W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Praszce - przy dużym zainteresowaniu mieszkańców - odbyło się spotkanie z Piotrem Milewskim - pochodzącym z Opola pisarzem, podróżnikiem i fotografem. Zorganizowane zostało w ramach projektu „Opolskie zaczytane”.

Piotr Milewski, który przez 9 lat mieszkał i pracował w Japonii (i ma żonę z tego kraju) mówił o swoich książkach „Hokkaido. Japonia bez gejsz i samurajów”, „Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia” oraz „Transsyberyjska - drogą żelazną przez Rosję i dalej”. Najwięcej jednak miejsca poświęcił swojej najnowszej pozycji „Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat”, ubarwiając swoją opowieść slajdami, prezentującymi islandzkie widoki zapierające dech w piersiach.

Było o tym, że 10 procent powierzchni tego państwa zajmują lodowce, mieszkańców jest 350 tysięcy, a owiec trzy razy tyle, zaś rocznie Islandię odwiedza 2 mln turystów. O gejzerach tryskających gorącą wodą na 30 metrów, polach i źródłach termalnych, dzięki którym pokrywane jest 100 procent zapotrzebowania na ciepło i w dużej części produkowany jest prąd. Także o wodospadach, a tych jest na Islandii aż 10 tysięcy i o islandzkiej kuchni, która z pewnością nie przypadłaby do gustu większości Polaków.

Islandia to kraj z najczystszym na świecie powietrzem i najczystszą wodą - ekologiczny ideał. Kraj, w którym w lecie pada śnieg, a w ciągu dnia można doświadczyć pogody charakterystycznej dla wszystkich pór roku, w którym są tygodnie, gdy nie zapadają ciemności.

Gość odpowiadał również na pytania uczestników, a zainteresowane osoby mogły kupić jedną z trzech książek Piotra Milewskiego i poprosić o dedykację.

Na koniec pisarz i podróżnik wpisał się do księgi pamiątkowej biblioteki.