DSC_0013.jpeg
Po Wieluńskiej Kolei Wąskotorowej pozostała tablica informacyjna i fragment torowiska.

DSC_0014.jpeg

Miłośnicy dwóch kółek z gminy Praszka mogą zacierać ręce. Już wkrótce rozpoczną się inwestycje, dzięki którym powstanie sieć ścieżek rowerowych.

Imponująco wyglądają plany związane z budową ścieżki na trasie Praszka - Aleksandrów. Ma ona mieć długość 5 km. To spory odcinek jak na tego typu trakt.

- Poprowadzi on trasą dawnej Wieluńskiej Kolei Wąskotorowej - wyjaśnia Kamil Kowalczyk, kierownik Referatu Infrastruktury Technicznej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Praszce. - Nawierzchnia będzie asfaltowa, a szerokość drogi to dwa metry.

Dokumentacja jest już wykonana, a gmina na dniach ogłosi przetarg na to zadanie.

- Okazuje się, że nie jest uregulowany stan prawny jednego z mostów, który znajduje się na trasie ścieżki - dodaje Kamil Kowalczyk. - Wyjaśniamy to z kolejami państwowymi i Wodami Polskimi.

W Praszce ścieżka będzie miała swój początek przy Szkole Podstawowej nr 2 (ul. Boczna).

- W tej chwili staramy się o zgodę na budowę - wyjaśnia Kamil Kowalczyk.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to inwestycja powinna ruszyć na przełomie kwietnia i maja.

- Na trasie są trzy dawne mosty kolejowe, które także zostaną wyremontowane - tłumaczy urzędnik. - Dwa z nich to mosty stalowe, jeden żelbetowy. Ekspertyzy już mamy. Nie ma żadnych zagrożeń. Ustawione zostaną również trzy oświetlone drewniane wiaty z ławami i stojakami na rowery, gdzie będzie można się zatrzymać na odpoczynek lub posiłek, albo schronić przed deszczem.

Na tę rowerową inwestycję gmina zaplanowała 1 mln 870 tys. złotych. To nieco więcej, niż pierwotnie zakładano, ale przy drugim szacunku uwzględniono już wzrost cen materiałów i usług budowlanych. Na tę inwestycję gmina zdobyła dotację w wysokości 1 mln 057 tys.

- Myślę, że ścieżka powinna powstać do listopada tego roku - podsumowuje Kamil Kowalczyk. - Techniczny zakres robót nie jest bowiem skomplikowany.

To nie koniec dobrych wiadomości dla rowerzystów, bowiem na tego typu zadania wydatki zaplanowało także Starostwo Powiatowe w Oleśnie. Największym z nich będzie budowa ścieżki rowerowej z Praszki do Olesna. Jej 20-kilometrowy przebieg to trasa dawnej ciuchci Paulinki. Inwestycja powstanie w systemie „Zaprojektuj i zbuduj”, a roboty wykona firma Larix.

Przy drodze powiatowej Praszka-Rozterk zaplanowano pas rowerowy. Jego długość to 2,5 km. Natomiast 1,2 km będzie miała ścieżka, która poprowadzi do Pilaw.

Tekst i zdjęcia AS