AKTUALNOŚCI - ROK 2017

Pożary
25
Rat. Drogowe
18
Rat. Wodne
7
Rat. Chemiczne
9
Wichury
21
Owady
22
Inne MZ
16

Alarm fałsz.
1

Razem
119

 

22

XII

RATOWN.
DROGOWE

PRASZKA

Wezwanie do wypadku drogowego na drodze krajowej DK 45.  

22

XII

RATOWN.
DROGOWE

PRASZKA

Wezwanie do wypadku drogowego na ul. Piłsudskiego.  

9

XII

INNE MZ 

PRASZKA

Wezwanie do usunięcia miejscowego zagrożenia na posesji Muzeum Regionalnego w Praszce. Strażacy usunęli zwisające konary, które zagrażały bezpieczeńtwu zwiedzającym.  

8

XII

RATOWN.
DROGOWE 

SOŁTYSY

Wezwanie do wypadku drogowego na drodze krajowej DK45, gdzie zderzyły się 4 pojazdy. Jedną osobę przetransportowano do szpitala.

8

XII

WICHURY

PRASZKA

Wezwanie do usunięcia zagrożenia jakie stwarzały zerwane konary drzewa na placu przy rzece Wyderka.

6

XII

INNE MZ 

PRASZKA

Wezwanie do budnku wielorodzinnego przy ul. Obrońców Pokoju w celu pomocy zespołowi pogotowia ratunkowego w przetransportowaniu pacjenta z miejsca zamieszkania do karetki pogotowia.  

6

XII

RATOWN.
CHEMICZNE

PRASZKA

Wezwanie do usunięcia miejscowego zagrożenia na drodze gminnej. Strażacy po przybyciu na ul. Listopadowej użyli sorbentu do zneutralizowania płynów, które zagrażały bezpieczeństwu na drodze.  

30

XI

POŻAR 

PRASZKA

Wezwanie do budynku wielorodzinnego na osiedlu Kopernika do  nieznanego zapachu który wydobywał się z jednego mieszkania. Po przybyciu na miejsce mieszkaniec lokalu odmówił pomocy zespołowi karetki pogotowia, którym wcześniej otworzył drzwi. Strażacy nie stwierdzili źródła ognia ani stężeń niebezpiecznych gazów. Jak się okazało zapach był skutkiem przypalenia potrawy.  

30

XI

POGADANKA W SZKOLE

PRASZKA

W Szkole Podstawowej nr 3 w Praszce strażacy przeprowadzili pogadankę w temacie pierwszej pomocy. Uczniowie z kilku klas mogli przyswoić oraz utrwalić zasady udzielania pierwszej pomocy.

30

XI

KONKURS
PLASTYCZNY

Gala podczas której ogłoszone zostały wyniki oraz nagrodzono  autorów wybranych prac odbyła się w Miejskim Domu Kultury. Po ogłoszeniu wyników Burmistrz Praszki otwarł wystawę wszystkich prac biorących udział w gminnych eliminacjach. Gościem specjalnym gali był podleśniczy Krzysztof Szulc z  Nadleśnictwa Wieluń oraz mł. bryg. Mariusz Koziński z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie którzy przeprowadzili pogadankę na temat bezpieczeństwa pożarowego w lesie oraz w tematach poruszanych w pracach plastyczncyh.
23
XI

WICHURY

PRASZKA

Dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Praszce zorganizowaliśmy pogadankę na temat bezpieczeństwa.
23
XI

WICHURY

PRASZKA

Wezwanie do usunięcia miejscowego zagrożenia w parku przy ul. Senatorskiej, gdzie drzewo przechylone wcześniejszymi wichurami zagrażało bezpieczeństwu.
16
XI

RATOWN.
CHEMICZNE

GORZÓW ŚL.

Wezwanie do neutralizacji plamy oleju na wspólnym odcinku dróg krajowych DK42 i DK 45. Strażacy usunęli rozległe zagrożenie w ruchu drogowym. 
14
XI

RATOWN.
DROGOWE

PRASZKA

Wezwanie do wypadu drogowego na skrzyżowaniu dróg krajowych DK42 i DK45 - ul. Piłsudskiego z Kościuszki. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i dwa samochody osobowe, które zderzyły się na skrzyżowaniu.  
12
XI

POŻAR

PRASZKA

Wezwanie do pożaru budynku wielorodzinnego na ul Słonecznej. Na miejscu strażacy prowadzili czynności gaszenia poddasza oraz ewakuacji mieszkańców.  
8
XI

RATOWN.
CHEMICZNE

PRASZKA

Wezwanie do budynku wielorodzinnego na osiedlu Kopernika, gdzie w klatce schodowej mieszkańcy wyczuwali zapach gazu. Po dojeździe nie stwierdzono niebezpieczeństwa i dokonano wentylacji.  
4
XI

INNE

ZAGROŻENIE

Wezwanie do mieszkającego w bloku na ul. Obrońców Pokoju mężczyzny u którego nastąpiło nagłe zatrzymanie akcji serca. Strażacy prowadzili reanimację do czasu przybycia pogotowia ratunkowego oraz w czasie transportu karetką do szpitala.  
3
XI

INNE

ZAGROŻENIE

Wezwanie do pomocy Policji w otwarciu drzwi wejściowych do mieszkania w budynku wielorodzinnym przy ul. Skłodowskiej. Po umożliwieniu dostępu do mieszkania zespół pogotowia ratunkowego zabrał kobietę w podeszłym wieku do szpitala.  
2
XI

POŻAR

ROZTERK

Wezwanie do pożaru budynku mieszkalnego. Po przybyciu strażacy przystąpili do ugaszenia pożaru sadzy w kominie.  

30

X

KONKURS
PLASTYCZNY

Do dnia 30 października obowiązuje termin składania prac do IV edycji gminnych eliminacji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Zapobiegajmy Pożarom". Prace dzieci i młodzieży szkolnej ocenione będą przez jury a po gali otwarta będzie wystawa prac którą będzie można zwiedzać w Domu Kultury w Praszce.
- Regulamin Konkursu
- Metryczka do pracy
 
29
X

WICHURA

KOWALE

Wezwanie do pomocy miejscowej jednostce w usunięciu skutków wuchury. Do usunięcia złamanego konaru drzewa zadysponowano samochód drabinę z OSP w Praszce.  
7
X

WICHURA
GORZÓW ŚL.

Działania samochodu autodrabina przy usuwaniu skutków wichury w Gorzowie Śląskim. Strażacy zabezpieczyli zerwany krzyż zagrażający mieszkańcom.
6
X

WICHURA DALACHÓW

Wezwanie do usunięcia połamanych konarów.  
6
X

WICHURA ŻYTNIÓW

Wezwanie do usunięcia połamanych konarów.  
6
X

WICHURA  OLESNO

Wezwanie do usunięcia połamanych konarów.  
6
X
WICHURA OLESNO Wezwanie do usunięcia połamanych konarów.  
6
X

WICHURA
PRASZKA

Wezwanie do usunięcia powalonego drzewa na ul. Skłodowskiej.  
5
X

WICHURA
SZYSZKÓW

Wezwanie do usunięcia skutków wichur.  
5
X

WICHURA
KOZŁOWICE

Wezwanie do usunięcia skutków wichur.  
5
X

POŻAR
GORZÓW

Wezwanie do pomocy miejscowej jednostce do pożaru sadzy w kominie.  
22
IX

POŻAR

USZYCE

O godz. 18:30 zadysponowano sekcję samochodem drabiną do pomocy miejscowej jednostce. Ugaszenie pożaru przewodu kominowego w budynku mieszkalnym wymagało dostępu do komina od góry.  
14
IX

ALARM

FAŁSZYWY

Wezwanie do pożaru samochodu.  
9
IX

POŻAR

STROJEC

Pożar strawił dwa pasy ścierniska długości 100m szerokości 2m. Miejscowa jednostka opanowała sytację. Siły przybyłych jednostek wsparły gaszenie i dogaszały pogorzelisko. Miesjscowi rolnicy dla bezpieczeństwa przeorali pole.  
7
IX

OWADY

PRASZKA

Usunięcie zagrożenia związanymego z obecnością szerszeni przy budynku Muzeum w Praszce.  
6
IX

RATOWN.
DROGOWE

PRASZKA

Wypadek na ul. Sportowej. Na miejscu dwa samochody osobowe po zderzeniu czołowym. Poszkodowanym pomocy medycznej udzielił zespół pogotowia. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozwarciu za pomocą narzędzi hydraulicznych przednich masek, odłączeniu zasilania, sorpcji płynów eksploatacyjnych.
5
IX

POŻAR

PRASZKA

W południe wezwano do ugaszenia pożaru wypalanych pozostałości roślinnych na al. Wyszyńskiego.  
3
IX

INNE MZ

PRASZKA

Zorganizowanie zabezpieczenia imprezy masowej Praszkowska 10.  
3
IX

OWADY

PRASZKA

Wezwanie do usunięcia owadów błonkoskrzydłych na obiekcie sakralnym przy ul. Wyszyńskiego.  
3
IX

RATOWN.
CHEMICZNE

PRASZKA

Wezwanie do do wyczuwalnego zapachu gazu w klatce schodowej budynku wielorodzinnego na osiedlu Kopernika. Po sprawdzeniu czujnikiem nie stwierdzono stężenia niebezpiecznego. Strażacy podjęli czynności przewietrzenia klatki schodowej.  
1
IX

WICHURA

PRASZKA

Wezwanie do usunięcia zagrożenia na placu przedszkolnym. Wichura połamała konary drzew, które należało usunąć i zabezpieczyć dla bezpieczeństwa dzieci przedszkolnych.  
31
VIII

OWADY

PRASZKA

Od godz. 18:00 strażacy usuwali zagrożenie związane z szerszeniami, które przebywały w otoczeniu mieszkańców bydynku wielorodzinnego przy ul. Skłodowskiej.
30
VIII

WYPADEK

PRASZKA

O godz. 11:00 zostaliśmy wezwani do wypadku na ul. Gorzowskiej. Po dojechaniu okazało się że na wspólnym odcinku dróg krajowych DK42 i DK45 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Uczestnicy wypadku nie potrzebowali pomocy medycznej. Strażacy podjęli działania zabezpieczenia uszkodzonych pojazdów i ruchu na drodze krajowej.
23
VIII

OWADY

PRASZKA

Wezwanie do usunięcia zagrożenia owadów błonkoskrzydłych na ul. Mickiewicza.  
22
VIII

RATOWN.
CHEMICZNE

PRASZKA

Wezwanie do usunięcia zagrożenia wycieku gazu na ul. Wyszyńskiego. 

Po dojeździe na miejsce stwierdzono uszkodzenia sieci średniego ciśnienia przez firmę wykonującą pracę ziemne. Dzięki szybkiej  reakcji pogotowia gazowego odcięto natychmiast zasilanie gazu i zabezpieczono teren wokół miejsca zdarzenia

21
VIII

RATOWN.
DROGOWE

KOWALE

Wezwanie do wypadku drogowego na drodze krajowej DK45. Kierujący samochodem marki Polonez stracił panowanie nad pojazdem na łuku drogi i zjechał do rowu, następnie pojazd przewrócił się na dach. Po przybyciu na miejsce zdarzenia działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i wykonaniu wsparcia psychicznego dla dwóch uczestników wypadku, którzy jechali samochodem.
20
VIII

OWADY

PRASZKA

Wezwanie do usunięcia zagrożenia owadów na ul. Listopadowej.  
17
VIII

RATOWN.
CHEMICZNE

PRASZKA

Usunięcie plamy oleju na ul.Sportowej - droga powiatowa 1909O relacji Praszka - granica woj. łódzkiego.
17
VIII

OWADY 

PRASZKA

Wezwanie do usunięcia zagrożenia owadów błonkoskrzydłych na ul. Staszica.  
12
VIII

RATOWN.
DROGOWE

PRASZKA

Wezwanie do zdarzenia drogowego na ul. Wodnej.  
11
VIII

WICHURA

GORZÓW ŚLĄSKI

Usunięcie powalonego drzewa w miejscowości Gorzów Śląski.

11
VIII

WICHURA

GORZÓW ŚLĄSKI

Zabezpieczenie zerwanego dachu w miejscowości Gorzów Śląski. 

Po godz.20:30 zostalismy zadysponowani samochodem autodrabina SD 30 do pomocy OSP Gorzów Śląski przy usuwaniu skutków silnego wiatru, który uszkodził dach budynku mieszkalnego.

11
VIII

ĆWICZENIA

PRASZKA

Jak co roku strażacy naszej OSP starali się ulżyć mieszkancom Praszki podczas tegorocznych upałów. Działania takie zawsze połączone były z ćwiczeniami dla strażaków polegającymi na doskonaleniu pracy ze sprzętem.
10
VIII

OWADY

PRASZKA

Usunięcie kokonu szerszeni przy ul. Fabrycznej.

O godz.19.40 zostalismy zadysponowani samochodem autodrabina SD30 do usunięcia dwóch gniazd szerszeni.

10
VIII

WICHURA

PRASZKA

Usunięcie złamacego drzewa przy ul. 3-go Maja.  
10
VIII

WICHURA

PRASZKA

Usunięcie powalonego drzewa przy ul. Kaliskiej. 

Usunięto złamany konar drzewa na moście przy rzece Wyderka.

 
10
VIII

WICHURA

PRASZKA

Usunięcie powalonego drzewa zwisającego nad latarnią elektryczną
 przy ul. Skłodowskiej.
10
VIII

WICHURA

PRASZKA

Zabezpieczenie uszkodzonego komina zakładu wytwarzającego ciepło dla mieszkańców Praszki przy ul. Mickiewicza. 

Działania polegały na zdemontowaniu złamanego komina i zabezpieczeniu nowymi śrubami uchwytów mocujacych pozostałość stojącego komina.

10
VIII
 

WICHURA

PRASZKA

Zabezpieczenie zerwanego dachu na posesji przy ul. Mickiewicza. Działania polegały na zabezpieczeniu  miejsca zerwanego dachu plandekami.

8
VIII

15:00

POŻAR

STROJEC

Wezwanie do pożaru w miejscowości Strojec. Po przybyciu na miejsce sekcja udzieliła wsparcia miejscowej jednostce w ugaszeniu pożaru suchej trawy oraz pozostałości drewnianych z płotu. 

8
VII

9:30

RATOWN. DROGOWE

PRASZKA

Wezwanie do wypadku drogowego na ul. Kaliskiej.  

7
VII

20:30

OWADY

SZYSZKÓW

Wezwanie do usunięcia miejscowego zagrożenia w miejscowości Szyszków. Po przybyciu na miejsce strażacy usunęli gniazdo szerszeni w budynku mieszkalnym  

sierpnia - niedziela

RATOWNICTWO CHEMICZNE w PRASZCE

O godz. 12:00 zostaliśy wezwani do wyczuwalnego gazu w budynku wielorodzinnym na ul. Styczniowej. Więcej  > Raport PSP  > Strona akcji 
 

3 sierpnia - czwartek

OWADY w PRASZCE

Po godz 18.00 zostaliśmy zadysponowani do usunięcia gniazda os znajdującego się na 4 piętrze budynku wielorodzinnego w Praszce na ul.Skłodowskiej. Do zdarzenia zadysponowani samochód autodrabinę SD30. Więcej  > Raport PSP  > Strona akcji 

  
foto: dh Janusz Jarząb

2 sierpnia - środa

POŻAR w KRZYŻANOWICACH

Ok. godz. 13:30 zostaliśmy wezwani do pożaru w miejscowości Krzyżanowice - gmina Gorzów Śląski. Skutkiem usterki kombajna zbożowego spaleniu uległo 1,5 ha zboża na pniu. Więcej  > Raport PSP  > Strona akcji 

  
foto: dh Janusz Jarząb

1 sierpnia - wtorek

POŻAR w ZDZIECHOWICACH

O godz. 18:00 zostaliśmy wezwani do pożaru słomy w miejscowości zdziechowice (gmina Gorzów Śląski). Więcej  > Raport PSP  > Strona akcji 

 

sierpnia - wtorek

POŻAR w PAKOSZOWIE

O godz. 16:00 zostaliśmy wezwani do pozaru ścierniska w miejscowości Pakoszów (gmina Gorzów Śląski). Więcej  > Raport PSP  > Strona akcji 

 

sierpnia - wtorek

POŻAR w KARŁOWIE

O godz. 15:00 zostaliśmy wezwani do pożaru słomy w miejscowości Karłów (gmina Gorzów Śląski) Do zdarzenia zadysponowano ciężki samochód gaśniczy GCBA 4,5/16 Mercedes Atego. Więcej  > Raport PSP  > Strona akcji 

 

1 sierpnia - wtorek

WICHURA w GORZOWIE ŚLĄSKIM

O godz. 10:15 zostaliśmy wezwani samochodem drabiną do pomocy jednoste OSP w Gorzowie Śląskim w usunięciu zagrożenia którym był konar drzewa. Więcej  > Raport PSP  > Strona akcji  

  
foto: dh Patryk Kinast

31 lipca - poniedziałek

OWADY w SZYSZKOWIE

O godz. 19:45 zostaliśmy wezwani do usunięcia zagrożenia w budynku mieszkalnym w Szyszkowie. Po dojecahniu na miejsce strażacy podjęli czynności zwiazane z usunięciem os. Więcej  > Raport PSP  > Strona akcji 

  
foto: Anna Kolankiewicz

31 lipca - poniedziałek

OWADY w PRASZCE

O godz. 18:00 zostaliśmy wezwani do usunięcia zagrożenia w budynku mieszkalnym przy ul. Niemcewicza. Po dojecahniu na miejsce strażacy podjęli czynności uszczelnienia otworu przez który osy docierały do gniazda na poddaszu. Podczas działań użyto również gaśnicy do os i szerszeni w celu odstraszenia i likwidacji owadów. Więcej  > Raport PSP  > Strona akcji 

 
foto:dh Łukasz Bilski

28 lipca - piątek

ĆWICZENIA JEDNOSTKI OPERACYJNO TECHNICZNEJ w PRASZCE

Podczas kolejnej piątkowej zbiórki strażacy ćwiczyli techniki gaszenia pożarów nieużytków. Ze sprzętem i jego obsługą zaznajomili się również przyszli strażacy, którzy zamierzają uczestniczyć w kursie podstawowym na strażaka ratownika. Więcej  > Raport PSP  > Strona ćwiczeń 

 
foto: dh Łukasz Bilski > album 16 zdjęć 

27 lipca - czwartek

POGADANKA w PRASZCE

Podczas półkolonii letnich zorganizowanych w klubie osiedlowym "Baraczek" dzieci rozmawiały ze strażakami o ich pracy i codziennych zagrożeniach a także zachowaniu w wakacje. Po zajęciach w swietlicy dzieci zobaczyły samochody i sprzęt pożarniczy. Więcej  > Strona wydarzenia 

 
foto: dh Łukasz Bilski > album 15 zdjęć 

25 lipca - wtorek

OWADY w PRASZCE

O godz. 17:00 wyjechaliśmy do usunięcia miejscowego zagrożenia, którym były agresywnie zachowujące się owady w budynku wielorodzinnym na ul. Skłodowskiej. Więcej  > Raport PSP  > Strona akcji 
 

24 lipca - poniedziałek

OWADY w PRASZCE

Przed godz. 18:00 wyjechaliśmy do usunięcia gniazda os w budynku gospodarczym Rodzinnych Ogródków Działkowych RELAX przy ul. Szosa Gańska.Więcej  > Raport PSP  > Strona akcji 
 

22 lipca - piątek

ĆWICZENIA JEDNOSTKI OPERACYJNO TECHNICZNEJ

Podczas kolejnej piątkowej zbiórki strażacy wykonali ćwiczenia pożarnicze z podstawowych zadań gaśniczych. Doskonalili budowanie linii wężowej oraz różne sposoby podawania prądów wody. Po zużyciu zbiornika wodnego z samochodu gaśniczego udali się do nowego hydrantu naziemnego przy ul. Listopadowej 17 w celu wypróbowania jego wydajności i napełnienia zbiornika aby samochód jak zawsze był w pełnej gotowości do wyjazdu. Więcej  > Raport PSP  > Strona ćwiczeń 
 

14 lipca - piątek

OWADY w PRASZCE

O godz. 18:30 zostaliśmy wezwani do usunięcia miejscowego zagrożenia w budynku mieszkalnym na ul. Mickiewicza. Strażacy podjęli odpowiednie czynności aby usunąć agresywnie zachowujce się owady. Więcej  > Raport PSP  > Strona akcji 
 

14 lipca - piątek

OWADY w PRASZCE

O godz. 18:00 zostaliśmy wezwani do usunięcia miejscowego zagrożenia w budynku gospodarczym na ul. Kosmonautów. Strażacy podjęli odpowiednie czynności aby usunąć agresywnie zachowujce się owady. Więcej  > Raport PSP  > Strona akcji 
 

11 lipca - wtorek

OWADY w ROZTERKU

Od godz. 18:00 usuwaliśmy zagrożenie w postaci gniazda os na poddaszu budynku gospodarczego w miejscowości Rozterk. Więcej  > Raport PSP  > Strona akcji 

  
foto: dh Błażej Kanas 

1 lipca - sobota

OWADY w SKOTNICY

O godz. 18:30 zostaliśmy zadysponowani do usunięcia kokonu agresywnych os z poddasza budynku jednorodzinnego w miejscowości Skotnica. Po przybyciu na miejsce działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, usunięciu kokonu oraz późniejsze wypuszczenie os w pobliskim lesie. Jednocześnie poinstruowano mieszkańców o sposobach zabezpieczenia się przed powrotem owadów. Więcej  > Raport PSP  > Strona akcji 

 
foto: Patrycja Kulczyńska

3czerwca - piątek

INNE MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

Po godz. 17:15 zadysponowano do pomocy Policji przy zabezpieczeniu pojazdu który uległ uszkodzeniu w Praszce na ul. Rolniczej. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca postoju pojazdu oraz odcięciu dopływu energii i gazu. Więcej  > Raport PSP  > Strona akcji 

 

30 czerwca - piątek

RATOWNICTWO DROGOWE w PRASZCE

O godz. 15:00 wezwano do wypadku drogowego w Praszce na ul.Fabrycznej. Po dojechaniu na miejsce stwierdzono uwięzionego kierowcę w pojeździe. Po wyciągnieciu osoby poszkodowanej z pojazdu udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy przedmedycznej. Po przybyciu zespołu pogotowia ratunkowego podjęto decyzję o zadysponowaniu Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. O godz. 15:30 zadysponowano drugą załogę OSP w Praszce do zabezpieczenia lądowiska gminnego na stadionie miejskim w Praszce, gdzie poszkodowany został przetransportowany przez pogotowie ratunkowe i przekazany Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu.Więcej  > Raport PSP  > Strona akcji 

 
foto: dh Ryszard Korpowski

29 czerwca - czwartek

POŻAR w PRASZCE

Po godz. 12:00 wezwano do pożaru nieużytków w Praszce ul. Pod Rosochami. Więcej  > Raport PSP  > Strona akcji

 

27 czerwca - wtorek

OWADY w PRASZCE

O godz. 18:15 zostaliśmy zadysponowani do usunięcia kokonu owadów błonkoskrzydłych w budynku wielorodzinnym przy ulicy Fabrycznej 22. Po przybyciu na miejsce zdarzenia oraz rozpoznaniu stwierdzono kokon owadów w kratce wentylacyjnej wewnątrz jednego z mieszkań na czwartym piętrze. Działania polegały na demontażu kratki, usunięciu kokonu, oraz ponownym montażu zdemontowanych elementów. Więcej  > Raport PSP  > Strona akcji 

 
foto: dh Rafał Juszczak

23 czerwca - piątek

RATOWNICTWO CHEMICZNE w SOŁTYSACH

O godz.13:00 zostaliśmy zadysponowani do pomocy jedostce OSP Kowale przy zabezpieczeniu i usunięciu plamy oleju na drodze krajowej 45 od miescowości Sołtysy w kierunku Praszki na długosci ok 3 km. Przyczyną powstania było pęknięcie przewodu olejowego w samochodzie osobowym. Na czas usunięcia przez zarządce drogi zagrożenia ruch samochodów odbywał się wahadłowo. Więcej  > Raport PSP  > Strona akcji 

 
foto: OSP w Praszce

23 czerwca - piątek

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

W dniu zakończenia roku szkolnego dzieci z przedszkola nr 2 odwiedziły strażnicę OSP. Celem wycieczki było spotkanie ze strażakami, poznanie specyfiki ich służby oraz sprzętu ratowniczego. Podczas rozmowy o bezpieczeństwie ze strażakami, przedszkolaki utrwaliły sobie numery alarmowe oraz ważne informacje jak bezpiecznie spędzić wakacje. 

 
foto: Publiczne Przedszkole nr 2 w Praszce > album zdjęć

19 czerwca - poniedziałek

POŻAR w STROJCU

Przed godz. 18:00 zostaliśmy wezwani do pożaru w miejscowości Strojec. Więcej  > Raport PSP  > Strona akcji 

 
foto: dh Rafał Juszczak

19 czerwca - poniedziałek

OWADY w PRASZCE

Przed godz. 11:00 zostaliśmy wezwani do zainterweniowania w sprawie roju pszczół na ul. skrzyżowaniu ul. Kilińskiego z Warszawską. Po przybyciu na miejsce potwierdzono rój pszczół, który osadził się w koronie drzewa przy chodniku. Strażacy zabezpieczyli najbliższe otoczenie aby chronić przechodniów, którzy mogli być uczuleni na użądlenie pszczół. Na miejsce wezwano pszczelarza, który zabrał pszczoły do swojej pasieki.

 
foto: dh Łukasz Bilski

19 czerwca - poniedziałek

POGADANKA W LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM w PRASZCE

Jak co roku przed rozpoczęciem letniego wypoczynku druhna Aneta Jarząb z I Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Kaliskiej organizuje dla uczniów spotkania, których celem jest uczynienie wakacji bezpieczniejszymi. Więcej  > Strona wydarzenia 

 
foto: dh Błażej Kanas

18 czerwca - niedziela

INNE MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

O godz. 15:00 zostaliśmy zadysponowani do zdarzenia medycznego na biesiadzie świętojańskiej. Więcej > Raport PSP  > Strona akcji


17 czerwca - sobota

ORGANIZACJA BIESIADY ŚWIĘTOJAŃSKIEJ w PRASZCE

Jak co roku OSP w Praszce współorganizuje część atrakcji biesiady świętojańskiej. Na początku tygodnia strażacy wywiesili banner informacyjny przy kładce nad rzeką Wyderka. W dniu biesiady zabezpieczono teren oraz przygotowano ognisko biesiady świętojańskiej. Po rozpaleniu ogniska przez Burmistrza Praszki nastąpiła główna atrakcja biesiady - puszczanie wianków rzeką Wyderka. Nad bezpieczeństwem dziewcząt jak zawsze czuwali strażacy.

 
foto: dh Łukasz Bilski

17 czerwca - sobota

INNE MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

O godz. 15:30 zostaliśmy zadysponowani do zdarzenia medycznego gdzie była potrzeba przygotowania lądowiska dla śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunko. Wobec trudnych warunków atmosferycznych odwołano śmigłowiec a strażacy czekając na karetkę pogotowia udzielili pomocy 70-letniej kobiecie, która w pomieszczeniu kuchennym doznała poparzenia twarzy i przedramienia w skutek pęknięcia zagotowanego słoika. Więcej > Strona akcji  > Raport PSP

 
foto: OSP w Praszce

17 czerwca - sobota

RATOWNICTWO DROGOWE w GORZOWIE ŚLĄSKIM

Po godz 15:00 zostaliśmy zadysponowani do zdarzenia drogowego w miejscowości Gorzów Śląski na skrzyżowaniu wspólnego odcinka dróg krajowych DK42 i DK45 z drogą wojewódzką DW487. Po przybyciu na miejsce zdarzenia okazało się, że w zdarzeniu brały udział samochód ciężarowy oraz samochód osobowy. Kierowca samochodu osobowego znajdował się już pod opieką zespołu pogotowia ratunkowego. Działania OSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu zasilania w obu pojazdach, oraz neutralizacji płynów eksploatacyjnych z jezdni. Na czas działań zamknięto ruch pojazdów na drodze krajowej. Wiecej > Strona akcji  > Raport PSP 

 
foto: dh Mateusz Mazurek, dh Rafał Juszczak

16 czerwca - piątek

ĆWICZENIA JEDNOSTKI OPERACYJNO TECHNICZNEJ w PRASZCE

Podczas cotygodniowej zbiórki strażacy utrwalali znajomość z oprzyżądowaniem samochodu drabiny SD30.

 
foto: dh Adrian Dzikowski

14 czerwca - środa

KONTROLA GOTOWOŚCI OSP w PRASZCE

O godz. 9:30 zostaliśmy zalarmowani. Po przybyciu do strażnicy okazało się że jest to niezapowiedziana coroczna kontrola gotowości. Sekcja ratownicza gotowa była do wyjazdu w czasie krótszym niż wymagany. Funkcjonariusze PSP skontrolowali sprawność i dokumentację sprzętu oraz kompetność wyposażenia. Następnie sekcja wykonała ćwiczenie w tematyce ratownictwa drogowego.

 
foto: OSP w Praszce > album 7 zdjęć

13 czerwca - wtorek

POŻAR w RADAWIU

O godz. 6:30 zadysponowano samochód drabinę SD30 do pożaru domu jednorodzinnego w miejscowości Radawie (gm. Zębowice). Po dojeździe na miejscu samochód był w gotowości do działań na wysokości. Strażacy dołączyli do działań dogaszania oraz usuwania spalonej konstrukcji dachu. Więcej  > Raport PSP  > Strona akcji

 
foto: dh Rafał Juszczak

12  czerwca - poniedziałek

INNE MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

O godz 15:30 zostaliśmy zadysponowani do pomocy przy nieprzytomnej osobie na ul. Kościuszki. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zdecydowano o odwołaniu Lotniczego Pogotowia Ratunkowego gdyż była możliwość przetransportowania poszkodowanego karetką pogotowia. Więcej  > Raport PSP  > Strona akcji

 

11  czerwca - niedziela

PIESZO-ROWEROWY RAJD REKREACYJNY

Kolejny raz strażacy zabezpieczyli międzygminny rajd rekreacyjny szlakiem wieluńskiej kolejki wąskotorowej. Podczas tegorocznego rajdu nikomu z uczestników nie przydarzył się poważniejszy wypadek a jedynie drobne usterki sprzętu w których pomagali strażacy i zespół techniczny. Strażacy zabepieczali również trasę w miejscach gdzie wystepuje ruch samochodowy. Więcej  > Strona akcji 

 

 
foto: Gabriel Wyględacz, Łukasz Bilski > album zdjęć

8 czerwca - czwartek

POŻAR w PRASZCE

O godz. 20:20 zostaliśmy zadysponowani do pożaru w budynku wielorodzinnym na ul. Fabrycznej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono zadymienie wydobywające się z mieszkania, w którym prawdopodobnie przebywał mężczyzna. Działania OSP polegały na otwarciu mieszkania, udzieleniu pomocy poszkodowanemu który doznał podtrucia dymem. Strażacy ugasili palącą się potrawę oraz wentylowali pomieszczenia. Więcej  > Raport PSP  > Strona akcji

 
foto: dh Błażej Kanas, dh Adam Bilski

czerwca - czwartek

OWADY w PRASZCE

O godz. 20:00 zostaliśmy wezwani do usunięcia gniazda szerszeni na terenie stadionu miejskiego. Po przybyciu na miejsce stwierdzono, że owady budują gniazdo w konarze drzewa. Działania jednostki OSP polegały na zwalczeniu owadów środkami owadobójczymi oraz usunięciu zaczątków gniazda. W trakcie prowadzonych działań zostaliśmy zadysponowani do pożaru mieszkania w budynku wielorodzinnym na ul. Fabrycznej 22. Po zakończeniu działań sekcja wróciła dokończyć działania związane z usunięciem gniazda szerszeni. Więcej  > Raport PSP  > Strona akcji

 
foto: dh Błażej Kanas

czerwca - środa

RATOWNICTWO CHEMICZNE w SKOTNICY

Po godz. 19:00 zostaliśmy wezwani do usunięcia zagrożenia jakie powstało w skutek wypadku drogowego w Skotnicy. Po przybyciu na miejsce strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz zneutralizowali płyn eksploatacyjny pojazdu, który znajdował się na drodze gminnej. Kierowca motocykla który stracił panowanie nad pojazdem aby uniknąć zderzenia z ciagnikiem rolniczym został przewieziony do szpitala. Więcej  > Raport PSP  > Strona akcji

 

foto: dh Adam Bilski

 

6 czerwca - wtorek

RATOWNICTWO WODNE w PRASZCE

O godz. 22:30 zostaliśmy wezwani do podtopienia drogi krajowej na ul. Kaliskiej. Po przybyciu na miejsce udrożniono kratki ściekowe kanalizacji deszczowej, zabezpieczono ruch pojazdów na DK45. Duża ilość wody deszczowej spływała od ul. Powstańców Śląskich przez ul. Kaliską do ul. Wodnej gdzie brak kanalizacji deszczowej uniemożliwiał odpowiedni odpływ do rzeki Wyderka. W celu usunięcia wody strażacy w odpowiednim miejscu ukształtowali tymczasowy odpływ do przydrożnego rowu z jedni ul. Wodnej. Więcej  > Raport PSP  > Strona akcji
 

czerwca - poniedziałek

AGRESYWNE OWADY w PRASZCE

O godz. 19:30 zostaliśmy wezwani do budynku wielorodzinnego na ul. Skłodowskiej w celu usunięcia zagrożenia agreswnych owadów. Po przyjeździe okazało się że owady zagnieździły się w szczelinach nad balkonem czwartego piętra, gdzie niezbędne było wykorzystanie samochodu drabiny w celu dostępu do miejsca. Strażacy użyli gaśnic do owadów oraz zapełnili szczeliny w elewacji. Więcej  > Raport PSP  > Strona akcji
 

5 czerwca - poniedziałek

AGRESYWNE OWADY w PRASZCE

Przed godz. 10:00 zostaliśmy wezwani na ul. Warszawską w celu usunięcia zagrożenia związaneo z agresywnymi owadami na posesji. Po przybyciu na miejsce potwierdzono, że za budynkiem mieszkalnym gromadzą sie owady błonkoskrzydłe, które powodują u mieszkańców obawy. Owady wychodziły z gniazd ziemnych, wobec czego strażacy użyli gaśnic na owady w miejscu ich występowania. Więcej  > Raport PSP  > Strona akcji

 
foto: dh Patrycja Nowak

4 czerwca - niedziela

RATOWNICTWO WODNE w PRASZCE

O godz. 17:00 zostaliśmy wezwani do wypompowania wody z piwnicy budynku wielorodzinnego na ul. Mickiewicza. Powodem podtopienia były duże opady deszczu. Więcej  > Raport PSP  > Strona akcji


foto: dh Adam Bilski

4 czerwca - niedziela

RATOWNICTWO WODNE w PRASZCE

O godz. 16:30 zostaliśmy wezwani do wypompowania wody z piwnicy budynku mieszkalnego na ul. Słowackiego. Przyczyną podtopienia piwnicy były znaczne opady deszczu, które nie zostały odprowadzone przez kanalizację deszczową. Więcej  > Raport PSP  > Strona akcji
 

1 czerwca - czwartek

RATOWNICTWO DROGOWE w PRASZCE

Kwadrans po godz 17:00 zostaliśmy wezwani na ul. Kościuszki do wypadku na drodze. Po przybyciu na miejsce okazało się że pojazdy biorące udział w zdarzeniu sprowadzone zostały już na pobocze. Strażacy zabezieczyli samochód osobowy Matiz, który wjechał na skrzyżowanie dróg krajowych DK 42 i DK 45 bez ustąpienia pierszeństwa i uderzył w ogrodzenie powodując straty. Żaden z 4 uczestników zdarzenia nie zgłaszał żadnych urazów lub złego samopoczucia. Samochód Laguna, który jechał drogą z pierszeństwem oprócz zadrapań karoserii, uszkodzenia lusterka i reflektoru nie doznał większych uszkodzeń. Na czas prowadzonych działań zastosowano ruch wahadłowy na drodze krajowej.

 
foto: dh Błażej Kanas

28 maja - niedziela

GMINNE ZAWODY SPORTOWO POŻARNICZE OSP w PRASZCE

Tegoroczne zawody organozowane były przez OSP w Skotnicy. Z powodu braku obiektu w sołectwie odbyły się na gminnym stadionie w Praszce. Nasza jednostka wystawiła 2 drużyny, gdzie Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza zajęła 2 miejsce na 6 drużyn, natomiast grupa męska zajęła 5 miejsce spośród 10 drużyn. Pełna klasyfikacja znajduje się na stronie Zarządu Gminnego OSP > Zawody Sportowo-Pożarnicze.

 
foto: dh Mariusz Michalski, Alicja Michalska > album 100 zdjęć

27 maja - sobota

POKAZ Z OKAZJI DNIA DZIECKA w PRASZCE

Jak co roku uczestniczyliśmy w festynie z okazji Dnia Dziecka jaki organizowany był w Publicznym Przedszkolu nr 2 w Praszce.

 
foto: dh Adrian Dzikowski

22 maja - poniedziałek

RATOWNICTWO DROGOWE w SOŁTYSACH

Ok godz. 15:30 zostaliśmy wezwani do wypadku drogowego w miejscowości Sołtysy. Po dojeździe na miejsce okazało się że na drodze krajowej DK 45 doszło do zderzenia 4 samochodów, na miejscu zespół ratownictwa medycznego udzielał już pomocy potrzebującym. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, pojazdy i zapewnili bezpieczeństwo i pomoc pozostałym uczestnikom zdarzenia. Na czas prowadzonych działań całkowicie zamknięto ruch pojazdów na drodze krajowej. W miarę możliwości wprowadzono później ruch wahadłowy, który obsługiwali strażacy. W skutek zdarzenia jedna osoba została przetransportowana do szpitala, pozostali nie odnieśli większych urazów. Więcej  > Raport PSP  > Strona akcji 

 
foto: dh Błażej Kanas

20 maja - sobota

INNE MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

O godz. 17:45 zostaliśmy zawiadomieni o lądowaniu Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Praszce. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe zostało wezwane do pacjenta z Praszki, gdzie nie było możliwości przyjazdu karetki pogotowia ratunkowego. Strażacy przygotowali i zabezpieczyli lądowanisko śmigłowca zapewniając bezpieczne lądowanie i późniejszy odlot. Więcej  > Raport PSP  > Strona akcji

 

19 maja - piątek

ZAKOŃCZENIE GŁOSOWANIA NA ZADANIA DO REALIZACJI W MARSZAŁKOWSKIM BUDŻECIE OBYWATELSKIM

Zarząd OSP w Praszce dziękuje za zagłosowanie na projekt w którym jednostki OSP z powiatu oleskiego starają się o dofinansowanie z Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego na zakup automatycznych defibrylatorów AED. Są to urządzenia ratownicze stosowane podczas reanimacji przy utracie przytomności przez zatrzymanie krążenia.

Przy wygranej projektu zakupionych będzie 14 urządzeń na powiat w tym dla OSP w Praszce, Kowalach, Strojcu. Prosimy o Państwa głos, każdy z nich może uratować życie. Głosować może każdy mieszkaniec powiatu oleskiego który ukończył 16 rok życia poprzez wypełnienie ankiety lub oddanie głosu na stronie internetowej www.budzet.opolskie.pl > zakładka ZAGŁOSUJ.  

Nazwa zadania: Ochotnicze Straże Pożarne z gmin powiatu oleskiego w ochronie zdrowia mieszkańców. Zakup urządzeń AED oraz edukacja w ich użyciu. Kod zadania P/OOL/4/DZD. W konkursie można poprzeć tylko jedno zadanie tylko w powiecie zamieszkania. Więcej informacji pod numerami tel. 784 494 940 , 692 835 629 , 884 265 593.

 

12 maja - piątek

DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI OSP w PRASZCE

W ramach tygodnia ochrony przeciwpożarowej odbył się dzień otwartych drzwi OSP. Dzień otwartych drzwi odbył się tydzień później ze względu na wcześniejsze deszcze. Odwiedziły nas przedszolaki z Publicznego Przedszkola nr 1 oraz przedszkola sióstr Felicjanek z Praszki. Jak zawsze dzieci były bardzo zainteresowane działalnością strażaków i chętnie uczestniczyli w pogadankach i zabawach edukacyjnych. Więcej  > Strona wydarzenia

 
foto: Urszula Słonina > album 65 zdjęć

8 maja - poniedziałek

RATOWNICTWO CHEMICZNE w PRASZCE

Przed godziną 19:00 zostaliśmy zadysponowani do usunięcia plamy oleju na ul. Żeromskiego w Praszce. Działania polegały na zutylizowaniu powstałego zagrożenia na jezdi poprzez zastosowaniu odpowiednich środków chemicznych. Więcej  > Raport PSP  > Strona akcji

 

maja - sobota

POŻAR w PRASZCE

Ok. godz. 14:30 zostaliśmy wezwani w okolice stacji transformatorowej na ul. Szosa Gańska. W skutek wycinki drzewa doszło do zerwali lini energetycznej przez spadające drzewo i małego pożaru traw. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca oraz poszukiwaniu drwala w terenie leśnym. Na miejsce wezwano pogotowie energetyczne. Po odnalezieniu osoby i upewnieniu się że jego zdowiu nie zagraża niebezpieczeństwo zakończono działania. Więcej  > Raport PSP  > Strona akcji

 
foto: dh Janusz Jarząb, dh Mateusz Mazurek

maja - sobota

III GRA MIEJSKA w PRASZCE

Już po raz trzeci braliśmy udział w ogranizacji III Gry Miejskiej. Tegoroczna gra miejska zorganizowana była jako rywalizacja drużyn osadzona w realiach II wojny światowej. Strażacy zorganozowali w strażnicy punkt gdzie drużyny miały wykonać zadania zwiazane z oceną stanu osoby oraz udzieleniu pierwszej pomocy żołnierzowiu który w skutek postrzelenia doznał urazu kończyny.

 
foto: dh Łukasz Bilski

3 maja - środa

ŚWIĘTO STRAŻAKA w PRASZCE

Tradycyjnie dzień przed wspomnieniem św. Floriana obchodziliśmy Święto Strażaka. Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele parafialnym WNMP za strażaków i ich rodziny z miejskiej i zakładowej OSP, następnie odbył się przemarsz na Plac Grunwaldzki. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem św. Floriana wręczono odznaczenia i medale zasłużonym strażakom oraz odbyły się przemówienia i życzenia od zaproszonych gości. Po części oficjalnej odbył się poczęstunek w świetlicy OSP. Więcej  > Strona wydarzenia 

 
foto: Krzysztof Szczepański (Foto fax), Mariusz Michalski (OSP w Praszce) > album 277 zdjęć

29 kwietnia - sobota

RATOWNICTWO DROGOWE w GORZOWIE ŚLĄSKIM

Ok. godz. 19:30 zostaliśmy zadysponowani do wypadku na obwodnicy centrum Gorzowa Śląskiego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że kierowca samochodu ciągnika siodłowego marki Man z niewiadomych przyczyn stracił panowanie nad pojazdem i uszkadzając ogrodzenie posesji uderzył w budynek gospodarczy, a następnie znalazł się w przydrożnym rowie. Na czas działań ruch na drodze został zamknięty. Więcej  > Raport PSP  > Strona akcji

 
foto: dh Błażej Kanas

29 kwietnia - sobota

RATOWNICTWO WODNE w PRASZCE

O godz. 14:00 zostaliśmy zadysponowani do zalanej piwnicy budynku mieszkalnego znajdującego się w Praszce na ul. Kaliskiej Po zabezpieczeniu miejsca i odłączeniu zasilania energii elektrycznej przystąpiono do wypompowywania wody. Przyczyną zalania była awaria kanalizacji sieci deszczowej. Po zakończeniu działań miejsce przekazano użytkownikowi budynku. Więcej  > Raport PSP  > Strona akcji 

 

29 kwietnia - sobota

RATOWNICTWO WODNE w PRASZCE

O godz. 11:30 zostaliśmy wezwani do usunięcia zagrożenia związanego z pęknięciem rury wodociągowej. Na ul. Kopernika pękła rura przesylowa wody która zalewala plac przy domu jednorodzinnym. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udrożnieniu studzienki odpływowej i przekazaniu miejsca dla PPU Goskom. Więcej  > Raport PSP  > Strona akcji

 

29 kwietnia - sobota

ĆWICZENIA POWIATOWE KSRG  w OLEŚNIE

W sobotni poranek Komenda Powiatowa PSP w Oleśnie zorganizowała ćwiczenia jednostek Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Strażacy po wykładzie szkoleniowym w komendzie udali się na poligon ćwiczebny, gdzie doskonalili techniki dostępu do pomieszczeń, posługiwania się prądem wodnym oraz przy pomocy makiet obserwowali zachowanie się ognia przy warunkach sprzyjających powstaniu płomieniu wstecznych. Więcej  > Raport PSP  > Strona wydarzenia

 
foto: dh Łukasz Bilski  > album 62 zdjęcia

28 kwietnia - piątek

INNE MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

O godz. 8:15 zostaliśmy wezwani do usunięcia miejscowego zagrożenia w Komisariacie Policji. Obfite opady deszczu i śniegu spowodowały przeciążenie instalacji odwodnienia dachu. Strażacy użyli samochodu drabiny do zabezpieczenia konstrukcji która mogła zagrażać osobom korzystającym z budynku instytucji publicznej. Dodatkowo udrożniono rynny prądem wody z samochodu technicznego. Kierujący działaniem OSP wskazał w dokumentacji zalecenie naprawy rynien przez odpowiednich specjalistów. Więcej  > Raport PSP  > Strona akcji 

 
foto: dh Mateusz Mazurek, dh Łukasz Bilski

26 kwietnia - środa

RATOWNICTWO DROGOWE w KOWALACH

O godz. 5:00 zostaliśmy wezwani do wypadku drogowego na drodze krajowej DK 45 w kierunku miejscowości Kowale. W chwili przybycia na miejscu były już służby Policji i Pogotowie Ratunkowe, które poinformowały że wszyscy uczestnicy zdarzenia wydostali się z pojazdu który zjechał z jezdni i przewrócił się do rowu a także pomoc medyczna jest wystarczająca. Strażacy podjęli działania zabezpieczenia pojazdu, miejsca zdarzenia a także kierowali ruchem pojazdów który odbywał się wahadłowo. Więcej  > Raport PSP  > Strona akcji
 

24 kwietnia - poniedziałek

ĆWICZENIA JEDNOSTKO OPERACYJNO TECHNICZNEJ OSP w PRASZCE

Od godz. 9:00 odbyły się ćwiczenia szkoleniowe z pracownikami Spółdzielni Mieszkaniowej zorganizowane przez Komendę Powiatową PSP w Oleśnie. Szkolenie poprowadził dowódca JRG w Oleśnie, gdzie omówiono główne utrudnienia podczas prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych w obiektach wielorodzinnych administrowanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową w Praszce. Omówienie zasilenia wodą z hydrantów przeprowadził pracownik PPU Goskom. Więcej > Raport PSP  > Strona wydarzenia

 
foto: dh Łukasz Bilski > album 27 zdjęć

21 kwietnia - piątek

ĆWICZENIA JEDNOSTKI OPERACYJNO TECHNICZNEJ OSP w PRASZCE

Jak w każdy piątek odbyła się zbiórka podczas której strażacy wykonywali zadania związane z doskonaleniem gotowości operacyjnej. Po przyjeździe z serwisu został umyty samochód drabina, konserwator przygotowywał motopompę na zawody a część strażaków pojechała lekkim samochodem na ćwiczenia przy ul. Bocznej, gdzie dawny teren rozładunkowy PKP wykorzystujemy jako poligon ćwiczebny. Przy okazji ćwiczeń została sprawdzona sprawność hydrantu przy szkole podstawowej oraz uruchomiony sprzęt silnikowy. Więcej  > Raport PSP  > Strona wydarzenia

 

 
foto: dh Łukasz  Bilski  > album 7 zdjęć

 

21 kwietnia - piątek

RATOWNICTWO DROGOWE w PRASZCE

Przed godz. 7:00 zostaliśmy zadysponowani do wypadku na wspólnym odcinku dróg krajowych DK42 i DK 45 w kierunku Gorzowa Śląskiego. Po przybyciu na miejsce przystąpiono do zabezpieczenia pojazdu który zjechał z jezdni i znajdował się poza pasem drogi na dachu. W karetce pogotowia znajdował się już kierujący pojazdem który został później przewieziony do szpitala. Na czas prowadzenia działań wprowadzono wahadłowy ruch pojazdów na drodze krajowej. Więcej  > Raport PSP   > Strona akcji

 
foto: dh Artur Szczepański

 

18 kwietnia - wtorek

RATOWNICTWO DROGOWE w PRASZCE

Po przybyciu na miejsce zauważono pozostawiony na pasie ruchu samochód ciężarowy z uszkodzeniami i dużym wyciekiem paliwa. Zdecydowano o całkowitym zamknięciu ruchu pojazdów na tym odcinku DK 42. Dalsze rozpoznanie wskazało że kilkaset metrów dalej w stronę Strojca może znajdować się kolejny samochód, gdzie udała się pozostała część sekcji. Zastano tam samochód osobowy w rowie oraz kierujących pojazdami, którzy stwierdzili że dobrze się czują i odmówili wezwania pogotowia. Przystąpiono do zabezpieczenia samochodu osobowego, zamknięcia układu gazowego LPG i odłączenia napięcia, oświetlenia miejsca zdarzenia. Przybyłe na miejsce OSP Strojec skierowano do zabezpieczania wycieku paliwa z ciężarówki, po długim czasie możliwe było odholowanie pojazdów i zakończenie akcji przez dowódcę z JRG Olesno. Więcej  > Raport PSP  > Strona akcji

 
foto: dh Adam Blski, dh Błażej Kanas

 

kwietnia - sobota

RATOWNICTWO WODNE w PRASZCE

O godz 18.30 zostaliśmy zadysponowani do zalanej piwnicy budynku znajdującego się w Praszce na ul. Szosa Gańska (Rodzinne Ogródki Działkowe Relax). Po zabezpieczeniu miejsca i odłączeniu zasilania energii elektrycznej przystapiono do wypompowywania wody. Na miejsce przybył również zastęp JRG Olesno, który podczas dzialań w trybie alarmowym został skierowany do innego zdarzenia - pożar sadzy komina w miejscowości Strojec.

 

 
foto: dh Janusz Jarząb

kwietnia - sobota

SZKOLENIE PODSTAWOWE STRAŻAKÓW OSP w OLEŚNIE

Czterech członków naszej OSP zakończyło kilkutygodniowy kurs przygotowujący do służby w działaniach ratowniczych. Adrian Dzikowski, Patrycja Nowak, Dominika Bursy, Błażej Kanas po zaliczeniu egzaminu teoretycznego (e-learning) zostali dopuszczeni do nauki praktycznej budowania lini gaśniczej, pracy z drabinami na wysokości a także ratownictwa drogowego. Nowy system szkolenia wymagał również zaliczenia testu sprawności w komorze dymowej. Szkolenie zakończyło się praktycznym egzaminiem umiejętności pożarniczych po którym strażacy otrzymają zaświadczenia uprawniające do działań ratowniczo-gaśniczych.

 

 
foto: Adrian Dzikowski, Artur Szczepański, Mateusz Antkowiak  > album 21 zdjęć

7 kwietnia - piątek

SADZENIE LASU w LEŚNICTWIE MARKI

Współpraca z Nadleśnictwem Wieluń zaowocowała udziałem w kolejnym wydarzeniu - tym razem była to ogólnopolska akcja "1000 drzew na minutę". Członkowie OSP w Praszce wzięli udział w szkoleniu nt. sadzenia lasu oraz wspólnie z leśnikami i dziećmi ze szkoły podstawowej zasadzili sosny na przygotowanym terenie w Leśnictwie Marki. Lasy Państwowe w ciągu roku sadzą ogólnie 500 mln drzew, jeżeli podzielimy to na 365 dni, następnie na 24 godziny i wreszcie na 60 minut to w końcu okaże się, że na jedną minutę sadzi się 952 sadzonki. Stąd nazwa akcji "1000 drzew na minutę". Więcej > Strona wydarzenia

 
foto: dh Łukasz Bilski > album 46 zdjęć

7 kwietnia - piątek

POŻAR w STROJCU

Przed godz. 12:00 zostaliśmy wezwani do pożaru samochodu w miejscowości Strojec. Po przybyciu na miejsce, tutejsza jednostka OSP prowadziła już czynności, nasze działania polegały na dogaszeniu samochodu i pomocy w dalszych pracach. Pasażerom samochodu osobowego nic się nie stało. Jednostki straży pożarnej zabezpieczyły miejesce zdarzenia a samochód usunięto z jezdni. Na czas prowadzenia działań na jezdni zastosowano ruch wahadłowy na drodze krajowej DK45. Więcej > Raport PSP   > Strona akcji
 

6 kwietnia - czwartek

WICHURA w MARKACH

Po godz. 17:00 zostaliśmy wezwani do usunięcia skutków wichury w Leśnictwie Marki. W skutek silnego wiatru odłamana gałąź zawisła na liniach energetycznych. W celu bezpiecznego usunięcia zagrożenia wezwano pogotowie energetyczne które na czas prowadzenia akcji odcięło energię elektryczną. Więcej > Raport PSP  > Strona akcji

 

1 kwietnia - sobota

POŻAR w PRASZCE

Po godz. 20:00 zostaliśmy zadysponowani do pożaru suchych gałęzi i trawy w Praszce na ogródkach Relax. Więcej > Raport PSP  > Strona akcji
 

29 marca - wtorek

POŻAR w PRASZCE

Przed godziną 20:00 zostaliśmy skierowani do ugaszenia pożaru trawy na łące przy ul. Słonecznej. Więcej > Raport PSP  > Strona akcji
 

29 marca - wtorek

GMINNE ELIMINACJE TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ

Młodzież naszej OSP kolejny raz brała udział w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Zapobiegajmy Pożarom". Karolina Cichosz, Adrian Dzikowski, Marta Korpowska oraz Naczelnik naszej OSP Janusz Jarząb reprezentowali naszą jednostkę w kolejnych eliminacjach które odbyły się w Domu Kultury. Spośród uczestników wyłoniono po 3 osoby z każdej grupy wiekowej które będą reprezentować Gminę Praszka w etapie powiatowym.

 
foto: Oddział Miejsko Gminny ZOSP RP gminy Praszka > album 22 zdjęć

21 marca - wtorek

PRACE SPOŁECZNE na CMENTARZU ŻYDOWSKIM w PRASZCE

W pierwczy dzień wiosny strażacy i młodzież OSP włączyła się do społecznej akcji porządkowania cmentarza żydowskiego. Więcej > strona wydarzenia  > artykuł Radia Ziemi Wieluńskiej.

 
foto: Dariusz Straszak - Radio Ziemi Wieluńskiej > album 9 zdjęć

17 marca - sobota

POŻAR w GORZOWIE ŚLĄSKIM

Po godzinie 23:00 doszło do pożaru poddasza w budynku mieszkalnym. Silne zadymienie wymagało od ratowników pracy w aparatach powietrznych. Duże nagromadzenie materiałów palnych utrudniało zlokalizowanie głównego ogniska pożaru. Po opanowaniu pożaru przystąpiono do oddymiania i przewietrzania budynku. Wstępnie straty oszacowano na 70tys. zł. Wartość uratowanego mienia to około 250tys. zł. Działania zakończono po godzinie 3:00 dnia 18.03. Więcej > Raport PSP  > Strona akcji

 
foto: dh Błażej Kanas

13 marca - poniedziałek

POŻAR w PRASZCE

O godz. 9:30 zostaliśmy wezwani do pożaru w budynku na ul. Fabrycznej. Po przybyciu i rozpoznaniu sytuacji gdzie duże zadymienie wewnątrz bydynku i wołanie mieszkańców z okien o pomoc wymagało wielu działań - sekcja w aparatach oddechowych zbudowała linię gaśniczą szybkiego natarcia do piwnicy, gdzie znajdowało się źródło pożaru. Jednocześnie strażacy rozpoczęli ewakuowanie najbardziej potrzebujących, niemowlęta i osoby starsze a później wszystkich mieszkańców i ich zwierzęta. W skutek zadymienia część mieszkańców wymagała pomocy w zakresie udzielenia tlenoterapii. Kobietę w starszym wieku najbardziej poszkodowaną dymem przetransportowano do szpitala Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Więcej > Strona akcji  > Raport PSP

 

foto: dh Błażej Kanas

11 marca - sobota

POŻAR w PRZEDMOŚCIU

O godz. 19:45 zostaliśmy zadysponowani do pożaru w Przedmościu. Miejscowa jednostka opanowała pożar traw własnymi środkami i nie było potrzeby korzystania z dodatkowcyh zasobów wodnych przybyłego samochodu ciężkiego z Praszki. Pomoc dla miejscowej jednostki polegała na doświetleniu miejsca akcji i skontrolowaniu pogorzeliska termodetektorem. Więcej > Raport PSP  > Strona akcji 

 
foto: dh Błażej Kanas

8 marca - środa

INNE MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

O godz. 16:30 zostaliśmy wezwani na osiedle Kopernika w celu umożliwienia dostępu do mieszkania w budynku wielorodzinnym. Po przyjeździe i rozpoznaniu, zgłaszająca kobieta poinformowała że w mieszkaniu na 4 piętrze może znajdować się jej brat chory na cukrzycę, samotnie zamieszkujący mieszkanie z którym nie umie nawiązać kontaktu. W obecności Policji po wyrażeniu pisemnego oświadczenia zgłaszającej strażacy wyważyli drzwi. Wewnątrz na podłodze znajdował się przytomny mężczyzna w stanie znacznego osłabienia. Strażacy przystąpili do odpowiedniej pomocy a następnie przekazali przybyłemu pogotowiu ratunkowemu, które przewiozło poszkodowanego do szpitala. Więcej > Strona akcji  > Raport PSP

 
foto: dh Błażej Kanas

18 lutego - niedziela

INNE MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

O godz. 20:45 zostaliśmy wezwani do pomocy zespołowi ratownictwa medycznego, który prowadził działania w budynku wielorodzinnym na ul. Mickiewicza. Kobieta w wieku 70 lat wskutek upadku złamała kość udową lewej kończyny. Pomoc straży polegała na przetransportowaniu poszkodowanej z mieszkania na 3 piętrze do karetki pogotowia. Więcej > Strona akcji > Raport PSP

 
foto: dh Janusz Jarząb

18 lutego - sobota

ZAWIESZENIE BANNERÓW INFORMACYJNYCH w PRASZCE

Kolejny raz wykonywaliśmy prace społeczne o charakerze informacyjnym. Przy kładce nad rzeką Wyderka zawiesiliśmy banner informacyjny nt. przekazania 1% podatku dla naszej OSP oraz informację na temat biegu tropem wilczym. Następnie udaliśmy się pod Muzeum gdzie pomagaliśmy grupie MIWO w zawieszeniu banneru dot. pamięci żołnierzy wyklętych. Więcej > Strona wydarzenia

 
foto: dh Patryk Kinast > album 9 zdjęć

16 lutego - czwartek

POGADANKA I POKAZ SPRZĘTU - SM w PRASZCE

Jak co roku spotkaliśmy się z dziećmi na półkoloniach w świetlicy osiedlowej "Baraczek" Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z opiekunem i Naczelnikiem OSP odiwedziła dzieci które spędzały półkolonie zorganizowane przez Spółdzielnię Mieszkaniową w Praszce. Podczas pogadanki przypomniano główne zasady bezpieczeństwa i zachowania się na wypadek pożary, wypadku i innyc zdarzeń. Dzieci poznały również akcesoria i sprzęt pożarniczy. Więcej > Strona wydarzenia

 
foto: Urszula Słonina > album 27 zdjęć 

8 lutego - środa

POŻAR w MŁYNACH

Ok godz.13:00 zostaliśmy zadysponowani do pomocy jednostce z sąsiedniej gminy OSP Rudniki przy pożarze sadzy w kominie w miejscowości Młyny. Po przyjechaniu na miejsce zdarzenia działania polegały na rozstawieniu samochodu autodrabiny w celu umożliwienia dostępu do komina. W tym samym czasie pozostali strażacy wygasili ognisko w piecu, wygarnęli żar, oraz przystąpili do czyszczenia przewodu kominowego. Więcej > Strona akcji  > Raport PSP

 
foto: dh Adam Bilski

3 lutego - piątek

RATOWNICTWO DROGOWE w PRASZCE

O godz. 14:00 zostaliśmy wezwani do wypadku drogowego na ul. Kaliskiej w Praszce. Po dojeździe na miejsce rozpoznanie wykazało kolizję dwóch samochodów osobowych, która zdarzyła się na wyjeździe z zakładów sprzętu motoryzacyjnego na drogę krajową DK45. Na czas zabezpieczenia pojazdów strażacy kierowali ruchem na wyjeździe z zakładów oraz wahadłowo na drodze krajowej. Wskutek zdarzenia żaden z kierowców nie doznał uszkodzeń ciała. Przednia część samochodu DAEWOO została znacznie uszkodzona, strażacy odłączyli zasilanie napięcia oraz instalacji gazowej, uderzone AUDI odniosło zarysowania na tylnym zderzaku. Działania dokumentacji zdarzenia prowadziła na miejscu Policja. Więcej > Strona akcji 

 
foto: Błażej Kanas

3 lutego - piątek

POŻAR w GORZOWIE ŚLĄSKIM

O godz.19:00 zostaliśmy zadysponowani do pomocy jednostce z sąsiedniej gminy OSP Gorzów Śląski przy pożarze sadzy w kominie w miejscowości Gorzow Śląski. Po przyjechaniu na miejsce zdarzenia działania polegały na rozstawieniu samochodu autodrabiny w celu umożliwienia dostępu do komina. W tym samym czasie pozostali strażacy wygasili ognisko w piecu, wygarnęli żar, oraz przystąpili do czyszczenia przewodu kominowego. Więcej > Strona akcji  > Raport PSP

 
foto: dh Błażej Kanas

28 stycznia - sobota

WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZE CZŁOKNÓW OSP w PRASZCE

Odbyło się pierwsze walne zebranie w nowo wyremontowanej świetlicy OSP. Zarząd OSP dziekuje wszystkim przybyłym gościom, sympatykom pożarnictwa i członkom OSP za konstruktywne zebranie podczas którego oceniono działalność w roku 2016 udzielając absolutorium dla Zarządu. Zarząd OSP dziękuje za przyjęcie planu działalności na rok bieżący, gdzie znajdują się również duże zadania inwestycyjne których zakończenie planowane jest w kolejnych latach.

 
foto: dh Łukasz Bilski > album 19 zdjęć

22 stycznia - niedziela

INNE MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

Ok godz. 19:30 zostaliśmy wezwani do pomocy Policji w dostępie do mieszkania w budynku wielorodzinnym na ul. Skłodowskiej. Wobec tego, że wezwanie dotyczyło mieszkania na 3 kondygnacji został równocześnie zadysponowany samochód drabina w razie potrzeb dostępu przez okno. Policja będąca na miejscu wydała polecenie otwarcia drzwi z użyciem sprzętu burzącego. Więcej > Raport PSP  > Strona akcji

 
foto: dh Łukasz Bilski

22 stycznia - niedziela

ĆWICZENIA NACZELNIKA w MŁYNACH

Wspólnie z grupą MIWO zorganizowane zostały ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego na zamarzniętym zbiorniku w miejscowości Młyny. Ćwiczenia miały na celu doskonalenie technik ratownictwa i wymiany wspólnych doświadczeń w tym zakresie. Więcej > Raport PSP  > Strona wydarzenia

 
foto: dh Łukasz Bilski > album 41 zdjęć 

15 stycznia - niedziela

INNE MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

O godz. 19:30 jak co roku wyjechaliśmy na zabezpieczenie pokazu sztucznych ognii z okazji  25 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Więcej > Raport PSP  > Strona akcji
 

15 stycznia - niedziela

OSTATNIE POŻEGNANIE DRUHNY

Zarząd OSP w Praszce zawiadamia z wielkim smutkiem, że przeżywszy 57 lat po długiej chorobie dnia 12 stycznia 2017 r. odeszła od nas druhna Irena Bilska. Z jednostką związana była od roku 1978 jako sympatyk i członek rodziny strażackiej, od roku 2011 była członkiem czynnym OSP. W latach 2013-2016 była członkiem Zarządu OSP pełniąc funkcję skarbnika. Był to okres szczególny, w którym pomimo trwających już chorób znalazła siły aby zająć się sprawami finansowymi jednostki, która realizowała kosztowne zadanie finansowe - zakup fabrycznie nowego samochodu gaśniczego. Dzięki zaangażowaniu druhny Ireny jedno z najtrudniejszych zadań inwestycyjnych ostatnich dekad zostało doprowadzone i rozliczone w całości prawidłowo. W roku 2014 przyznano druhnie Irenie Bilskiej Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa.

Uroczystość pogrzebowa w ceremoniale strażackim odbyła się dnia 15 stycznia w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Praszce.

 
Na zdjęciu z 2014r. druhna Skarbnik przy boku Naczelnika OSP
składa do Walnego Zebrania OSP roku sprawozdanie finansowe.

10 stycznia - wotrek

RATOWNICTWO WODNE w Praszce

Po godz. 18:00 zostaliśmy wezwani do budynku Urzędu Pocztowego na ul. Kościuszki. W skutek bardzo niskiej temperatury uszkodzeniu uległ rurociąg. Zadaniem straży pożarnej była pomoc zespołowi pogotowia technicznego GOSKOM w pompowaniu wody z piwnicy. Więcej > Raport PSP  > Strona akcji 

 
foto: dh Błażej Kanas