160 wolontariuszy kwestowało w Praszce w sobotę 11 stycznia i niedzielę 12 stycznia na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wielki finał wydarzenia miał miejsce w sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 - w tym roku Orkiestra grała na rzecz zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycyny zabiegowej.

Impreza, którą żywiołowo poprowadził Rafał Wyrębak, pedagog w Szkole Podstawowej w Wierzbiu, rozpoczęła się o 10:30, a jej uroczystego otwarcia dokonali burmistrz Jarosław Tkaczyński oraz Danuta Czemielewska-Cholak, szefowa praszkowskiego sztabu 28. finału WOŚP.

Niezwykle bogatą część artystyczną, przygotowaną przez Grażynę Walków z „Trójki”, rozpoczął popis orkiestry dętej z Przedmościa, a później publiczność, która licznie wypełniła salę, mogła obejrzeć występy taneczne i wokalne w wykonaniu reprezentantów niemal wszystkich przedszkoli i szkół z terenu gminy Praszka. Pokazały się: szkoła i przedszkole w Kowalach, przedszkola nr 1 i nr 2 z Praszki, Zespół Szkolno-Przedszkolny ze Strojca, uczniowie „Dwójki”, „Trójki” i „Czwórki” z Praszki, soliści i solistki Zespołu Szkół i LO w Praszce, grupa taneczna Iskra Izabelli i Rafała Grzebieli, kapela ludowa „Wyderka” z Praszki, grupy Break Dance Show i Dream Dance Squad z Praszki, sekcja taneczna M-GOKiS-u pod kierunkiem Kingi Wiśniewskiej.

Gwiazdą wieczoru był występ grupy B-QLL, po której zagrał praszkowski zespół After Classes.

Nie brakowało również pozaartystycznych atrakcji. Pokaz ratownictwa medycznego dały druhny: Barbara Wiatr, Natalia Nowak i Patrycja Nowak z Praszki oraz strażacy OSP z Kowali. Można było oddać krew, bezpłatnie zmierzyć sobie ciśnienia oraz poziom cukru, a także zbadać wzrok. Panie chętnie uczestniczyły w pokazie wykonywania makijażu. Powodzeniem cieszyły się: fotobudka, kawiarenki prowadzone przez uczniów „Trójki” oraz Zespołu Szkół w Gorzowie Śląskim, który przygotował także stoisko fryzjersko-kosmetyczne. Były też dmuchańce dla najmłodszych, wata cukrowa oraz grill. Zaserwowano również tort dla uczestników finału. Tradycją - już wieloletnią – było wspólne pamiątkowe zdjęcie.

Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniła firma Viva.

Finał o godz. 20:00 zakończyło Światełko do Nieba.

Efekt zbiórki okazał się rekordowy. Zebrano 61 tysięcy 236 złotych i 48 groszy (w tym 11 tys. 206 zł i 71 gr ze sztabu w Radłowie). Krwiodawcy oddali 19 litrów i 350 ml życiodajnego płynu.

A.S.