Staraniem Urzędu Miejskiego oraz Muzeum w Praszce ukazał się album „Gmina Praszka okiem drona”. Na 90 stronach zawiera on 83 kolorowe zdjęcia autorstwa Piotra „Dudiego” Dudka. Pokazują one najciekawsze miejsca w Praszce i wszystkich sołectwach gminy (w ujęciu alfabetycznym).

- Pomysł albumu zrodził się w czasie wystawy pod tym samym tytułem, która była prezentowana w naszym muzeum od maja do października ubiegłego roku i zawierała czterdzieści zdjęć - wyjaśnia dr Zbigniew Szczerbik, dyrektor Muzeum w Praszce, który także opatrzył album słowem wstępnym i jest autorem opisów wszystkich miejscowości.

Pomysł został zrealizowany z końcem 2019 roku. Album wydrukowany został w Wydawnictwie Precjoza w Częstochowie w nakładzie 1000 sztuk w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. Tłumaczeń dokonali Bartłomiej Kunda i Grzegorz Żłobiński. Projekt okładki i skład komputerowy wykonał Karol Kin, zaś korektą zajęły się Maria Feliks i Sylwia Pietras.

Cena jest przystępna, bo tylko 28 złotych. Książkę można kupić w praszkowskim muzeum w godzinach jego pracy.

To kolejne wydawnictwo urzędu i muzeum. W 2017 roku ukazał się album „Praszka na starej pocztówce i fotografii”.

- Zaprezentowano w nim zdjęcia dawnej Praszki, jej mieszkańców i obraz ówczesnego życia codziennego - przypomina dr Szczerbik. - Niniejszy album stanowi świetne uzupełnienie poprzedniego, poprzez ukazanie dnia dzisiejszego naszej małej Ojczyzny.

- Nowy album prezentuje bogactwo współczesnej gminy Praszka, jej kulturowych, historycznych i przyrodniczych walorów - zauważa burmistrz Jarosław Tkaczyński. - Mam nadzieję, że spotka się on z szerokim zainteresowaniem mieszkańców, a gości zachęci do częstszego nas odwiedzania.

A.S.

album.jpeg