W środę 29 stycznia w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Praszce odbyło się - przy dużym zainteresowaniu mieszkańców - spotkanie z Tomaszem Słodkim, dziennikarzem i podróżnikiem. Dla pana Tomasza, który przez lata pracował w kilku renomowanych stacjach radiowych i telewizyjnych i miał też własne studio w Warszawie, była to podróż sentymentalna - urodził się bowiem i uczył w Praszce.

- Jako siedmiolatek uczestniczyłem w mini-festiwalu piosenki, który odbywał się w domu kultury w Praszce - wspominał Tomasz Słodki. - Nawet go wygrałem.

Okazją do przyjazdu do Praszki była promocja książki „Kolumbia. Jak zwiedzać Kolumbię, smażyć patacones i zmienić swoje życie”. Jest ona efektem pięciomiesięcznego pobytu Tomasza Słodkiego w tym państwie Ameryki Południowej.

Spotkanie rozpoczęło się dość nietypowo, bo od piosenki latynoskiej w wykonaniu gościa wieczoru. Później był półtoragodzinny spektakl multimedialny „Project Colombia”, pokazujący kulisy życia w Kolumbii, która kojarzy się głównie z narkotykami i licznymi morderstwami - jej atrakcje turystyczne, bajeczne krajobrazy, a także „ciemne strony”. Można było się np. dowiedzieć, że Kolumbia jest drugim na świecie producentem kawy, a w kraju tym nie obowiązują żadne zasady ruchu drogowego - nikt nie zwraca uwagi na znaki drogowe i przepisy.

Był również taniec latynoski, a Tomasz Słodki wykonał go wspólnie z Kolumbijczykiem Jesusem. Gość, który mocno „siedzi” w technikach multimedialnych pokazywał jak przy użyciu smartfona można nagrywać profesjonalne filmy i zachęcał do ich „kręcenia”.

Był także wątek kulinarny. Tomasz Słodki zaprosił dwie osoby z publiczności do wspólnego przyrządzania kolumbijskich potraw. Zadania tego podjęły się uczennice Zuzia Stępień oraz Ola Iwuocha.

Na scenie wypiekano placuszki z platana, który swoim kształtem przypomina banana oraz robiono pastę z awokado i limonki (guacomole). Kilka innych przepisów tamtejszej kuchni pan Tomasz zamieścił również w swojej książce.

A tę można było kupić po zakończeniu spotkania. Chętnych nie brakowało.

A.S.