W poniedziałek 3 stycznia miało miejsce oficjalne oddanie do użytku miejskiego żłobka. Placówka mieści się w budynku byłej Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Fabrycznej w Praszce. Kosztowała 2,4 mln złotych, z czego 1,5 mln gmina pozyskała z rządowego programu Maluch Plus. Żłobek przeznaczony jest dla 50 maluchów, ale jest możliwość powiększenia ich liczby do 70.

- W okresie naboru chęć umieszczenia w żłobku swoich dzieci zgłosiło 44 rodziców - tłumaczy Danuta Janikowska, zastępczyni burmistrza Praszki. - Na razie umowy podpisało siedemnaście osób. Są więc jeszcze wolne miejsca. Możemy przyjąć dzieci także spoza Praszki i terenu gminy.

Dla maluchów był to wyjątkowy dzień. Bardo różnie reagowały one na nowe miejsce. Jedne z uśmiechem na buzi i klaskaniem w dłonie, inne wtulając się mocno w ramiona rodziców. Co ciekawe - żadne dziecko nie uroniło łzy, przynajmniej w czasie oficjalnej uroczystości.

A w niej uczestniczyli: burmistrz Jarosław Tkaczyński, Danuta Janikowska - jego zastępczyni, Bogusław Łazik - przewodniczący Rady Miejskiej i Grażyna Mroczek - dyrektorka żłobka. To oni dokonali przecięcia biało-czerwonej wstęgi, a towarzyszył im w tym w imieniu rodziców Bartosz Sosnowski z córeczką Zuzią. To ona dokonała ostatniego cięcia.

Obecni byli również: brygadier Jarosław Zalewski, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie, Krzysztof Pietrzyński - sekretarz gminy, Kamil Kowalczyk - kierownik referatu inwestycji Urzędu Miejskiego, radni oraz dyrektorzy miejskich oraz gminnych szkół i przedszkoli.

- To placówka bardzo potrzebna i długo oczekiwana przez rodziców dzieci z Praszki - powiedział podczas otwarcia burmistrz Tkaczyński. - Jestem przekonany, że dzieci znajdą tu swój drugi dom, a rodzice będą mieli pewność, ze zostawiają swoje pociechy pod bardzo dobrą opieką.

Burmistrz podziękował również radnym, że wsparli pomysł przeznaczenia zlikwidowanej szkoły przy ulicy Fabrycznej na żłobek.

- Wierzę, że dzieci będą tu szczęśliwe i radosne - dodała Grażyna Mroczek, dyrektora placówki.

Po oficjalnej uroczystości był słodki poczęstunek - w tym olbrzymi tort - przygotowany dla gości i rodziców przez personel.

A ten jest 12-osobowy. Oprócz pani dyrektor to również: położna Sandra Koj, opiekunki: Kinga Pakuła, Justyna Ignaczak, Elżbieta Kupiec, Marta Tęcza i Małgorzata Kolasińska. Za wyżywienie dzieci odpowiadały będą: Jadwiga Kirchstein, Sylwia Bożek i Joanna Kołodziej. Z kolei o porządek zadbają Kamila Szukała i Anna Długosz.

Każda z pań powiedziała wierszem czym się będzie w żłobku zajmowała, a następnie Grażyna Mroczek dokonała ich pasowania na pracownice placówki, Później złożyły one ślubowanie „My tu wszystkie zgrane Panie, ślubujemy uroczyście, dbać o dzieci - o ich spanie i naukę oczywiście”.

Na koniec pani wiceburmistrz dokonała symbolicznego pasowania Grażyny Mroczek na dyrektorkę żłobka.

- Jako personel zrobimy wszystko, aby była to placówka przyjazna dzieciom i rodzicom - podsumowała Grażyna Mroczek.

A.S.