Sporo osób z Praszki i okolicznych miejscowości wzięło udział w sobotę 18 maja w Nocy Muzeów. Praszkowska placówka miała dla nich ciekawą ofertę.

Po uroczystym otwarciu, którego dokonał dr Zbigniew Szczerbik - dyrektor muzeum, wykład o życiu i twórczości Mariana Nowaka, znanego opolskiego artysty metaloplastyka wygłosiła dr Janina Filipczyk z Muzeum Śląska Opolskiego, która także przywiozła ze sobą eksponaty - trzy rzeźby tego twórcy (zmarł w 2000 roku) przedstawiające Pegaza.

Najbardziej znaną realizacją Mariana Nowaka jest Karolinka, statuetka do dziś stanowiąca jedną z nagród opolskiego festiwalu piosenki.

W dużej sali muzeum można było obejrzeć wystawę „Praszka z lotu drona”. Jej autor Piotr „Dudi” Dudek na 29 planszach prezentuje 56 obrazów przedstawiających Praszkę i poszczególne miejscowości gminy. „Dudi” opowiadał też o swojej pasji robienia zdjęć za pomocą drona, a także wyścigach tych urządzeń, w których również bierze udział.

Do Nocy Muzeów włączyli się także członkowie Stowarzyszenia Młodzi i Waleczni Obywatele. Prezentowali sprzęt militarny, który wykorzystują w swojej działalności. Chętni mogli postrzelać z replik ASG.