AKTUALNOŚCI - ROK 2015

Pożary
32
Wypadki Drogowe
10
Akcje Powodziowe
0
Ratownictwo Chemiczne
11
Wichury
18 
Inne
16
Fałszywe Alarmy
0
Razem
87

 

31 grudnia - czwartek 

KALENDARZE NOWOROCZNE OSP w PRASZCE

Jak co roku strażacy OSP roznoszą kalendarze strażackie. Dziękujemy Państwu za serdeczne przyjmowanie odwiedzin i życzeń świąteczno-noworocznych oraz prosimy o wsparcie finansowe na działalność w roku 2016. Dziękujemy sponsorom kalendarzy - Firmie PIXEL komputery i księgarni KLEKS z Placu Grunwaldzkiego 3 oraz Wypożyczalni samochodów z Praszki i Wielunia http://www.wypozyczalniapraszka.pl/

19 grudnia - sobota

SPOTKANIE WIGILIJNE  OSP w PRASZCE

Jak co roku strażacy OSP w Praszce zorganizowali spotkanie wigilijne dla strażaków i sympatyków OSP Wigilia zorganizowana była ze składek, potrawy przygotowały druhny i druhowie OSP. Serdecznie dziękujemy wszystkim którzy przyczynili się do tego wspaniałego wydarzenia. Uczestnikom spotkania dziękujemy za wspaniałą atmosferę i życzymy wesołych świąt w gronie rodzinnym.

 
foto: Patryk Kinast > 30 zdjęć

 

13 grudnia - niedziela

RATOWNICTWO CHEMICZNE w PRASZCE

Kwadrans po godz.15-stej zostaliśmy zadysponowani do wycieku gazu w budynku wielorodzinnym przy ul. Listopadowej Do rozpoznania użyto miernik wielogazowy, który nie wykazał stężenia gazu. Okazało się że jeden z lokatorów wymieniał butlę gazową, a wyczuwalny zapach pochodzi od środka wonnego gazu. Na miejsce przybył również patrol Policji oraz oficer operacyjny z Komendy Powiatowej PSP w celu zakończenia procedury.


foto: dh Łukasz Bilski

13 grudnia - niedziela

WICHURA w ROZTERKU

O godz.14:30 zostaliśmy wezwani do usunięcia powalonego drzewa. Powalone drzewo na drodze powiatowej 1911 O uniemożliwiało ruch pojazdów. Strażacy pilarkami pocięli drzewo i usunęli z jezdni na pobocze. Po działaniach przywrócono ruch drogowy.


foto: dh Łukasz Bilski

 

11 grudnia - piątek

ZEBRANIE ZARZĄDU GMINNEGO ZWIĄZKU OSP

Na corocznym zebraniu gminnym ustalono harmonogram walnych zebrań w jednostkach oraz planowanych uroczystości i wydarzeń w 2016roku. Walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze OSP w Praszce ustalono na dzień 30 stycznia 2016r o godz. 16:00. Więcej > Strona Zarządu Gminnego

 

11 grudnia - piątek

POSZUKIWANIA OSOBY ZAGINIONEJ  w PRASZCE

Kwadrans po północy zostaliśmy zadysponowani do akcji poszukiwawczej. W miejscu koncentracji przy hali sportowej stawiły się dwa zastępy OSP Praszka (11 osób) oraz dwuosobowy partol Policji, który poinformował o zaginięciu osoby na trasie rekreacyjnej dawnej kolejki wąskotorowej. 70-letnia kobieta wyszła z domu przed północą z zamiarem marszu z kijami nordick walking, widziana była ostatnio leżąca niedaleko dawnego mostu kolejowego. Do poszukiwań nocnych została również użyta kamera termowizyjna przybyłego zastępu z Państwowej Straży Pożarnej z Olesna (2 osoby). Po niespełna dwóch godzinach poszukiwań strażacy znaleźli kobietę, która wskutek mrozu była już wyziębiona. Udzielono jej wsparcia emocjonalnego, z uwagi na ból w kolanach przetransportowano na desce ortopedycznej do przybyłego zespołu ratownictwa medycznego FALCK. Więcej > Raport PSP > Strona akcji

 

foto: Adrian Dzikowski

grudnia - piątek

NABYCIE SAMOCHODU OPERACYJNEGO OSP  w PRASZCE

Dzięki staraniom Naczelnika Janusza Jarząba i Sekretarza OSP Łukasz Bilskiego udało się nabyć od Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu samochód OPEL VIVARO 1,9 rocznik 2005 wycofany ze służby z Policji. Po naprawie silnika samochód będzie przygotowany do służby w OSP jako Specjalny Lekki Operacyjny (SLOP). Za pomoc w nabyciu pojazdu dziękujemy Ministrowi MSW Stanisławowi Rakoczemu oraz jego asystentowi Pawłowi Polakowi. Sprawa prowadzona była poprzez Komendę Powiatową PSP w Oleśnie za co również dziękujemy.


foto: dh Łukasz Bilski

2 grudnia - środa

WYMIANA DRZWI JEDNOSTKI OPERACYJNO TECHNICZNEJ

2 grudnia zakończono prace związane z wymianą drzwi do JOT. Zakup i prace montażu oraz wykończenia Zarząd OSP sfinansował ze środków własnych OSP. Wymiana drzwi była kolejnym elementem zabezpieczenia antywłamaniowego wspomagającym system alarmu i monitoringu. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w prace, a w szczególności Naczelnikowi OSP Januszowi Jarząb za wkład organizacyjny oraz wykonane prace montażu i wykończenia. Pozostałe skrzydło ze starych drzwi chcemy wykorzystać w dalszych pracach remontowych budynku strażnicy.

 
foto: dh Łukasz Bilski > zobacz więcej zdjęć

1 grudnia - wtorek

RATOWNICTWO CHEMICZNE  w PRASZCE

Przed godz. 20:00 zostaliśmy zaalarmowani o wycieku gazu w budynku wielorodzinnym na ul. Styczniowej. Po dojeździe na miejsce samochodu ciężkiego gaśniczego oraz samochodu drabiny rozpoczęto działania rozpoznawcze miernikiem wielogazowym w celu ustalenia źródła wycieku. Na czas prowadzonych działań podjęto decyzję o ewakuacji 30 mieszkańców, w tym 4 dzieci. Nie zlokalizowano zagrożenia w stężeniu gazu, a wyczuwalna woń dodatku do gazu pochodziła jak ustalono z wymiany butli gazowej przez jednego z lokatorów. W działaniach od początku pomagał partol Policji oraz przybyła później sekcja PSP Olesno. Więcej > Raport PSP > Strona akcji

  
foto: Adrian Dzikowski

28 listopada - sobota

PRACE GOSPODARCZE NA PLACU ĆWICZEBNYM OSP w PRASZCE

W sobotnie popołudnie wykonywaliśmy prace gospodarcze. Wśród nich najbardziej znacząca była pielęgnacja korony drzewa za strażnicą. Spadające z rozrośniętej korony drzewa liście corocznie zapychały rynny naszej strażnicy. Dzięki wykorzystaniu samochodu drabiny dokonaliśmy przycinki pielęgnacyjnej i ukształtowania korony drzewa. Dziękujemy Naczelnikowi Januszowi Jarząb za prace pilarką na wysokości a strażakom za pomoc w porządkowaniu gałęzi.

 
foto: dh Łukasz Bilski > więcej zdjęć

27 listopada - piątek

ĆWICZENIA NACZELNIKA w PRASZCE

Na terenie osiedla mieszkaniowego przy ul. Kopernika w Praszce przeprowadzono ćwiczenia naczelnika. Celem ćwiczeń było rozpoznanie dróg pożarowych w celu ustalenia pozycji działań w natarciu oraz ewakuacji mieszkańców. W wyniku rozpoznania stwierdzono, że pewne korony drzew przeszkadzają w dostępie do stolarki okiennej i balkonów, oraz niektóre drogi pożarowe są nieprzejezdne dla samochodów pożarniczych. Z ćwiczeń sporządzono raport, który przekazano zarządcy osiedla.

 
foto: dh Łukasz Bilski

24 listopada - wtorek

POGADANKA "ZAPOBIEGAJMY POŻAROM" - DOM KULTURY w PRASZCE

Z okazji trwającej wystawy prac konkursu plastycznego "Zapobiegajmy Pożarom" zorganizowaliśmy pogadankę o bezpieczeństwie połączoną z wreczęniem pozostałych nagród dla laureatów konkursu. Na wystawie powitał dzieci Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Praszce Jacek Pac i wprowadził do pogadanki w której udział wzięli asp. sztab. Marek Jarząb - dzielnicowy Komisariatu Policji w Praszce, Naczelnik OSP w Praszce Janusz Jarząb oraz Łukasz Bilski - dowódca Jednostki, z pomocnikiem dowódcy Rafałem Juszczak. Po tej części nastąpiło wręczenie pozostałych nagród z gali otwarcia wystawy prac konkursu. Dziękujemy sponsorom za ufundowanie nagród (Gmina Praszka, MGOKiS Praszka oraz Nadleśnictwo Wieluń), dziękujemy pedagogom za prowadzenie w zajęciach plastycznych a w szczególności uczestnikom za piękne prace i przybycie na wystawę.

  
foto: Adrian Dzikowski > 28 zdjęć 

 

24 listopada - wtorek

WYPADEK DROGOWY w PRASZCE

Przed godz: 8:00 zostaliśmy zawiadomieni o kolizji drogowej na skrzyżowaniu dróg krajowych DK42 i DK45. Po dojechaniu na miejscu nie było już służby Policji ani uczestników wypadku. Pozostał jedynie samochód osobowy zabezpieczony na chodniku. Strażacy podjęli działania usunięcia szkła i elementów karoserii z jezdni dróg krajowych. Więcej >  Raport PSP > Strona akcji

 
foto: dh Łukasz Bilski

20 listopada - piątek

ĆWICZENIA NACZELNIKA - RATOWNICTWO DROGOWE

Kolejne piątkowe ćwiczenia dotyczyły ratownictwa przy wypadku drogowym W założeniu potrącenie pieszego przez samochód osobowy, uraz kończyny dolnej w kolanie oraz ból w klatce piersiowej poszkodowanego. Strażacy przećwiczyli czynności pomocy przedmedycznej, akcją ćwiczebnie dowodził dh Rafał Juszczak przygotowujący się na szkolenie dowódców OSP. Dziękujemy dh Damianowi Środa za użyczenie własnego samochodu do pozoracji, oraz strażakom biorącym udział w ćwiczeniu i pozorantowi dh Mateuszowi Pietrzykowskiemu.

  
foto: Adrian Dzikowski > 18 zdjęć

1listopada - piątek

ĆWICZENIA NACZELNIKA OSP w PRASZCE

Kolejne piątkowe ćwiczenia dotyczyły doskonaleniu poruszania się i pracy z drabiną mechaniczną na samochodzie Mercedes Benz Ćwiczenia Naczelnika przeprowadził nasz druh kierowca Artur Szczepański - pracownik Jednostki Ratowniczo Gaśniczej PSP w Rudzie Śląskiej. Celem ćwiczeń było doskonalenie pracy strażaków ratowników w koszu drabiny.

  
foto: Adrian Dzikowski > 19 zdjęć

13 listopada - piątek

KONKURS PLASTYCZNY ZAPOBIEGAJMY POŻAROM

W Praszkowskim Domu Kultury odbyły się III Gminne eliminacje Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Zapobiegajmy Pożarom" Eliminacje zorganizowała OSP Praszka przy współpracy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu. Imprezę wspiera patronatem Zarząd Miejsko-Gminny Związku OSP RP gminy Praszka oraz sponsorzy nagród (Gmina Praszka, MGOKiS Praszka, Nadleśnictwo Wieluń). Gminny finał konkursu otworzył Burmistrz Praszki Jarosław Tkaczyński, galę poprowadził dh Łukasz Bilski. Część artystyczną przygotowała Młodzieżówka OSP, druhna Marta Korpowska zaśpiewała piosenkę "Chodź pomaluj mój świat". Po nagrodzeniu uczestników nastąpiło otwarcie wystawy nadesłanych prac, którą otworzył Dyrektor MGOKiS w Praszce Jacek Pac. Jury w składzie Barbara Adamska – plastyk M-GOKiS w Praszce, Jadwiga Olejnik – pedagog szkolny w ZSP nr 1 w Praszce, Łukasz Bilski – Opiekun MDP, sekretarz OSP w Praszce dokonało oceny i wytypowało następujących laureatów:

I Grupa PRZEDSZKOLA
I Tymoteusz Więckowski – PP nr 2 Praszka
II Jan Banatkiewicz – PP nr 1 Praszka
III Julian Furmański – PP nr 2 Praszka
Wyróżnienie: Lila Szczuka – Przedszkole Sióstr Felicjanek

II Grupa SZKOŁA PODSTAWOWA kl. I-III
I Daniel Sikora – PSP Strojec
II Natalia Dwornicka – PSP nr 4 Praszka
II Alicja Grotowska – PSP nr 3 Praszka
III Maja Przybylska – PSP nr 3 Praszka
III Tatiana Holik – PSP Przedmość

III Grupa SZKOŁA PODSTAWOWA kl. IV-VI
I Nikola Kostrzewa – PSP nr 2 Praszka
I Roksana Wicher – PSP Strojec
II Milena Łęgosz – PSP Strojec
III Patrycja Orzeszyna – PSP nr 2 Praszka
III Julia Szmyt – PSP nr 3 Praszka
Wyróżnienie: Wiktoria Król – PSP Kowale


> ZOBACZ GALERIĘ WYSTAWY PRAC <

11 listopada - środa

ZAGINIONA OSOBA w ALEKSANDROWIE

O godz. 15:45 zostaliśmy zadysponowani do akcji poszukiwawczo-ratowniczej w miejscowości Aleksandrów. W miejscu koncentracji pod lasem odmeldowały się jednostki gotowe do poszukiwań: OSP Praszka - 9 strażaków, OSP Przedmość - 8 strażaków, OSP Kowale - 8 strażaków. Na miejscu był już patrol Policji - 2 funkcjonariuszy, chwilę później przyjechało 2 funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej PSP. Po otrzymaniu informacji że osoba znalazła się po godzinie poszukiwań przez rodzinę odwołano przygotowane do działań służby. Wiecej w Raporcie PSP

 

11 listopada - środa

OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI w PRASZCE

Tradycyjnie obchody Święta Niepodległości odbyły się przy udziale pocztów sztandarów, władz samorządowych i zgromadzonych obywateli. Dowódcą uroczystości był Naczelnik OSP w Praszce dh Janusz Jarząb. Poczet flagowy wystawiła Ochotnicza Straż Pożarna z Przedmościa.

 
foto: Patryk Kinast, więcej w galerii

10 listopada - wtorek

RATOWNICTWO CHEMICZNE w PRASZCE

O godz. 21:30 zostaliśmy wezwani do wyczuwalnego gazu w piwnicy budynku wielorodzinnego na osiedlu Kopernika. Po rozpoznaniu nie wykryto niebezpiecznych stężeń. Wywiad wśród mieszkańców ujawnił czynności wymiany butli gazu propan butan u jednego z lokatorów. Potwierdzono tam nieszczelność przyłącza gazowego. Lokal mieszkalny przekazano pracownikowi Spółdzielni Mieszkaniowej z zaleceniem zakazu używania obecnej instalacji. Więcej w Raporcie PSP.

 

9 listopada - poniedziałek

FESTIWAL PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ w PRASZCE

Druhny Naszej Młodzieżówki zostały laureatkami Powiatowego Festiwalu Pieśni Patriotycznej. W corocznym festiwalu organizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Praszce wzięły udział nasze druhny Weronika Falarz oraz Marta Korpowska. Druhnom gratulujemy zwycięstwa, dziękujemy również pedagogom, którzy przygotowali młodzież.

 
foto: dh Łukasz Bilski, > zobacz 8 zdjęć

8 listopada - niedziela

ĆWICZENIA RATOWNICTWA WODNEGO w SKOTNICY

Z okazji rozpoczęcia sezonu sekcji morsów "RENIFER" przy MGOKiS Praszka zorganizowaliśmy pogadankę i pokaz ratownictwa wodnego. Po raz pierwszy przetestowaliśmy sprzęt ratownictwa wodnego który ostatecznie z tegorocznych zakupów KSRG został skompletowany w naszej jednostce. W rolę topiącego wcielił się Dowódca JOT OSP Praszka dh Łukasz Bilski, natomiast działanie ratownicze na wodzie wykonał ratownik wodny dh Rafał Juszczak.

 
foto: dh Patrycja Kulczyńska > więcej zdjęć

7 listopada - sobota

POMOC DLA JEDNOSTKI OSP w BRZEZINACH

W ramach prac gospodarczych pomagaliśmy sąsiedniej jednostce OSP w usunięciu drzew przed strażnicą. W przyszłym roku wykonywana będzie inwestycja placu przed strażnicą, z tego powodu do usunięcia wyznaczono 6 drzew które ze względu na pobliskie zabudowania trzeba było obcinać w kolejności od korony do pnia.


foto: dh Łukasz Bilski

26 października - poniedziałek

PRACE GOSPODARCZE I PORZĄDKOWE

Dziękujemy wszystkim, którzy pomagali w jesiennych pracach.


foto: dh Łukasz Bilski

26 października - poniedziałek

POŻAR w ROSOCHACH

O godz. 9:40 zostaliśmy wezwani do pożaru butli gazowej w miejscowości Rosochy Właściciel w telefonie alarmowym poinformował że prowadzi już gaszenie butli. Po dojeździe na miejsce jednostki OSP butla była już ugaszona. Podjęto działania kontrolne, zabezpieczenia i schłodzenia butli. Więcej w Raporcie PSP.

  
foto: dh Łukasz Bilski, Adrian Dzikowski

24 października - sobota

NAGRODA SYTAMA DLA OSP w PRASZCE

Podczas corocznej gali Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Praszce zostaliśmy nagrordzeni statuetką SZTAMA Statuetka przyznawana jest ogranizacjom współpracującym z MGOKiS. W imieniu naszego stowarzyszenia statuetkę odebrał Prezes OSP Antoni Polak. Dziękując za to szacowne wyróżnienie polecamy się w organizacji kolejnych imprez i wydarzeń.

  
foto: MGOKiS Praszka, Radio Ziemi Wieluńskiej > 14 zdjęć

17 października - niedziela

RATOWNICTWO CHEMICZNE w PRASZCE

Przed godz.13:00 zostaliśmy wezwani do usunięcia miejscowego zagrożenia w budynku wielorodzinnym przy ul Styczniowej. Po rozpoznaniu okazało się że zapach nawanniacza gazu mógł się uwolnić z butli, która była wymieniana niespełna godzinę wcześniej. Miernikiem wielogazowym sprawdzono ponadto mieszkania wszystkich obecnych lokatorów, klatkę schodową poddano wentylacji agregatem oddymiającym. Po zakończeniu działań przekazano budynek zarządcy Spółdzielni Mieszkaniowej.

 

17 października - sobota

UROCZYSTE ODSŁONIĘCIE MURALU

Zorganizowana uroczystość uwieńczyła kilkumiesięczne prace, których efektem jest postać "Strażak Anioł" Idea muralu wiąże się z istniejącym kilka dekad wcześniej muralem przedstawiającym strażaka ratującego chłopca oraz przesłaniem "nieostrożność przyczyną pożaru". Przygotowanie ściany wymagało całkowitego zdjęcia oraz położenia nowego tynku. Nową wizję muralu opracował i przeniósł w rzeczywistość DAMIAN KOWALCZYK. Wsparcia projektu udzielił Miejsko Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Praszce na czele z dyrektorem Jackiem Pac, przy koordynacji Barbary Adamskiej. Dziękujemy wszystkim osobom, którzy pomogli w realizacji, strażakom za ich pracę a także podarowanie materiałów i sprzętu do pracy.

  
foto: Adrian Dzikowski > 42 zdjęcia

17 października - sobota

PRZEZGLĄD TECHNICZNY JEDNOSTKI

Jak co roku odbyły się przeglądy jednostek w OSP gminy Praszka. Naszą jednostkę skontrolował sekc. Jarosław Stemplewski z Komendy Powiatowej PSP w Oleśnie w asyście Komendanta Gminnego i druhów z OSP Wierzbie. Dziękujemy wszystkim strażakom, którzy pomogli w pracach sprzątania i przygotowania jednostki na przegląd.


foto: Adrian Dzikowski

1października - sobota

UROCZYSTOŚĆ STRAŻACKA w DALACHOWIE

Delegacja i poczet sztandarowy naszej jednostki brał udział w uroczystości przekazania samochodu ratowniczo-gaśniczego oraz Włączenia OSP Dalachów do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Serdecznie gratulujemy druhom, życzymy aby wprowadzony samochód służył jak najlepiej a zobowiązanie przynależności do KSRG wypełniali wzorcowo.

  
foto: Adrian Dzikowski

10 października - sobota

RATOWNICTWO CHEMICZNE w PRASZCE

Przed godz. 14:00 zostaliśmy wezwani do usunięcia miejscowego zagrożenia. Po dojeździe i rozpoznaniu na miejscu okazało się że uszkodzenie samochodu osobowego doprowadziło do wycieku oleju silnikowego. Pojazd poruszał się ulicą Słowackiego która po skrzyżowaniu z ulicą Warszawską (Droga Krajowa DK42) przechodzi w Drogę Krajową DK45. Strażacy użyli sorbentu aby jak najszybciej zneutralizować olej. Dzięki szybkim działaniom udało się pozostawić ruch pojazdów po drodze krajowej. Miejsce zdarzenia przekazano służbie Policji.

  
foto: Adrian Dzikowski

10 października - sobota

SZKOLENIE RATOWNICTWA TECHNICZNEGO w PRASZCE

Jak co roku Komenda Powiatowa PSP w Oleśnie zorganizowała kurs ratownictwa technicznego dla strażaków OSP Północna część powiatu uczestniczyła w szkoleniu zorganizowanym na autozłomie w Praszce (Auto-Komis s.c. Dorota Cebula, Tomasz Cebula). Szkolenie prowadził dowódca JRG Olesno bryg. Jarosław Zalewski. Sprzętu na którym strażacy poznawali tajniki pomocy podczas wypadku użyczyły jednostki OSP Kowale i OSP Gorzów Śląski. Przy jesiennym ochłodzeniu przydały się termosy z ciepłą herbatą i kawą którą zorganizował kursantom Naczelnik OSP Praszka. W kursie brało udział 3 strażaków z naszej jednostki: dh Parycja Kulczyńska, dh Barbara Falarz, dh Dawid Tylski.

  
foto: dh Łukasz Bilski > 4 zdjęcia

8 października - czwartek

POŻAR  w SOŁTYSACH

Ok. godz. 15:30 zostaliśmy wezwani do ugaszenia pożaru lasu w miejscowości Sołtysy. Po dojeździe ma miejsce zbudowaliśmy linię główną. Z przybyłą chwilę później jednostką OSP Kowale zbudowaliśmy linie gaśnicze i prowadziliśmy działania w natarciu na ogień, który utrzymywał się w poszyciu leśnym. Dzięki sprawnej akcji gaśniczej spaleniu uległo nie więcej niż 3 ary lasu. Przybyłe podczas ugaszania służby Policji i sekcja JRG Olesno zajęły się czynnościami formalnymi i przekazaniem lasu prywatnemu właścicielowi.

  
zdjęcia dzięki uprzejmości OSP Kowale

4 października - niedziela

PRZEKAZANIE SAMOCHODU DLA OSP w BIADACZU

Delegacja i poczet sztandarowy naszej OSP brali udział w uroczystości przekazania fabrycznie nowego samochodu dla OSP w Biadaczu Na uroczystość pojechaliśmy naszym najnowszym nabytkiem, który zaprezentowaliśmy Ministrowi MSW Stanisławowi Rakoczemu. Druhom z zaprzyjaźnionej OSP gratulujemy nowego nabytku życzymy aby służył jak najlepiej jednostce i mieszkańcom terenu operacyjnego.

  
foto: dh Patrycja Kulczyńska, Paweł Polak > 29 zdjęć

października - niedziela

UROCZYSTOŚĆ ODPUSTOWA  w  PRASZCE

Tradycyjnie delegacja pocztu sztandarowego i asysta procesyjna strażaków naszego stowarzyszenia brali udział w uroczystościach odpustowych Matki Bożej Różańcowej naszej parafii. Dziękujemy strażakom, którzy przygotowali ołtarz o brali udział w uroczysościach.

2 października - piątek

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE  w  PRASZCE

Po godz. 12:00 zostaliśmy wezwani do usunięcia miejscowego zagrożenia przy ul. Kilińskiego Wskutek wypadku drogowego na drodze gminnej zostało uszkodzone drzewo, które utrudniało pieszym poruszanie się po chodniku, wchodzenie pieszych na jezdnię zagrażało bezpieczeństwu na drodze. Strażacy zabezpieczyli miejsce, wprowadzili ruch wahadłowy i usunęli powalone drzewo.

  
foto: dh Artur Szczepański


1 października - czwartek

WPROWADZENIE SAMOCHODU DO PODZIAŁU BOJOWEGO OSP  w  PRASZCE

Rozkazem 3/2015 Naczelnika OSP w Praszce wprowadzono do podziału bojowego zakupiony samochód specjalny autodrabina z koszem. Samochód zastąpił dotychczasową drabinę SD-30 na podwoziu IFA. Przydzielono kryptonim operacyjny 479O72 po samochodzie IFA. Za oznakowanie numerami operacyjnymi dziękujemy studio grafika i reklama DUDI z Praszki.

  
foto: dh Łukasz Bilski > 8 zdjęć

30 września - środa

POŻAR  w SZYSZKOWIE

O godz. 16:30 zostaliśmy wezwani do pożaru nieużytków w miejscowości Szyszków Po dojeździe na miejsce wsparliśmy działającą już jednostkę OSP Gorzów Śląski. Na miejsce dojechała również sekcja JRG Olesno. Spaleniu uległo ok 10 arów nieużytków. Więcej > Strona akcji

  
foto: Adrian Dzikowski

29 września - wtorek

POŻAR  w KOWALACH

Kwadrans po godz. 22:00 zostaliśmy wezwani do pożaru lasu pomiędzy miejscowościami Przedmość i Kowale. Pożar ściółki leśnej zagrażał miejscami drzewom co mogłoby się później przerodzić w niemożliwy do opanowania pożar wierzchołkowy. Dzięki zadysponowaniu wszystkich sił Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego z terenu gminy oraz sekcji JRG z Olesna pożar w lesie został opanowany. Więcej > Strona akcji
 

23 września - środa

ĆWICZENIA W ZAKŁADZIE NEAPCO EUROPE w PRASZCE

Ćwiczenia dotyczyły doskonalenia technik gaśniczyh na terenie odlewni Bobrek.
 

23 września - środa

RATOWNICTWO CHEMICZNE w PRASZCE

Po godz. 8:00 zostaliśmy wezwani do usunięcia zagrożenia na drodze krajowej DK45. Usterka samochodu ciężarowego spowodowała wyciek oleju na jezdnię. Strażacy rozprowadzili suchy piasek i na czas działań zamknęli ruch drogowy. Przybyłe na miejsce służby Policji kierowały ruchem a zespół pomocy drogowej dostarczył i rozprowadził dodatkowe ilości piasku.

  
foto: dh Łukasz Bilski

21 września - poniedziałek

WYPADEK w PRASZCE

Po godz. 14:00 zostaliśmy wezwani do wypadku drogowego w Praszce na ul. Gorzowskiej (wspólny odcinek dróg krajowych DK 42 i DK 45). Po przyjeździe na miejscu był już zespół ratownictwa medycznego, który udzielał wsparcia psychologicznego jednemu z kierujących samochodem osobowym, natomiast drugi kierujący wymagał uwolnienia z samochodu. W tym celu skorzystano z zestawu hydrauliki siłowej. Po przyjeździe OSP Gorzów Śląski wsparła nasze działania ciężkim zestawem hydraulicznym i uwolniono kierowcę samochodu osobowego Polonez. Poszkodowany został później przetransportowany Lotniczym Pogotowiem Ratowniczym do szpitala w Opolu. Na miejsce przybyła również sekcja z JRG w Oleśnie oraz służby Policji. W czasie działań ratowniczych zatrzymano ruch pojazdów na drodze krajowej. Więcej > Raport PSP > Strona akcji

 
foto: Adrian Dzikowski

20 września - niedziela

ZABEZPIECZENIE INAUGURACJI TRASY ROWEROWEJ - WYJAZD GOSPODARCZY

Strażacy zabezpieczali trasę poprzez aktywny udział jadąc na rowerach a także samochodem ratowniczym za wszystkimi uczestnikami wspierając obsługę techniczną i zapewniając pomoc w razie urazów uczestników. Podczas zabezpieczenia strażacy pomogli 8 rowerzystom, którzy mieli problemy techniczne (pompowanie kół kompresorem i zakładanie łańcuchów).


foto: dh Łukasz Bilski

19 września - sobota

POWATOWE ZAWODY SPORTOWO-POŻARNICZE

Kolejny raz przedstawiciele naszej jednostki pomagali w organizacji zawodów OSP szczebla powiatowego. Sędziowie rangi wojewódzkiej dh Janusz Jarząb i dh Łukasz Bilski oceniali zgodność wykonania zadania bojowego i biegu sztafetowego. Drużyny oceniał również nasz druh Ryszard Korpowski - funkcjonariusz Komendy Powiatowej PSP w Oleśnie która była organizatorem zawodów. Członek naszej młodzieżówki Adrian Dzikowski asystował przy wręczaniu medali, dyplomów i nagród.

 
foto: Patryk Kinast, Adrian Dzikowski

18 września - piątek

PRZYJAZD SAMOCHODU SPECJALNEGO

Piątkowy wieczór upłynął pod znakiem niespełna 200 kilometrowej drogi jaką przebył nowy samochód specjalny. Daimler Benz 1422 samochód drabina z koszem typ DLK 23/12 służył w jednostce austriackiej straży pożarnej do dnia 4 września 2015r, kiedy został zastąpiony fabrycznie nowym pojazdem. W ciągu niespełna 2 tygodni udało się sprowadzić, zakupić i zrejestrować samochód który 18 września przyjechał od dostawcy z Polski w rękach Naczelnika OSP Praszka Janusza Jarząba. Samochód posiada 30 metrową drabinę, kosz, nosze ratownicze, oraz armaturę bojową do kosza. Po odpowiednim przygotowaniu i uzupełnieniu wyposażenia zostanie zgłoszony do podziału bojowego jednostki. Samochód Mercedes Daimler Benz zastąpi dotychczasową drabinę SD30 na podwoziu IFA.

  
foto: dh Łukasz Bilski


film: Patryk Kinast i Łukasz Bilski

13 września - niedziela

NIEDZIELNA REKREACJA

W niedzielne popołudnie wybraliśmy się na 40-kilometrową wycieczkę na rowerach Kolejny raz młodzież i strażacy spędzają wspólnie czas wolny. Tym razem zrobiliśmy pętle Praszka-Wierzbie-Ożarów-Krzyworzeka-Mokrsko-Przedmość-Praszka. W sumie 8 rowerzystów wykręciło dystans 320 km.

  
foto: Adrian Dzikowski

 

12 września - sobota

ZABEZPIECZENIE UROCZYSTOŚCI RELIGIJNEJ, MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

Od godz. 9:00 do godz.15:00 pełniliśmy dyżur w związku z trwającymi uroczystościami koronacyjnymi na Makowym Wzgórzu w Praszce. Z uwagi na możliwe zagrożenia spowodowane przyjazdem pielgrzymów strażacy miejscowej jednostki pełniki dyżur na wypadek alarmu dla jednostki. Okoliczne jednostki OSP zabezpieczały ruch w okolicach miejsc parkingowych. Więcej > Raport PSP > Strona wydarzenia
 

września - sobota

POŻAR w FAUSTIANCE (gm. Rudniki)

Przed północą zostaliśmy wezwani do pożaru budynku gospodarczego. Po przybyciu na miejscu były już 2 jednostki straży pożarnej do których zbudowaliśmy zasilanie wodne a następnie poprowadziliśmy własne linie gaśnicze po ustaleniu kolejnych pozycji gaśniczych. W palącym się budynku zgromadzana była duża ilość słomy, która po wstępnym ugaszeniu wymagała rozprowadzenia i dalszego ugaszania. Do prac związanych z transportem słomy na pobliskie pole zaangażowano sprzęt budowlany i rolniczy. Akcja gaśnicza trwała ponad 5 godzin. Więcej > Raport PSP > Strona akcji

  
foto: dh Artur Szczepański, Adrian Dzikowski

września - sobota

POŻAR w PRASZCE

O godz. 5:40 zostaliśmy zadysponowani do pożaru kontenerów na odpady w pergoli śmietnikowej przy ul. Skłodowskiej. Spaleniu uległa część odpadów mieszkańców osiedla. Niewielki pożar nie uszkodził plastikowych kontenerów, gdyż znajdowała się tam mała ilość odpadów. Miejsce zdarzenie przekazano zarządcy Spółdzielni Mieszkaniowej. Więcej > Raport PSP > Strona akcji

 
foto: Adrian Dzikowski

września - piątek

ĆWICZENIA NACZELNIKA OSP w PRASZCE

Kolejna piątkowa zbiórka ćwiczebna jednostki. Tym razem strażacy ćwiczyli rozwijanie linii gaśniczej i podawanie środka gaśniczego w postaci piany ciężkiej. Ćwiczeniom przyglądał się a także brał pośredni udział student Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, który odbywa praktykę zawodową w naszej jednostce.

 
foto: Adrian Dzikowski

września - czwartek

PRZEGLĄD TECHNICZNY

Coroczny przegląd hydraulicznego zestawu ratowniczego LUKAS potwierdził sprawność sprzętu.

 
foto: dh Łukasz Bilski

2 września - środa

POŻAR w PRASZCE

O godz. 15:50 zostaliśmy zadysponowani do pożaru ścierniska w Praszce. Do pożaru ścierniska na polu położonym przy wspólnym odcinku dróg krajowych DK 45 i DK 42 dyspozytor wezwał OSP Praszka i JRG Olesno. Po rozpoznaniu dowódca OSP Praszka polecił aby zadysponować do pomocy pobliską jednostkę OSP Gorzów Śląski. Strażacy z Gorzowa wsparli akcję gaśniczą od drugiej strony pola. Po przyjeździe sekcji z JRG Olesno nastąpiło przekazanie pogorzeliska do nadzoru Policji. Więcej > Raport PSP > Strona akcji

  
foto: dh Patrycja Kulczyńska

1 września - wtorek

POŻAR w KOWALACH

O godz. 10:20 zostaliśmy wezwani do pożaru ścierniska w miejscowości Kowale. Po dojechaniu na miejsce okazało się że pożar przedostał się przez rów melioracyjny i podąża dalej ścierniskiem w stronę lasu. Działania w natarciu wymagały dodatkowego tankowania zbiorników wodnych. Więcej > Raport PSP > Strona akcji

  
foto: Adrian Dzikowski

3sierpnia - niedziela

FESTYN RODZINNY w PRASZCE

Kolejny rok z rzędu przy boku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Praszce wspólnie z pozostałymi organizacjami współorganizowaliśmy Festyn Rodzinny w Praszce Już 2 tygodnie wcześniej zamontowaliśmy banner informacyjny przy kładce na Wyderce. W piątkowy poranek strażacy i młodzież pomogli Gminnej Spółdzelni Samopomoc Chłopska w Praszce w transporcie i rozstawieniu ławek i stołów biesiadnych. Wieczorem przybyliśmy na plac festynu z pokazem samochodu strażackiego i jego możliwości gaśniczych. Podczas niedzielnej zabawy tanecznej emerytów zamontowaliśmy kurtynę wodną która zwilżała upalne powietrze. Po zakończeniu festynu w poniedziałkowy poranek kolejny raz pomogliśmy Gminnej Spółdzielni w złożeniu i wywiezieniu sprzętu.

  
foto: dh Łukasz Bilski

30 sierpnia - niedziela

POŻAR w PRASZCE

Przed godziną 5:00 nasza jednostka została zadysponowana do pożaru bali słomy przy drodze krajowej DK 42 na odcinku od Praszki do Strojca. Było to to samo miejsce akcji co w nocy 29.08. Tym razem spaleniu uległo 18 balotów słomy. Strażacy kontrolowanie spalili objęte ogniem baloty, a następnie dokładnie przelali wodą miejsce pożaru. Działania trwały niespełna 2h. Więcej > Raport PSP > Strona akcji

  
foto: dh Patrycja Kulczyńska

29 sierpnia - sobota

POŻAR w PRASZCE

Od godz. 3:00 gasiliśmy pożar słomy na polu przy Drodze Krajowej DK42 w kierunku miejscowości Strojec. Na miejsce akcji zostały zadysponowane 2 jednostki Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczeo (OSP Praszka i OSP Strojec). Więcej w Raporcie PSP i na stronie akcji
 

27 sierpnia - czwartek

PRACE GOSPODARCZE w OSP

Młodzież wykonywała prace związane z przygotowaniem szafek ubraniowych Kolejne szafki ubraniowe ustawione będą w tylnej części garażu. Ponadto wydrukowane są nowe imienniki na szafki. Za malowanie szafek dziękujemy Michałowi Kaszewskiemu i Andrzejowi Bejma, za ich przygotowanie Martynie Semeres i Annie Kolankiewicz. Za prace z imiennikami podziękowania dla Mateusza Pietrzykowskiego z MDP oraz strażaka Rafała Juszczaka. Pracami kierował dh Łukasz Bilski.

f  
foto:dh Łukasz Bilski

25 sierpnia - wtorek

POŻAR w ROSOCHACH

O godz. 9:15 zostaliśmy wezwani do pożaru ścierniska w miejscowości Rosochy. Po przybyciu na miejsce rozpoznano palące ściernisko w niedalekiej odległości od zabudowań mieszkalnych. Do akcji zadysponowano dwie jednostki Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego: OSP Praszka i OSP Strojec. Więcej > Raport PSP > Strona akcji

  
foto: dh Dawid Tylski

23 sierpnia - niedziela

PRACE Z BANNERAMI INFORMACYJNYMI w PRASZCE

W niedzielne popołudnie wykonywaliśmy prace społeczne. Banner informacyjny o dożynkach gminnych zastąpiliśmy nowym na temat Festynu Rodzinnego nad rzeką Wyderka. Prace wykonywaliśmy na samochodzie drabina IFA SD-30. Wszystkim strażakom zaangażowanym w pracach dziękujemy.

  
foto: Mateusz Pietrzykowski (MDP OSP Praszka)

22 sierpnia - sobota 

DOŻYNKI ROD REYMONTA w PRASZCE

Kolejny raz braliśmy udział w organizacji dożynek na ogródkach działkowym im. Wł. Reymonta w Praszce Strażacy zorganizowali pokaz samochodów pożarniczych dla młodzieży i sympatyków pożarnictwa, ponadto w szeregu atrakcji znalazły się również rozgrywki w piłkę siatkową w której drużyna strażacka brała aktywy udział.

  
foto: dh Adam Bilski , Mateusz Pietrzykowski

20 sierpnia - czwartek 

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

Ok. godz. 9:30 zostaliśmy zadysponowani do pomocy jednostce OSP Kowale w usuwaniu miejscowego zagrożenia. Znajdujące się na wysokich kondygnacjach gniazda owadów stwarzały niebezpieczeństwo dla mieszkańców budynków wielorodzinnych Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Listopadowej i Mickiewicza. Strażacy OSP Kowale przy pomocy samochodu drabiny OSP Praszka zastosowali środki na owady oraz ograniczyli dostęp owadom do pustych przestrzeni. Więcej > Raport PSP > Strona akcji

  
foto: dh Łukasz Bilski

17 sierpnia - poniedziałek

SPRZEDAŻ MAKULATURY i ZŁOMU

Zgromadzona makulatura od mieszkańców Praszki w ilości 350 kg oraz niesprawna chłodnia i lodówkozamrażarka a także drobne metalowe rzeczy - odpady z magazynu i warsztatu dały w sumie 152 zł, które będą przeznaczone na zapłatę rachunku za użycie wody i częściowe pokrycie rachunku za energię elektryczną. Dziękujemy Zdzisławowi Jarząb za darmowe udostępnienie samochodu transportowego oraz strażakom za załadunek i rozładunek materiałów.

 
foto: dh Łukasz Bilski

17 sierpnia - poniedziałek

PRZEKAZANIE UMUDUROWANIE do MUZEUM

Dwa komplety munduru wyjściowego (marynarka i spodnie) oraz trzy czapki do munduru strażackiego od kilkunastu lat nie były używane. Od roku 1997 wg rozporządzenia MSWiA używa się wyłącznie czapki "rogatywki" oraz umundurowanie bez czerwonych lampasów i przeszyć.

16 sierpnia - niedziela

WYPADEK w KOWALACH

O godz. 16:30 wyjechaliśmy do wypadku samochodowego na drodze krajowej DK 45, gdzie miało miejsce zderzenie dwóch samochodów osobowych.  Jedna z osób poszkodowanych została zabrana przez zespół ratownictwa medycznego do szpitala. Więcej > Raport PSP   > Strona akcji


foto: Radio ZW

 

15 sierpnia - sobota

KURTYNY WODNE OSP w PRASZCE

Kolejny raz zorganizowaliśmy atrakcję wodną na upalne popołudnie Strażacy i młodzież OSP ustawili na ścieżce rowerowej przy rzece Wyderka kurtyny wodne, które zwilżały powietrze pieszym, rowerzystom a w szczególności dzieci i młodzieży, która skorzystała z atrakcji "do suchej nitki".

  
foto: dh Łukasz Bilski > 41 zdjęć

15 sierpnia - sobota

UROCZYSTOŚĆ ODPUSTOWA w PRASZCE

Tradycyjnie braliśmy udział w uroczystości odpustowej w naszym Kościele parafialnym. Jak co roku delegacja pocztu sztandarowego oraz asysta celebransa uroczystości towarzyszyła podczas uroczystej Mszy świętej oraz procesji wokół kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Praszce

  
foto: dh Łukasz Bilski

14 sierpnia - piątek

POŻAR  w ROSOCHACH

Po godz. 16:00 zostaliśmy wezwani do pożaru ścierniska w miejscowości Rosochy. Więcej > Raport PSP > Strona akcji

 

10 sierpnia - poniedziałek

POŻAR  w PRASZCE

O godz. 4:20 zostaliśmy zadysponowani do pożaru balotów słomy na Makowym Wzgórzu. Po dojechaniu na miejsce rozpoznanie wykazało 2 palące się baloty ułożone jeden na drugim. Strażacy ugasili pożar  i przekazali miejsce zdarzenia do dozoru Policji. Raport PSP | Strona akcji

 
foto: dh Dawid Tylski

sierpnia - niedziela

RATOWNICTWO CHEMICZNE  w PRASZCE

O godz. 23:00 zostaliśmy wezwani do wyczuwalnego gazu na klatce schodowej w budynku wielorodzinnym na ul. Listopadowej. Po dojeździe na miejscu był już patrol Policji z Praszki. W rozpoznaniu miernik nie wskazał wysokich stężeń gazu. Właściciel lokalu mieszkalnego w którym ujawniono nieszczelność instalacji gazowej od butli gazowej do kuchenki otrzymał zalecenie przeglądu instalacji przez specjalistę. Pomieszczenia poddano wentylacji agregatem oddymiającym. Więcej > Raport PSP > Strona akcji

 

sierpnia - niedziela

KURTYNY WODNE OSP  w PRASZCE

W niedzielne popołudnie strażacy OSP w Praszce zorganizowali dla mieszkańców Praszki orzeźwienie na czas upału. W niedzielne popołudnie strażacy OSP w Praszce zorganizowali dla mieszkańców Praszki orzeźwienie na czas upału. Na ścieżce rowerowej przy rzece Wyderka zostały ustawione kurtyny wodne.

  
foto: dh Adam Bilski

sierpnia - sobota

DOŻYNKI DZIAŁKOWE  w PRASZCE

Tradycyjnie nasza jednostka wspólnie z zakładową OSP przy Neapco Europe w Praszce brały udział w corocznych dożynkach ROD RELAX. Z powodu trwających upałów zdecydowano że zamiast pokazu ratowniczego uruchomione zostaną kurtyny wodne dla lepszego samopoczucia działkowiczów oraz zabawy dla dzieci.


foto: Adrian Dzikowski

sierpnia - sobota

SCHŁODZENIE UPAŁU w PRASZCE

W odpowiedzi na bardzo mocne upały strażacy zorganizowali ochłodzenie dla mieszkańców Praszki Na Placu Grunwaldzkim w Praszce strażacy użyli zraszacza samochodowego oraz działka wodnego do schłodzenia rynku i otoczenia. Na ścieżce rowerowej przy rzece Wyderka ustawili kurtyny wodne zasilane wodą z rzeki. Przebywający w okolicach mieszkańcy miasta schładzali się wytworzoną mgłą wody. Sobotnia akcja bedzie powtórzona również w niedzielę 9 sierpnia od godz. 15:00


foto: dh Łukasz Bilski

7 sierpnia - piątek

POŻAR w KOWALACH

O godz. 12:30 zostaliśmy wezwani do pożaru samochodu w Kowalach w posesji przy ul. Wieluńskiej Po dojechaniu na miejsce zastaliśmy jednostkę OSP Kowale, która opanowała sytuację. Spaleniu uległa komora silnikowa samochodu osobowego. Po zabezpieczeniu terenu oraz przyjeździe JRG Olesno zakończyliśmy działania. Więcej > Raport PSP oraz  Strona akcji


foto: dh Patrycja Kulczyńska

 

6 sierpnia - czwartek

POŻAR w PRASZCE

O godz. 12:40 zostaliśmy wezwani do pożaru nieużytków na ul. Pilawy. Po dojechaniu w okolice pożaru okazało się że do miejsca pożaru trzeba dojechać od strony Makowego Wzgórza. Po przybyciu na miejsce strażacy rozpoczęli czynności gaszenia w natarciu. Dzięki interwencji straży pożarnej udało się uratować niedalekie uprawy zbóż oraz wierzby. Więcej > Raport PSP oraz > strona akcji.

 
foto: Adrian Dzikowski (MDP OSP Praszka)

2 sierpnia - niedziela

WYPADEK DROGOWY  w PRASZCE

W niedzielne południe zostaliśmy wezwani do wypadku na drodze krajowej DK 42. Dyspozycja do zdarzenia na DK 42 pomiędzy miejscowościami Praszka i Strojec dotyczyła zderzenia samochodu ze zwierzęciem. Po dotarciu na miejscu był już zespół ratownictwa medycznego udzielający pomocy poszkodowanym i patrol Policji. Rozpoznanie ukazało samochód osobowy poza pasem drogowym który został zabezpieczony przez OSP Praszka jak i również przybyłą później OSP Strojec. Na czas prowadzonych działań zabezpieczenia pojazdu i przywrócenia porządku na nawierzchni został wprowadzany wahadłowy ruch drogowy na przemian z całkowitym zamknięciem ruchu drogowego. Więcej > strona zdarzenia oraz  > Raport PSP


foto: dh Patrycja Kulczyńska

sierpnia - sobota

FLAGA NA MASZT - pamięć godziny "W"

O godz. 17:00 wspólnie z innymi jednostkami OSP oddajemy hołd powstańcom warszawskim poprzez wywołanie sygnału alarmowego Tradycyjnie w dniu dzisiejszym strażacy w południe wciągnęli flagę na maszt na wieży naszej strażnicy.

  
foto: dh Łukasz Bilski

sierpnia - sobota

PRACE GOSPODARCZE w STRAŻNICY

W sobotnie popołudnie strażacy i młodzież OSP wykonywali prace gospodarcze związane z utrzymaniem czystości, malowaniem powierzchni i grabieniem skoszonej trawy na placu ćwiczebnym OSP. Dodatkowo na lekkim samochodzie ratowniczym został zamontowany dodatkowy sygnalizator uprzywilejowania z tyłu pojazdu.

  
foto: d Łukasz Bilski > 34 zdjęcia

 sierpnia - sobota

WYCIECZKA ROWEROWA OSP I MDP

W ramach rekreacji i sportu wybraliśmy się na wycieczkę po okolicy. Młodzież i strażacy z OSP wspólnie spędzają czas poznając gminę Gorzów Śląski, gdzie często jesteśmy wzywani do akcji ratowniczo-gaśniczych. Najlepszą formą poznania okolicy jest obserwacja jadąc rowerem.

  
foto: dh Łukasz Bilski > 17 zdjęć

1 sierpnia - sobota

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w WYGIEŁDOWIE

O godz.01.08 zostaliśmy zadysponowani do zdarzenia w miejscowości Wygiełdów - osoba przygnieciona przez samochód. Na miejscu JRG Olesno, OSP Praszka, OSP Gorzów Śląski , ZRM Falck i funkcjonariusze KP z Praszki. Więcej > Raport PSP | Strona akcji

 

31 lipca - piątek

PRACE GOSPODARCZE W STRAŻNICY OSP

Podczas cotygodniowej zbiórki wykonywaliśmy prace gospodarcze w strażnicy. Prace zorganizował Gospodarz OSP dh Damian Środa. Dzięki dużemu zaangażowaniu strażaków i młodzieży udało się wykonać najpilniejsze prace malarskie oraz porządkowe w budynku i otoczeniu strażnicy.

  
foto: dh Łukasz Bilski

31 lipca - piątek

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

Ok. godz. 8:30 zostaliśmy wezwani do zorganizowania lotniska dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Pacjent z problemami krążeniowymi z miejscowości Żytniów został przetransportowany przez karetkę pogotowia do gminnego lądowiska LPR, które znajduje się na płycie stadionu ZKS MOTOR w Praszce. Na miejscu zorganizowane zostało lądowisko przez jednostkę OSP Praszka, przyjęty został śmigłowiec LPR, który odebrał pacjenta do dalszego transportu. Więcej > Raport PSP | Strona akcji

 

27 lipca - poniedziałek

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

O godz. 8:00 zostaliśmy wezwani do pomocy Policji w dostępie do mieszkania w budynku wielorodzinnym na ul. Warszawskiej. Po przyjeździe na miejscu był już zespół ratownictwa medycznego który wspólnie z Policją czekał na otwarcie drzwi aby dalej zająć się osobą z mieszkania. Zanim zadecydowano o otwarciu drzwi ustalono telefonicznie że w mieszkaniu nikt nie przebywa - odstąpiono od dalszych działań. Więcej w Raporcie PSP oraz na stronie akcji.

 
foto: dh Patrycja Kulczyńska , Adrian Dzikowski

 

25 lipca - sobota

POŻAR w PRASZCE

Przed godziną 20:00 zostaliśmy zadysponowani samochodem GCBA 4,5/16 Atego i SD30 IFA do zadymienia w klatce budynku wielorodzinnego. Po przybyciu na miejsce okazało się, że spaleniu uległa potrawa pozostawiona bez dozoru na włączonej kuchence. Działania obejmowały zgaszenie potrawy, przewietrzenie i oddymienie mieszkania i klatki schodowej. Do zdarzenia zadysponowano również zastęp GCBA 5/36 MAN z JRG Olesno. Więcej w Raporcie PSP oraz na stronie akcji.

 
foto: dh Patrycja Kulczyńska , Dominika Bielawska

 

25 lipca - sobota

WICHURA w PRASZCE

O godz. 15:08 zostaliśmy zadysponowani do usuwania skutków wichury na terenie Praszki. Więcej w Raporcie PSP oraz na stronie akcji

 

25 lipca - sobota

WICHURA w PRASZCE

O godz. 15:05 zostaliśmy zadysponowani do usuwania skutków wichury na drodze krajowej DK 42. Na czas prowadzonych działań został wstrzymany ruch drogowy. Więcej w Raporcie PSP oraz na stronie akcji.

 
foto: dh Rafał Juszczak, Adrian Dzikowski

 

24 lipca - piątek

ĆWICZENIA NACZELNIKA w PRASZCE

Kolejny piątek - następne ćwiczenia naczelnika. Tym razem zorganizowane dla kadry kierowców OSP. Ćwiczenie miało na celu doskonalenie umiejętności poruszania się po drogach pożarowych na osiedlach przy ul. Skłodowskiej i ul. Listopadowej. Niestety zastęp napotkał trudności w postaci nieprawidłowo parkujących samochodów, które utrudniały poruszanie się po drodze pożarowej. Z uwagi na ćwiczebny charakter przejazdu nie wymagaliśmy przestawienia samochodów jak również nie zgłaszaliśmy pojazdów do wydziału Policji drogowej. W przyszłości będziemy prowadzić podobne rozpoznania na pozostałych osiedlach w Praszce, aby uczulić mieszkańców w tym temacie z nadzieją na zmianę nawyków parkowania.


foto: dh Adam Bilski , dh Łukasz Bilski

23 lipca - wtorek

MIĘDZYNARODOWE ZAWODY CTIF w OPOLU

Delegacja naszej OSP dopingowała drużyny narodowe w rywalizacji młodzieżowych drużyn pożarniczych. Członkowie Zarządu Parycja Kulczyńska i Łukasz Bilski oraz członek MDP Adrian Dzikowski podczas zawodów spotkali się z młodzieżą województwa opolskiego, która niedawno zakończyła obóz szkoleniowy w Turawie. Dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionej druhny Wiceprezes Zarządu Głównego ZOSP RP Teresy Tiszbierek udało się pozdrowić od strażaków z Praszki samego Prezesa Zarządu Głównego dh Waldemara Pawlaka, który w rozmowie wspomniał o nas Prezydentowi międzynarodowej organizacji CTIF - Tone Ericssonowi. Gratulujemy młodzieży z jednostki OSP Głuchów z województwa wielkopolskiego za zajęcie I miejsca w zawodach rangi międzynarodowej.

  
Foto: dh Patrycja Kulczyńska > 20 zdjęć

21 lipca - wtorek

POŻAR w PRASZCE

Po godz. 15:00 zostaliśmy wezwani do pożaru mieszkania w budynku wielorodzinnym na osiedlu Kopernika Po rozpoznaniu i zlokalizowaniu źródła zadymienia - spalona potrawa na kuchni elektrycznej w mieszkaniu na 4 piętrze przystąpiono do oddymiania całej klatki schodowej


foto: dh Ryszard Bilski

 

21 lipca - wtorek

WICHURA w KIKU

O godz. 11:00 zostaliśmy wezwani samochodem drabiną SD-30 do pomocy jednostce OSP Przedmość w celu usunięcia złamanych konarów drzew na wysokości. Złamane i suche konary stwarzały niebezpieczeństwo w pasie drogi powiatowej 1910O. Na miejsce przybyła służba leśna Nadleśnictwa Wieluń. Więcej w Raporcie PSP

 
foto: dh Rafał Juszczak

 

20 lipca - poniedziałek

WICHURA w PRASZCE

Od godz. 14:30 usuwaliśmy kolejne zagrożenie spowodowane wichurą z minionej nocy. Złamany konar zagrażał budynkowi gospodarczemu na w posesji przy ul. Kilińskiego

 

20 lipca - poniedziałek

WICHURA w PRASZCE

Od godz. 12:30 usuwaliśmy kolejne zagrożenie spowodowane wichurą z minionej nocy. Złamany konar zagrażał pobliskim mieszkańcom i przechodniom.


foto: Patyk Kinast

 

20 lipca - poniedziałek

WICHURA w PRASZCE

O godz. 11:30 zostaliśmy wezwani do usunięcia skutków wichury z minionej nocy. Złamane konary na ul. Bocznej torowały drogę oraz zagrażały osobom udającym się do Ośrodka Pomocy Społecznej. Więcej w Raporcie PSP

 
foto: dh Patrycja Kulczyńska

 

20 lipca - poniedziałek

WICHURA w PRASZCE

O godz. 9:00 zostaliśmy zadysponowani do usuwania skutków wichury z minionej nocy. Powalone konary i połamane drzewa przy ul. Kaliskiej zagrażały bezpieczeństwu w pasie drogi krajowej DK45, oraz budynkowi Liceum Ogólnokształcącemu. Na czas prowadzonych działań Policja wprowadziła ruch wahadłowy, energetycy wyłączyli napięcie w linii. Więcej na stronie akcji w Raporcie PSP.

  
foto: Patrycja Kulczyńska, Patryk Kinast

 

19 lipca - niedziela

WICHURA w PRASZCE

O godz. 23:30 zostaliśmy wezwani do usunięcia skutków wichury. Powalone konary na ul. Kaliskiej zagrażały bezpieczeństwu ruchu na drodze Krajowej nr 45. Więcej w Raporcie PSP.

 

18 lipca - sobota

WICHURA w PRASZCE

O godz. 18:30 zostaliśmy wezwani do usunięcia skutków wichury. Pochylone drzewo wyrwane z korzeniami zagrażało bezpieczeństwu w okolicy hali sportowej w Praszce. Więcej w Raporcie PSP oraz na stronie akcji.


foto: Adrian Dzikowski

18 lipca - sobota

WICHURA w KOWALACH

Zgłoszenie o godz. 16:50 dotyczyło powalonego drzewa w miejscowości Kowale na drodze w kierunku do Praszki.
 

18 lipca - sobota

WICHURA w PRASZCE

Gwałtowna Burza Skutkiem Wielu Interwecji Straży Pożarnej w woj. opolskim O godz. 16:30 zostaliśmy zadysponowani do powalonych konarów drzew na ul. Kaliskiej (na wysokości Liceum Ogólnokształcącego) . Po usunięciu zagrożenia dyspozytor przekierował do kolejnych działań: powalone drzewo przy krytej pływalni, oraz na ulicy pod Kowalami w Praszce. Więcej w Raporcie PSP oraz na stronie akcji.

 
foto: dh Adam Bilski

10 lipca - czwartek

POŻAR w GANIE

Ok. godz. 10:30 wybuchł pożar w zabudowaniach gospodarstwa w Ganie. Z pomieszczeń poniżej ogniska pożaru ewakuowano 70 szt. trzody chlewnej. Udało się uratować kombajn zbożowy Bizon, który uległ lekkiemu nadpaleniu. Uszkodzony spadającą konstrukcją został ciągnik Ursus, całkowicie spalił się kombajn ziemniaczany Anna. Spłonęła składowana w budynku słoma, pasza dla zwierząt oraz zboże. Zabudowania są poważnie uszkodzone. Straty oszacowano na 356 tys. zł, uratowano mienie o wartości ok 200 tys. zł. Działania gaśnicze prowadzone były w silnym zadymieniu przy użyciu aparatów ODO oraz w zagrożeniu od walących się konstrukcji budynku. Przez długie godziny po ugaszeniu ognia trwało porządkowanie i zabezpieczanie pogorzeliska. Licznie zgromadzeni mieszkańcy pomagali sprzętem rolniczym. Na miejsce akcji zostały dowiezione woda pitna i posiłek dla strażaków, finansowane przez Gminę Praszka. Serdecznie dziękujemy wszystkim za okazaną pomoc w akcji.foto: Adrian Dzikowski , Mateusz Pietrzykowski ( MDP OSP w Praszce )


lipca - czwartek

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

Przed godz. 7:00 zostaliśmy zadysponowani na posesję przy ul. Kosmonautów do uwolnienia kota, który ugrzązł w elementach barierki metalowej. Więcej w Raporcie PSP.

 

lipca - wtorek

ODWEDZINY PÓŁKOLONII JĘZYKOWYCH GREENSCHOOL

Odwiedziny drugiej grupy uczestników półkolonii. W wtorkowe gorące przedpołudnie kolejna grupa dzieci przebywających na półkoloniach językowych odwiedziła naszą straż. Dzieci zapoznały się ze sprzętem na samochodach bojowych, umundurowaniem strażaka, przypomniano zasady zachowania w przypadku zauważenia zagrożenia. Była również okazja samodzielnie ubrać się do akcji oraz polać wodą z linii szybkiego natarcia.

  
foto: dh Łukasz Bilski > 8 zdjęć

5 lipca - niedziela

ROZPOCZĘCIE OBOZU SZKOLENIOWO-WYPOCZYNKOWEGO MDP

W dniu 5 lipca rozpoczął się obóz dla członków młodzieżowych drużyn pożarniczych. Tradycyjnie w ośrodku wypoczynkowym ZOSP RP "Strażak" w Turawie, rozpoczął się dwutygodniowy obóz szkoleniowo - wypoczynkowy dla członków młodzieżowych drużyn pożarniczych. Z naszej jednostki w obozie uczestniczy 2 członków MDP: dh Radosław Kaczmarek i dh Tomasz Michalski oraz 2 opiekunów: dh Aneta Jarząb i dh Łukasz Bilski. Z naszej gminy udział bierze również dh z OSP Przedmość: Jarosław Woźniak. Po podziale uczestników na grupy i przydzieleniu do opiekunów, młodzież rozpoczęła lokowanie się w namiotach. Dziękujemy druhom Marianowi Bilskiemu i Patrycji Kulczyńskiej za pomoc w transporcie uczestników wraz z bagażami do miejsca obozu.

  
foto: dh Patrycja Kulczyńska > 6 zdjęć

5 lipca - niedziela

PPRZEKAZANIE NOWEGO SAMOCHODU ORAZ 80-LECIE OSP w BRZEZINACH

Nowy samochód to najlepszy prezent dla jednostki OSP z okazji 80-lecia działalności Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji strażaków. Po Mszy celebrans poświęcił pojazd. Więcej na stronie wydarzenia

  
foto: dh Patrycja Kulczyńska > 16 zdjęć

2 lipca - czwartek

POŻAR w PRASZCE

O godz.19.39 zostaliśmy zadysponowani z miejscowości Gana gdzie prowadziliśmy działania do pożaru w budynku wielorodzinnym w Praszce na ul. Listopadowej . Zgłoszenie jakie otrzymano od osoby zgłaszającej to wydobywający się dym z okna na 4 piętrze. Do zdarzenia zadysponowano OSP w Praszce GCBA 4,5/16, samochód drabina SD 30, OSP Kowale ,JRG Olesno i funkcjonariuszy KP w Praszce. Więcej w Raporcie PSP 

 
foto: Janusz Jarząb

2 lipca - czwartek

POŻAR w GANIE

O godz. 19:20 zostaliśmy wezwani do pożaru nieużytków Spaleniu uległo 30 ar nieużytków za zabudowaniami mieszkalnymi w miejscowości Gana. Do działań zadysponowano również miejscową OSP. W czasie prowadzonych działań jednostka OSP Praszka została wezwana do kolejnych działań w Praszce. Na miejscu zdarzenia pozostała miejscowa OSP Gana która dogaszała pogorzelisko.

 
foto: Rafał Kramza

30 czerwca - wtorek

RATOWNICTWO CHEMICZNE w STROJCU

O godz. 12:30 zostaliśmy wezwani do miejscowego zagrożenia w miejscowości Strojec. Właściciel domu mieszkalnego przy ul. Ogrodowej wezwał straż pożarną wobec załączenia się alarmu czujnika gazu w kotłowni. Przybyła na miejsce jednostka OSP Strojec zabezpieczyła miejsce zdarzenia. Po przybyciu naszej jednostki rozpoczęlliśmy oględziny całego obiektu czujnikiem wielogazowym, który nie wskazał zagrożenia. Na miejsce przybył również dowódca JRG w Oleśnie. Po dokładnym sprawdzeniu kotłowni uznano że sytuacja jest stabilna, jednak należy zawiadomić służby gazowe do dokładnej rewizji instalacji.

 
foto: dh Patrycja Kulczyńska

29 czerwca - poniedziałek

ODWIEDZINY PÓŁKOLONII

W poniedziałkowe południe odwiedziły nas dzieci z półkolonii GreenSchool. Strażacy zapoznali dzieci ze sprzętem pożarniczym oraz samochodami specjalnymi. Z racji tego że półkolonie mają charakter szkolenia językowego strażacy od czasu do czasu zadawali zagadki językowe z dziedziny pożarnictwa.


foto: Urszula Słonina

28 czerwca - niedziela

ZABEZPIECZENIE  w PRASZCE - WYJAZD GOSPODARCZY

Komenda Powiatowa PSP wyznaczyła sekcję naszej jednostki wnioskowaną przez organizatora do zabezpieczenia "Biegu Paulinki". Bieg zorganizowany został ulicami Listopadowa, Obrońców Pokoju i  Fabryczna. Strażacy zabezpieczali ulicę Obrońców Pokoju i skrzyżowanie z ul. Fabryczną.


foto: dh Patrycja Kulczyńska


film: VideoZoom

25 czerwca - czwartek

ORGANIZACJA OBOZU DLA MDP w TURAWIE

Kolejny raz członkowie naszej OSP brali udział w pracach stawiania namiotów na obóz MDP. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w składzie: Tomasz Michalski, Radosław Kaczmarek i Anna Kolankiewicz z opiekunem Łukaszem Bilskim i pomocnikiem Pauliną Lewandowską pomagali organizatorowi szkolenia MDP w pracach sprawiania namiotów na obóz. Wspólnie z druhami z Praszki pracowali druhowie z OSP Antoniów, OSP Szczedrzyk oraz OSP Pustków. Na obóz szkoleniowo wypoczynkowy Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu województwa opolskiego pojadą z OSP w Praszce druhowie Tomasz Michalski i Radosław Kaczmarek. Druh Łukasz Bilski będzie w Kadrze obozu jako opiekun wypoczynku i szkoleniowiec MDP z zakresu pożarniactwa.


foto: dh Paulina Lewandowska

25 czerwca - czwartek

AKCJA POSZUKIWAWCZA w PRZEDMOŚCIU

O godz.13.45 zostaliśmy zadysponowani do miejscowości Przedmość w celu poszukiwania zaginionego mężczyzny w wieku 45 lat. W działaniach na terenie gminy Praszka udział brały jednoski: OSP w Praszce, OSP Kowale , OSP Przedmość , JRG Olesno oraz funkcjonariusze KP w Praszce. Działania zakończono o godz. 18.00. Osoba została znaleziona drugiego dnia poszukiwań zadysponowaniu specjalistycznych jednostek poszukiwawczo ratowniczych z psami tropiącymi. Więcej informacji w Raporcie PSP

 

24 czerwca - środa

ZAJĘCIA POŻARNICZE w SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2 W PRASZCE

Strażacy pokazali uczniom samochód i sprzęt pożarniczy, zademonstrowali sposób sprawiania linii gaśniczej i elementy z której się składa. Z okazji zbliżających się wakacji dowódca jednostki dh Łukasz Bilski przypomniał o zasadach bezpieczeństwa jakich należy przestrzegać a także o zachowaniu podczas zagrożenia. Dziękujemy młodym sympatykom za zainteresowanie a gronu pedagogicznemu za zorganizowanie zajęć w formie strażackiej pogadanki. Dziękujemy uczestniczącej w pokazie Młodzieży OSP - Mateusz Pietrzykowski, Anna Kolankiewicz, Patryk Kinast, Andrzej Bejma, oraz kierowcom operatorom sprzętu Arturowi Szczepańskiemu i Radosławowi Zawis.


foto: Mateusz Pietrzykowski

22 czerwca - poniedziałek

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

O godz. 17.15 zostaliśmy zadysponowani do powalonego drzewa na ul.Kaliskiej. Drzewo uszkodziło linię energetyczna na długości 50 metrów. Do czasu przyjazdu pogotowia energetycznego miejsce zabezpieczali funkcjonariusze KP z Praszki i jednostka OSP w Praszce. Po odłączeniu zasilania strażacy usunęli powalone drzewo. Więcej w Raporcie PSP 

 
foto: dh Janusz Jarząb

20 czerwca - sobota

BIESIADA ŚWIĘTOJAŃSKA w PRASZCE

Jak co roku przygotowania do biesiady kończą się zorganizowaniem ogniska przy Wyderce. Biesiadny wieczór rozpoczął się rozpaleniem ogniska biesiadnego, którego dokonał Jacek Pac - dyrektor MGOKiS w Praszce. Następnie przygotowane wianki zostały puszczone tradycyjnie do rzeki Wyderka.


foto: Mateusz Pietrzykowski

19 czerwca - piątek

PRZYGOTOWANIA DO BIESIADY ŚWIĘTOJAŃSKIEJ w PRASZCE

W ramach przygotowań do biesiady po rozwieszeniu bannerów, składowaniu drewna na ognisko biesiadne zajęliśmy się czyszczeniem brudnej kładki przy której puszczane będą wianki do rzeki Wyderka. Prace wykonała młodzież OSP: Anna Kolankiewicz, Martyna Semeres, Mateusz Pietrzykowski wspólnie z opiekunem dh Łukaszem Bilskim, który zorganizował do tego celu detergent i potrzebne środki z Urzędu Gminy


foto: dh Łukasz Bilski

19 czerwca - piątek

WYPADEK DROGOWY w PRZEDMOŚCIU

Przed godz. 6:00 zostaliśmy wezwani do wypadku drogowego w miejscowości Przedmość. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępem ratownictwa drogowego zastaliśmy na miejscu zespół ratownictwa medycznego udzielający pomocy medycznej kierującemu samochodem osobowym oraz miejscową OSP Przedmość zabezpieczającą miejsce zdarzenia. Strażacy prowadzili wahadłowo ruch pojazdów na drodze powiatowej nr 1909 O. Znajdujący się w przydrożnym rowie samochód osobowy został przywrócony z dachu na koła do dalszego transportu. Więcej w Raporcie PSP  oraz na Stronie akcji


foto: dh Ryszard Bilski

17 czerwca - środa

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w SOŁTYSACH

O godz. 21:30 zostaliśmy zadysponowani do zorganizowania lotniska. Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z Wrocławia został wezwany do przetransportowania poszkodowanego z obrażeniami wewnętrznymi po zdarzeniu w miejscowości Sołtysy, gdzie poszkodowany został przygnieciony przez pojazd. Na gminne lotnisko LPR jakim jest stadion Klubu Sportowego MOTOR Praszka poszkodowany został przywieziony karetką pogotowia, następnie śmigłowiec udał się z pacjentem do Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu. Więcej w Raporcie PSP oraz na stronie akcji

 

16 czerwca - wtorek

PRACE SPOŁECZNE w PRASZCE

Jak co roku uczestniczymy w organizacji Biesiady Świętojańskiej. Tradycyjnie umieściliśmy banner informacyjny w rynku. Dodatkowy banner umieściliśmy nad wejściem na plac, gdzie odbywać się będzie impreza. Pozyskane we własnym zakresie materiały i słup strażacy posadowili za zgodą Burmistrza Praszki. Zamontowany słup pozostanie do wykorzystania w dalszych akcjach informacyjnych naszego stowarzyszenia.

W imieniu współorganizatorów biesiady zapraszamy wszystkich mieszkańców i przybyłych gości na atrakcje biesiady

 
foto: Adrian Dzikowski

15 czerwca - poniedziałek

WYPADEK w GORZOWIE ŚLĄSKIM

Przed godziną 15:00 zostaliśmy zadysponowani samochodem GLBA+Rd Mercedes do wypadku drogowego w Gorzowie Śląskim, na drodze w kierunku Szyszkowa. Kierujący samochodem marki Daewoo z nieustalonych przyczyn zjechał do rowu. Głównym zadaniem naszej jednostki było przygotowanie i zabezpieczenie lądowiska oraz sprowadzenie śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W wypadku poszkodowana została jedna osoba. Na czas działań zamknięty został ruch drogowy. Więcej w Raporcie PSP oraz na Stronie akcji.


foto: dh Patrycja Kulczyńska i Rafał Juszczak

 

14 czerwca - niedziela

PRZEKAZANIE SAMOCHODU w STROJCU

Delegacja naszej OSP uczestniczyła w uroczystym przekazaniu lekkiego samochodu ratowniczo - gaśniczego dla OSP w Strojcu. Wśród zaproszonych gości był również nasz honorowy druh Adam Bilski. Gratulujemy druhom z bratniej jednostki pozyskania fabrycznie nowego samochodu i życzymy tyle samo powrotów co wyjazdów.


foto: Adrian Dzikowski

14 czerwca - niedziela

FESTYN RODZINNY w PRASZCE

Kolejny raz uczestniczyliśmy w festynie rodzinnym Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Praszce.


foto: dh Patrycja Kulczyńska

6 czerwca - sobota

RATOWNICTWO CHEMICZNE w PRASZCE

O godz.20.12 zostaliśmy zadysponowani do zdarzenia na ul. Fabrycznej. Po rozpoznaniu stwierdzono wyciek gazu przy nieprawidłowo podłączonej butli z gazem propan-butan u jednego z lokatorów. Do zdarzenia zadysponowano OSP w Praszce GCBA 4,5/16 i JRG Olesno samochodem ciężkim Man. Więcej informacji: Raport z akcji , Strona akcji


foto: Adrian Dzikowski

6 czerwca - sobota

GMINNE ZAWODY SPORTOWO POŻARNICZE w PROŚNIE

Tegoroczne zawody sportowo-pożarnicze odbyły sie w miejscowości Prosna, gospodarzem zawodów była jednostka OSP Wygiełdów. Nasza jednostka wystawiła po jednej drużynie w każdej kategorii zajmując na podium 2 miejsce w rywalizacji młodzieży oraz 2 miejsce wśród drużyn kobiecych. Męska drużyna po sztafecie zajmowała 2 miejsce, lecz problemy z motopompą w ćwiczeniu bojowym zadecydowały o ostatecznym 9 miejscu mężczyzn wśród 12 drużyn. Pełna klasyfikacja znajduje się na stronie Zarządu Gminnego Straży Pożarnych


foto: dh Mariusz Michalski


5 czerwca - piątek

POŻAR w PRASZCE

Przed południem zostaliśmy wezwani do pożaru krzewów iglastych na ul.Kaliskiej przy wejściu na cmentarz komunalny. Strażacy zagasili jeden palący się krzew. Na czas prowadzonych działań wstrzymano ruch pojazd pojazdów na drodze krajowej DK 45 oraz na drodze powiatowej 1911O.

 

3 czerwca - środa

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

Ok godz.20:30 zostaliśmy wezwani do usunięcia miejscowego zagrożenia na Placu Grunwaldzkim w Praszce. Pęknięte elementy konstrukcji dachowej zagrażały bezpieczeństwu pieszych. Strażacy usunęli 6 elementów betonowych z dachu kamienicy, jeden element zsunął się samoistnie podczas pracy strażaków i spadł na chodnik, co ukazało faktyczne zagrożenie dla pieszych poruszających się po chodniku. Właściciel kamienicy otrzymał od służb ratowniczych polecenie niezwłocznych prac specjalistycznych na dachu. Więcej informacji: Raport z akcji , Strona akcji


foto: Mateusz Pietrzykowski

31 maja - niedziela

FESTYN DNIA DZIECKA w PRASZCE - Wyjazd gospodarczy

Z okazji dnia dziecka braliśmy udział w corocznym festynie organizowanym przez Publiczne Przedszkole nr 2.

a
foto: Mateusz Pietrzykowski

 

30 maja - sobota

PREMIERA TELEDYSKU z UDZIAŁEM OSP

Podczas podsumowania rocznej działalności Domu Kultury zaprezentowano teledysk wykonany przez sekcję kółka gitarowego MGOKiS w Praszce.

26 maja - wtorek

ROZPOCZĘCIE PRAC RENOWACJI MURU PRZY OSP w PRASZCE

Rozpoczęto prace związane ze zmianą elewacji budynku graniczącego z naszą OSP Po skuciu zniszczonego tynku położony zostanie nowy w "barwach" strażackich.

  
foto: dh Łukasz Bilski > 10 zdjęć

26 maja - wtorek

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

O godz. 17:00 zostaliśmy wezwani do usunięcia zagrożenia dla pieszych. Niebezpiecznie zwisające konary drzewa zagrażały pieszym na chodniku przy ul. Senatorskiej. Do wezwania strażacy wyjechali samochodem drabiną IFA SD-30, na którym prowadzili prace pilarkami łańcuchowymi usuwając niebezpieczne i suche konary.
Więcej informacji: Raport z akcji , Strona akcji

 

25 maja - poniedziałek

WYPADEK DROGOWY w PRZEDMOŚCIU

O godz. 22:00 zostaliśmy wezwani do wypadku motocyklisty w Przedmościu. Po dojechaniu, na miejscu była już miejscowa jednostka OSP. Strażacy ocenili stan przytomności oraz urazów poszkodowanego. Ustabilizowaliśmy szyjny odcinek kręgosłupa i usztywniliśmy kończyny. Po przyjeździe zespołu ratownictwa medycznego z Wielunia, poszkodowany został przewieziony do szpitala.
Więcej informacji: Raport z akcji , Strona akcji


25 maja - poniedziałek

TRENING ĆWICZENIA BOJOWEGO

Kolejna zbiórka kobiecej drużyny pożarniczej do ćwiczenia "bojówki" 


foto: dh Łukasz Bilski

23 maja - sobota

MANEWRY POWIATOWE w OLEŚNIE

O godz. 8:30 zostaliśmy wezwani do miejsca koncentracji w Oleśnie Coroczne manewry powiatowe organizuje Komenda Powiatowa PSP w Oleśnie. W pierwszym plutonie ćwiczebnym biorą udział OSP KSRG Praszka, OSP KSRG Przedmość, OSP Gana, OSP Wygiełdów, OSP Wierzbie.
 

23 maja - sobota

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

O godz. 2:30 wyjechaliśmy do Miejscowego Zagrożenia na osiedle Kopernika. Działania polegały na pomocy Policji w dostępie do mieszkania na 4 piętrze, gdzie przebywał mężczyzna z którym nie było kontaktu. Do zdarzenia zadysponowano samochód drabinę SD-30 , Mercedes Atego GCBA 4,5/16 i ZRM Falck. Działania zakończono o godz. 03.20.
Więcej informacji: Raport z akcji , Strona akcji

 

21 maja - czwartek

ĆWICZENIA ŚŁUŻB RATOWNICZYCH SŁUŻBA NIE DRUŻBA w STARYM OLEŚNIE

W kompleksie rekreacyjnym ANPOL odbyły się ćwiczenia służb ratowniczych. W organizacji ćwiczeń i moderacji scenariusza brała udział nasza druhna - koordynator ds. ratownictwa medycznego OSP w Praszce Barbara Falarz, a w dniu ćwiczeń statystował jako poszkodowany członek naszej młodzieżówki Adrian Dzikowski.
Więcej informacji: Strona akcji


foto: dh Łukasz Bilski19 maja - wtorek

TRENING MDP na STADIONIE ZKS MOTOR PRASZKA

Na stadionie ZKS MOTOR Praszka odbył się trening sztafety do zawodów sportowo-pożarniczych. Rozgrzewkę i trening sztafety przeprowadził instruktor sportowy Radosław Pilak.
Więcej informacji: Strona wydarzenia


foto: Mateusz Pietrzykowski


19 maja - wtorek

ĆWICZENIA W OŚRODKU POMOCY SPOŁECZNEJ w PRASZCE

Ćwiczenia Naczelnika OSP na obiekcie Ośrodka Pomocy Społecznej w Praszce przy wsparciu Prewentysty Komendy Powiatowej PSP w Oleśnie. Ćwiczenia rozpoczęły się szkoleniem na temat bezpieczeństwa pożarowego i ewakuacji, które przeprowadził kpt. Mariusz Koziński z KP PSP w Oleśnie. Po szkoleniu strażacy z OSP w Praszce brali udział w ćwiczebnej akcji gaśniczej, gdzie uwolnili dwóch poszkodowanych pracowników placówki i zagasili pożar w pomieszczeniu biurowym. Trzecia część szkolenia polegała na praktycznym poznaniu możliwości gaśnic. Dziękujemy kierownikowi ośrodka Leszowi Krzyżanowskiemu, kpt. Mariuszowi Kozińskiemu, pracownikom i strażakom za wspólne zorganizowanie ćwiczenia.
Więcej informacji: Strona wydarzenia


foto: Ośrodek Pomocy Społecznej w Praszce


18 maja - poniedziałek

TRENING ĆWICZENIA BOJOWEGO

W ramach przygotowań do zawodów druhny naszej OSP doskonalą umiejętności w sporcie pożarniczym. Kolejny trening ćwiczenia bojowego drużyna wykonała na placu przy wyderce
Więcej informacji: Strona wydarzenia


foto: dh Łukasz Bilski

12 maja - wtorek

TEST SYSTEMU ALARMOWANIA LUDNOŚCI

W związku z ćwiczeniami organizowanymi przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych pk. 'RENEGADE - KAPER 15/1'  w różnych częściach naszego kraju zostały włączone syreny alarmowe które miały na celu ogłoszenie i odwołanie alarmu, czas trwania 3 minuty.


11 maja - poniedziałek

TRENING ĆWICZENIA BOJOWEGO

Od kilku tygodni trenerzy przygotowują drużyny do zawodów. W tym roku planowane jest wystawienie reprezentacji 3 drużyn - Męska (A), Kobieca (C), Młodzieżowa (B).
Więcej informacji: Strona wydarzenia


foto: dh Łukasz Bilski

9 maja - sobota

PRZEKAZANIE SZTANDARU dla ZAKŁADOWEJ OSP

Delegacja naszego stowarzyszenia brała udział w uroczystościach przekazania sztandaru dla bratniej zakładowej jednostki OSP
Więcej informacji: Strona wydarzenia


foto: dh Waldemar Zygmunt, Maciej Hatalak

9 maja - sobota

AKCJA KOCHAM TO MIEJSCE

Kółko gitarowe z Domu Kultury w Praszce nagrywa teledysk - muzykanci odwiedzili naszą jednostkę. W tle samochodów pożarniczych zrealizowane zostało nagranie do teledysku, który po montażu będzie przedstawiał ciekawe miejsca w Praszce, które odwiedzili. Następnie wszyscy uczestnicy akcji udali się na plan przy Wyderce do pamiątkowego zdjęcia, które zostało wykonane z wysokości naszego samochodu pożarniczego.
Więcej informacji: Strona wydarzenia


Foto: Kółko gitarowego MGOKiS w Praszce i Adam Bilski (OSP Praszka)

7 maja - czwartek

ODWIEDZINY PRZEDSZKOLA NR 1  w OSP

Z okazji Tygodnia Ochrony Przeciwpożarowej gościliśmy kolejnych odwiedzających naszą strażnicę. Tym razem pokazywaliśmy strażnicę, samochody i sprzęt przedszkolakom z Publicznego Przedszkola nr 1 w Praszce


foto: Adrian Dzikowski


5 maja - wtorek

ODWIEDZINY ZESPOŁU PLACÓWEK SPECJALNYCH  w OSP

Z okazji Tygodnia Ochrony Przeciwpożarowej gościliśmy kolejnych odwiedzających naszą strażnicę. Tym razem pokazywaliśmy strażnicę, samochody i sprzęt podopiecznym Zespołu Placówek Specjalnych.


foto:ZPS w Praszce


4 maja - poniedziałek

ODWIEDZINY PRZEDSZKOLA SIÓSTR FELICJANEK w OSP

Przy okazji tygodnia ochrony przeciwpożarowej w poniedziałkowy poranek odwiedziły nas dzieci z przedszkola sióstr Felicjanek. Strażacy i Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza pokazali sprzęt pożarniczy, samochody oraz strażnicę OSP.


foto: Dominika Bielawska i Adrian Dzikowski

 

3 maja - niedziela

ŚWIĘTO STRAŻAKA w PRASZCE

Tradycyjnie 3 maja obchodziliśmy uroczystości Dnia Strażaka z okazji przypadającego dzień później wspomnienia Św. Floriana. Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie Mszą Św. za strażaków i ich rodziny w kościele parafialnym Wniebowzięcia NMP w Praszce. Po Mszy św. odbyło się poświęcenie figur Św. Floriana, które zasponsorował honorowy druh Adam Bilski. Monochromatyczna figura została ofiarowana na ołtarz w nawie bocznej kościoła, natomiast duża figura św. Floriana w kolorze została później po defiladzie rynkiem i złożeniu kwiatów pomnikiem Św. Floriana uroczyście umieszczona na frontowej części strażnicy OSP. Ślubowaniem Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej na sztandar OSP zakończyła się część oficjalna obchodów, po której strażacy i ich rodziny udali się na grilla zorganizowanego na placu ćwiczebnym za strażnicą.


foto: Krzysztof Szczepański, Mariusz Michalski, Mateusz Pietrzykowski

30 kwietnia - czwartek

KONKURS UCZEŃ NA MEDAL w PRASZCE

Konkurs został zorganizowany przez Zespół Placówek Specjalnych w Praszce w Miejskim Domu Kultury. Wśród Jury konkursu zasiadał Naczelnik OSP Janusz Jarząb. Celem konkursowych zmagań było kształcenie i utrwalanie wśród podopiecznych wiedzy i zachowań w dziedzinie bezpieczeństwa.


foto: Zespół Placówek Specjalnych w Praszce

25 kwietnia - sobota

Etap Wojewódzki OTWP w RUDNIKACH

Delegacja naszej OSP uczestniczyła w części demonstracyjnej etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej który odbył się w strażnicy OSP w Rudnikach. Młodzież uczestnicząca w turnieju mogła w czasie przerwy podziwiać samochody pożarnicze miejscowej OSP z Rudnik a także nasz najnowszy nabytek - ciężki gaśniczy Mercedes Benz Atego. Na turniej nowym samochodem technicznym przyjechała również młodzież z powiatu Prudnickiego. Dziękujemy kierowcy OSP Patrycji Kulczyńskiej a także Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej którą reprezentowali Adrian Dzikowski i Mateusz Pietrzykowski na czele z opiekunem Łukaszem Bilskim.
Więcej informacji: Strona wydarzenia

 
foto: ZSM w Nysie, Adrian Dzikowski (MDP Praszka)

24 kwietnia - piątek

POOGADANKA w PRASZCE

W ramach ciągłej współpracy po raz kolejny odwiedziliśmy naszych sympatyków - podopiecznych Zespołu Placówek Specjalnych w Praszce. Zajęcia w formie pogadanki o bezpieczeństwie przeprowadził Dowódca Jednostki dh Łukasz Bilski przy pomocy strażaków oraz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Dzięki kadrze dowódczej na czele z Naczelnikiem OSP Januszem Jarząb oraz strażakom i Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej pod wodzą dh Łukasza Bilskiego udało się przeprowadzić ciekawe zajęcia w których podopieczni utrwalili zasady bezpieczeństwa w domu i w szkole, a także działania jak należy się zachowywać w sytuacjach niebezpiecznych. Strażacy zademonstrowali również sprzęt ratowniczy i lekki samochód ratownictwa OSP. Dziękujemy Dyrekcji Zespołu za zaproszenie, opiekunom i podopiecznym za chęci w uczestnictwie na naszej pogadance. Dziękujemy fotografowi Januszowi Stępień za wolontariat przy naszej pogadance.
Więcej informacji: Strona wydarzenia


foto: Janusz Stępień

23 kwietnia - czwartek

WYPADEK DROGOWY w PRASZCE

Ok. godz. 21:30 zostaliśmy wezwani do wypadku drogowego. Na skrzyżowaniu Drogi Krajowej 45 z drogą gminną (ul. Powstańców Śląskich) samochód ciężarowy SCANIA (TIR) wymusił pierwszeństwo przed autobusem PKS jadącym od centrum miasta. Wskutek zderzenia nastąpiło uszkodzenie elementów kabiny TIRa oraz autobusa. Żaden uczestnik ruchu nie odniósł obrażeń wskutek zderzenia. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, kierowali ruchem drogowym, po odpowiednich czynnościach przywrócono ruch na Drodze Krajowej.
Więcej informacji: Raport z akcji , Strona akcji

 

21 kwietnia - wtorek

POŻAR w PRASZCE

O godz. 20:15 zostaliśmy wezwani po pożaru nieużytków przy ul. Powstańców Śląskich Po dojeździe na miejsce strażacy działali w natarciu na płomienie. Pożar objął obszar ok 50m2, dzięki interwencji straży pożarnej udało się zapobiec spaleniu dalszych nieużytków.
Więcej informacji: Raport z akcji , Strona akcji


foto: Adrian Dzikowski

21 kwietnia - wtorek

PLANETARIUM w OSP

Zarząd OSP udostępnił świetlicę strażacką dla szkoły podstawowej nr 3, która zorganizowała uczniom zajęcia astronomiczne w specjalnym planetarium. Zajęcia dla uczniów trwały przez 2 dni.


foto: Dh Łukasz Bilski

19 kwietnia - niedziela

POŻAR w PRASZCE

O godz. 21:45 zostaliśmy wezwani do pożaru suchej trawy na Makowym Wzgórzu Po dojechaniu na miejsce strażacy zagasili niewielki pożar nieużytków przy drodze polnej prowadzącej do stacji nadajników GSM. Pożar swoim zasięgiem objął teren 10m2.
Więcej informacji: Raport z akcji , Strona akcji

 
foto: Dokumentacja zdarzeń JOT - Łukasz Bilski

15 kwietnia - środa

POŻAR w PRASZCE

O godz. 8:30 zostaliśmy wezwani do pożaru samochodu na ul. Piłsudskiego. Po dotarciu na miejsce okazało się że pożar opanował dwa samochody osobowe zaparkowane na parkingu przy wspólnym odcinku dróg krajowych nr 42 i 45. Podano środki gaśnicze w natarciu na samochód Volkswagen gdzie rozpoczął się pożar oraz w obronie na zaparkowany obok samochód Audi. W samochodzie Volkswagen strażacy zabezpieczyli instalację gazową. Na czas działań gaśniczych zamknięto ruch samochodowy, następnie Policja wprowadziła wahadłową organizację ruchu.
Więcej informacji: Raport z akcji , Strona akcji


foto: Mariusz Werner

11 kwietnia - sobota

POŻAR w PRASZCE

O godz.17.15 zadysponowano do pożaru suchych traw w Praszce na ul. Pod Rosochami. Do zdarzenia zadysponowano OSP Praszka i OSP Strojec. Po dojeździe i rozpoznaniu podjęto działania gaśnicze podręcznym sprzętem oraz rozwinięto linię gaśniczą w natarciu na ogień. Pożar objął teren 40 m2
Więcej informacji: Raport z akcji , Strona akcji

 
foto: Adrian Dzikowski

11 kwietnia - sobota

POŻAR w DALACHOWIE

O godz.15.40 zostaliśmy zadysponowani do pożaru samochodu osobowego w miejscowości Dalachów. Na miejsce zadysponowano OSP Rudniki OSP Praszka, OSP Dalachów i jednostkę z JRG Olesno.
Więcej informacji: Raport z akcji , Strona akcji


foto: Adrian Dzikowski

11 kwietnia - sobota

PRACE SPOŁECZNE w PRASZCE

W sobotnie przedpołudnie wykonywaliśmy prace równania terenu placu ćwiczebnego przy rzece Wyderka. Dziękujemy Panu Zdzisławowi Jarząb za udostępnienie ładowarki z operatorem oraz młodzieży i strażakom którzy wyrównali i grabili przygotowane podłoże.

 
foto: Adrian Dzikowski

10 kwietnia - piątek

POMOC DLA POLICJI, MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

O godz. 16:00 zostaliśmy wezwani do otwarcia mieszkania na prośbę Policji. Zdarzenie miało miejsce w budynku wielorodzinnym (bloku spółdzielczym) przy ul. Mickiewicza. Strażacy zostali zadysponowani samochodem ciężkim gaśniczym. Użyli drabiny wysuwnej do dostępu przez okno, następnie była potrzeba wykonania tlenoterapii dla chorego mężczyzny. W tym celu dostarczono torbę ratownictwa medycznego, która znajduje się na samochodzie ratowniczym. Dalszych czynności medycznych udzielił przybyły zespół ratownictwa medycznego Falck.
Więcej informacji: Raport z akcji , Strona akcji

 
foto: dh Klaudia Barańska

10 kwietnia - piątek

KONROLA GOTOWOŚCI w PRASZCE

W piątkowe przedpołudnie odbyła się niezapowiedziana kontrola. Kontrola gotowości bojowej dotyczyła sprawności sprzętu, kompletności umundurowania i dokumentacji w zadysponowanej sekcji OSP. Po ocenie formalnej nastąpiła część praktyczna, w której strażacy wykonali zadanie uwolnienia osoby poszkodowanej oraz działania w natarciu na pożar w budynku mieszkalnym. Kontrolę wykonali oficerownie z Komendy Powiatowej PSP w Oleśnie. Podziękowania dla strażaków, którzy poświęcili swój wolny czas dla przeprowadzenia kontroli.
Więcej informacji: Strona akcji

 
foto: dh Adrian Dzikowski

8 kwietnia - środa

PRACE SPOŁECZNE w PRASZCE

W środowe popołudnie młodzież i strażacy wykonywali prace społeczne na placu ćwiczebnym. Podziękowania za Waszą prace

 
foto: dh Adrian Dzikowski

5 kwietnia - niedziela

ŚWIĘTO ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Jak co roku delegacja naszej OSP brała udział w obchodach Mszy św. rezurekcyjnej w naszym kościele parafialnym w Praszce. Dziękujemy strażakom, którzy przed rezurekcją pełnili wartę przy grobie Pańskim, delegacji pocztu sztandarowego i druhom z asysty procesyjnej za godne reprezentowanie naszej jednostki.

 
foto: Maciej Hatalak

1 kwietnia - środa

RATOWNICTWO CHEMICZNE w PRASZCE

O godz. 19.57 zostaliśmy zadysponowani do wyczuwalnego dymu w budynku wielorodzinnym w Praszce na ul. Senatorskiej. Do zdarzeń zadysponowano GCBA 4,5/16
Więcej informacji: Raport z akcji , Strona akcji


1 kwietnia - środa

WICHURA w PRASZCE

O godz.14.29 zostaliśmy zadysponowani do przewróconego drzewa opartego o ogrodzenie w Praszce na ul. Kaliskiej .
Więcej informacji: Raport z akcji , Strona akcji


31 marca - wtorek

WICHURA w PRASZCE

O godz.20:40 zostaliśmy zadysponowani do złamanego konaru drzewa w Praszce na drodze powiatowej nr 1916 O - ul. Fabryczna w sąsiedztwie zakładu armatury. Na czas prowadzenia działań zamknięto ruch drogowy do czasu usunięcia zagrożenia. Do zdarzenia zadysponowano samochód GCBA 4,5/16 z Jednostki Operacyjno Technicznej OSP Praszka, oraz podnośnik z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej PSP Olesno.
Więcej informacji: Raport z akcji

 
foto: dh Łukasz Bilski

31 marca - wtorek

WICHURA w PRASZCE

O godz.19:30 zostaliśmy zadysponowani do usunięcia skutków wichury. W posesji przy ulicy Kolorowej strażacy zabezpieczyli przewrócony garaż blaszany, który zagrażał bezpieczeństwu sąsiednim zabudowaniom mieszkalnym. Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy z OSP w Praszce. W celu likwidacji zagrożenia użyto hydraulicznego sprzętu rozpierająco-tnącego.
Więcej informacji: Raport z akcji

 
foto: dh Szymon Cebula

27 marca - piątek

ĆWICZENIA NACZELNIKAOSP w PRASZCE

Kolejna piątkowa zbiórka to doskonalenie technik gaśniczych przez nowo wyszkolonych strażaków ratowników.
 

26 marca - czwartek

USUNIĘCIE ZAGROŻENIA w PRASZCE

Na prośbę Burmistrza usunęliśmy niebezpieczne konary. Konary przysłaniały pobliską lampę zaciemniając kładkę rzeki Wyderka, dodatkowo były spróchniałe co stwarzało dodatkowe zagrożenie pieszym. Strażacy użyli pił łańcuchowych do usunięcia zagrożenia. Dziękujemy Naczelnikowi OSP Januszowi Jarząb za pracę na wysokości, druhom Mateuszowi Mazurek i Łukaszowi Bilskiemu za asekurację i pomoc, oraz młodzieży MDP za sprzątanie gałęzi.

  
foto: dh Łukasz Bilski

26 marca - czwartek

DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI w PRASZCE

Z okazji 12 edycji programu "DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI" przy honorowym patronacie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego naszą jednostkę odwiedziła młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Praszce. Strażacy zapoznali młodzież o organizacją JOT oraz zorganizowali praktyki z pracy w straży.
Dziękujemy wszystkim którzy przyczynili się do organizacji, w szczególności opiekun projektu szkoły mgr Anecie Jarząb, strażakom i MDP przybyłym do strażnicy na czele z Naczelnikiem OSP dh Januszem Jarząbem. Sympatykom, którzy zawsze wspierają naszą działalność w szczególności kol. Patrycji Nowak.


foto: dh Adam Bilski i Adrian Dzikowski

24 marca - wtorek

POŻAR w PRZEDMOŚCIU

O godz. 18:00 zostaliśmy wezwani do pożaru nieużytków w za miejscowością Przedmość. Do akcji sekcja przyjechała samochodem ciężkim gaśniczym. Po dotarciu na miejsce udali się do wsparcia miejscowej jednostki, która zagaszała płomienie podręcznym sprzętem gaśniczym. Sekcja z Praszki dogasiła stłumione płomienie używając hydronetki wodnej. Dzięki sprawnej akcji płomienie zajęły obszar zaledwie 3 arów.
Więcej informacji: Raport z akcji , Strona akcji

 

23 marca - poniedziałek

POŻAR w PRASZCE

O godz. 18:10 zostaliśmy wezwani do pożaru nieużytków. Pożar strawił 0,5 hektara nieużytków. Do akcji wyjechała sekcja samochodem gaśniczym ciężkim. Strażacy zapobiegli przedostaniu się ognia w dalsze tereny.
Więcej informacji: Raport z akcji , Strona akcji


foto: dh Patrycja Kulczyńska

23 marca - poniedziałek

PRACE SPOŁECZNE w PRASZCE

W niedzielne południe zawiesiliśmy banner informacyjny dot. zbliżającego się kiermaszu świątecznego

 
foto: dh Adrian Dzikowski i Łukasz Bilski

21 marca - sobota

OSTATNIE POŻEGNANIE DRUHA w GORZOWIE ŚLĄSKIM

Na wieczną służbę odszedł długoletni komendant Gminny Giminy Gorzów Śląski druh Zygfryd Pigło. Delegacja pocztu sztandarowego naszej jednostki uczestniczyła w ceremonii pożegnalnej druha sąsiedniej jednostki.

 

15 marca - niedziela

WALNE ZEBRANIE OSP w PRASZCE

15 marca 2015 r odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze OSP w Praszce.
Członkowie OSP w Praszce do swojego grona na zebranie zaprosili gości: st. kpt. Wojciech Wiecha – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie, który ocenił wzorowo pracę bojową strażaków z Praszki i przygotowanie szkoleniowe, co jest przede wszystkim zasługą Naczelnika OSP Janusz Jarząba st. bryg. Zygmunt Zalewski – Członek Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP wykazał uznanie dla polityki finansowej OSP, gdzie pozyskiwane są fundusze z 1% podatku oraz gromadzone środki na dalsze zakupy sprzętu. Od 2013 roku sprawy finansowe prowadzi i pilnuje druhna Irena Bilska – Skarbnik OSP. dh Wiktor Urbański – Emerytowany Dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP, któremu strażacy z Praszki wręczyli podziękowania i gratulacje z okazji przejścia na emeryturę. st. asp. Waldemar Przybyła – Komendant Miejsko-Gminny Ochrony P-poż. zaznaczył że OSP w Praszce bierze udział w większości akcji na terenie gminy Praszka. Prezesi i Naczelnicy ościennych jednostek Radni Powiatowi i Gminni Jacek Pac – dyrektor MGOKiS
Więcej informacji: Strona zebrania


foto:Krzysztof Szczepański (Foto-Fax), Patrycja Nowak

15 marca - niedziela

ZAKOŃCZENIE SZKOLENIA PODSTAWOWEGO STRAŻAKÓW OSP

W niedzielę egzaminem zakończył się kurs podstawowy strażaków OSP. Na początek zostały sprawdzone umiejętności rozwinięcia bojowego w różnych wariantach. Następnie nowi strażacy mieli wykazać się umiejętnościami szukania i ewakuacji poszkodowanych z zadymionej piwnicy. Był również epizod dotyczący pracy prądownika na drabinie. Po wykonaniu zadań na poligonie, grupy udały się do KP PSP w Oleśnie na test teoretyczny i egzamin z pierwszej pomocy. Nasi nowi strażacy uzyskali oceny bardzo dobre i dobre. Kadra JOT przygotowująca kandydatów do kursu na piątkowych zbiórkach może być dumna z efektów swojej pracy. Jeszcze raz dziękujemy kadrze dowódczej i strażakom JOT na czele z Naczelnikiem dh Januszem Jarząbem za przygotowanie młodych strażaków do kursu. Dziękujemy kierowcom: Patrycji Kulczyńskiej i Ryszardowi Bilskiemu za poświęcony czas i bezpieczny transport osób do i z Olesna. Razem ze strażakami z naszej jednostki, w szkoleniu uczestniczył Druh z Zakładowej OSP Neapco w Praszce.

  
foto: dh Patrycja Kulczyńska > 18 zdjęć

9 marca - poniedziałek

POŻAR w PRASZCE

O godz. 12:45 wyjechaliśmy do pożaru kontenerów na odpady przy ul. Kościuszki. Pożar w murowanej pergoli śmietnikowej objął całkowicie 3 plastikowe kontenery. Strażacy zdołali uratować jeden, niestety już nadpalony nie będzie nadawał się do dalszego użytku. Uratowana została również ogólna konstrukcja i metalowe zadaszenie pergoli. Ostatecznie straty oszacowano na 5,5 tyś zł. Na miejsce akcji przybył również partol Policji oraz przedstawiciele Spółdzielni Mieszkaniowej, którym przekazano miejsce zdarzenia do dalszych prac porządkowych i dozoru.
Więcej informacji: Raport z akcji , Strona akcji

 
foto: dh Patrycja Kulczyńska

7 marca - sobota

WYPADEK w PRASZCE

Po godzinie 14:30 zostaliśmy zadysponowani do wypadku drogowego na Drodze Krajowej 45 - ul. Kaliska na wysokości tzw. "Ruskiego Parku". W wyniku zdarzenia jedna osoba została przetransportowana przez ZRM Falck do szpitala. Na czas działań odcinek DK45 został zamknięty dla ruchu, wyznaczono objazd do rynku drogami gminnymi przez ulicę Senatorską i Kościelną. Działania straży polegały na kierowaniu ruchem, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zabezpieczeniu rozlanych płynów eksploatacyjnych i uporządkowaniu miejsca zdarzenia
Więcej informacji: Raport z akcji , Strona akcji

 
foto: Dominika Bielawska

6 marca - piątek

ĆWICZENIA NACZELNIKA OSP w PRASZCE

Kolejne piątkowe ćwiczenia naczelnika kadetów szkolenia podstawowego OSP Minione ćwiczenia składały się z 2 zadań. Pierwszym było ćwiczenie kondycji w pełnym umundurowaniu (z ODO) na bieżni stadionu sportowego ZKS MOTOR w Praszce. Następnie zastępy udały się na poligon szkoleniowy na Zawiśnie w Praszce. Tam strażacy ćwiczyli natarcie na pomieszczenie zajęte pożarem, gdzie wykorzystaliśmy pozostałą ziemiankę po byłym składzie nastawni PKP

  
foto: Adrian Dzikowski > 14 zdjęć

6 marca - piątek

POŻAR w PRASZCE

W dniu 06.03,2015 r. godz. 14:30 zostaliśmy zadysponowani do ugaszenia pożaru suchej trawy w Praszce na Makowym Wzgórzu. Po dojeździe na miejsce pożaru stwierdzono pożar suchej trawy na obszarze ok 4 ar. Do zdarzenia zadysponowano OSP w Praszce GCBA4,5/16,OSP Strojec i funkcjonariuszy KP w Praszce. Strat nie stwierdzono
Więcej informacji: Raport z akcji , Strona akcji

 
foto: OSP w Praszce

5 marca - czwartek

SPOTKANIE ZE SENIORAMI w PRASZCE

Na zaproszenie Pani Teresy Kalinowskiej prowadzącej spotkania grupy seniorów gościliśmy w Miejskim Domu Kultury w celu pogadanki edukacyjnej. Dziękujemy strażakom: Adamowi Bilskiemu, Rafałowi Juszczak i Łukaszowi Bilskiemu za prowadzenie pogadanki, natomiast kierowcy Ryszardowi Korpowskiemu za zaprezentowanie samochodu gaśniczego.


foto: Teresa Kalinowska

5 marca - czwartek

WYPADEK DROGOWY w PRASZCE

O godz. 00.30 zostaliśmy zadysponowani do zabezpieczenia wypadku drogowego w Praszce na ul. Gorzowskiej z udziałem samochodu oraz pieszego. Działanie polegały na oświetleniu miejsca zdarzenia i pomocy funkcjonariuszom Policji w kierowaniu ruchem drogowym na wspólnym odcinku DK42 i DK45 dla bezpieczeństwa ruchu i obsługujących zdarzenie osób. W zabezpieczeniu wypadku drogowego udział brały OSP w Praszce samochodem GCBA4,5/16 , oraz 2 radiowozy z jednostki KP w Praszce i ZRM Falck.
Więcej informacji: Raport z akcji , Strona akcji


foto: Adrian Dzikowski - prezentacja oświetlenia MB Atego

28 lutego - sobota

POŻAR w PRASZCE

O godz. 17:30 zostaliśmy zadysponowani do pożaru samochodu osobowego w Praszce na ul Warszawskiej. Po dojeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono pożar samochodu osobowego w garażu i podano dwa prądy wody w natarciu na płonący samochód i garaż w sprzęcie ODO. Do zdarzenia zadysponowano : OSP Praszka - 2 sekcje, OSP Strojec i JRG Olesno oraz funkcjonariuszy KP w Praszce
Więcej informacji: Raport z akcji , Strona akcji

 

foto: Adrian Dzikowski, Film: Tomasz Olszowy

28 lutego - sobota

SZKOLENIE SZEREGOWYCH w KOŚCIELISKACH

Czterech kadetów naszej OSP rozpoczęło kurs szkolenia podstawowego na szeregowych OSP. Dzięki uprzejmości druhów Zakładowej OSP kadeci mogli wspólnie jechać samochodem operacyjnym na szkolenie.

 

foto: dh Łukasz Bilski

20 lutego - piątek

ZBIÓRKA SZKOLENIOWA

Podczas piątkowej zbiórki odbyły się kolejne ćwiczenia strażaków i kadetów na szkolenie podstawowe. Pierwsza część teoretyczna na temat ratownictwa przedmedycznego odbyła się w strażnicy OSP, następnie sekcje udały się na poligon ćwiczebny przy starym dworcu kolejowym w Praszce. Ćwiczenia przygotował i nadzorował Naczelnik OSP Janusz Jarząbfoto: Adrian Dzikowski

14 lutego - sobota

GRA MIEJSKA w PRASZCE

13 drużyn wzięło udział w grze miejskiej pod nazwą „Granica”. Kilkudziesięciu uczestników musiało zmierzyć się z zadaniami, które czekały na nich w sześciu lokalizacjach na terenie miasta. W strażnicy OSP w Praszce drużyny w części teoretycznej odpowiadały na pytania z zakresu pożarnictwa. Część praktyczna polegała na jak najszybszym przygotowaniu się do wyjazdu alarmowego. Zadanie bonusowe - zwijanie węża pożarniczego poniżej 1 minuty umożliwiało zyskanie dodatkowej punktacji.


foto: dh Adam Bilski, Radio Ziemi Wieluńskiej, Praszkowska Gra Miejska (Julka) 

 

13 lutego - piątek

ĆWICZENIA NACZELNIKA w PRASZCE

Podczas kolejnych ćwiczeń kadetów na szkolenie pożarnicze zorganizowano szkolenie z zakresu posługiwania się drabinami wysuwanymi. Z pomocą strażaków kadeci ćwiczyli przed strażnicą OSP a następnie na naszym obiekcie szkoleniowym, budowy ubojni przy ul. Powstańców Śl. Więcej informacji: Strona akcji 


fofo: Adrian Dzikoski

8 lutego - niedziela

ZEBRANIE ZARZĄDU OSP

Podczas zebrania Zarządu realizowano przygotowania do zbliżającego się Walnego Zebrania członków OSP, które odbędzie się 15 marca o godz. 15:00. Zarząd podjął Uchwałę w której skreśla z listy członków wspierających Ryszarda Falarza i wpisuje go w skład członków zwyczajnych OSP. Do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Zarząd przyjął następujące osoby: Bielawski Marcel, Semeres Martyna, Kolankiewicz Anna, Falarz Weronika.Ponadto Zarząd dokonał skreśleń osób, kótre nie opłacają składek członkowskich bez usprawiedliwienia ponad rok: Pakuła Stanisław, Sobieralski Zygmunt, Strzelecki Adam, Pęciak Henryk, Środa Czesław. Osoby skreślone mają prawo wnieść do Walnego Zebrania odwołanie w ciągu 14 dni od dnia powiadomienia. O skreśleniu powiadamiamy dnia 9 lutego 2015r. na tablicy informacyjnej w drzwiach wejściowych OSP oraz niniejszym tekstem na stronie internetowej OSP. Termin złożenia odwołania: 23 lutego 2015r. Ponadto Zarząd przyjął w skład członków czynnych OSP Klaudię Barańską którą przeniesiono z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Również w skutek uzyskania pełnoletności skreślono z listy MDP Adama Szczykałę,lecz w skutek braku aktywności w życiu OSP nie przeniesiono do członków czynnych OSP - od decyzji zarządu może sie odwołać do Walnego Zebrania.
 

8 lutego - niedziela

ZIMÓWKA OSP w PRASZCE

Opady śniegu wymagają niemal codziennych prac społecznych związanych z odśnieżaniem wyjazdu dla samochodów bojowych. Po niedzielnym odśnieżaniu młodzież rozluźniła się na placu ćwiczebnym wykorzystując śnieg do zabawy.

  
foto: Mateusz Pietrzykowski, Łukasz Bilski > 68 zdjęć

 

30 stycznia - piątek

ĆWICZENIA NACZELNIKA w PRASZCE

Kolejna piątkowa zbiórka zakończyła się udanymi ćwiczeniami Naczelnika na placu manewrowym przy ul. Bocznej. Strażacy przygotowujący się do kursu podstawowego ćwiczyli umiejętności podstawowe dotyczące rozwijania linii gaśniczej.

26 stycznia - poniedziałek

WYCIEK GAZU w PRASZCE

O godz. 18:28 zostaliśmy wezwani do usunięcia zagrożenia spowodowanego wyciekiem gazu. Strażaków wezwała lokatorka mieszkania w budynku wielorodzinnym. Gdy zorientowała się że w mieszkaniu ulatnia się gaz - stężenie było mocno wyczuwalne. Strażacy dokonali odpowiednich pomiarów czujnikami i po wentylacji pomieszczeń zakończyli działania.
Więcej informacji: Raport z akcji , Strona akcji


foto: dh Paulina Jarząb

26 stycznia - poniedziałek

ODWIEDZINY SZKOŁY JĘZKOWEJ

Z okazji kolonii zimowych odwiedziły nas dzieci II turnusu szkoły językowej green school z Praszki. Strażacy zapoznali ze sprzętem i tematyką straży pożarnej.


foto: green school

20 stycznia - wtorek

ODWIEDZINY ŚWIETLICY OSIEDLOWEJ

Z okazji kolonii zimowych odwiedziły nas dzieci świetlicy osiedlowej "Baraczek" z Praszki. Strażacy zapoznali ze sprzętem i tematyką straży pożarnej.


foto: Anna Długosz

19 stycznia - poniedziałek

ODWIEDZINY SZKOŁY JĘZKOWEJ

Z okazji kolonii zimowych odwiedziły nas dzieci ze szkoły językowej green school z Praszki. Strażacy zapoznali ze sprzętem i tematyką straży pożarnej.


foto: green school

19 stycznia - poniedziałek

PRZEGLĄD SAMOCHODU W KORWINOWIE

Na planowany przegląd serwisowy wyjechał nasz samochód gaśniczy Mercedes Benz Atego
 

16 stycznia - piątek

ĆWICZENIE NACZELNIKA OSP w PRASZCE

Podczas piątkowych ćwiczeń kandydaci na strażaków zapoznawali się z podręcznym sprzętem gaśniczym oraz poznawali sposoby rozwinięcia linii gaśniczej.
 

11 stycznia - niedziela

ZABEZPIECZENIE POKAZU w PRASZCE

Podczas organizacji 23 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zabezpieczaliśmy pokaz sztucznych ogni "światełko do nieba" na terenie Publicznego Gimnazjum nr 1 w Praszce. Pokaz rozpoczął się o godz. 20:00. W zabezpieczeniu brała udział sekcja samochodem gaśniczym ciężkim GCBA
Więcej informacji: Raport z akcji , Strona akcji 


11 stycznia - niedziela

WSPARCIE POKAZU WOŚP

Pokaz działania służb ratowniczych organizowanych przez sztab WOŚP w Praszce wsparli strażacy z naszej jednostki w sekcji medycznej. Naczelnik OSP w Praszce i jednocześnie Wiceprezes OSP Neapco zorganizował samochód pogotowia ratunkowego OSP Neapco i wspólnie z koordynatorem ratownictwa medycznego OSP w Praszce Barbarą Falarz - zawodowym ratownikiem medycznym wsparli działania jednostki OSP Kowale w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu.


foto: dh Patrycja Kulczyńska

10 stycznia - sobota

WICHURA w PRASZCE

O godz. 20:45 zostaliśmy wezwani do usunięcia powalonego drzewa. Wichura przewróciła drzewo na drogę powiatową 1916 przy ulicy Fabrycznej w Praszce. Strażacy zadysponowani samochodem technicznym potrzebowali dodatkowego wsparcia samochodu z wyciągarką. W tym celu dyspozytor zadysponował samochód GCBA, który na wyposażeniu posiada wyciągarkę. Po usunięciu zatoru na drodze strażacy przywrócili ruch drogowy.
Więcej informacji: Raport z akcji , Strona akcji

 
foto: Adrian Dzikowski

9 stycznia - piątek

WICHURA w PRASZCE

O godz. 17:45 zostaliśmy wezwani usunięcia skutków wichury. Dyspozycja dotyczyła zabezpieczenia i usunięcia uszkodzonego pokrycia dachowego budynku mieszkalnego przy ul. Słowackiego. Strażacy wyjechali do akcji w sile 2 zastępów: samochodem technicznym GLBA i drabiną SD30. Po rozpoznaniu zadecydowano zabezpieczyć oderwane części dachu przy pomocy wkrętów. Wg IMiGW prędkość wiatru tego popołudnia mogła przekraczać w porywach 10 m/s do 14 m/s.
Więcej informacji: Raport z akcji , Strona akcji

 
foto: Adrian Dzikowski

2 stycznia - piątek

POŻAR w DALACHOWIE

O godz. 15:54 zostaliśmy wezwani samochodem ciężkim gaśniczym do miejscowości Dalachów (gm. Rudniki) aby dostarczyć sekcje mogące pracować w aparatach ochrony dróg oddechowych. Po przybyciu na miejsce pożaru piwnicy budynku mieszkalnego, który trwał od godz. 14:00 przygotowaliśmy pierwszą rotę w gotowości do pracy w aparatach ODO, po kilku minutach nasi strażacy zastąpili już pracujących strażaków wcześniejszych jednostek, którym kończył się tlen w aparatach. Zadaniem naszej jednostki było dogaszenie opanowanego ognia a w późniejszej fazie usuwanie pozostałego materiału palnego z piwnicy, co czyniła druga rota w aparatach oddechowych. Po oddymieniu pomieszczeń dalsze prace mogły być kontynuowane przez pozostałych strażaków.
Więcej informacji: Raport z akcji , Strona akcji

 
foto: Mariusz Werner, Adrian Dzikowski

1 stycznia - czwartek

Wzmocnienie Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego

Dnia 1 stycznia 2015 roku Decyzją Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej włączono do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego 70 jednostek z całej Polski. W naszym województwie są to jednostki: OSP Wrzoski z gminy Dąbrowa, OSP Czepielowice z gminy Lubsza, OSP Antoniów z gminy Ozimek, OSP Polska Nowa Wieś z gminy Komprachcice, OSP Stare Budkowice z gminy Murów oraz nasza sąsiednia jednostka OSP Przedmość z gminy Praszka.
Gratulujemy wstąpienia w szeregi elity strażackiej, życzymy dalszego rozwoju jednostek a także wzorowego wypełniania obowiązków wynikających z zapewnienia ciągłej gotowości operacyjnej.