W piątek 13 grudnia w sali sesyjnej Muzeum w Praszce odbyły się dwa spotkania z Igorem Strojeckim, wnukiem Leona Barszczewskiego (1849-1910), słynnego polskiego podróżnika, geologa, przyrodnika i badacza kultury Azji Środkowej. Uczestnikami pierwszego byli uczniowie szkół podstawowych nr 2,3 i 4 w Praszce, a drugiego dorośli mieszkańcy.

Igor Strojecki ze swadą opowiadał o podróżach i odkryciach swego dziadka, pokazując jednocześnie dziesiątki zdjęć, za które Leon Barszczewski dwukrotnie zdobył złote medale podczas wystaw w Paryżu i Warszawie. Choć zostały wykonane ponad 130 lat temu, to zachowały się w znakomitym stanie.

Oba spotkania Igor Strojecki zakończył życiowym mottem swojego dziadka, które brzmi: Wszystko na świecie można pokonać dobrym słowem i serdeczną prostotą, nie zaś dumą i pychą”.

Gość promował również książkę o swoim dziadku „Utracony świat”, której jest współautorem. Nie brakowało chętnych do jej kupienia i zdobycia dedykacji, a także przymierzenia części azjatyckich strojów, które Igor Strojecki przywiózł ze sobą.

Książka „Utracony świat” znajduje się w zbiorach praszkowskiej biblioteki. Warto po nią sięgnąć.

Organizatorami spotkania byli: Muzeum w Praszce, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Praszka oraz Stowarzyszenie Opolscy Genealodzy.

A.S.