We wtorek 14 stycznia w sali Liceum Ogólnokształcącego im. Lotników Polskich w Oleśnie odbyła się uroczysta gala wręczenie Róż Powiatu - dorocznych nagród starosty oleskiego. Oprócz gospodarzy - Rolanda Fabianka, starosty oleskiego i Stanisława Belki, wicestarosty - uczestniczyli w niej Andrzej Buła, marszałek województwa oraz poseł Ryszard Galla.

Uhonorowano kilkanaście osób, wśród których znaleźli się również przedstawiciele gminy Praszka.

Jedną z trzech równorzędnych Róż Powiatu, przyznawanych dla osób, które w szczególny sposób wyróżniają się w swojej pracy, otrzymał harcmistrz Grzegorz Nowałka, komendant Hufca ZHP Praszka im. Bohaterów Września 1939 roku.

- Każda nagroda jest miła - przyznaje druh Nowałka. - Tę traktuję nie tylko jako docenienie mojej osoby, ale całej kadry instruktorskiej hufca, która przez wiele lat pracowała ze mną na ten sukces. Dziękuję władzom gminy za pomoc, której doświadczyliśmy na wielu etapach naszej pracy.

Druh Nowałka w harcerstwie działa od 1983 roku. W listopadzie 2019 roku został komendantem hufca na kolejną 4-letnią kadencję. Pod jego kierownictwem zorganizowano 36 wakacyjnych obozów harcerskich i kolonii zuchowych, w tym dwa obozy wędrowne krajowe i zagraniczne. Był organizatorem debaty „Europejska Opolszczyzna”. W ubiegłym roku 13-osobowa grupa Hufca ZHP Praszka - dzięki staraniom komendanta - wzięła udział w zlocie skautów, który odbył się w Stanach Zjednoczonych.

- Cieszę się, że harcerstwo przeżywa renesans - podsumowuje laureat. - Łączy naukę z zabawą i współdziałaniem w grupie.

Aktualnie do Hufca ZHP należy 122 harcerzy, zuchów i instruktorów.

W tej samej kategorii wyróżnienia otrzymali Jarosław Knaga, zastępca dyrektora ds. sportu Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Praszce i działacz klubu piłkarskiego Budowlani Strojec, a także dr Zbigniew Szczerbik, dyrektor Muzeum w Praszce.

Podczas gali wręczono również January - w podziękowaniu za pomoc i wspieranie inicjatyw samorządu powiatu oleskiego w dziedzinie edukacji, sportu i kultury. Wśród uhonorowanych znaleźli się dwaj instruktorzy M-GOKiSu - Łukasz Cieśla (piłka nożna) i Bogdan Pawlak (piłka nożna i siatkówka). Jego podopieczni w tej drugiej dyscyplinie udanie występują w wojewódzkich rozgrywkach dziewcząt i chłopców.

W gali uczestniczyli też Danuta Janikowska, zastępczyni burmistrza Praszki, Bogusław Łazik, przewodniczący Rady Miejskiej w Praszce oraz Jacek Pac, dyrektor praszkowskiego domu kultury.

A.S.