DSC_0253.jpeg

Wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Praszce, członkowie Klubu Ośmiu „Bratnie dusze”, zostali docenieni na szczeblu wojewódzkim. Ich liderka, Milena Wróblewska, wkrótce zaprezentuje się w stolicy.

Oprócz Mileny do Klubu Ośmiu należą jeszcze: Amelia Brodny,  Hania Stochniałek, Julianna Rasztar, Anna Małyska, Milena Łęgosz oraz Amadeusz Bienias i Nikodem Adamus. Opiekunką grupy jest nauczycielka Aneta Bagińska.

- We wtorek 5 marca uczestniczyliśmy w Opolu w przesłuchaniach wojewódzkich  konkursu Ośmiu Wspaniałych - informuje Aneta Bagińska. - Odnieśliśmy sukces. Milena Wróblewska została laureatką i otrzymała nominację do udziału w ogólnopolskiej edycji tego konkursu. Ponadto cała nasza grupa dostała tytuł finalisty i specjalne wyróżnienie. To naprawdę duże osiągnięcie, bo laureatami zostają głównie licealiści, a do naszej grupy należą gimnazjaliści, a nawet uczniowie szkoły podstawowej.

- Jestem zaskoczona takim wyborem, a jednocześnie bardzo z niego zadowolona - mówi Milena Wróblewska. - Czuję się doceniona.

Czym uczennica „Trójki” zasłużyła na takie wyróżnienie?

- Przeprowadziłam zbiórkę i charytatywny kiermasz książek - wylicza Milena. - Zebrane pieniądze zostały przekazane dla Domu Dziecka w Sowczycach. Niesprzedane książki trafiły do szkolnej biblioteki. Zorganizowałam wyjazd uczniów z dysfunkcjami do Zespołu Szkół w Gorzowie Śląskim, aby tam mogły poznać zawody, w których mogliby się kształcić.

Milena udziela też korepetycji uczniom z kłopotami w nauce. Robi to w klubie Spółdzielni Mieszkaniowej w Praszce, popularnym „baraczku”.

- Z kilkoma nawet się zaprzyjaźniłam - dodaje uczennica. - Zaproponowałem też, aby w okresie przedświątecznym odwiedzać z życzeniami emerytowanych nauczycieli naszej szkoły. Sama wykonałam dla nich prezenty. Wszyscy z tych wizyt się bardzo ucieszyli.

- To bardzo sumienne wolontariuszka - dodaje Aneta Bagińska. - Jeśli już za coś się weźmie, to wiem, że zrobi to najlepiej, jak potrafi. Nie żałuje swojego czasu dla potrzebujących.

Julianna Rasztar jest przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego w „Trójce”.

- Pomaganie zawsze sprawiało mi przyjemność - mówi uczennica. - Ostatnio, wraz z czterema koleżankami z zespołu „Kwintet”,  wystąpiłyśmy na jubileuszu Środowiskowego Domu Samopomocy w Ganie. Tam poznałam niepełnosprawną dziewczynę, którą interesuje muzyka. Teraz spotykamy się, wspólnie śpiewamy, rozmawiamy, gramy w gry planszowe.

Amelia Brodny to medalistka wielu biegów rozgrywanych na terenie gminy Praszka i sąsiednich.

- Angażując się w wolontariat chciałam coś zmienić w swoim życiu, a nie tylko zajmować się swoimi sprawami - tłumaczy Amelia. - Jestem szczęśliwa, gdy mogę komuś pomóc.

- Wiele razy miałam łzy w oczach, gdy widziałam uśmiechnięte osoby, dla których coś wraz z koleżankami zrobiłam - dodaje Milena Łęgosz. - Tak na przykład było po odwiedzinach w Zespole Placówek Specjalnych w Praszce, kiedy przekazaliśmy podopiecznym misie zebrane podczas szkolnej akcji. Po koncercie w Domu Spokojnej Starości w Kościeliskach płakali pensjonariusze, płakałyśmy my.

Hania Stochniałek ma niepełnosprawnego brata i  gdy przyszła do gimnazjum bez wahania zaangażowała się w wolontariat.

- Nie mam żadnych barier w kontaktach z osobami z dysfunkcjami - tłumaczy Hania. - A u młodych ludzi jest z tym bardzo różnie. Ja najpierw wolę poznać, a dopiero później ocenić jaki kto jest. To szczęście móc kogoś uszczęśliwiać.

- Towarzyszy mi ciągle myśl „Podejdź, zapytaj, pomóż” - precyzuje swoje motto w działaniu Anna Małyska. - Dla nas niektóre gesty to taki mały kawałek chleba, a dla obdarowanych dobrem, to bochenek.

Nikodem i Amadeusz są rodzynkami w żeńskim towarzystwie.

- Do wstąpienia do Klubu Ośmiu skłoniła nas chęć pomagania - mówię gimnazjaliści. - Impulsem były szkolne akcje, które wcześniej organizowały dziewczęta. Uznały, że zasługujemy na to, by dołączyć do grupy. Zorganizowaliśmy pierwszy w historii szkoły turniej tenisa stołowego. Frekwencja zaskoczyła nas, była naprawdę wysoka. Chcemy organizować kolejne imprezy sportowe, bo sami gramy w piłkę. W sąsiedztwie szkoły jest już orlik, wkrótce będzie boisko do siatkówki plażowej.

Klub Ośmiu był też organizatorem konkursu gry na instrumentach oraz gier planszowych.

- Szukam kogoś, kto mi podpowie co zrobić, aby ta grupa pozostała w szkole - podsumowuje z uśmiechem Aneta Bagińska.

Uroczysta wojewódzka gala konkursu Ośmiu Wspaniałych odbędzie się 28 marca w Opolu.