Praszkowska grupa Seniorki 50+ uczestniczy w kursie komputerowym, zorganizowanym przez Opolską Akademię Kompetencji. Finansowany jest on ze środków europejskich, więc dla uczestników bezpłatny. Wśród typowo damskiego grona jest rodzynek - jeden mężczyzna.

- W zajęciach uczestniczy dwadzieścia osób - mówi Teresa Kalinowska, liderka seniorek, animatorka osób starszych. - Utworzyliśmy dwie grupy. Pierwsza to panie, które już o obsłudze komputera coś wiedzą, niektóre nawet sporo i druga - te, które chcą się jej dopiero nauczyć. Dziś umiejętność obsługi komputera i smartfona to potrzeba chwili. Media społecznościowe cieszą się coraz większą popularnością.

Kurs sprowadzą Sebastian Sikora i Marcin Markowiak, przedstawiciele gdańskiej firmy Interit.

- Uczestniczy uczą się obsługi komputera z podstawami Excela - tłumaczy Marcin Markowiak. - Pokazujemy jak „dostać” się do internetu, jak wysyłać i odbierać e-maile. Zapoznajemy z edytorami tekstowymi, arkuszami kalkulacyjnymi. Wszyscy są bardzo pilni i ćwiczenia wykonują zgodnie z naszymi zaleceniami.

A uczyć się jest na czym

- Firma przysłała nam laptopy i pomoce naukowe - tłumaczy Teresa Kalinowska. - Książki specjalistyczne, notatniki, długopisy i pendrive. Poza tym mamy zapewniony obiad, są ciepłe napoje i słodycze na przerwę kawową.

Kurs przewidziany jest na 40 godzin i zakończony zostanie egzaminem.

- Po jego pozytywnym zaliczeniu wszyscy otrzymają certyfikat - informuje Marcin Markowiak.

- Dostaną również tablety - dodaje Teresa Kalinowska. - Grzechem więc byłoby nie skorzystać z takiej oferty.