W Nyskim Domu Kultury odbyły się 38. Ogólnopolskie Spotkania Amatorskich Teatrów Dramatycznych, Publicystycznych, Teatrów Poezji i Kabaretów Proscenium 2019.

W stawce 11 grup z kilku regionów Polski był również Twój Teatr-Teatr Dorosłych, działający przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Praszce. Wystawił on sztukę „Złodziejka” na podstawie scenariusza Inki Dowlasz, wyreżyserowaną przez Barbarę Adamską.

- Poziom prezentacji był bardzo wysoki - mówi Barbara Adamska. - Dlatego indywidualne wyróżnienie za grę aktorską dla Olgi Tokarskiej uważam za duży sukces.

Olga, uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Praszce, zagrała w „Złodziejce” główną rolę Felicji.

- To niezwykle utalentowana dziewczyna - recenzuje reżyserka przedstawienia. - Przez kilka lat grała w naszym młodzieżowym teatrze „Echo”, a w tym sezonie dołączyła do dorosłej grupy.

Barbara Adamska jest zadowolona również z gry pozostałych aktorów-amatorów, którymi w „Złodziejce” są: Zofia Żłobińska, Andrzej Gargula, Anna Gędziorowska, Karolina Simbor i Krzysztof Kochel.

- Bardzo dobrze odnaleźli się w nowych dla nich warunkach - tłumaczy pani Barbara. - Scena Nyskiego Domu Kultury jest znacznie większa od naszej, a to spore utrudnienie.

Aktualnie teatr z Praszki pracuje nad sztuką „Zegarmistrz”, której premiera zaplanowana jest na pierwsze miesiące 2020 roku.

- Na początku roku zagramy jeszcze raz „Złodziejkę”, bo wciąż jest zainteresowanie tym przedstawieniem - mówi Barbara Adamska.

A.S.