CEL PROJEKTU
1. Celem głównym projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa we współpracy ze żłobkami, przedszkolami, szkołami podstawowymi, szkołami specjalnymi, szkolnymi świetlicami, bibliotekami szkolnymi i publicznymi w całej Polsce i za granicą.
2. Cele szczegółowe:
a) zachęcanie dorosłych do głośnego czytania dzieciom - uświadomienie roli czytania w życiu dziecka, wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych,
b) tworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela,
c) wprowadzenie dziecka w świat literatury
d) budzenie zaciekawienia książką przez zabawy, piosenki, twórczość plastyczną,
e) przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych,
f) kształcenie u dzieci umiejętności słuchania tekstu czytanego,
g) rozwijanie samodzielności, kreatywności i innowacyjności dzieci,
h) rozwijanie kompetencji cyfrowych dzieci i nauczycieli,
i) kształtowanie postaw patriotycznych dzieci,
j) włączenie w życie przedszkola rodziców oraz przedstawicieli środowiska lokalnego,
k) promocja przedszkola,
l) rozwijanie współpracy między nauczycielami.
3. Projekt jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz kierunkami polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2018/2019.
PROJEKT JEST REALIZOWANY W GRUPIE "WESOŁE SKRZATY" pod opieką pani E. Leśkiewicz - Sulki
PROGRAM CZYTELNICZY
DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM
W naszym przedszkolu realizujemy własny program czytelniczy,, Program czytelniczy dla dzieci w wieku przedszkolnym’’.
Program jest przeznaczony dla dzieci z grupy ,Jeżyki”.
Celem programu jest:
- Promowanie wśród dzieci czytania bajek i baśni, legend, wierszy oraz bajek relaksacyjnych jako sposobu na ich rozwój, kształcenie, zdobywanie wiedzy i wychowanie szczęśliwego człowieka.
- Wspomaganie wszechstronnego rozwoju osobowości u dziecka poprzez spotkanie z bajką lub baśnią oraz popularyzowanie czytelnictwa.
- Codzienne czytanie dzieciom w grupie.
- Współpracę z rodzicami pod hasłem „Rodzice czytają – dzieci słuchają” – tzn. organizowanie spotkań czytelniczych w przedszkolu, które mają na celu zaangażowanie rodziców w akcję „Cała Polska czyta dzieciom”
Realizator programu: Anna Zajączkowska
PROGRAM „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”
PROGRAM REALIZOWANY W ROKU SZKOLNYM 2018/2019 WE WSZYSTKICH GRUPACH WIEKOWYCH
W bieżącym roku szkolnym nasze przedszkole włączyło się do realizacji ogólnopolskiego programu „Czytające Przedszkola” prowadzonego w ramach akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM. Celem programu jest wspieranie i rozwój czytelnictwa wśród dzieci, a tym samym wśród dorosłych. Według fundacji „zaszczepiona w dzieciństwie pasja do książki i czytania jest witaminą dla psychiki i umysłu dziecka, a jednocześnie chroni je przed uzależnieniem od mediów elektronicznych i fałszywych wartości kultury masowej”.
Program „Czytające Przedszkola” ma na celu promowanie czytania książek dzieciom dla przyjemności. Skierowany jest głównie do rodziców. Jednak przedszkole może i powinno uzupełniać domowe czytanie gdyż w ten sposób pomaga najmłodszym zrozumieć świat i siebie, uczy ich języka oraz rozwija wyobraźnię. Myślą przewodnią naszych działań jest pragnienie rozbudzania i pielęgnowania pojawiającej się chęci czytania u dzieci, a tym samym potrzeby codziennego kontaktu z kulturą literacką.
W ramach programu, w naszym przedszkolu:
-
Codziennie czytamy dzieciom przez około 20 minut
-
Zachęcamy rodziców oraz innych członków rodziny (babcie, dziadków, starsze rodzeństwo) do systematycznego czytania dzieciom w domu.
-
Zapraszamy rodziców oraz innych członków rodziny, gości do czytania swoich ulubionych bajek , baśni i wierszy na terenie naszego przedszkola. Termin oraz szczegóły Państwa wizyty w przedszkolu ustalą wychowawcy danej grupy.
Czyste Powietrze Wokół Nas – program edukacyjny dla przedszkolaków
Program „Czyste Powietrze Wokół Nas” realizowany jest przez grupę "Smerfy". Głównym celem Programu jest zwiększenie wiedzy rodziców w zakresie ochrony dzieci przed narażeniem na działanie dymu tytoniowego oraz kształtowanie świadomych, asertywnych postaw wśród dzieci dotyczących ochrony własnego zdrowia, w przypadku bezpośredniego kontaktu z osobami palącymi.
Program ma za zadanie:
- Wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów.
- Wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie” dymu papierosowego.
- Zwiększyć wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego.
- Zwiększyć poziom wiedzy na temat skutków palenia papierosów.
- Zwiększyć wrażliwość dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym tytoniowy.