W niedzielę 8 grudnia w hali Kotwica w Praszce oraz w świetlicach wiejskich w Przedmościu, Ganie oraz Strojcu można się było rejestrować do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego DKMS.

Była to już szósta edycja tej akcji, którą w Praszce zainicjowali państwo Agnieszka i Waldemar Krupowie z dziećmi Dominiką i Maćkiem. Wynik przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów - zarejestrowały się aż 52 osoby. W roku 2018 było ich 35.

W hali Kotwica na chętnych czekali: Agnieszka Krupa, Maciej Krupa oraz wolontariuszki z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Praszce: Julia Latusek, Roksana Brzuzka, Roksana Wilhelm, Wiktoria Sykulska Julia Kiliszek, Oliwia Łapucha, Patrycja Popczyk, Joanna Ciężka i Weronika Wypchło. Do końca akcji pod hasłem „I Ty możesz uratować komuś życie” w bazie zarejestrowało się 14 osób, wśród nich kilku uczestników rozgrywanego w tym czasie w hali piłkarskiego turnieju firm.

Waldemar Krupa, Milena Owczarek i Dominika Namyślak objeżdżali świetlice wiejskie. Najpierw byli w Przedmościu - tam do bazy DKMS wpisały się dwie osoby. W Ganie było ich znacznie więcej, bo 10. Ale wszystkich pobił Strojec, gdzie zarejestrowało się aż 26 osób!

Każda z 52 osób otrzymała czerwony balonik akcji z napisem „Zostań dawcą szpiku kostnego” oraz słodki prezent - ładnie zapakowane świąteczne pierniczki, które upiekła pani Anna Kiliszek, mama jednej z wolontariuszek.

Podczas podsumowania, które odbyło się akcji w hali Kotwica, Waldemar Krupa przekazał dyplom Fundacji DKMS dla Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Praszce za 6-letnią współpracę przy organizacji Dnia Dawcy Szpiku Kostnego. Dyplom odebrali Jacek Pac - dyrektor domu kultury i Jarosław Knaga - jego zastępca.

- To był cudowny dzień - podsumował Waldemar Krupa.

W trakcie 6 lat trwania akcji do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego wpisało się 237 osób z terenu gminy Praszka.

Organizatorów Dnia Dawcy Szpiku Kostnego wsparła Narzędziownia Strojec, która ufundowała dla wolontariuszy kanapki i napoje oraz użyczyła swojego samochodu, by mogli z Przedmościa przejechać do Gany, a stamtąd do Strojca i wrócić do Praszki.

A.S.