żłobek.jpeg

Ta wiadomość ucieszy najmłodsze mamy. Gmina Praszka otrzymała dofinansowanie w wysokości 1,5 miliona złotych na budowę żłobka. Promesę podpisaną przez Elżbietę Rafalską, minister rodziny, pracy i polityki społecznej odebrała w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu Danuta Janikowska, zastępczyni burmistrza Jarosława Tkaczyńskiego.

- To pieniądze z rządowego programu „Maluch Plus” na rok 2019 - informuje Danuta Janikowska.

W Praszce istnieje tylko jeden prywatny żłobek - „Klasa dla bobasa”. Miejski to odległa historia - kiedyś mieścił się w budynku Zespołu Placówek Specjalnych, a ten działa już 30 lat.

- Mieliśmy sporo zapytań o żłobek w Praszce - tłumaczy zastępczyni burmistrza. - Są tą sprawą zainteresowane matki, które po roku od urodzenia dziecka chcą wrócić do pracy. Żłobek prywatny jest tylko na piętnaście miejsc, a ceny za prywatne opiekunki nie są takie małe.

Gmina wniosek o dofinansowanie złożyła w grudniu 2018 roku.

- Założenia projektowe były takie, że albo wnioskodawca dostaje całość kwoty na inwestycję, albo w ogóle - wyjaśnia Danuta Janikowska. - To bardzo dobre rozwiązanie. Bo wcześniej było tak, że dofinansowano tylko część zadania, co komplikowało sprawę i zmuszało do szukania dodatkowych środków.

Oczywiście gmina będzie musiała wnieść wkład własny.

- Na najbliższej sesji Rady Miejskiej, której termin wyznaczono na14 marca, nastąpi przesunięcie środków z budżetu, abyśmy mieli na ten wkład - wyjaśnia zastępczyni burmistrza.

Razem z nim na nową inwestycję będzie 1 milion 880 tysięcy złotych.

Żłobek powstanie w budynku po Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Fabrycznej, który po zakończeniu obecnego roku szkolnego zostanie wolny.

- Oczywiście będzie potrzebne odpowiednie przystosowanie go do wymagań, a te w przypadku tego typu placówek są wysokie - wyjaśnia Danuta Janikowska. - Uważam, że to bardzo dobra lokalizacja, miejsce z dużym i bezpiecznym placem zabaw.

Żłobek jest przewidziany dla pięćdziesięciorga maluchów.

- Sądzę, że będzie to wystarczająca liczba - mówi Danuta Janikowska. - Gdy zaistnieje taka potrzeba, to zostanie ona zwiększona, bo powierzchnia budynku na to pozwoli. A projekt „Maluch Plus” przewiduje, że w kolejnych jego edycjach można wnioskować o poszerzenie działalności żłobka.

Pieniądze na wykonanie dokumentacji przebudowy są już zabezpieczone. Podczas styczniowej sesji rady zostało zatwierdzone przesunięcie środków w budżecie na ten właśnie cel. Dokumentacja ma być gotowa do 20 maja i zaraz po jej otrzymaniu gmina ogłosi przetarg na wykonanie robót.

- A potem czasu nie będzie za wiele, bo wszystkie prace muszą zostać zakończone w tym roku, byśmy w styczniu 2020 roku mogli zarejestrować żłobek - zauważa Danuta Janikowska. - Taki jest wymóg tego projektu. - Przeróbek nie będzie za wiele, bo pierwsza dokumentacja tego budynku była robiona pod przedszkole.

Dziecko w żłobku może być od dwudziestego tygodnia życia do trzech lat.

- Gdy skończy trzy lata, a zabraknie dla niego miejsca w przedszkolu, to jeśli możliwości lokalowe na to pozwolą, można przedłużyć jego pobyt jeszcze o rok.