Logo-FEPR-RP-Opolskie-EU-basen.jpeg

Trwa przebudowa krytej pływalni przy ul. Kaliskiej w Praszce. Roboty prowadzi firma MTM Budownictwo z Tarnowa, która teren przejęła 8 października 2018 roku, a prace rozpoczęła 25 października 2018 roku.

- Firma pracuje, ale mieliśmy nadzieję, że roboty będą szły troszeczkę szybciej - mówi Kamil Kowalczyk, kierownik Referatu Infrastruktury Technicznej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Praszce. - Niestety, na drodze stanęła pogoda. Jest lekka zadyszka, a terminy są napięte, bo inwestycja powinna być gotowa pod koniec listopada. A do zrobienia jest jeszcze ogrom prac.

- W styczniu przez kilka dni temperatura spadła do minus dwunastu stopni - wyjaśnia Artur Krajewski, inżynier budowy. - To sprawiło, że nie mogliśmy prowadzić robót ziemnych, wstrzymane zostało wylewanie betonu. Był dwutygodniowy postój. Jeśli jednak pogoda będzie taka, jak teraz, to ten stracony czas szybko nadrobimy.

Co więc już zostało zrobione?

- Wykonaliśmy siedemdziesiąt procent ścian fundamentowych żelbetowych - tłumaczy Artur Krajewski. - Rozpoczęliśmy zagęszczenie niepodpiwniczonych części budynku i układanie rur kanalizacyjnych, przygotowujemy się do wylewania stropów. Każdego dnia na budowę przyjeżdżają trzy ekipy - instalatorzy kanalizacji sanitarnej, osoby zajmujące się konstrukcją oraz od wyburzeń i prac rozbiórkowych. Łącznie osiemnaście osób.

Robotnicy musieli poradzić sobie również z problemem, który powstał krótko po rozpoczęciu prac.

- Po odkryciu konstrukcji budynku okazało się, że część jest w gorszym stanie, niż przypuszczał projektant i wymagała dodatkowego wzmocnienia - mówi Marek Wójcik, kierownik robót. - Niecka basenu była bardzo mocno skorodowana.

Największa zmiana w porównaniu do dotychczasowej pływalni, to nowoczesna technologia uzdatnianie wody. Wszystkie procesy będą sterowane komputerowo, co zapewni wysoką jej jakość.

- Za wykonane dotychczas roboty zapłaciliśmy około miliona złotych, a całość ma kosztować ponad  czternaście – dodaje Kamil Kowalczyk.

Jednym z podwykonawców jest oleski Włodar, który zajmuje się dostawami mieszanki betonowej na budowę pływalni.

Wkrótce gmina ogłosi przetarg na wyposażenia nowego obiektu w sprzęt i meble. Na ten cel zaplanowano 400 tysięcy złotych, bo tyle zaplanował projektant.

Całkowity koszt inwestycji przy ul. Kaliskiej to 14 mln 726 tys. 660 zł brutto. Gmina zdobyła z Opolskiego Urzędu Marszałkowskiego dofinansowanie w wysokości 5 mln, a resztę dołoży z kredytu.