DSC_0264.jpeg

Anna Poniatowska, przewodnicząca Stowarzyszenia „Janko Muzykant” z Praszki, zdobyła tytuł „Człowieka roku 2018” w powiecie oleskim - w plebiscycie „Nowej Trybuny Opolskiej” zwyciężyła w kategorii „Działalność społeczna i charytatywna”.

- „Człowiek roku” brzmi dumnie, chyba zbyt dumnie w stosunku do tego, co robimy - stwierdza laureatka. - To wyróżnienie jest nie tylko dla mnie, ale też dla grupy wolontariuszy. Pomagają także ci, którzy do stowarzyszenia nie należą.

Stowarzyszenie „Janko Muzykant” założone zostało w grudniu 2006 roku, a działalność rozpoczęło w styczniu 2007.

- Córka chodziła do szkoły muzycznej w Wieluniu i grupa rodziców uczniów tej szkoły postanowiła założyć stowarzyszenie do realizacji celów muzycznych - wyjaśnia Anna Poniatowska. - Stąd też nazwa „Janko Muzykant”. Gdy córka skończyła edukację nasze kontakty rodzicielskie nie były już takie częste, a ja - jako mieszkanka Praszki - zauważyłam wiele problemów, którym można byłoby zaradzić. I zajęliśmy się działaniami charytatywnymi.

Teraz stowarzyszenie ma 25 członków.

- To przyjaciele, znajomi, znajomi znajomych - wyjaśnia pani Anna. - Pomaga kto może i każdemu kto pomocy potrzebuje. Nie ma regionalizacji.

„Janko Muzykant” organizuje w sklepach coroczne przedświąteczne zbiórki żywności, którą później obdziela najbardziej potrzebujące rodziny. A tych pod opieką w 2018 roku stowarzyszenia miało ponad 400 - nie tylko z gminy Praszka, ale także z Olesna, Kluczborka, Wielunia.

- Prowadzimy też punkt z odzieżą używaną, z którego korzysta wiele osób - wyjaśnia Anna Poniatowska. - Odzież oczywiście jest bezpłatna. Pośredniczymy również w przekazywaniu mebli dla potrzebujących.

Inna forma działalności to pomoc w nauce. Zajęcia odbywają się w popularnym praszkowskim „Baraczku”.

- Bezpłatnych korepetycji udzielają nauczyciele, także emerytowani, i wolontariusze - mówi laureatka plebiscytu. - Może się zgłosić każdy uczeń mający problemy z któregoś z przedmiotów.

Z kolei w okresie wakacyjnym, dzięki pomocy sponsorów, „Janko Muzykant” organizuje wypoczynek dla  dzieci i młodzieży.

- Dziękuję wszystkim osobom, które oddały na mnie głos w tym plebiscycie - mówi laureatka. - Ten tytuł z pewnością będzie dla nas mobilizacją do dalszej pracy na rzecz potrzebujących.

W zarządzie stowarzyszenia oprócz Anny Poniatowskiej, o której najmłodsi z obdarowanych pomocą rodzin mówią „Pani Ania kochana”, są również Renata Maryniak oraz Beata Stachulec.