puzon flety itp.  Do naszych zbiorów trafiło pianino z firmy G.Lappenberga i harmonia nożna z firmy Michała Szkielskiego. Dodatkowo na wystawie prezentujemy fragment zbioru wydawnictw nutowych z I połowy XX wieku. Pochodzą one od wieloletniego organisty parafii pw. WNMP w Praszce Romualda Subocza.

Wystawę przygotowano w ramach obchodów jubileuszu 40-lecia Muzeum w Praszce. Można ją zwiedzać w okresie od 5 maja do 30 października 2020 roku.

Maszyna do pisania – symbol biura XX wieku

Maszyna do pisania to urządzenie, które odegrało znaczącą rolę w historii ludzkości. W 1868 r. Christopher Latham Sholes zarejestrował patent na maszynę do pisania. Przez ponad 100 lat odgrywała ona znaczącą rolę nie tylko pod względem technicznym, ale wpłynęła także na zmiany w życiu społecznym i kulturalnym. Dzięki maszynie do pisania zmienił się system pracy biurowej i powstał nowy zawód maszynistki, co pozwoliło wielu kobietom podjąć pracę zawodową. Pojawiła się łączność telegraficzna.

Zasadniczy okres produkcji maszyn to lata 1896-1980. Około roku 1902 wprowadzono maszyny elektryczne, które używane były praktycznie do lat 80. XX w. Wówczas stopniowo zaczęły być wypierane przez pojawiające się pierwsze modele komputerów. Maszyna do pisania przeszła do historii.

Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą z kolekcji Muzeum w Praszce. Można obejrzeć m.in. modele takie jak:

ERIKA 5  - przenośna maszyna do pisania dźwigniowo-czcionkowa, walizkowa, VEB Mechanik, Drezno, Niemcy (NRD). Typowa maszyna przenośna o konstrukcji i formie w przedwojennej stylistyce: koliste klawisze, czarne lakierowanie, złocone napisy. Jako walizkowa maszyna przenośna jest przymocowana do płyty stanowiącej dno walizki. Konstrukcję modelu 5 Eriki opracowano w 1928 r. Znakowana zielono-złotym znakiem firmowym S & N (Seidel et Naumann).

IDEAL – model pierwszej niemieckiej maszyny biurowej z klasyczna klawiaturą czterorzędową. Firma Fahrrader- und Nahmaschinenfabrik Seidel & Naumann AG w Dreźnie wprowadziła ją do produkcji w 1900 roku wg amerykańskiego patentu E.E. Barneya i F. Tannera z 1897 r. Znakowana zielono-złotym znakiem firmowym S & N (Seidel et Naumann).

URANIA- Niemcy – 1920-1929. Maszyny Urania były produkowane w Dreźnie przez firmę Clemens Mueller AG . Żeliwny korpus ma boczne i tylne otwory, przez które można zobaczyć mechanizm, za pomoca którego maszyna pracuje. Na wagonie widoczna jest nazwa marki URANIA, wydrukowana pogrubionymi złotymi literami. Klawiatura składa się z okrągłych elementów, z białym tłem i czarnymi symbolami.

ŁUCZNIK 1301 – przenośna maszyna dźwigniowo-czcionkowa, Zakłady Metalowe im. Generała Waltera, Radom. Łuczniki były wytwarzane na licencji szwedzkich maszyn Facit w latach 1969 – 1990. To ostatnie maszyny do pisania produkowane w Polsce, a zarazem jedne z ostatnich ręcznych i elektrycznych produkowanych na świecie.

IBM 6747 - 2 – elektroniczna maszyna głowicowa z głowicą sferyczną, biurowa. International Business Machines Corporation oddział IBM Nederland, N.V. Amsterdam, Holandia, 1984 r. Tradycje IBM (USA) sięgają XIX wieku. Firma została założona w 1911 r. z połączenia wcześniej istniejących wytwórni, obecną nazwę nosi od 1924 r. Jej produkcja maszyn do pisania datuje się od lat 1933-35, tj. od wykupienia firmy Electromatic Typewriters Inc. w Rochester (USA), która od 1925 r. wytwarzała maszyny elektryczne.