Beata Zagrodnik jest uczennicą I klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Praszce. Niedawno odniosła duży sukces - została  laureatką 3. miejsce w ogólnopolskim konkursie pod hasłem „Mistrzowie i patrioci”.

Konkurs - pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy - został ogłoszony z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i był przeznaczony dla uczniów szkół średnich.

- O tym, że taki konkurs jest poinformowała mnie pani Anna Kulińska-Śliwińska, nauczycielka historii i WOS-u w naszej szkole - tłumaczy uczennica. - Ona też zachęciła mnie do wzięcia udziału w nim. A że temat o polskich sportowcach w czasie drugiej wojny światowej wydał mi się interesujący, to postanowiłam napisać pracę konkursową.

Konkurs trwał od 1 września do 31 grudnia.

- Poczytałam w internecie i zainteresowała mnie sylwetka Janusza Kusocińskiego - wyjaśnia licealistka. - Zapoznałam się dokładnie z jego biografią oraz osiągnięciami i to właśnie o nim postanowiłam napisać swoje opowiadanie.

Janusz Kusociński (pseudonim Kusy) to polski lekkoatleta, złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles (1932 rok) w biegu na 10 km, a także żołnierz - uczestnik kampanii wrześniowej, która skończyła się dla niego tragicznie - aresztowany przez Gestapo został osadzony w więzieniu na Pawiaku, a 21 czerwca 1940 roku rozstrzelany przez Niemców w Palmirach w ramach akcji eksterminacji polskiej inteligencji.

- Mimo tego, że był niski i przez to często wyśmiewany, to nie zrezygnował ze swojej pasji, jaką były biegi i został mistrzem olimpijskim - uzasadnia swój wybór Beata Zagrodnik. - Okazał się też wielkim patriotą, a za Polskę oddał życie.

Janusza Kusocińskiego licealistka z Praszki opisała w tekście „Opowieść dziadka”.

- Nie liczyłam na dużo, po prostu chciałam się spróbować - mówi uczennica LO. - Byłam bardzo zaskoczona, gdy pani od historii poinformowała mnie, że moja praca zajęła trzecie miejsce.

Podsumowanie konkursu odbyło się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, a nagrodę - słuchawki oraz grą planszową związaną z tematem konkursu - Beata Zagrodnik otrzymała z rąk Andrzeja Dudy.

W konkursie przyznano trzy nagrody główne oraz 60 wyróżnień. Wszystkie te prace zostały zamieszczone w książce „Mistrzowie i patrioci”, którą Beata Zagrodnik także otrzymała od prezydenta.

A jakie laureatka ma sportowe zainteresowania?

- Lubie grać w siatkówkę i badmintona - zdradza uczennica LO w Praszce.

Zdjęcie laureatki z dyplomem