Plakat sosjerki.jpeg

Sosjerki - rodzaj naczynia, element zastawy stołowej, przeznaczona do podawania sosów. Klasyczna sosjerka ma zazwyczaj kształt łódki z dwoma dziobkami i dwoma uchwytami, stojącej na podstawce. Czasami ma kształt zbliżony do dzbanka, z jednym dziobkiem i pojedynczym uchwytem, czasem bez podstawki lub z nóżkami zamiast niej. Sosjerka zazwyczaj wykonywana była z porcelany lub podobnych materiałów (fajans, kamionka), ale także ze szkła lub metalu, współcześnie także plastiku. Często bywa zdobiona.

Sosjerki prezentowane na wystawie pochodzą w głównej mierze z najsłynniejszych śląskich wytwórni porcelany takich jak: Giesche Fabryka Porcelany S.A. w Bogucicach, "Koenigszelt" Państwowa Fabryka Porcelany w Jaworzynie Śląskiej, K. Steinmann, Porzellanfabrik Parowa, Szczawienko-Ohme, Krister Porzellanmanufaktur Wałbrzych, C. Tielsch & Co. Wałbrzych-Stary Zdrój, a także znanych polskich fabryk jak Ćmielów, Włocławek czy Lubiana.

Do kolekcji należą również sosjerki z niemieckiej, francuskiej oraz angielskiej porcelany. Znajdują się wśród nich zarówno te o klasycznych kształtach, jak i swoiste miniaturowe dzieła sztuki z wielobarwną malaturą, oryginalnymi tłoczeniami i stylizowanymi na kształt ptaków uszkami.

Zachęcamy do zapoznania się z tym unikatowym, uzupełnianym przez wiele lat zbiorem. Wystawę można oglądać od 17 stycznia do 27 maja 2018 r. w Muzeum w Praszce. Serdecznie zapraszamy!

 

Już wkrótce w Muzeum pojawi się nowa wystawa na głównej sali wystaw czasowych - będzie to ekspozycja etnograficzna poświęcona kulturze, sztuce i zwyczajom ludów Afryki, pochodząca ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Żorach.