W sobotę 14 grudnia na placu Grunwaldzkim odbył się kiermasz świąteczny zorganizowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Praszce.

W rynku stanęło kilkanaście stoisk, na których było bajecznie, pomysłowo i kolorowo.

Na stoisku Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”, przy którym uwijały się: Krystyna Preś, dyrektorka oraz Maria Wicher i Dominika Kowalczyk, oprócz dużej gamy wypieków można było kupić grzańca oraz żurek. Chętnych nie brakowało.

Anna Wiktorek - dyrektora Publicznego Przedszkola, Emilia Pietruczek, Bożena Ziółkowska i Monika Golczyk zachęcały do skorzystania z oferty przedszkola i świetlicy wiejskiej w Ganie.

Świetlicę wiejską z Przedmościa reprezentowali: Donata Pawelczak - instruktorka, Jakub Rzepka, Martyna Wosiewicz i Michał Janicki. Ponadto Olga Kaczmarek, Kacper Kaczmarek, Szymon Wójcik i Dominik Koziołek kwestowali na leczenie i rehabilitację Jarka Dyderskiego, który uległ wypadkowi.

Świetlica wiejska ze Strojca w osobach Joanny Widery, Liliany Pomian i Agaty Zgody oferowała odwiedzającym kiermasz ozdoby wykonane przez uczestników zajęć świetlicowych.

Jak co roku w kiermaszu uczestniczył również Środowiskowy Dom Samopomocy w Ganie, tym razem reprezentowany przez Alicję Kluzowską i Annę Jachymczyk.

Były też stoiska SP 3 w Praszce (katechetka Barbara Borkowska, Kinga Gońda, Oliwia Raj, Zuzanna Przybylska i Maja Przybylska), SP nr 4 w Praszce (dyrektorka Emilia Olszowa i nauczycielki: Magdalena Chojnowska, Marta Czyż, Marta Pawlaczyk i Renata Korbal) oraz Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich (Aneta Matyska, Anna Wiatr, Małgorzata Kubacka, Karolina Gońda-Nowak, Marysia Kubacka i Zuzia Kubacka).

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kowalach, z sołtyską Elżbietą Chyż na czele, oprócz świątecznych ozdób sprzedawały również barszczyk czerwony z uszkami.

Swoje prace oferowali też wystawcy indywidualni, m.in. Zdzisław Spodzieja - rzeźbiarz amator z Praszki oraz Natalia Kościelna i Martyna Kościelna z Gany. Można było kupić miody z prywatnej pasieki pani Róży Kyzioł oraz rękodzieło pań z Magicznego Zacisza  - sekcji koła Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Prasce.

Nie zabrakło również... tańców. Te zaprezentowała naprędce skompletowana grupa złożona z instruktorek świetlic wiejskich z Przedmościa, Gany i Strojca, którą wsparł Jacek Pac, dyrektor domu kultury. On też - z mikrofonem w ręku - odwiedzał poszczególne stoiska i zachęcał mieszkańców do ich odwiedzania.

A.S.