ARCHIWUM - ROK 2013

Pożary
20 
Wypadki drogowe
15
Akcje powodziowe
7
Rat. Chemiczne
7
Wichury
8

Inne
11

Fałszywe alarmy
0
Razem
68

 

27 grudnia - piątek

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRZEDMOŚCIU

Przed godz. 10:00 zadysponowano samochód GCBA Mercedes Benz Atego do zabezpieczenia lądowania śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Lądowanie odbyło się na miejscowym boisku sportowym.


foto: dh Damian Cierpucha

25 grudnia - środa

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w SZYSZKOWIE

Po godz. 17:00 zostaliśmy wezwani do miejscowego zagrożenia. W skutek silnego wiatru w miejscowości Szyszków drzewo pochyliło się na budynek gospodarczy i ogrodzenie. Do usunięcia zagrożenia zadysponowano GCBA OSP Praszka oraz SH 21 JRG Olesno. Według wskazań Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prędkość wiatru mogła osiągać w porywach 10 m/s


foto: dh Mateusz Mazurek

25 grudnia - środa

ŻYCZENIA BOŻONARODZENIOWE

Z okazji świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim strażakom, ich rodzinom i wszytkim naszym sympatykom wszelkiej radości, pięknych chwil spędzonych w serdecznym rodzinnm gronie. Niech te święta, które przeżywamy radując się z narodzenia Boga napełnią siłami, które potrzebne są do realizacji dalszych celów.

22 grudnia - niedziela

SPOTKANIE OPŁATKOWE w OSP PRASZKA

Podczas spotkania opłatkowego złożyliśmy sobie życzenia świąteczna i połamaliśmy się opłatkiem. Spędziliśmy wspólnie wieczór pełen uprzejmości i radości ze wspólnego spotkania. Dzięki małżonce Naczelnika mogliśmy posmakować wspaniałych potraw świątecznych za które bardzo dziękujemy. Dziękujemy każdemu, kto dołączył się do zorganizowania tego niesamowitego spotkania, każdemu kto przyniósł swój wypiek, ciasto i ciasteczko. Dziękujemy Prezesowi Antoniemu Polakowi za wspieranie inicjatyw oraz Naczelnikowi Januszowi Jarząb za zorganizowanie spotkania, dziekujemy również Zdzisławowi Jarząb ze składu węgla CARBUD za podarowanie węgla, który został użyty do palenia w piecu, gotowania potraw świątecznych.


foto: dh Łukasz Bilski

22 grudnia - niedziela

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRZEDMOŚCIU

O godz. 13:00 zostaliśmy zadysponowani do miejscowości Przedmość. Osoba mająca problemy natury astmatycznej wymagała natychmiastowego podania tlenu. Po przybyciu na miejsce strażacy wykonali wymagane czynności oraz udzielili wsparcia psychicznego do czasu przybycia zespołu ratownictwa medycznego.

17 grudnia - wtorek

UROCZYSTOŚĆ POGRZEBOWA w PRASZCE

O godz. 11:00 delegacja pocztu sztandarowego i strażaków z OSP udała się w oststnią drogę naszego druha Henryka Majchrzaka, który swoją służbę zakończył dn 15 grudnia 2013r. Urodził się w 1957 r w Praszce, do naszej OSP wstąpił 1 V 1971r. Podczas swojej służby był bardzo aktywnym członkiem OSP. Brał udział w zawodach sportowo-pożarniczych, obozach a po szkoleniach w akcjach gaśniczych. Długoletni chorąży pocztu sztandarowego. W ostatnie lata, kiedy walczył z chorobą nie zapominał o swoich braciach strażakach.

17 grudnia - wtorek

WYPADEK w PRASZCE

Przed godz. 10:00 zostaliśmy wezwani do wypadku drogowego na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Listopadowej. Wskutek zderzenia dwóch samochodów osobowych jeden z nich stracił przyczepność i wypadł z jedni znajdując się na chodniku dla pieszych. Po przybyciu na miejce zespół ratownictwa medycznego FALCK udzielał jednoej osobie pomocy, następnie zawieziona została do szpitala. Strażacy zabezpieczyli przewrócony samochód i miejsce zdarzenia oraz pomogli w bezpiecznym usunięciu samochodu z pobocza. Do zdarzenia zadysponowano samochód ratownictwa drogowego Mercedes Benz GLBA 8/1+RD.


foto: Łukasz Antosik

6 grudnia - piątek

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w KRZYŻANOWICACH

O godz. 15:00 zostaliśmy wezwani do usunięcia powalonego konaru. Wichura powaliła konar, który oparł się o linię energetyczną oświetlenia drogi. Strażacy odcięli gałąź, która uwolniła napiętą linię.

 
foto: dh Łukasz Bilski

6 grudnia - piątek

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w ROSOCHACH

O godz. 11:15 zostaliśmy wezwani do pomocy jednostce OSP Strojec w usunięciu miejscowego zagrożenia. Na terenie prywatnym wichura przewróciła blaszany kontener. Po dojeździe jednostek przystąpiono do stabilizacji kontenera. W tym celu użyto wyciągarki elektrycznej będącej na wyposażeniu samochodu OSP Praszka. Przywróconą do pozycji właściwej konstrukcję kontenera dociążono, aby nie został ponownie przewrócony.

 
foto: Adrian Dzikowski

6 grudnia - piątek

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w ROZTERKU

O godz. 11:00 zostaliśmy wezwani do usunięcia powalonego drzewa z drogi gminnej Rozterk-Skotnica. Powalony świerk uniemożliwiał kierowanie ruchem wahadłowo, toteż na czas prowadzenia akcji całkowicie został zamknięty ruch drogowy. Po usunięciu zagrożenia przekazaliśmy do dozorowania zarządcy terenu prywatnego.

 
foto: Adrian Dzikowski

6 grudnia - piątek

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

O godz: 10:15 zostaliśmy ponownie wezwani na ul. Sportową w Praszce. Naprzeciwko Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych powalone drzewo spadło uszkadzając dwa samochody osobowe. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Po wykonaniu wszystkich czynności teren wraz z powalonym drzewem przekazano pracownikowi Urzędu Gminy.

 
foto: dh Łukasz Bilski

6 grudnia - piątek

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

O godz. 8:15 zostaliśmy wezwani do usunięcia drzewa na ul. Sportowej. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia strażacy wahadłowo kierowali ruchem oraz usuwali powalene drzewo z drogi powiatowej 1909O. Do usunięcia drzewa z drogi wykorzystano wyciągarkę będącą na wyposażeniu samochodu. Zabezpieczone drzewo przekazano służbie drogowej reprezentującej Zarząd Dróg Powiatowych.

 
foto: dh Łukasz Bilski

5 grudnia - czwartek

WYPADEK w PRASZCE

O godz. 10:15 zostaliśmy wezwani na skrzyżowanie wspólnego odcinka Dróg Krajowych 42 i 45 z ul. Kościuszki. Na miejscu kolizji drogowej zabezpieczaliśmy miejsce zdarzenia oraz przygotowaliśmy drogę do ruchu.

 
foto: Adrian Dzikowski

4 grudnia - środa

SPRZEDAŻ SAMOCHODU JELCZ

Po 16 latach służby Jelcz z Praszki sprzedany został jednostce OSP z woj. warmińsko-mazurskiego. Gratulujemy druhom nabycia samochodu i życzymy aby jego służba okazała się cenną pomocą w ratowaniu życia i dobytku ludzkiego.
Zachęcamy do obejrzenia filmu wspominającego samochód oraz odjazd samochodu z naszej jednostki na kolejną służbę.


autor: dh Patrycja Kulczyńska z wykorzystaniem zdjęć archiwalnych OSP

autor: dh Łukasz Bilski

1 grudnia - sobota

EGZAMIN na STRAŻAKA RATOWNIWKA

6 nowych członków OSP zakończyło 3-tygodniowe szkolenie na strażaka ratownika.
Egzamin teoretyczny i praktyczny zaliczyli wszyscy członkowie OSP skierowani na kurs: Paulina Jarząb, Jakub Ślusarski, Tomasz Szymański, Krzysztof Tobiś, Radosław Szmyd, Mateusz Mazurek. Druhowie po zatwierdzeniu ich kompetencji przez Komendanta Powiatowego zaświadczeniem ukończenia kursu zostaną wprowadzeni do podziału bojowego Rozkazem Naczelnika OSP oraz otrzymają stopień STRAŻAK. Gratululujemy druhom zaliczenia egzaminu, oraz dziękujemy strażakom z PSP Olesno za fachowe przekazanie wiedzy podczas kursu a także członkom naszej jednostki za przeprowadzone szkolenia wewnętrzne i pomoc podczas kursu. W szczególności dziękujemy Naczelnikowi OSP Januszowi Jarząb za skierowanie nowych członków OSP na szkolenie i dopilnwanie aby byli oni dobrze przygotowani. Dziękujemy kierowcom Arturowi Szczepańskiemu i Damianowi Cierpucha, którzy towarzyszyli podczas kursu.


foto: dh Patrycja Kulczyńska

29 listopada - piątek

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

Po północy zostaliśmy wezwani do wypadku drogowego na ul. Sportowej. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia okazało się że samochód osobowy uderzył w słup energetyczny. Kierujący pojazdem nie potrzebował pomocy medycznej. Wspólne z patrolem Policji zabezpieczaliśmy miejsce zdarzenia w oczekiwaniu na pogotowie energetyczne. Na miejsce akcji zadysponowano również JRG Olesno samochodem technicznym. Po przyjeździe pogotowia energetycznego zadysponowano samochód drabinę IFA aby umożliwić dostęp elektrykowi do linii na wysokości. Po odciągnięciu samochodu na lawetę strażacy i elektrycy położyli pochylony słup na poboczu drogi. Miejsce przekazano pogotowiu energetycznemu do dalszych prac.
Linki: Raport z akcji, Strona akcji


foto: dh Jakub Ślusarski

25 listopada - poniedziałek

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

O godz. 10:40 zostaliśmy wezwani do otwarcia mieszkania na prośbę policji na ul. Warszawskiej. Zadaniem strażaków było dokonanie dostępu do starszej osoby przebywającej w mieszkaniu. Kobieta została przetransportowana przez Zespół Ratownictwa MEdycznego do szpitala. Do akcji zadysponowano pierwszy raz nowy samochód Mercedes Atego GCBA 4,5/16.

 
foto: Jakub Ślusarski

24 listopada - niedziela

SZKOLENIE SZEREGOWYCH w OLEŚNIE

W niedzielę zakończyła się cześć szkoleniowa kursu na strażaków ratowników OSP. W sobotnio-niedzielnym szkoleniu praktycznym kursu na szeregowych OSP wzięło udział 6 druhów naszej jednostki: Jakub Ślusarski, Mateusz Mazurek, Paulina Jarząb, Tomasz Szymański, Radosław Szmyd oraz Krzysztof Tobiś.
W sobotę strażacy uczyli się sprawiać linię ssawną do motopompy, rozkładać i prowadzić czynności pożarnicze na drabinach oraz poznali obsługę i sposób pracy w sprzęcie ochrony dróg oddechowych (ODO) a także nauczyli się pracować ze sprzętem silnikowym.
W niedzielę strażacy poznali jak prowadzi się działania gaśnicze wewnątrz budynków a także rozwijanie lini gaśniczej, poznali podstawowe zasady ratownicze kwalifikowanej pierwszej pomocy i zasady prowadzenia łączności podczas działań. Dziękujemy funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie za przekazanie fachowej wiedzy. Druhom którzy uczestniczą w kursie życzymy aby zbliżający się egzamin kończący kurs uczynił ich strażakami ratownikami.


Foto: Patrycja Kulczyńska i Mateusz Mazurek

22 listopada - piątek

ZEBRANIE ZARZĄDU ODDZIAŁU GMINNEGO

O godz. 17:00 w strażnicy OSP w Praszce odbyło się zebranie Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP gminy Praszka. Celem zebrania było sprawozdanie z działalności zarządu w mijającym roku oraz planowanie na następny okres. Ustalono że Gminne Zawody Sportowo Pożarnicze, które odbędą się 1 VI 2014r zorganizuje OSP Praszka, oraz opracowano kalendarz zebrań walnych zebrań, imprez i uroczystości na rok 2014. Po części oficjalnej zebrania Naczelnik jednostki OSP Praszka Janusz Jarząb podziękował Zarządowi Gminnemu za poparcie w staraniach o nowy samochód i symbolicznie wzniesiono toast szampanem za nowy nabytek. Po części oficjalnej przybyli goście udali się do oglądania nowego samochodu. Bardzo miłą niespodziankę zrobił Skarbnik OSP Biadacz Mirosław Niedźwiecki, który z młodzieżą odwiedził naszą strażnicę z gratulacjami do nowego samochodu i serdecznymi życzeniami. Bardzo dziękujemy zaprzyjaźnionej jednostce za okazaną pomoc, porady i podpowiedzi dotyczące zakupu samochodu. Również Im życzymy aby ich najnowszy samochód Mercedes Atego niósł nieocenioną pomoc w każdych warunkach i wzorowo spisywał się w służbie ludności.


foto: Patrycja Kulczyńska

21 listopada - czwartek

ODBIÓR SAMOCHODU POŻARNICZEGO

W czwartkowe popołudnie odebraliśmy od firmy "bocar" fabrycznie nowy samochód ratowniczy Mercedes-Benz GCBA 4,5/16. Kierowcy OSP oraz delegacja Zarzadu OSP wybrała sie na odbiór samochodu po zabudowie sprzętu oraz dokonane zostało dodatkowe szkolenie z obsługi pojazdu i urzadzeń. W godzinach południowych do ostatecznego odbioru samochodu dołączył Burmistrz Praszki z Komendantem Gminnym i Wiceprezesem OSP w Praszce. Po dokonaniu czynności i formalności udaliśmy się w drogę do strażnicy OSP w Praszce. Pierwsza jednostka w gminie Praszka - OSP Strojec Przywitała nowy samochód w Gminie, a nasz Naczelnik OSP w zamian wręczył symbolicznie Formularz Wniosku o udzielenie dotacji do zakupu samochodu, gdyż teraz OSP w Strojcu planuje zakupić fabrycznie nowy lekki samochód ratowniczy.
Po dojeździe do Praszki rozległy sie syreny pożarnicze a przed strażnicą czekali witający samochód mieszkańcy Praszki.
Bardzo miłą niespodziankę zrobili nam druhowie z OSP w Masłowicach - którzy również przyjechali powitać nowy nabytek mieszkańców Praszki. Dziekujemy wszystkim którzy przyczynili się do zakupu samochodu. Na pierwszym miejscu mieszkańcom Praszki, dzięki którym możliwe stało sie zgromadzenie kapitału własnego, Burmistrzowi Praszki i Radzie Miejskiej za dofinansowanie, Komendzie Głównej PSP oraz Związkowi OSP RP za udzielone dotacje do zakupu samochodu.


foto: Łukasz Bilski

16 listopada - sobota

SZKOLENIE SZEREGOWYCH OSP

W strażnicy OSP w Gorzowie Śląskim rozpoczął się kurs na szeregowych OSP. W sobotnio - niedzielnych zajęciach teoretycznych brało udział 6 nowych członków naszej OSP: Jakub Ślusarski, Mateusz Mazurek, Paulina Jarząb, Tomasz Szymański, Radosław Szmyd oraz Krzysztof Tobiś.

14 listopada - czwartek

SPOTKANIE SŁUŻB w PRASZCE

w Zespole Placówek Specjalnych w Praszce gdzie mieści się Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5, Publiczne Gimnazjum nr 2 oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej odbyło się spotkanie zintegrowanych służb ratowniczych, tj Ochotniczej Straży Pożarnej w Praszce, Policji i Straży Miejskiej w Praszce. Celem Spotkania było przybliżenie młodzieży i dzieciom sposobu działania poszczególnych służb, a jednocześnie przybliżenie sposobu w jaki te służby zapewniają bezpieczeństwo. Spotkanie miało również na celu oswojenie dzieci z sytuacjami, a jednocześnie pomagało im w życiu codziennym kiedy zaistniałaby potrzeba skorzystania z tych służb. W celu poszerzenia wiedzy i zakresu działania tych służb przedstawiono pojazdy i sprzęt specjalistyczny.
Służby ratownicze reprezentowali:
Z ramienia Policji asp. sztab. Marek Jarząb
Straż Miejska: insp. Jerzy Jagiełła, insp. Bogusław Wydmuch
OSP Praszka: Naczelnik OSP Janusz Jarząb, Dowódca JOT Łukasz Bilski, str. Rafał Juszczak, dh Paulina Jarząb


Foto: Zespół Placówek Specjalncyh

13 listopada - środa

SPRZEDAŻ MAKULATURY

Tym razem sprzedaliśmy makulaturę, którą mieszkańcy Praszki pozostawiali przez ostatni czas pod drzwiami strażnicy. Dostaliśmy również sporą ilość makulatury od Urzędu Miejskiego. Dziękujemy Firmie Skład Węgla CARBUD Zdzisław Jarząb za udostępnienie samochodu z kierowcą do przewozu makulatury do punktu skupu. Zachęcamy wszystkich, którzy posiadają makulaturę do pozostawiana jej pod drzwiami strażnicy. Organizacje, instytucje i firmy, które posiadają większą ilość materiałów papierowych zaparaszmy do kontaktu z Naczelnikiem OSP Januszem Jarząb - tel 692 835 629

11 listopada - poniedziałek

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

O godz. 15:00 na Placu Grunwaldzkim w Praszce rozpoczęły się coroczne obchody Święta Niepodległości. Nasza jednostka delegowała na uroczystość poczet sztandarowy oraz poczet flagowy. Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na uroczystości na Placu Grunwaldzkim, w Miejskim Domu Kultury oraz za uczestnictwo w Mszy Świętej za ojczyznę. Dziękujemy Druhowi Naczelnikowi Januszowi Jarząb, Chorążemu Marianowi Bilskiemu oraz Dowódcy Łukaszowi Bilskiemu za służbę przy poczcie flagowym. Druhom Tomaszowi Kaczmarek, Krzysztofowi Sas oraz Ryszardowi Korpowskiemu za służbę w poczcie sztandarowym. W części artystycznej wystąpiła druhna Paulina Jarząb, która fenomenalnie wykonała utwór "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena. Dziękujemy również młodzieży, która zawsze chętna do pomocy pomaga w każdej drobnej sprawie.


foto: dh Patrycja Kulczyńska

10 listopada - niedziela

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

O godz. 18:30 zostaliśmy wezwani do miejscowego zagrożenia przy sklepie Biedronka w Praszce, gdzie wyczuwano zapach gazu. Oprócz naszej jednostki na miejsce akcji przybył zastęp strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Olesna, który posiada miernik wielogazowy. Strażacy weszli do sklepu kontrolując stężenia gazów. Po dokładnym sprawdzeniu stwierdzono brak zagrożenia. Pomieszczenia poddano wentylacji oraz udzielono zaleceń personelowi sklepu.


foto: dh patrycja Kulczyńska

8 listopada - piątek

PODZIĘKOWANIE w ZESPOLE SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

W apelu z okazji Dnia Niepodległości w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Praszce uczestniczył Sekretarz OSP w Praszce Łukasz Bilski. Sekretarz Podziękował uczniom za szacunek okazany straży pożarnej, dyrekcji i radzie pedagogicznej za owocną współpracę w ciągu roku oraz za pomoc w zbiórkach makulatury w której pomogli uczniowe wraz z przewodniczącym Rady Uczniowskiej Radosławem Szmyd. Na ręce Dyrektor Anny Słota wręczył pisemne podziękowanie podpisane przez Naczelnika OSP w Praszce Janusza Jarząba.


Foto: Zespół Szkół Ponadgimnazjalncyh nr 1 w Praszce

30 października - środa

POŻAR w SKOTNICY

O godz. 22:15 zostaliśmy wezwani do pożaru stodoły w miejscowości Skotnica. Po dojechaniu na miejsce zastaliśmy pożar, który rozprzestrzenił się już na znaczną część zadaszenia budynku części inwentarzowej, a bezpośrednio zagrażał części mieszkalnej budynku. Działania straży pożarnej polegały na jednoczesnym natarciu dwoma prądami wody na pożar oraz jednym prądem wody w obronie domostwa. Na miejsce zdarzenia wezwano 6 jednostek straży Pożarnej - 3 OSP KSRG (Strojec, Praszka, Kowale), Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą z Olesna, oraz pozostałe jednostki OSP spoza KSRG (Gana, Skotnica). W czasie prowadzenia akcji strażacy uratowali zwierzęta domowe i inwentarz żywy z zajętego pożarem budynku. Więcej informacji znajduje się w Raporcie PSP dostępnym na portalu informacyjnym Komendy wojewódzkiej PSP w Opolu - Krok Ku Bezpieczeństwu


foto: dh Łukasz BILSKI - dokumentacja zdarzeń JOT

30 października - środa

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

O godz. 19:55 wyjechaliśmy do wypadku drogowego na ul. Gorzowskiej. Na skrzyżowaniu Wspólnego odcinka Dróg Krajowych 42 i 45 z drogą Powiatową 1908O doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Wskutek kolizji nikt nie ucierpiał. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, oraz usunęli olej silnikowy, który zagrażał bezpieczeństwu. Uszkodzone samochody zabrała pomoc drogowa.

29 października - wtorek

OGŁOSZENIE O SPRZEDAŻY

W związku z dostawą fabrycznie nowego samochodu Mercedes Benz Atego informujemy o sprzedaży samochodu pożarniczego JELCZ GCBA 5/32. Więcej informacji można uzyskać telefonicznie u Naczelnika OSP w Praszce - Janusz Jarząb tel. 692 835 629 lub na stronie informacyjnej.
Strona informacyjna - Ogłoszenie o sprzedaży

25 października - piątek

OTWARCIE WYSTAWY PLASTYCZNEJ w PRASZCE

Wspólnie z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Praszce zorganizowaliśmy II Gminne eliminacje Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Zapobiegajmy Pożarom". Podczas finału eliminacji gminnych ogłoszono wyniki konkursu, wręczono nagrody. Na sam koniec wystawę prac, która jest dostępna do oglądania w Miejskim Domu Kultury otworzył Burmistrz Praszki Jarosław Tkaczyński. Dziękujemy wszystkim dzieciom, młodzieży oraz ich opiekunom a także szkołom, że przyłączyli się do II gminnych eliminacji turnieju. Dziękujemy Burmistrzowi Praszki Jarosławowi Tkaczyńskiemu za ufundowanie nagród, a Pani Prezes Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Praszce Krystynie Preś za pomoc w zorganizowaniu smacznych ciasteczek oraz cukierków dla wszystkich dzieci. Dziękujemy Dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Praszce Jackowi Pac za pomoc i wspólną organizacje konkursu a także plastyczce Domu Kultury Barbarze Adamskiej za fachową pomoc w ocenie prac, przygotowaniu scenografii i pełne zaangażowanie w turniej. Dziękujemy strażakom, którzy pomogli w organizowaniu konkursu, wystawy prac i byli zawsze chętni do pozostałej pracy.


foto: OSP w Praszce, Radio Ziemi Wieluńskiej, Kulisy Powiatu Kluczbork Olesno

23 października - środa

ALARM ĆWICZEBNY

Na podstawie informacji przekazanej przez Departament Zarządzania Kryzysowego i Systemu Powiadamiania Ratunkowego w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji informujemy o przeprowadzeniu ćwiczeń alarmowania.
W godz. 10:00 – 10:15 nastąpi ćwiczebne ogłoszenie alarmu z wykorzystaniem modulowanego dźwięku syren w okresie trzech minut.
O godz. 11:00 nastąpi przekazanie sygnału odwołującego (ćwiczebny) alarm z wykorzystaniem ciągłego dźwięku syren w okresie trzech minut.

22 października - wtorek

POŻAR w PRASZCE

O godz. 18:30 wyjechaliśmy do pożaru drzew przy ul. Skłodowskiej. Po dojechaniu na miejsce zastaliśmy niewielki ogień przy pniu jednego drzewa iglastego, który szybko został ugaszony.

19 października - sobota

POŻAR w PRASZCE

O godz. 21:55 zostaliśmy wezwani do pożaru w osiedlowym śmietniku. Wewnątrz paliły się 4 plastikowe kontenery z odpadami. Ogień przenosił się na drewniane podbicie metalowego zadaszenia, które również uległo zniszczeniu. Równolegle z działaniem w natarciu mającym na celu ugaszenie ognia podejmowano działania w obronie parkujących przy punkcie samochodów osobowych.

19 października - sobota

PRZYGOTOWANIE PODJAZDU

W sobotnie popołudnie wykonywaliśmy prace związane z usunięciem progu, który powodował uskok samochodu podczas wjazdu do garażu. W związku z tym, że planowane jest zastąpienie samochodu Jelcz nowym samochodem Mercedes Benz Atego, który będzie znacząco wyższy - jest potrzeba wykonania maksymalnie wysokiego wjazdu do stanowiska garażowego. W tym celu usunęliśmy żelazny próg oraz jego mocowania, skuliśmy część posadzki a następnie usypaliśmy spadek z kruszywa podarowanego przez Prezesa Antoniego Polaka. W pracach użyliśmy sprzętu od Pana Zdzisława Jarząba oraz młot udarowy od Prezesa Antoniego Polaka. Dziękujemy Panu Zdzisławowi Jarząb z firmy "CARBUD - Skład Węgla" za transport - odwóz gruzu oraz przywóz kruszywa. Dziękujemy Prezesowi Antoniemu Polakowi za użyczenie młota udarowego oraz darowiznę w postaci kruszywa. Dziękujemy druhom, którzy bardzo ciężko pracowali.


foto: dh Łukasz Bilski

18 paźdzeirnika - piątek

OGŁOSZENIE o UDZIELENIU ZAMÓWNIENIA

W dniu 17 października 2013 r podpisano Umowę między Ochotniczą Strażą Pożarną w Praszce a Przedsiębiorstwem Specjalistycznym "bocar" Sp. z o.o.

OGŁOSZENIE O UDZIELENIU ZAMÓWIENIA

17 października - czwartek

PODPISANIE UMOWY

O godz. 12:00 w Urzędzie Miejskim w Praszce rozpoczęło się spotkanie z przedstawicielem Przedsiębiorstwa Specjalistycznego "bocar" Sp. z o.o. w sprawie dostawy nowego samochodu dla naszej jednostki. Przy obecności Burmistrza Praszki a także Komendanta Powiatowego PSP w Oleśnie i jego zastępcy podpisano Umowę o dostawę samochodu dla naszej jednostki. W imieniu Wykonawcy umowę podpisał Prezes Zarządu firmy Bocar. W imieniu zamawiającego Umowę podpisał Wiceprezes OSP Janusz Jarząb oraz Skarbnik OSP Irena Bilska. Przy podpisaniu umowy byli obecni członkowie Zarządu OSP - Wiceprezes Bogusław Szczypka oraz Sekretarz Łukasz Bilski, utrzymując liczbową większość członków Zarządu podczas podpisania umowy.


foto: dh Łukasz Bilski

13 paźdzernika - niedziela

POŻAR w WIERZBIU

O godz. 20:15 wyjechaliśmy do pożaru stodoły w miejscowości Wierzbie. Pożar miał miejsce na obrzeżach sołectwa w przysiółku Jesionka i objął cały budynek, w którym złożone było siano. Stodoła znajdowała się przy zieleńcu z drzew, okolica bez innych zabudowań. Działania wymagały ciągłego dostarczania środka gaśniczego - wody z hydrantu w sołectwie Sołtysy. W akcji uczestniczyły jednostki: OSP Praszka, OSP Kowale, OSP Strojec, OSP Wierzbie, JRG Olesno, Patrol Policji.
Więcej informacji: Raport z akcji , Strona akcji

 
foto: dh Łukasz Bilski, Dokumentacja zdarzeń JOT

12 października - sobota

SZKOLENIE z RATOWNICTWA TECHNICZNEGO

Na autozłomie w Oleśnie rozpocznie się szkolenie specjalistyczne z zakresu ratownictwa technicznego dla druhów OSP. Komenda Powiatowa ustaliła limit - każda jednostka ma kierować nie więcej niż 3 druhów. Naczelnik naszej jednostki skierował już 3 strażaków spełniających wymagania regulaminu szkoleń Zwiazku OSP RP, jednocześnie są to strażacy, którzy często biorą udział w akcjach, oraz działają społecznie.

11 paźdizernika - piątek

ZBIÓRKA JEDNOSTKI - ĆWICZENIA

Podczas zbiórki Jednostki Operacyjno Technicznej doskonalone były umiejętności z ratownictwa drogowego. W tym celu udaliśmy się na autozłom w Praszce, ćwiczenia w szczególności kierowane są do druhów, którzy są kierowani na szkolenie specjalistyczne z ratownictwa drogowego. Za pomoc w zorganizowaniu ćwiczeń dziękujemy Panu Tomaszowi Cebula.


foto: dh Patrycja Kulczyńska

11 paźdizernika - piątek

PODZIĘKOWANIE dla LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

Podczas apelu szkolnego poświęconego Dniu Edukacji Narodowej podziękowania za dotychczasową współpracę oraz życzenia dla Kadry i uczniów szkoły wręczył Sekretarz OSP Łukasz Bilski. Podziękowanie za możliwość przeprowadzenia zbiórki makulatury, którą zainicjował druh Łukasz złożył na ręce Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląckich w Praszce - Krzysztofa Brysia. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy włączając się w tę akcję jednocześnie zmniejszyli zagrożenie pożarowe eliminując materiał palny z piwnic, strychów itp. Szczególnie dziękujemy Pedagog Anecie Jarząb, która wzbudziła w uczniach chęć uczestnictwa w akcji, oraz strażakom pomagającym w zbiórce.


foto: Archiwum Liceum Ogólnokształcącego

7 października - poniedziałek

SPRZEDAŻ MAKULATURY

Zebraną przez ostatnie 2 tygodnie makulaturę dostarczyliśmy do punktu skupu. Waga zebranej makulatury wynosiła 1020kg co przełożyło się na sumę 183zł która pokryje połowę rachunku za wodę i ścieki naszej strażnicy. Dziękujemy wszystkim, którzy podarowali makulaturę, mieszkańcom osiedli bloków, uczniom oraz Dyrekcji Szkół Ponadgimnazjalnych z ul. Sportowej i Liceum z ul. Kaliskiej, a także Zarządowi Spółdzielni Mieszkaniowej za zgodę na przeprowadzenie zbiórki. Dziękujemy strażakom, którzy zbierali pakowali i układali makulaturę: Szymonowi Cebula, Jakubowi Ślusarskiemu i Łukaszowi Bilskiemu. Dziękujemy Firmie POLAN za użyczenie samochodu dostawczego.

6 października - niedziela

ODPUST MATKI BOŻEJ RÓŻAŃCOWEJ

Uroczyste obchody odpustowe jak co roku odbyły się z udziałem naszej jednostki. W składzie asysty celebransa byli druhowie Marian Bilski i Zygmunt Kościelny, a przy sztandarze Janusz Jarząb, Krzysztof Sas i Łukasz Bilski, w służbie ołtarza strażackiego byli Adrian Dzikowski oraz Patrycja Kulczyńska, która tradycyjnie odmówiła jedną cześć różańca. Dziękujemy druhom, którzy wczesnym niedzielnym porankiem przygotowali ołtarz strażaków, w szczególności druhowi seniorowi Adamowi Bilskiemu, który nadzorował ubieranie ołtarza. W przygotowaniu ołtarz pomogli dh Janusz Jarząb, Ryszard Korpowski, Wiktor Bilski, Krzysztof Sas, Adrian Dzikowski, Jakub Ślusarski, Marian Bilski, Łukasz Bilski. Dziękujemy szacownej Pani, która bezimiennie przekazała kwiaty na ołtarz.


foto: dh Adam Bilski - Patrycja Kulczyńska

5 października - sobota

PRZEGLĄD TECHNICZNY

Sobotni poranek rozpoczął się przeglądem technicznym strażnic w całej gminie. Naszą strażnicę komisja skontrolowała po godz. 11:00. W składzie komisji był przedstawiciel Komendy Powiatowej PSP w Oleśnie sekc. Jarosław Stemplewski, Komendant Miejsko-Gminny Ochrony Przeciwpożarowej Waldemar Przybyła, Wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP gminy Praszka dh Marian Hombek, oraz przedstawiciele OSP Kowale. Komisja sprawdziła sprawność sprzętu, ład i porządek w strażnicy a także prowadzenie dokumentacji operacyjnej. Podziękowania składamy wszystkim druhom którzy w ostatnim tygodniu przygotowali sprzęt i strażnicę do przeglądu.


Foto: dh Barbara Falarz, dh Łukasz Bilski

4 października - piątek

ZAWIADOMIENIE O WYBORZE OFERTY

W związku z zakończeniem postępowania i dokonaniem wyboru najkorzystniejszej oferty w procedurze przetargowej informujemy o wyborze oferty. Zawiadomienie o wyborze oferty dostępne jest na stronie ogłoszenia w dziale > ZAMÓWIENIA

3 października - czwartek

DAROWIZNA PIENIĘŻNA dla OSP

W siedzibie Spółki DUON w Praszce podpisano Umowę Darowizny między OSP w Praszce a DUON Praszka Sp. z o.o. reprezentowaną przez Prezesa Zarządu Franciszka Ratajskiego. Przedmiotem umowy jest darowizna finansowa z przeznaczeniem na zakup doposażenia do samochodu pożarniczego. Dziękujemy władzom Spółki za zrozumienie potrzeb pożarnictwa. Uwzględniając specjalizację naszej jednostki w ratownictwie chemiczno-ekologicznym mamy nadzieję że dalsza nasza współpraca będzie bardzo owocna i przede wszystkim zorientowana na poprawę gotowości operacyjnej jednostki w zakresie ratownictwa chemiczno-ekologicznego. Jeszcze raz dziękując Prezesowi za pomoc życzymy aby prowadzenie działalności w sferze gazowej było bezpieczne, rentowne i w pełni zaspokajało potrzeby odbiorców.

2 października - środa

POŻAR w PRASZCE

O godz. 4:53 zostaliśmy zadysponowani do pożaru budynku jednorodzinnego w Praszce na ul. Warszawskiej. Po dojechaniu na miejsce okazało się, że pali się opał w kotłowni piwnicy. Z budynku ewakuowano 4 osoby, które zostały przekazane zespołowi ratownictwa Medycznego. W akcji udział brały: JRG Olesno , OSP Praszka (2 zastępy),OSP Kowale (2 zastępy), OSP Strojec i funkcjonariusze KP Praszka.
Więcej informacji: Raport z akcji , Strona akcji


foto: dh Adrian Dzikowski

30 września - poniedziałek

WYJAŚNIENIA DO SIWZ

Wobec zadanych pytań do prowadzonego przez nasze stowarzyszenie postępowania przetargowego dotyczącego dostawy fabrycznie nowego samochodu specjalnego, pożarniczego, ratowniczo-gaśniczego dla OSP w Praszce informujemy, że wydaliśmy stosowne wyjaśnienia dostępne na stronie ogłoszenia w zakładce > ZAMÓWIENIA

30 września - poniedziałek

ZBIÓRKA MAKULATURY w PRASZCE

Wychodząc naprzeciw problemowi społecznemu dotyczącego odpadów nasza organizacja opierając się na wdrażanych zasadach społecznej odpowiedzialności będzie prowadziła działania ekologiczne. W tym celu będziemy kontynuować zbiórki makulatury od zaprzyjaźnionych firm, oraz poszerzać tę działalność z której dochód będzie przeznaczony na działalność statutową OSP.
Firmy i osoby chcące przekazać makulaturę w pierwszym terminie zbiórki do 30 września prosimy o kontakt osp@praszka.pl lub z członkami Zarządu - kontakty telefoniczne na karcie informacyjnej przy wejściu do strażnicy.
Do wrześniowej zbiórki pozostaje czas na zabezpieczenie zgromadzonej makulatury w kartonowe pudła - w takiej formie lub w przesznurowanych paczkach będziemy odbierać makulaturę do skupu.

27 września - piątek

ZBIÓRKA MAKULATURY - SZKOŁY

Plan zbiórki makulatury uwzględnia jeden dzień (27 września) w którym odwiedzimy szkoły w naszym mieście. Makulaturę będziemy odbierać od uczniów w Gimnazjum i Szkołach Ponadgimnazjalnych na ul. Sportowej i Kaliskiej. Zachęcamy wszystkich uczniów aby przynieśli zbędną makulaturę do szkoły a my ją odbierzemy wg ustaleń z kadrą szkół.

26 września - czwartek

ZBIÓRKA MAKULATURY - OSIEDLA BLOKÓW

Zgodnie z planem zbiórek makulatury do końca września uruchomiliśmy możliwość oddania makulatury dla wszystkich mieszkańców bloków naszego miasteczka. W czwartek 26 września specjalnie dla nich organizować będziemy objazd pod każdym blokiem, aby zebrać makulaturę pozostawioną pod klatką lub w klatce mieszkaniowej. Prosimy o odpowiednie zasznurowanie makulatury w paczki lub pozostawienie w pudłach kartonowych.

25 wrzesień 0 środa

OGŁOSZENIE PRZETARGU

Ochotnicza Straż Pożarna w Praszce ogłasza przetarg nieograniczony na dostawę fabrycznie nowego samochodu specjalnego, pożarniczego ratowniczo-gaśniczego dla OSP w Praszce. Więcej w zakładce > ZAMÓWIENIA

22 września - niedziela

EGZAMIN w OLEŚNIE

Trzech strażaków z naszej jednostki zaliczyło pozytywnie recertyfikację szkolenia z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Egzamin polegał na zaliczeniu testu wiedzy z zakresu pierwszej pomocy oraz pomocy w praktyce. Zaliczenie egzaminu oznacza że zatrzymują tytuł ratownika na kolejne 3 lata i zarazem wzmacniają gotowość operacyjną jednostki.

20 września - piątek

MANEWRY GMINNE w PRASZCE

O godz. 17:00 na obiekcie Neapco Europe w Praszce zorganizowane zostały ćwiczenia gminne jednostek OSP. W symulacji pożaru w odlewni BOBREK oraz akcji ratowniczej udział brały wszystkie jednostki OSP z gminy Praszka, które zostały podzielone na 3 plutony gaśnicze i miały za zadanie ugaszenie pożaru w odlewni oraz obronę budynku gazów technicznych. Za pomoc w zorganizowaniu ćwiczeń dziękujemy Dyrekcji NEAPCO Europe, oraz Komendzie Powiatowej PSP w Oleśnie.


foto: dh Arkadiusz Koziołek (ZOSP Neapco Europe)

17 września - wtorek

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

O godz. 9:30 zostaliśmy wezwani do zabezpieczenia wycieku ropy z samochodu ciężarowego na ul. Fabrycznej. Działania polegały na zamknięciu ruchu na całej długości od Gorzowa Śląskiego do Praszki poprzez ul.Pilawy, wypompowania pozostałej ropy z uszkodzonego zbiornika paliwowego oraz neutralizacji wylanej cieczy na całym odcinku drogi. Do neutralizacji ropy na jezdni zespół pomocy drogowej użył sorbentu naturalnego - piasku.

 
 
foto: dh Szymon Cebula, dh Łukasz Bilski

17 września - wtorek

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

O godz. 7:30 zostaliśmy wezwani na ul. Piłsudskiego do zabezpieczenia miejsca zdarzenia. Wobec okoliczności wyjaśnianych przez Policję doszło do zerwania słupów utrzymujących trakcję sieci telefonicznej. Leżące na wspólnym odcinku Drogi Krajowej 42 i DK 45 kable uniemożliwiały prowadzenie bezpiecznego ruchu. Do czasu odłączenia instalacji i usunięcia kabli zatrzymany został ruch drogowy na odcinku od Praszki do Gorzowa Śląskiego a samochody kierowano przez ul. Pilawy.


foto: dh Łukasz Bilski

16 września - poniedziałek

WYPADEK w PRASZCE

O godz. 13:20 zostaliśmy wezwani do wypadku na ul. Warszawskiej. Na skrzyżowaniu z ulicą Rolniczą doszło do zderzenia samochodu osobowego Audi z busem przewożącym niepełnosprawne dzieci. Nasze działania polegały w pierwszej kolejności na pomocy zespołowi ratownictwa medycznego i zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Następnie przybyła jednostka OSP Kowale podała pianę gaśniczą do komory silnikowej samochodu osobowego, z którego wydobywał się olej oraz pomogła w udzielaniu pomocy i wsparcia psychologicznego dla poszkodowanych. Przybyłe na miejsce karetki zabrały 5 osób do szpitala.


foto:Szymon Cebula


video: www.studiocyfrowe.eu - Tomasz Olszowy

14 września - sobota

ZAWODY POWIATOWE w OLEŚNIE

W powiatowych zawodach sportowo pożarniczych w Oleśnie sędziowali dyplomowani sędziowie z naszej jednostki. Druh Naczelnik Janusz Jarząb oraz Opiekun MDP Łukasz Bilski, który jest dodatkowo członkiem Wojewódzkiego Kolegium Sędziów byli sędziami podczas rozgrywek Młodzeiżowych Drużyn Pożarniczych.
Gratulujemy jednostkom z naszej gminy, które zajęły miejsca na podium, zwłaszcza jednostce OSP w Brzezinach, która za zajęcie 2 miejsca otrzymała wysoką nagrodę pieniężną od Wiceministra MSW Stanisława Rakoczego na zakup sprzętu pożarniczego.

10 września - wtorek

POSZUKIWANIE OSOBY w PRASZCE

O godz. 9.37 zostaliśmy zadysponowani samochodem Mercedes Benz 409 - GLBA 1/8+RD do poszukiwania osoby zaginionej w miejscowości Praszka. Do zdarzenia zadysponowano OSP Przedmość, OSP Skotnica i OSP Brzeziny.

7 września - sobota

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA w PRASZCE

W sobotnie popołudnie wzięliśmy udział w organizacji Europejskich Dni Dziedzictwa. Delegacja pocztu sztandarowego naszej jednostki brała udział w uroczystej Mszy Św. po czym w uroczystej defiladzie udaliśmy się pod Muzeum gdzie odsłonięta została tablica pamiątkowa a następnie ulicami miasta pod pomnik powstańców styczniowych na cmentarzu. Po części oficjalnej strażacy zabezpieczali inscenizację bitwy obok zbudowanego obozu. Po atrakcjach pomogliśmy organizatorom w uporządkowaniu placu.foto: dh Szymon Cebula, Mirosław Dragon (NTO)

7 września - sobota

CERTYFIKACJA KURSU w OLEŚNIE

Trzech strażaków z naszej jednostki uczestniczyło w zajęciach przygotowujących do recertyfikacji kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Zajęcia mają na celu przygotowanie do egzaminu z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, który zgodnie z prawem musi być przeprowadzony wśród ratowników co 3 lata.


foto: dh Łukasz Bilski

3 września - wtorek

PRACE SPOŁECZNE w PRASZCE

Ok. godz. 19:00 zebraliśmy sie na rynku w Praszce w celu zdjęcia ogłoszenia o festynie rodzinnym. Dziękujemy operatorowi samochodu drabiny dh Sebastianowi Pecynie oraz przybyłym strażakom za ściągnięcie baneru.


foto: dh Łukasz Bilski

2 września - poniedziałek

POŻAR w ROZTERKU

O godz. 12:20 zostaliśmy wezwani do pożaru lasu w Rozterku. Po przybyciu okazało się, że zadymienie pochodzi z budynku zakładu odlewniczego. Pożar objął część zadaszenia budynku. Do pomocy wezwane zostały siły i środki Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego oraz sąsiednia jednostka OSP ze Skotnicy.


foto: dh Szymon Cebula

30 sierpnia - piątek

ZABEZPIECZENIE w PRASZCE

Jak co roku braliśmy udział w zabezpieczeniu festynu rodzinnego, który odbył się w ostatni weekend wakacji. Strażacy OSP a w szczególności młodzież reprezentowali straż uczestnicząc i organizując gry, zabawy i konkursy. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do dobrej prezentacji jednostki oraz zapewnienia atrakcji i rozkręcania imprezy. Dziękujemy naszemu sympatykowi Tomaszowi Sołtysiakowi za wykonanie profesjonalnych zdjęć. Naszej jednostce specjalne podziękowania przekazał główny organizator festynu, mamy nadzieję że nasza współpraca z Ośrodkiem Opieki Społecznej w dalszym ciągu będzie taka wzorowa życząc sukcesów Kierownikowi i Jemu współpracownikom dziękujemy za zaproszenie do współorganizacji.


28 sierpnia - środa

ZBIÓRKA MDP w PRASZCE

O godz. 18:00 odbędzie się zbiórka Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej (wszystkich poniżej 18 roku życia). Bardzo proszę młodzież o przybycie na zbiórkę w celu omówienia i ustalenia jak będzie wyglądała działalność młodzieży po wakacjach - Opiekun MDP Łukasz Bilski.
Podczas zbiórki omówione zostanie ponadto uczestniczenie w Festynie Rodzinnym - osoby chętne do pomocy w organizacji (również pełnoletni) proszone są o przybycie do remizy.

28 sierpnia - środa

POŻAR w STROJCU

O godz. 17:30 zostaliśmy wezwani do pożaru bali słomy za boiskiem sportowym w strojcu. Działania polegały na kontrolowanym spaleniu zajętych bali i zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Po wypaleniu słomy pogorzelisko dokładnie ugaszono.


foto: dh Łukasz Bilski

27 sierpnia - wtorek

POŻAR w PRASZCE

Po godz 12:00 zostaliśmy wezwani do pożaru nieużytków na Makowym Wzgórzu. Po zlokalizowaniu źródła ognia, które znajdowało się pomiędzy blokami MC Skłodowskiej a domami jednorodzinnymi okazało się że zapaleniu uległy meble wypoczynkowe ustawione w nieużytkach.

 
foto: dh Szymon Cebula, dh Łukasz Bilski

25 sierpnia - niedziela

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

Ok godz. 10:00 zostaliśmy zadysponowani do bloku Kopernika 10D. Mieszkańcy wyczuwali zapach gazu na klatce schodowej. Jednostka rozpoczęła działania w celu identyfikacji wycieku, oraz wentylacji pomieszczeń. Po zlokalizowaniu źródła nieszczelności zaworu w butli zakończono działania. W akcji uczestniczył również zastęp JRG Olesno, który w celu lokalizacji gazu dostarczył miernik wielogazowy.

 
foto: dh Paulina Jarząb

24 sierpnia - sobota

ROZGRYWKI SPORTOWE w PRASZCE

Po udanym uczestnicwie na ogródkach działkowych im. Reymonta udaliśmy się na zarezerwowane dla naszej jednostki boisko ORLIK. Po rozgrywkach sportowych urządziliśmy na placu za strażnicą grilla.


foto: dh Patrycja Kulczyńska

24 sierpnia - sobota

DOŻYNKI DZIAŁKOWE w PRASZCE

W sobotnie popołudnie gościliśmy na festynie dożynkowym na Rodzinnych Ogródkach Działkowych im. Wł. Reymonta w Praszce. Na festynie zaprezentowaliśmy samochód pożarniczy i jego wyposażenie, oraz urządziliśmy zabawy dla chętnych działkowiczów i ich gości. Dziękujemy Prezesowi Arturowi Szymańskiemu za zaproszenie na dożynki i życzymy aby corocznie święto plonów obfitowało we wszystko co najlepsze.


foto: dh Paulina Jarząb, dh Łukasz Bilski

23 sierpnia - piątek

ZBIÓRKA JEDNOSTKI OPERACYJNO TECHNICZNEJ

Na zbiórce ustaliliśmy skład sekcji na pokaz, który odbył się dnia następnego na ogródkach działkowych im. Reymonta. Drugim tematem było organizowanie zajęć sportowych na boisku ORLIK. Głównym zadaniem na zbiórce była kontrola kompletności umundurowania do akcji. Dodatkowo w ramach ćwiczeń wysokościowych zawiesiliśmy baner informacyjny o festynie rodzinnym, który wspólorganizujemy.

 
foto: dh Paulina Jarząb

22 sierpnia - czwartek

ARTYKUŁY w KULISACH POWIATU

Zachęcamy do nabycia nowego wydania tygodnika KULISY POWIATU, gdzie umieszczone są ciekawe artykuły na temat działalności naszej jednostki. Na stronie 2 z cyklu "ciekawostka" artykuł zatytułowany "Krajówką spacerowały łabędzie", na stronie nr 6 artykuł zatytułowany "Druhowie stawiają na ratownictwo". Zostaliśmy również zauważeni w artykule poświęconym festynie na działkach opisanym na stronie 22 pt. "Relaks na Relaxie". 34 numer tygodnika dostępny już od czwartku w większości sklepów w Praszce i okolicach.

19 sierpnia - poniedziałek

WYPADEK w PRASZCE

O godz. 16:45 zostaliśmy wezwani do wypadku drogowego na ul. Kopernika. Kierujący samochodem Audi podczas pokonywania ostrego zakrętu zjechał z jezdni i uderzył w przydrożne drzewo. Pomocy medycznej poszkodowanemu udzielił zespół ratownictwa medycznego Falck. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu pojazdu i miejsca zdarzenia. Po przesunięciu samochodu na pobocze drogi przywrócono ruch drogowy.

 
foto: Adrian Dzikowski

18 sierpnia - niedziela

JEDNOSTKA NA SPORTOWO - ORLIK w PRASZCE

Z okazji dwudniowego pobytu w naszej jednostce młodzieży z jednostek OSP województwa opolskiego, która brała udział w tegorocznym obozie szkoleniowo-wypoczynkowym w Turawie organizowanym przez Oddział Wojewódzki Związku OSP RP w Opolu zorganizowaliśmy dla nich oraz dla członków naszej OSP zajęcia sportowe na Orliku w Praszce. Dziękujemy osobom nadzorującym Orlik za rezerwację miejsca na Orliku oraz za wypożyczenie sprzętu sportowego do gry. Mamy nadzieję że dwudniowy pobyt młodzieży z województwa opolskiego w naszej jednostce, pokaz ratownictwa wysokościowego, zabawa na festynie i rozgrywki sportowe będą dla nich miłym wspomnieniem z wakacji.


foto: dh Łukasz Bilski

17 sierpnia - sobota

POKAZ SZKOLENIOWY w PRASZCE

Jak co roku nasza jednostka brała udział w części pokazowej podczas dożynek na Rodzinnych Ogródkach Działkowych RELAX. W tym roku wspólnie z Zakładową OSP Neapco Europe zorganizowaliśmy pokaz umiejętności z zakresu ratownictwa wysokościowego z użyciem naszego samochodu drabiny IFA i zespołu transportu medycznego OSP Neapco. Na festyn udało nam sie sprowadzić ściankę wspinaczkową ( o wysokości 7,3 m) z zaprzyjaźnionej jednostki OSP, na którą  każdy chętny mógł wspinać się za darmo. Dziękujemy organizatorowi - Zarządowi Rodzinnych Ogródków Działkowych RELAX w Praszce za zaproszenie do organizacji dnia działkowca. Dziękujemy Zakładowej OSP Neapco za wzorową współpracę w pokazie. Szczególne słowa podziękowania dla druhów OSP Żelazna, którzy udostępnili ściankę wspinaczkową na festyn. Miło nam jest że sympatycy pożarnictwa i tutejsi działkowcy oraz przybyli mieszkańcy Praszki okazują duże zadowolenie z atrakcji, które dla nich przygotowaliśmy. Na festyn przybyli również goście naszej jednostki - młodzież z jednostek OSP województwa opolskiego, która brała udział w tegorocznym obozie szkoleniowo-wypoczynkowym w Turawie organizowanym przez Oddział Wojewódzki Związku OSP RP w Opolu. Również im dziękujemy za przybycie na weekend do naszej jednostki oraz uczestnictwo w pokazie i zabawie na festynie.


foto: dh Paulina Jarząb

16 sierpnia - piątek

ZBIÓRKA JEDNOSTKI OPERACYJNO TECHNICZEJ

Piątkowa zbiórka miała na celu przygotowanie do pokazu z ratownictwa wysokościowego, który odbył się dnia następnego. Podczas pozorowanego zagrożenia przećwiczone zostały sposoby pierwszej pomocy i ewakuacji poszkodowanego. Za cenne porady i ciągłe doskonalenie w tym temacie dziękujemy koordynator ratownictwa medycznego naszej jednostki - druhnie Barbarze Falarz.


foto: dh Patrycja Kulczyńska

15 sierpnia - czwartek

UROCZYSTOŚĆ w PRASZCE

Delegacja pocztu sztandarowego oraz asysta procesyjna wezmą udział w odpustowej Mszy Św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Praszce.


foto:Maciej Hatalak

15 sierpnia - czwartek

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

Przed godz. 10:00 zostaliśmy wezwani do pomocy Policji w usunięciu łabędzi które błądziły przy poboczu Drogi Krajowej nr 45 na ul. Kaliskiej. Działania jednostki polegały na odprowadzeniu łabędzi do miejsca, w którym będą bezpieczne oraz zregenerują siły.

 
foto: dh Łukasz Bilski

14 sierpnia - środa

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

Ok godz. 19:00 zostaliśmy wezwani do pomocy jednostce OSP Strojec w usuwaniu niebezpiecznych owadów. Działania naszej jednostki polegały na udostępnieniu drabiny mechanicznej do dostępu na wysokość.

11 sierpnia - niedziela

JUBILEUSZ w PRASZCE

Delegacja pocztu sztandarowego wzięła udział w uroczystej Mszy Św. z okazji 25-lecia parafii Św. Rodziny na "Makowym Wzgórzu".


Foto: Maciej Hatalak

9 sierpnia - piątek

NADZWYCZAJNE WALNE ZEBRANIE

Uchwałą nr 03/13 Zarząd OSP zwołał Nadzwyczajne Walne Zebranie OSP. Walne zebranie zwołano w celu uzupełnienia i zmian w składzie Zarządu OSP. Nowy Zarząd OSP wygląda następująco:

Prezes Zarządu - Antoni Polak
Wiceprezes - Bogusław Szczypka
Wiceprezes Naczelnik - Janusz Jarząb
Z-ca Naczelnika, Gospodarz - Damian Środa
Skarbnik - Irena Bilska
Sekretarz - Łukasz Bilski
Członek Zarządu - Patrycja Kulczyńska
Członek Zarządu - Karol Kalinowski
Członek Zarządu - Barbara Falarz

6 sierpnia - wtorek

ĆWICZENIA W KOMORZE DYMOWEJ w OPOLU

W Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu odbędzie się jednodniowe szklenie w komorze dymowej. Naczelnik jednostki wyznaczy 2 osoby do szkolenia. Osoby chętne, powinny skontaktować się z Naczelnikiem aby uzupełnić informacje do zgłoszenia dotyczące wieku, masy ciała, daty ważności badań lekarskich, szkolenia BHP. Szkolenie przeprowadza się w odzieży ochronnej (UPS) i obuwiu specjalnym, na ścieżce treningowej w obuwiu sportowym. Zaliczenie w komorze dymowej poprzedzają badania lekarskie a następnie ćwiczenia wysiłkowe.
Spośród chętnych do szkolenia wyznaczeni będą strażacy, którzy nie mają zaległości w opłacaniu składek członkowskich a oraz w pierwszej kolejności Ci, którzy najczęściej biorą udział w akcjach ratowniczo gaśniczych, przekazują ekwiwalent pożarniczy dla celów jednostki oraz udzielają się w pracach społecznych i są aktywni w życiu jednostki.

1 sierpnia - czwartek

SPRAWDZIAN GOTOWOŚCI DO POWIADAMIANIA

O godz. 17:00 nastąpił sprawdzian gotowości do uruchomienia systemu wykrywania i alarmowania a jednocześnie upamiętnienie obchodów 69 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Hołd oddaliśmy w postawie na baczność oraz dodatkowo przy włączonych syrenach samochodowych.

       

foto: dh Szymon Cebula

30 lipca - wtorek

WYPADEK w PRASZCE

O godz. 22:56 zostaliśmy zadysponowani do miejscowego zagrożenia - pomoc Policji przy usunięciu kolizji samochodu osobowego w Praszce na skrzyżowaniu Drogi Krajowej 45 z ul. Powstańców Śląskich. Do zdarzenia wyjechał Mercedes GLBARt1/8

27 lipca - sobota

OBÓZ MŁODZIEŻOWY w TURAWIE

27 lipca zakończył się dwutygodniowy obóz szkoleniowo - wypoczynkowy zorganizowany przez Oddział Wojewódzki Związku OSP RP. Obóz odbył się na zorganizowanym polu namiotowym w ośrodku szkoleniowo-wypoczynkowym Strażak w Turawie. W obozie uczestniczyło 86 dzieci z całego województwa opolskiego wśród których był nasz najbardziej zasłużony druh młodzieży Adrian Dzikowski. Do kadry obozu jako instruktor - opiekun wyznaczony został dh Łukasz Bilski. Podczas wypoczynkowej części obozu obozowicze zwiedzili ZOO w Opolu oraz Dinopark w Krasiejowie. Podczas części szkoleniowej zapoznali się i doskonalili ćwiczenia do zawodów MDP wg CTiF. Uczyli się udzielać pierwszej pomocy. Wszyscy uczestnicy obozy zaliczyli egzaminy z zajęć i otrzymali certyfikat członka MDP. Ponadto uczestniczyli w zajęciach z ratownictwa wodnego uczestnicząc w pokazie OSP ORW Opole oraz PSP Opole, korzystali z otwartego basenu przy naszym ośrodku gdzie mogli doskonalić naukę pływania oraz wyrobić kartę pływacką. Zwiedzili również strażnicę OSP Opole Bierkowice, gdzie zapoznali się z wysokością na jakiej pracują strażacy.


foto: Marzena Zaleska

21 lipca - niedziela

EGZAMIN Z RATOWNICTWA WODNEGO

W związku z rozwojem KSRG i stawianymi jednostkom coraz wyższymi wymaganiami wystąpiła potrzeba przeszkolenia druhów z jednostek OSP wytypowanych do ratownictwa na wodach. Kurs w części teoretycznej przeprowadzono w KP PSP w Oleśnie natomiast część praktyczna zorganizowana została na zbiorniku wodnym w Kucobach. Podczas zajęć druhowie muszą nabyć umiejętności związane z zabezpieczeniem i wzmacnianiem wałów i innych budowli wodnych oraz udzielić pomocy tonącym z lądu oraz z wody przy wykorzystaniu sprzętu pływającego.


źródło: www.psp.olesno.pl

11 lipca - czwartek

ZAKOŃCZENIE REMONTU BIURA

Dzięki bardzo dużemu zaangażowaniu druhów, oraz sponsorom mogliśmy z sukcesem zakończyć remont biura Zarządu, którego głównym celem było zatrzymanie rozwoju grzyba na ścianie oraz odświeżenie ścian i poprawienie estetyki pomieszczenia. Dziękujemy druhowi Wiesławowi Dziodzio ze sklepu Ceramika Budowlana za sponsorowanie farb, podkładów i przyrządów. Druhowi Zygmuntowi Kościelnemu z firmy dekarskiej dziękujemy za użyczenie rusztowania. Dziękujemy druhowi Czesławowi Środa za fachowe gipsowanie pomieszczenia, za malowanie również dh Januszowi Jarząb oraz wszystkim druhom, którzy przyczynili się w każdej drobnej czynności dzięki czemu możemy cieszyć się czystym i estetycznym biurem. W szczególności dzięki gospodarzowi dh Damianowi Środa za całokształt prac. Najmłodszemu druhowi, który wykonał bardzo dużo pracy - Adrian Dzikowski. Podziękowania dla druha Jakuba Ślusarskiego - swoją pracą społeczna zasłużył na awans ze służby kandydackiej na członka czynnego OSP. Dziękujemy druhom Rafałowi Juszczakowi, Łukaszowi Bilskiemu, Adamowi Bilskiemu, Patrycji Kulczyńskiej, Marcie Szewczyk, Paulinie Lewandowskiej, Krzysztofowi Sas. Druhowi Wiceprezesowi Bogdanowi Szczypce dziękujemy za organizowanie i doglądanie prac. Z taką drużyną można wszystko !


foto: dh Łukasz Bilski

7 lipca - niedziela

WYPADEK w BRZEZINACH

O godz. 8:20 zostaliśmy wezwani do pomocy jednostce OSP Strojec. Dyżurny zawiadomił nas o pożarze samochodu w miejscowości Brzeziny. Na miejscu zdarzenia okazało się że samochód osobowy Mazda zjechał z drogi utwardzonej tłuczniem na pole. Następnie chcąc powrócić na drogę najechał na skarpę drogową i dachował znajdując się po przeciwnej stronie drogi. Poszkodowany kierujący został uwolniony z pojazdu bez użycia sprzętu hydraulicznego. Kierowca oprócz skaleczeń, zadrapań i stłuczeń nie odniósł większych obrażeń. Na miejscu akcji była również Policja, zespół ratownictwa medycznego oraz sekcja z JRG Olesno.

6 lipca - sobota

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w SKOTNICY

O godz. 5:30 zostaliśmy wezwani do wypadku drogowego w miejscowości Skotnica. Samochód osobowy Audi zjechał z jezdni, uderzył w drzewo i obrócony do kierunku jazdy pozostał na jezdni blokując ruch drogowy. Nasza jednostka przybyła jako pierwsza udzieliła pomocy przedmedycznej jednej osobie z samochodu, przełożyliśmy i ustabilizowaliśmy poszkodowanego na desce ratowniczej w celu przekazania zespołowi ratownictwa medycznego, który dojechał w późniejszym czasie. Poszkodowany był świadomy, pomimo osłabienia kontakt i krótka rozmowa była możliwa, ponadto oboały w barku. Pozosatałe dwie osoby z samochodu nie wymagały pomocy, same wydostały się z samochodu, poruszali się i zachowywali normalnie. Przybyła na miejsce zdarzenia również jednostka OSP ze Strojca, która zabezpieczała pojazd oraz miejsce zdarzenia. Na miejscu jako pierwszy był patrol Policji natomiast nad zabezpieczeniem i wykonywaniem pozostałych czynności oraz prawidłowym zakończeniu i dokumentacji czuwała przybyła sekcja JRG Olesno.

 

3 lipca - środa

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

O godz. 20:00 zostaliśmy wezwani do zalanej piwnicy w budynku mieszkalnym - awaria sieci wodociągowej przy ul. Fabrycznej. Do zdarzenia wyjechał Mercedes GLBA.

3 lipca - środa

REMONT BIURA ZARZĄDU

Dzięki fachowej pracy dh Czesława Środa udało się zakończyć gipsowanie ścian biura Zarządu. Dalszy etap remontu będzie polegał na malowaniu ścian biura.

1 lipca - poniedziałek

REMONT BIURA ZARZĄDU

Po wstępnym przygotowaniu ścian przez naszych młodych druhów do pracy gipsowania przystąpił doświadczony w tym fahu dh Czesław Środa.

29 czerwca - sobota

DELEGACJA na ŚLUB

Delegacja strażaków brała udział w uroczystości zaślubin Mileny Polak - córki Prezesa naszej OSP. Z tej okazji złożyliśmy Młodej Parze życzenia oraz asystowaliśmy w korowodzie weselnym z Kościoła na Makowym Wzgórzu w Praszce do restauracji KMICIC, gdzie odbywało się później wesele. Młodej Parze życzymy wszystkiego co najlepsze a druhowi Prezesowi GRATULUJEMY ojcowskiej postawy która w tym dniu zaowocowała przyrzeczeniem miłości w obliczu Boga.
Milena wielokrotnie pomagała naszej straży sponsoringiem a także organizacyjnie, dzisiaj My dziękując składamy życzenia i skromny prezent od strażaków.

29 czerwca - sobota

NAPEŁNIENIE APARATÓW ODDECHOWYCH w GORZOWIE ŚLĄSKIM

Po sprawdzianie gotowości bojowej potrzeba była uzupełnić butle aparatów oddechowych. W tym celu udaliśmy się do zaprzyjaźnionej jednostki OSP w Gorzowie Śląskim, która posiada kompresor do ładowania butli. Dziękujemy dh Tomaszowi Olejnikowi z OSP w Gorzowie za wykonanie tej czynności.

29 czerwca - sobota

SPRAWDZIAN GOTOWOŚCI BOJOWEJ

O godz. 12:50, przeprowadzona została kontrola gotowości bojowej naszej Jednostki Operacyjno Technicznej. Kontrola została przeprowadzona przez przedstawicieli Komendy Powiatowej PSP w Oleśnie. Nasze działania zostały ocenione na ocenę dobrą. Sekcja była gotowa do wyjazdu już w niecałe 4 min od momentu alarmowania, co jest bardzo dobrym wynikiem.

28 czerwca - piątek

REMONT BIURA ZARZĄDU w STRAŻNICY

Kolejny dzień remontu biura. Coraz bliżej do tego aby malować ściany.

27 czerwca - czwartek

PRACE SPOŁECZNE w STRAŻNICY

W czwartek kontynuowaliśmy dalsze prace związane z remontem biura Zarządu oraz zajęliśmy się pracami na placu ćwiczebnym.

 

26 czerwca - środa

REMONT BIURA ZARZĄDU w STRAŻNICY

W środowe popołudnie wykonywaliśmy prace przygotowawcze do malowania. Wykonane są otwory w ścianie do schowania okablowania, oraz położony podkład gruntujący. Dziękujemy Druhowi Zygmuntowi Kościelnemu - właścicielowi Zakładu Blacharsko Dekarskiego za wypożyczenie rusztowania oraz Druhowi Wiesławowi Dziodzio - właścicielowi sklepu Ceramika Budowlana za sponsorowanie materiałów malarskich. Dziękujemy druhom, którzy pracowali w ten dzień przy remoncie: Damian Środa, Adrian Dzikowski, Rafał Juszczak, Patrycja Kulczyńska, Łukasz Bilski.

 

25 czerwca - wtorek

REMONT BIURA ZARZĄDU w STRAŻNICY

We wtorek przygotowywaliśmy ściany do malowania w tym celu potrzeba była usunąć poprzednie warstwy emulsji. W pracach uczestniczyli druhowie: Rafał Juszczak, Łukasz Bilski, Jakub Ślusarski, Adrian Dzikowski, Damian Środa.

 

22 czerwca - sobota

BIESIADA ŚWIĘTOJAŃSKA w PRASZCE

Kolejny raz byliśmy współorganizatorem najbardziej udanej imprezy roku w Praszce. Naszym zadaniem było zorganizowanie i zabezpieczenie ogniska Świętojańskiego. Asysta przy dziewczętach puszczających wianki do Wyderki, oraz zabezpieczenie pokazu ognia. Po zakończeniu imprezy pomogliśmy zaprzyjaźnionej Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska złożyć ich stoiska, stoły, ławki, parasole a także w transporcie i rozładunku w bazie GS.
Druhom którzy pomogli w przygotowaniu i pracach społecznych dziękujemy - były to nast. osoby: Jarząb Janusz, Rafał Juszczak, Adrian Dzikowski, Adam Bilski, Tobiasz Bienias, Jakub Ślusarski, Damian Środa. Ponadto dziękujemy Druhom Januszowi Jarząb, Adamowi Bilskiemu, Łukaszowi Bilskiemu i Adrianowi Dzikowskiemu za malowanie pasów na placu manewrowym przed strażnicą.

 

20 czerwca - czwartek

ODWIEDZINY PRZEDSZKOLAKÓW

Naszą strażnicę odwiedziły dzieci z Przedszkola Publicznego nr 2 w Praszce. Nasi goście zobaczyli i poznali samochody strażackie, zapoznali się z ubiorem strażaka. Z dziećmi rozmawialiśmy na temat bezpieczeństwa, konieczności jazdy w foteliku, zapinania pasów w samochodzie i ostrożności w pobliżu ognia. Dzieci utrwaliły sobie numer alarmowy Straży Pożarnej i dowiedziały jak się zachować i jak wezwać pomoc. Dziękujemy Opiekunkom grup za zainteresowanie dzieci tematyką pożarniczą i odwiedzenie naszej strażnicy. Zapraszamy ponownie.
Podziękowania dla druhów, którzy brali udział w przygotowaniu i obsłudze spotkania z dziećmi, są to druhowie: Ryszard Korpowski, Radosław Zawis, Adrian Dzikowski, Jakub Ślusarski, Rafał Juszczak, Łukasz Bilski.


foto: dh Radosław Zawis

19 czerwca - środa

REMONT BIURA ZARZĄDU w STRAŻNICY

Kolejne prace przygotowawcze do remontu biura Zarządu. Dziękujemy za pracę społeczną druhom: Rafał Juszczak, Adrian Dzikowski, Jakub Ślusarski, Łukasz Bilski. Druhowi Gospodarzowi dziękujemy za koszenie trawy na placu ćwiczebnym za strażnicą.

 
foto: dh Łukasz Bilski

17 czerwca - poniedziałek

REMONT BIURA ZARZĄDU w STRAŻNICY

W oparciu o roczny plan pracy Zarządu OSP zatwierdzony na Walnym Zebraniu podjęliśmy prace przygotowawcze do malowania i renowacji biura Zarządu. Pierwsze prace to zabezpieczenie wyposażenia biura i dokumentacji. Dziękujemy za pracę społeczną druhom: Rafał Juszczak, Jakub Ślusarski, Adrian Dzikowski, Adam Bilski, Marta Szewczyk, Radosław Zawis, Paulina Lewandowska, Łukasz Bilski.


foto: dh Łukasz Bilski

17 czerwca - poniedziałek

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

O godz. 16:45 zostaliśmy wezwani do posesji przy ul. Słonecznej w celu wypompowania wody z pomieszczeń piwnicznych.

16 czerwca - niedziela

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

O godz.10:00 zostaliśmy zadysponowani do udzielenia dostępu na wysokość zadaszenia budynku dla jednostki OSP Strojec prowadzącej działania zabezpieczające przed niebezpiecznymi owadami w kamienicy przy Placu Grunwaldzkim w Praszce.

15 czerwca - sobota

ĆWICZENIA I POKAZ UMIEJĘTNOŚCI w PRASZCE

Z okazji 40-lecia odlewni zakładu NEAPCO EUROPE w Praszce zostaliśmy zaproszeni do wspólnych ćwiczeń i pokazu umiejętności z zakładową jednostką OSP Neapco Europe. Celem ćwiczenia było doskonalenie umiejętności ratowniczych podczas wypadku samochodowego w pierwszym epizodzie. Drugi epizod miał na celu doskonalenie umiejętności gaśniczych z użyciem środka gaśniczego w postaci piany. Ćwiczenia były jednocześnie szkoleniem strażaków i pokazem umiejętności ratowniczych dla przybyłych na festyn gości.

15 czerwca - sobota

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

O godz. 9:00 zostaliśmy zadysponowani do pompowania wody z pomieszczeń piwnicznych z budynku mieszkalnego przy ul. Chopina. Do zdarzenia zadysponowano GLBA Mercedes.

14 czerwca - piątek

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRZEDMOŚCIU

O godz.15:29 zostaliśmy zadysponowani samochodem Mercedes GLBA 1/8+RD do zabezpieczenia ładowiska dla śmigłowca LPR w miejscowości Przedmość.


źródło: www.tvpowiatoleski.pl

13 czerwca - czwartek

TARGI EDURA w KIELCACH

Od 12 do 14 czerwca odbywała się IX Międzynarodowa Wystawa Ratownictwo i Technika Przeciwpożarowa EDURA 2013. Naszą jednostkę reprezentował kierowca konserwator OSP, a jednocześnie strażak zawodowy z PSP w Oleśnie. Podstawowym celem było zapoznanie się z zastosowaniami technicznymi w nowych samochodach pożarniczych oraz nawiązanie kontaktów z producentami samochodów.  

11 czerwca - wtorek

ZAGROŻENIE POWODZIOWE w PRASZCE

Od godz. 6:00 monitorowaliśmy poziom wody w płynących przez miasto rzekach. Poziom rzeki Prosna w górnym biegu rzeki oceniony został przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej jako najwyższy stopień: powyżej stanu alarmowego. Sytuacja jednak gorsza była na dopływie Prosny - rzeka Wyderka płynąca przez centrum Praszki nabierała wody do godzin południowych kiedy osiągała najwyższy stan wylewając się z koryta rzeki zalewając część infrastruktury rowerowo-pieszej uniemożliwiała korzystanie z kładki.


foto: dh Łukasz Bilski - Dokumentacja Jednostki Operacyjno Technicznej

10 czerwca - poniedziałek

WYPADEK w PRASZCE

Ok godz. 21:20 zostaliśmy wezwani do wypadku drogowego na remontowanej Drodze Krajowej 42 przy wyjeździe z Praszki w stronę Strojca. Kierujący motocyklem wpadł w poślizg, uderzył w krawężnik i znalazł sie na podbudowie chodnika. Poszkodowany został przetransportowany przez zespół medyczny do szpitala. Po wykonaniu niezbędnych czynności przekazaliśmy miejsce zdarzenia zespołowi Policji. Do zdarzenia zadysponowano samochód lekki ratownictwa drogowego Mercedes GLBA 1/8+RD

10 czerwca - poniedziałek

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w STROJCU

Ok godz. 7:00 zostaliśmy wezwani do miejscowości Strojec w celu usunięcia miejscowego zagrożenia. Obfite opady deszczu spowodowały zalanie posesji i budynku. W celu usunięcia zagrożenia podejmuje się działania przepompowania wody w miejsce bezpieczne.


foto: dh Łukasz Bilski - dokumentacja zdarzeń OSP

7 czerwca - piątek

ZBIÓRKA SZKOLENIOWO-ĆWICZEBNA w OSP PRASZKA

Tematem cotygodniowej zbiórki był przegląd sprzętu wykorzystywanego przy podtopieniach i powodziach. Głównym zadaniem było testowanie wysysacza głębinowego (injektor), którego zastosowanie jest bardzo przydatne przy pompowaniu wody z pomieszczeń piwnicznych.


foto: dh Adam Bilski

7 czerwca - piątek

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

O godz.11.28, Praszka ul. Słoneczna, wypompowanie wody z piwnicy domu mieszkalnego. Zadysponowano: GLBA 1/8+Rd Mercedes - OSP Praszka. 

7 czerwca - piątek

INFORMACJA - ORLIK w PRASZCE

Dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Praszce nadesłał dla naszej jednostki informację e-mail o treści:
"Moje Boisko ORLIK to najnowszy obiekt sportowy - inwestycja Gminy Praszka, który funkcjonuje od 1 czerwca 2013 roku i służy rozgrywkom sportowym na świeżym powietrzu. W godzinach dopołudniowych Orlik jest do dyspozycji szkół z terenu Gminy, a od godz. 15-21 jest otwarty dla wszystkich mieszkańców - młodszych i starszych. Zachęcamy do organizowania swoich drużyn i rezerwację boiska u naszego Animatora"
W związku w powyższym zachęcamy strażaków do aktywności sportowej i zgłaszanie propozycji jak nasza jednostka może korzystać z nowego boiska.

6 czerwca - czwartek

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

Ok. godz. 12:30 zostaliśmy wezwani do wypompowania wody z piwnicy domu zakonnego Zgromadzenia Sióstr Felicjanek w Praszce.

 

4 czerwca - wtorek

UROCZYSTOŚĆ POGRZEBOWA w PRASZCE

W ostatniej drodze delegacja pocztu sztandarowego towarzyszyła długoletniemu członkowi wspierającemu naszej OSP - dh Józefowi Kokot.

2 czerwca - niedziela

GMINNE ZAWODY SPORTOWO-POŻARNICZE w KOWALACH

W pierwszą Niedzielę czerwca na boisku sportowym w Kowalach o godz. 14:00 odbyły się Gminne Zawody Sportowo Pożarnicze. Klasyfikacja końcowa zawodów:

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze
111. MDP Wygiełdów
2. MDP Przedmość
3. MDP Strojec
4. MDP Praszka
5. MDP Kowale

Kobiece Drużyny Pożarnicze
1. OSP Kowale
2. OSP Brzeziny
3. OSP Praszka

Męskie Drużyny Pożarnicze
1. OSP Brzeziny
2. OSP Przedmość
3. OSP Kowale
4. OSP Wygiełdów
5. OSP Praszka 2
6. OSP Strojec
7. OSP Praszka 1
8. OSP Gana
9. OSP Wierzbie
10. OSP Neapco
11. OSP Skotnica


Foto: dh Mariusz Michalski

31 maja - piątek

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w KRZYŻANOWICACH

O godz. 8:40 usuwaliśmy nadłamany, zwisający konary drzewa nad drogą.


Foto: dh Szymon Cebula

30 maja - czwartek

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w KOWALACH

O godz. 20:30 zostaliśmy wezwani do usunięcia miejscowego zagrożenia. Wskutek nagłych opadów deszczu podtopione zostały domostwa przy ul. Wieluńskiej. Działania naszej jednostki polegały na pompowaniu wody z pomieszczeń piwnicznych do zlewiska pobliskiej rzeki


Źródło - dokumentacja zdarzeń OSP Praszka, autor: dh Szymon Cebula

30 maja - czwartek

UROCZYSTOŚĆ w PRASZCE

Tradycyjnie podczas uroczystości Bożego Ciała aktywnie uczestniczyli strażacy z naszej jednostki. Byli oni obecni jako delegacja pocztu sztandarowego oraz asysta celebransa podczas procesji. Poza pocztem sztandarowym i asystą dziękujemy wszystkim strażakom, którzy brali udział w przygotowaniach do uroczystości oraz dekorowaniu ołtarza. Dziękujemy dh Tadeuszowi Krykwińskiemu z kwiaciarni GARDENIA za przekazana kwiaty pod ołtarz i pomnik św. Floriana. Dzięki druhom takim jak: Dh Abam Bilski, Dh Janusz Jarząb, Dh Krzysztof Sas, Dh Zygmunt Kościelny, Dh Wiktor Bilski, Dh Damian Środa, Dh Łukasz Bilski, Dh Ryszard Korpowski, Dh Marian Bilski mogliśmy godnie reprezentować brać strażacką.


Foto: Dh Mariusz Michalski

26 maja - niedziela

POŻAR w PRASZCE

O godz. 17:30 zostaliśmy wezwani do pożaru samochodu na parkingu osiedla mieszkaniowego przy ul. Listopadowej. Zwarcie przewodów elektrycznych w urządzeniu CB doprowadziło do pojawienia się ognia. Właściciel użył gaśnicy i ugasił ogień. Przybyłe na miejsce jednostki straży pożarnej zabezpieczyły miejsce zdarzenia oraz uszkodzony samochód. 

26 maja - niedziela

FESTYN w PRZEDSZKOLU nr 2

Z okazji Dnia Matki organizowany w Publicznym Przedszkolu nr 2 w Praszce festyn został wzbogacony przyjazdem naszego samochodu bojowego. Uczestniczący w festynie dzieci mogły zwiedzić każdy zakątek naszego samochodu oraz uczestniczyć w drobnych zabawach i przebierankach strażackich.


Foto: dh Łukasz Bilski

20 maja - poniedziałek

ZEBRANIE DOT. ZAWODÓW GMINNYCH

Dnia 20 maja 2013r. odbyła się odprawa kierowników drużyn na Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze.
W oparciu o Zarządzenie Burmistrza zawody odbędą się w niedzielę 2 czerwca 2013r. o godz. 14:00 na boisku w Kowalach.
Organizatorem technicznym jest Ochotnicza Straż Pożarna w Kowalach.

16 maja - czwartek

NAPRAWA MOTOPOMPY

W czwartkowe popołudnie odebraliśmy naprawioną motopompę. Na remont motopompy przeznaczyliśmy wszystkie środki przeznaczone od mieszkańców z tytułu 1% od podatku dochodowego, pozostałe 50% kosztów naprawy pokrył Burmistrz Praszki za co dziękujemy. Podziękowania również dla Prezesa Antoniego Polaka - Firma POLAN użyczyła samochód do transportu motopompy do naprawy oraz z powrotem.


Foto: dh Łukasz Bilski

18 maja - sobota

PRACE SPOŁECZNE w TURAWIE

Na prośbę Zarządu Wojewódzkiego OSP pojechaliśmy do Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego STRAŻAK w Turawie. Wykonywaliśmy tam prace porządkowe, szykowaliśmy drewno, które będzie wykorzystywane na ogniska podczas obozów strażackich, oraz porządkowaliśmy z liści teren parku za amfiteatrem. Dziękujemy Prezesowi Antoniemu Polakowi - Firma POLAN użyczyła samochód transportowy który okazał się bardzo przydatny w pracach. W pracach brali udział: Janusz Jarząb, Jakub Ślusarski, Adrian Dzikowski, Radosław Zawis, Łukasz Bilski, Rafał Juszczak - dziękujemy druhom za poświecenie wolnego czasu i pracę społeczną!


foto: dh Łukasz Bilski

13 maja - poniedziałek

PRACE SPOŁECZNE w PRASZCE

Na prośbę Urzędu Miejskiego wykonaliśmy pracę na wysokości, która miała na celu zamontowanie baneru informacyjnego dotyczącego Strojeckiej Majówki. W pracach brali udział: Damian Cierpucha, Łukasz Bilski, Damian Środa, Adrian Dzikowski, Radosław Zawis. Dziękujemy Wam druhowie !


foto: dh Łukasz Bilski

3 maja - piątek

ŚWIĘTO STRAŻAKA w PRASZCE

W wigilię wspomnienia św. Floriana - patrona strażaków tradycyjnie obchodziliśmy dzień strażaka. Po uroczystej Mszy Św. i pochodzie ulicami miasta złożyliśmy kwiaty przed pomnikiem Św. Floriana. Podczas części oficjalnej przyznano również strażakom odznaczenia i medale.
Dziękujemy Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska za użyczenie parasoli i stołów biesiadnych do ogranozowanego grilla za strażnicą. Kwiaciarni Gardenia z rynku dziękujemy za podarowanie kwiatów złożonych pod pomnikiem Św. Floriana. Zakładowi fotograficznemu Foto Fax Krzysztofa Szczepańskiego za prezent z okazji naszego święta - reprodukcję zdjęcia OSP z 1958r. Dziękujemy Policji w Praszce za użyczenie grilla a także firmom CARBUD i POLAN za pomoc w transporcie grilla, ławek i stołów.
Tegoroczny dzień strażaka zorganizowaliśmy wg możliwości finansowych jednostki oraz opini strażaków. Według akniety opublikowanej na naszej stronie internetowej 59% chciało świętować we własnym gronie z rodzinami przy grillu na placu za strażnicą i muzyką. 30% głosujących chciało świętować dzień strażaka z innymi jednostkami, a 11% życzyłoby sobie wyjazd do obiektu rekreacyjnego na poczęstunek i zabawę.


foto: Maciej Hatalak

30 kwietnia - wtorek

ZAMÓWIENIE DO UMUNDUROWANIA

Informujemy, że przystępujemy do zamówienia naszywek do umundurowania OSP. Koszt naszywek pokrywają zamawiający strażacy. Zamówienia z przedpłatą przyjmuje Skarbnik OSP dh Karol Kalinowski do końca kwietnia.
Koszt kompletu składającego się z Tarczy z godłem Praszki, imiennik z grupą krwi oraz identyfikator jednostki wynosi 20 zł (w tym przesyłka za każdy element 1 zł.). Można zamówić dodatkowy komplet na ubranie koszarowe oraz do munduru tarczę na lewe ramię. Można również zamawiać pojedynczo: tarcza kosztuje 8 zł, imiennik 5 zł, identyfikator jednostki JOT KSRG pod tarczę na lewym ramieniu 5 zł - do każdego elementu doliczany jest 1 zł do przesyłki.27 kwietnia - sobota

MANEWRY KRAJOWEGO SYSTEMU RAT-GAŚN w OLEŚNIE

O godz. 9:00 zostaliśmy zaalarmowani. Dyspozytor polecił udać się na miejsce koncentracji przy ul. Gorzowskiej w Oleśnie. 16 jednostek KSRG z powiatu oleskiego oraz jednostka Wojskowej Straży Pożarnej z Szumiradu doskonalili swoje umiejętności w 3 epizodach, które zostały przygotowane przez Komendę Powiatową PSP w Oleśnie.
Nasza jednostka brała udział w epizodzie razem z jednostką z Kowali, Gorzowa śląskiego, Szemrowic i Szumiradu. Naszym zadaniem było zlokalizowanie źródła ognia na I piętrze budynku oraz jego zagaszenie a także znalezienie osób, które mogły ucierpieć w pożarze. Dostęp do budynku zaplanowany został przy użyciu drabiny D10W. II częścią epizodu było zasilanie pozostałych jednostek w urządzeniu stanowiska chłodzenia butli. Podsumowując ćwiczenia dostrzeżono elementy, które należy nadal doskonalić, sprzęt który należy wymienić, naprawić a także doposażyć.

W drodze powrotnej z Olesna zaniepokoiły nas odgłosy pochodzące z układu mechanicznego naszego samochodu JELCZ. Po dojechaniu do jednostki stwierdziliśmy znaczne przegrzanie silnika, a także wyciek substancji, która ma konsystencję oleju. O zaistniałej sytuacji poinformowany został Komendant Gminny, Burmistrz Praszki a także Stanowisko Kierowania PSP, gdzie dokonano wyłączenia uszkodzonego samochodu z podziału bojowego.

Mieszkańców Praszki a także naszego rejonu operacyjnego informujemy że mogą czuć się bezpiecznie, gdyż nadal będziemy nieść pomoc i ratunek. Najważniejszy sprzęt został już ulokowany w samochodzie Mercedes, który jest obecnie samochodem "I rzutu". W razie potrzeby będziemy się posiłkować pozostałymi  jednostkami KSRG - czyli OSP Kowale i OSP Strojec.


foto: dh Łukasz Bilski

źródło: tv powiat oleski

26 kwietnia - piątek

ZBIÓRKA MAKULATURY w PRASZCE

Kolejna zbiórka makulatury możliwa była dzięki życzliwości zaprzyjaźnionej firmy budowlanej, która użyczyła samochodu dostawczego. Zebrane w ten sposób pieniądze przekazane zostały na konto bankowe OSP do wykorzystania w celach statutowych. W pracach udział wzięli druhowie Janusz Jarząb i Łukasz Bilski. Za użyczenie samochodu do transportu dziękujemy Prezesowi Antoniemu Polakowi z Firmy POLAN.


foto: dh Łukasz Bilski

24 kwietnia - środa

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

O godz. 19:00 zostaliśmy wezwani do usunięcia miejscowego zagrożenia w bloku przy ul. Obrońców Pokoju. Wzywający straż pożarną wyczuwali gaz w klatce schodowej. Przybyłe na miejsce jednostki zabezpieczyły miejsce zdarzenia, ewakuowały mieszkańców klatki oraz wentylowali pomieszczenia. Do zdarzenia zadysponowano samochód gaśniczy JELCZ oraz specjalny drabinę IFA. Z Komendy Powiatowej PSP przybył samochód techniczny, który na wyposażeniu posiada sprzęt identyfikujący gazy niebezpieczne. Więcej > Raport PSP

 
foto: dh Marta Szewczyk

23 kwietnia - wtorek

POŻAR w PRASZCE

O godz. 19:15 zostaliśmy wezwani do pożaru suchej trawy na nieużytkach przy ul. Powstańców Śląskich za Szkołą Podstawową nr 4. Więcej > Raport PSP  


foto: dh Marta Szewczyk

23 kwietnia - wtorek

WYPADEK w KOWALACH

50 minut po północy zostaliśmy wezwani do wypadku drogowego w Kowalach. Samochód marki Audi jadąc od strony Praszki na drodze krajowej 45 zjechał do rowu i uderzył w najbliższy przepust - zjazd do posesji. Po przyjechaniu na miejsce zdarzenia zabezpieczono miejsce zdarzenia. Wewnątrz pojazdu, który uległ wypadkowi nie znaleziono żadnej osoby. Podjęto działania poszukiwawcze, które trwały niespełna 2 godziny. Kiedy uznano że dalsze poszukiwania nie są z punktu widzenia pomocy niezbędne miejsce oraz dalsze prowadzenie działań przekazano Policji. Pełny raport ze zdarzenia znajduje się w Bazie interwencji portalu informacyjnego PSP województwa opolskiego.

 
foto: dh Łukasz Bilski - dokumentacja zdarzeń JOT OSP Praszka

22 kwietnia - poniedziałek

WYŁĄCZENIE SYGNAŁU ANALOGOWEGO

W oparciu o porozumienie jakie zostało zawarte z Telewizją Polską SA - Ochotnicza Straż Pożarna w Praszce deklaruje gotowość do udzielenia pomocy ludziom starszym, samotnym i chorym zamieszkującym odległe zakątki naszego województwa nie radzącym sobie z problemami technicznymi.
Osoby potrzebujące pomocy prosimy o telefoniczny kontakt z Naczelnikiem OSP lub Dowódcą Jednostki. Wykaz telefonów znajduje się przy wejściu głównym do strażnicy OSP w Praszce.
Powyższą gotowość zachowujemy w odpowiedzi na Apel Dyrektora Zarządu Wykonawczego OW ZOSP RP w Opolu .

21 kwietnia - niedziela

SZKOLENIE BHP w KOWALACH

Szkolenie odbyło się w niedzielę 21 kwietnia 2013r. Zasady bezpiecznej pracy w akcji i pracach społecznych - gospodarczych w strażnicy przypomnial Waldemar Przybyła.


foto: dh Łukasz Bilski

Strażacy, którzy nie posiadają ważnego okresowego szkolenia BHP przeniesieni zostają do Rezerwy Podziału Bojowego Jednostki, co oznacza że nie zostaną dopuszczeni do działań ratowniczo-gaśniczych dopóki nie uzupełnią szkolenia

19 kwietnia - piątek

ZBIÓRKA w OSP

Na cotygodniowej zbiórce o godz. 18:00 będziemy kompletować drużyny na zawody sportowo-pożarnicze, które odbędą się w Niedzielę 2 czerwca 2013r. w miejscowości Kowale.
Do zbiórki zapraszamy chętnych do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej (do 16 lat). Młodzież, która 2 czerwca ma ukończone 16 lat startuje z dorosłymi w Męskiej Grupie "A" lub w Kobiecej grupie "C".


foto: Archiwum OSP w Praszce

19 kwietnia - piątek

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

O godz. 5:00 zostaliśmy wezwani do usunięcia zagrożenia na Drodze Krajowej nr 42. Na odcinku od Placu Grunwaldzkiego do ulicy Wodnej na jezdni zalegała plama gęstej i śligiej substancji - najprawdopodobniej oleju silnikowego. Pełny raport ze zdarzenia znajduje się w Bazie interwencji portalu informacyjnego PSP województwa opolskiego.


foto: dh Szymon Cebula - dokumentacja zdarzeń JOT OSP Praszka

17 kwietnia - środa

POŻAR w PRASZCE

O godz. 18:15 zostaliśmy wezwani do pożaru traw na Makowym Wzgórzu. Do pomocy zadysponowano drugi samochód Ciężki Gaśniczy z OSP Kowale. Pełny raport ze zdarzenia znajduje się w Bazie interwencji portalu informacyjnego PSP województwa opolskiego.


foto: dh Marta Szewczyk

16 kwietnia - wtorek

POŻAR w PRASZCE

O godz. 21:30 zostaliśmy wezwani do pożaru traw przy ul. Obrońców Pokoju. Do zdarzenia wyjechał Ciężki Gaśniczy JELCZ. Spaleniu uległo ok. 1 ar nieużytków. Pełny raport ze zdarzenia znajduje się w Bazie interwencji portalu informacyjnego PSP województwa opolskiego.


foto: dh Marta Szewczyk

13 kwietnia - sobota

ODZIEDZINY w ZAPRZYJAŹNIONEJ OSP

Dzięki zaproszeniu zaprzyjaźnionej OSP z powiatu Pajęczańskiego poznaliśmy kolejny nowy samochód ratowniczo-gaśniczy oraz zapoznaliśmy się ze sposobem finansowania zakupu. Dziękujemy Prezesowi OSP za serdeczne przyjęcie oraz kierowcy OSP za demonstrację samochodu oraz prowadzenia na drodze.

12 kwietnia - piątek

ZBIÓRKA JEDNOSTKI

Podczas cotygodniowej zbiórki Jednostki Operacyjno Technicznej prowadziliśmy ćwiczenia praktyczne.
Pierwsze ćwiczenie zaplanował Dowódca JOT - miało na celu przygotowanie do działań powodziowych, gdyż był to czas roztopów.
Drugie ćwiczenie zaaranżowane przez Naczelnika OSP miało na celu sprowadzenie poszkodowanego z wysokości w warunkach trudnego dostępu.
Ostatnie ćwiczenie miało na celu doskonalenie działań wysokościowych z użyciem drabiny D10W.

 

foto: dh Marta Szewczyk

9 kwietnia - wtorek

POŻAR w PRASZCE

O godz. 17:45 zostaliśmy wezwani do wydobywającego się dymu z mieszkania w budynku wielorodzinnym przy ul. Kopernika 10. Pożar powstał w pomieszczeniu kuchennym przy przygotowaniu posiłków. Działania straży pożarnej polegały na przygotowaniu do ewakuacji, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wentylacji pomieszczeń. Wskutek zadymienia żaden z lokatorów nie odniósł poważniejszych obrażeń.

 
foto: Marta Szewczyk - MDP OSP Praszka

6 kwietnia - sobota

POŻAR w PRASZCE

O godz. 20:30 zostaliśmy wezwani do pożaru  w mieszkaniu budynku wielorodzinnego nr 22 na osiedlu Mickiewicza. Straż Pożarną wezwał patrol Policji. Dzięki szybkiej reakcji nie doszło do rozprzestrzenienia pożaru, który powstał podczas przygotowania potrawy w pomieszczeniu kuchennym. Oprócz samochodu gaśniczego JELCZ zadysponowana została autodrabina IFA, ponieważ pożar znajdował się na 3 piętrze. Lokator potrzebował pomocy medycznej, której udzielił zespół ratownictwa medycznego z karetki pogotowia. Do dalszego dowodzenia i wsparcia akcji zadysponowano Jednostkę Ratowniczo Gaśniczą z Olesna.
Pełny raport ze zdarzenia znajduje się w Bazie interwencji portalu informacyjnego PSP województwa opolskiego.

 
foto: dh Radosław Zawid - dokumentacja zdarzeń OSP w Praszce

5 kwietnia - pątek

Ćwiczenia Jednostki Operacyjno Technicznej w Praszce

Podczas cotygodniowej zbiórki dowódca JOT zorganizował ćwiczenia z zakresu działań gaśniczych oparte wg wytycznych ćwiczeń naczelnika zgłoszone do stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej. Dostępny link do interwencji. Doskonalenie umiejętności działań w natarciu przy wykorzystaniu bufora wodnego odbyło się na terenie stadionu przy ul. Sportowej w Praszce. Podczas ćwiczeń doskonalono umiejętność współpracy stanowisk ze szczególnym naciskiem na organizację działań stanowiska rozdzielaczowego. Strażakom, którzy nie byli obecni na ćwiczeniach polecamy zapoznanie się z nowymi ustaleniami od uczestników lub dowódcy JOT. Szczegółowe wnioski z ćwiczeń będą dostępne w Raporcie z ćwiczeń.

Dziękujemy Komendantowi Gminnemu OSP za przychylne odniesienie do przeprowadzanych przez nas ćwiczeń, a także prosimy o dalsze wspieranie w podnoszeniu naszych kwalifikacji oraz gotowości operacyjnej.  Podziękowania również dla Naczelnika OSP, który wzorowo wspiera naszych strażaków ratowników.

Osoby zamieszkałe na naszym terenie operacyjnym zawiadamiamy że zawsze w czasie prowadzonych przez nas ćwiczeń pozostajemy w ciągłej gotowości do alarmu. Możecie więc czuć się Państwo bezpieczni, co jest dla nas szczególnie ważne.

31 marca - niedziela

ŚWIĘTO ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym druhom strażakom, ich rodzinom, sympatykom pożarnictwa w Praszce a także braci strażackiej spoza Praszki, tym ochotnikom i zawodowym, aby czas który dał nam Zbawiciela zaowocował szczęściem i radością, miłością i wszelkimi łaskami. Aby służba i praca każdego z Was bezpiecznie prowadziła do celu, a także niech cieszy się uznaniem i szacunkiem.

Naszą Delegację w postaci pocztu sztandarowego oraz asysty na Mszę rezurekcyjną wzmocnili również strażacy którzy stali przy dekoracji grobu Pańskiego.

 
foto: Maciej Hatalak

27 marca - środa

POŻAR w PRASZCEE

Przed godziną 14:00 zostaliśmy wezwani do zagaszenia pożaru śmietnika na ul. Senatorskiej.


foto: dh Marta Szewczyk

27 marca - środa

NABÓR DO SŁUŻBY W PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W OLEŚNIE

Braci strażaków oraz sympatyków pożarnictwa informujemy o prowadzonym naborze w Komendzie Powiatowej PSP w Oleśnie.

25 marca - poniedziałek

POŻAR w PRASZCE

Po godz. 16:00 zostaliśmy wezwani do pożaru kontenera gospodarczego w posesji przy ul. Rolniczej. Płonący kontener stwarzał zagrożenie dla budynku mieszkalnego. W akcji uczestniczyły 3 jednostki Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego: OSP Praszka, OSP Kowale, JRG Olesno.


Foto: dh Łukasz Bilski

22 marca - piątek

ZBIÓRKA OSP

Podczas piątkowej zbiórki OSP nie prowadziliśmy ćwiczeń i nie wyjeżdżaliśmy samochodami aby nie wychładzać garażu.

Zajęliśmy sie przygotowaniami do malowania biura Zarządu, które chcemy przeprowadzić gdy będzie ciepło oraz jeśli zostanie nam podarowana farba, o co  będziemy się starać u przedsiębiorców prowadzących sklepy z farbami. Mamy nadzieję że uda nam się odświeżyć biuro, gdyż obecnie jest grzyb, ściana popękana i farba odpada.

Pierwszy etap - zabezpieczenie fotografii historycznych, które wisiały przez niespełna 30 lat w ramach obrazowych. Zdjęcia wypłowiały i trzeba je ratować póki czas. Podczas wyciągania fotografii z ram znaleziono list z roku 1984r. skierowany dla przyszłych strażaków mówiący o trudnych czasach oraz organizacji jubileuszu 100-lecia naszej jednostki. Znaleziony list oraz zachowane fotografie historyczne będziemy zabezpieczać w albumach oraz udostępnimy niebawem w Internecie. Wg nestora naszej jednostki dh Adama Bilskiego list do przyszłych pokoleń napisał ówczesny sekretarz OSP dh Bonifacy Dzięcioł.

 
Foto: dh Łukasz Bilski

21 marca - wtorek

GMINNY ETAP OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ

W Miejskim Domu Kultury w Praszce odbyły się Gminne eliminacje konkursu zorganizowanego przez Zarząd Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP przy współpracy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie. Tradycyjnie wśród uczestników konkursu nie zabrakło młodzieży należącej do naszej OSP. Pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej zajęła nasza druhna PAULINA JARZĄB. Pozostała młodzież naszej OSP również godnie reprezentowała naszą jednostkę zajmując wysokie pozycje w klasyfikacji.

Wyniki klasyfikacji

Szkoły Podstawowe:
1. Kamil Tasarz
2. Amadeusz Rzepka
3. Wiktor Morawiak

Gimnazjum
1. Weronika Raducka
2. Kajetan Raducki
3. Adrian Dzikowski

Szkoły Średnie
1. Paulina Jarząb
2. Kinga Kaczmarek
3. Błażej Pazera

Dziękujemy Wam Druhny i Druhowie za godne reprezentowanie naszej jednostki ! GRATULUJEMY również owocnej nauki, która dobrze Was przygotuje do dalszej służby dla pożarnictwa i zabezpieczenia pożarowego miasta i gminy.

 Już wkrótce udostępnimy pełną klasyfikację konkursu.


Foto: MGOKiS Praszka - dziękujemy za udostępnienie

10 marca - niedziela

WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZE OSP w PRASZCE

Dnia 10 marca 2013 w strażnicy OSP w Praszce odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze za rok 2012.

W zebraniu uczestniczyli strażacy, członkowie OSP, młodzież oraz zaproszeni goście w osobach:

1. Senator Rzeczypospolitej Polskiej – Aleksander Świeykowski
2. Zastępca Dowódcy JRG w Oleśnie – st. kpt. mgr Ireneusz Leniec
3. Członek Zarządu OW ZOSP RP w Opolu – st. bryg. Zygmunt Zalewski
4. Burmistrz Praszki – Jarosław Tkaczyński – członek zwyczajny OSP w Praszce
5. Przewodniczący Rady Miejskiej w Praszce – Bogusław Łazik
6. Radny Praszki – Janusz Dolik
7. Radny Praszki – Zbigniew Pieniek
8. Radny Praszki – Józef Pilarski
9. Naczelnik OSP Neapco – dh Waldemar Jasiński
10. Prezes OSP w Przedmościu – dh Damian Pietras
11. Komendant Komisariatu Policji w Praszce nadkom. Mgr Bogusław Chrzęstek – w zastępstwie z upoważnienia Łukasz Sieradzki
12. Prezes Zarządu Rodzinnych Ogródków Działkowych RELAX – Edward Szaniec
13. Dyrektor Publicznego Przedszkola nr 1 – mgr Aurelia Popławska
14. Dyrektor Publicznego Przedszkola nr 2 – mgr Ewa Kołodziej

Po przywitaniu gości odbyła się cześć podziękowań, gdzie Podziękowanie dla Komendanta Policji w Praszce za wzorową współpracę w zdarzeniach złożył Prezes OSP dh Antoni Polak.

Dla naszej OSP Podziękowania przygotowali Dyrektorzy Przedszkoli w Praszce.

Dyrektor Publicznego Przedszkola nr 1 – mgr Aurelia Popławska podarowała nam pamiątkowy album z festynu w którym uczestniczyliśmy pokazując przedszkolakom umiejętności strażackie, oraz rysunkami dzieci na temat Straż Pożarna.
Dyrektor Publicznego Przedszkola nr 2 – mgr Ewa Kołodziej w podziękowaniu za zabezpieczenie festynu i dobrą współpracę wręczyła pamiątkę ścienną, którą zawiesimy w biurze OSP.
Podziękowanie złożył również Prezes Rodzinnych Ogródków Działkowych RELAX - Edward Szaniec za organizowanie pokazów towarzyszących festynom działkowym, oraz bardzo dobrą współprace między organizacjami.

Zarząd reprezentując OSP podziękował w czasie sprawozdań wszystkim, którzy składali darowizny na zakup nowego samochodu, a także tym, którzy podarowali różne materiały, sprzęt, pożywienie i wspierali działalność pożarniczą w Praszce. Nie zapomniano również o druhach, którzy roznosili kalendarze strażackie, podziękowania również dla strażaków, którzy przekazywali ekwiwalent pieniężny na zakup samochodu.

Walne Zebranie zatwierdziło sprawozdanie działalności i Finansowe.

W tym miejscu znajduje się SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI ZA 2012 ROK >> POBIERZ

Pozytywnie również odniosła się Komisja Rewizyjna wnioskując o absolutorium dla Zarządu. Plan działalności oraz finansowy również został zatwierdzony bez poprawek.

Znaczna część dyskusji była na temat zakupu nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego, a także o planach finansowych i zakupach na 2013 rok. Podjęto 8 Uchwał oraz przyjęto do realizacji 4 wnioski.

Za nagłośnienie przemówień podczas Walnego Zebrania dziękujemy Zespołowi TAKT z Praszki www.zespoltakt-praszka.com.pl
Dziękujemy również firmie IZYDA , Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska oraz sklepowi SEBOS za sponsorowanie poczęstunku w postaci wypieków , ciast , kiełbasy, napojów oraz czekolady dla młodzieży.
Cateringowi z Rancha MILENIÓWKA w Markach dziękujemy za przygotowanie bigosu.


Dziękujemy wszystkim przybyłym na zebranie oraz zwracamy się do członków OSP o pomoc w realizacji planu działania OSP który jednogłośnie poparli.


Foto: dh Łukasz Bilski

6 marca - środa

POŻAR w PRASZCE

O godz. 19:40 zostaliśmy zadysponowani do zadymienia w mieszkaniu na IV piętrze w bloku przy ulicy Kopernika w Praszce.
Dzięki szybkiemu zauważeniu zadymienia oraz podjęcia właściwych działań przez lokatorów nie doszło do rozprzestrzenienia się pożaru. Po przybyciu na miejsce strażacy prowadzili działania wentylujące oraz zabezpieczenie miejsca zdarzenia.
Zadysponowane siły i środki: GCBA 5/32 Jelcz, SD 30 IFA - OSP Praszka GCBA 5/24/2,5 Jelcz - JRG Olesno.

5 marca - wtorek

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

O godz. 17:30 zostaliśmy zadysponowani do usunięcia plamy oleju na ulicy Gańskiej w pobliżu skrzyżowania z Drogą Krajową 45 na wysokości wysokości sklepu Netto. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i ruchu drogowego oraz neutralizacji substancji poprzez zastosowanie sorbentu naturalnego.

 

Od AKCJE RATOWNICZO GAŚNICZE

foto: dh Łukasz Bilski - JOT OSP Praszka

2 marca - sobota

WYPADEK w GANIE

O godz. 14:15 zostaliśmy zadysponowani celem pomocy Zespołowi Ratownictwa Medycznego w przetransportowaniu osoby nieprzytomnej do szpitala w Kluczborku. 

2 marca - sobota

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w GANIE

O godz. 8:00 zostaliśmy zadysponowani samochodem drabiną IFA SD-30 do pomocy OSP w Ganie celem usunięcia nadłamanego dużego konaru drzewa przy drodze gminnej.

28 lutego - czwartek

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

O godz. 18:10 zostaliśmy wezwani do opanowania zagrożenia w postaci ulatniającego się gazu w budynku wielorodzinnym tzw. "Mrówkowiec" na ul. Fabrycznej. Po przybyciu naszej jednostki na miejsce zabezpieczono miejsce zdarzenia oraz ewakuowano osoby będące w bezpośrednim zagrożeniu. Główne czynności polegały na zlokalizowaniu źródła wycieku oraz wentylacji pomieszczeń.


foto: dh Łukasz Bilski

20 lutego - środa

POŻAR w PRASZCE

O godz. 7:45 zostaliśmy wezwani po pożaru samochodu w stacji diagnostycznej przy stacji paliw Orlen na ul. Gorzowskiej. W akcji brało udział 8 zastępów straży pożarnej. Z powodu bezpośredniego sąsiedztwa zamknięto stację paliw Orlen.

 
 
 
foto: dh Radosław Zawis (JOT OSP Praszka)

15 lutego - piątek

ZBIÓRKA SZKOLENIOWA

Na kolejnej piątkowej zbiórce ćwiczyliśmy prowadzenie akcji gaśniczej w warunkach nocnych przy założeniu pożaru wskutek wybuchu butli gazowej. Przed wyjazdem odwiedził nas przedstawiciel Praszkowskiego Sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dziękując za zorganizowanie pokazu służb ratowniczych podczas XXI finału WOŚP.

 
 
foto: dh Łukasz Bilski

8 lutego - piątek

ZBIÓRKA SZKOLENIOWA

Na piątkowej zbiórce omówiliśmy przebieg ćwiczenia z poprzedniego tygodnia na obiekcie. Przyjęliśmy sposoby działania, które będziemy wykorzystywać podczas akcji.

8 lutego - piątek

POżAR w PRASZCE

o godz. 2:00 zostaliśmy wezwani do pożaru budynku gospodarczego na ul. Kilińskiego.


foto: dh Łukasz Bilski - dokumentacja zdarzeń OSP

8 lutego - piątek

POżAR w PRASZCE

o godz. 1:00 zostaliśmy wezwani do pożaru zabudowań do rozbiórki na ul. Powstańców śląskich.

 

Od AKCJE RATOWNICZO GAŚNICZE

8 lutego - środa

WYJAZD DO KOMENDY POWIATOWEJ

W środę strażacy OSP Praszka i młodzież z Drużyny Pożarniczej odwiedzili kolegów z Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie. Cel odwiedzin to poznanie szerszych struktur pożarnictwa a także zapoznanie się i utrwalenie ze sprzętem jakim dysponuje JRG Olesno. Oficerom PSP dziękujemy za pozwolenie odwiedzin a dowódcy zmiany asp. Damianowi Szczęsnemu i st. ogn. Ryszardowi Korpowskiemu za oprowadzenie po Komendzie i Jednostce Ratowniczo Gaśniczej. Dziękujemy także Prezesowi Antoniemu Polakowi za użyczenie samochodu do transportu osób.


foto: dh Łukasz Bilski

1 lutego - piątek

ZBIÓRKA ĆWICZEBNA

O godz. 18:00 odbyła się cotygodniowa zbiórka ćwiczebno-szkoleniowa. Tematem zbiórki było doskonalenie działań gaśniczych i poruszania się z ograniczoną widocznością w klatce schodowej budynku wielorodzinnego. Dziękujemy Lokatorom klatki schodowej w której prowadziliśmy ćwiczenia za wyrażenie zgody na ćwiczenie oraz Mieszkańcom bloku za zachowanie spokoju podczas naszych ćwiczeń. Zarządowi Spółdzielni Mieszkaniowej dziękujemy za pozytywne zaopiniowanie wniosku o przeprowadzenie ćwiczeń w budynku zarządzanym przez Spółdzielnię.


foto: dh Łukasz Bilski

28 stycznia - poniedziałek

WYPADEK w SZYSZKOWIE

O godz. 17:45 zostaliśmy wezwani do wypadku drogowego. Na miejscu wspólnie z jednostką OSP Gorzów Śląski prowadziliśmy działania. Jednostka z Gorzowa jako pierwsza przybyła na miejsce, uwolniła poszkodowanych kierowców z pojazdów. Następnie udzielona została pomoc i zabezpieczenie miejsca zdarzenia. Do wypadku zadysponowano również JRG z Olesna. Poszkodowani kierowcy 2 samochodów zostali zabrani przez zespół medyczny do szpitala.

23 stycznia - środa

PRACE GOSPODARCZE

Firma POLAN wywiozła śnieg, który strażacy i młodzież odgarniali spod bram wyjazdowych strażnicy. Dziękujemy Prezesowi Antoniemu Polakowi za udostępnienie sprzętu i pracowników.


foto: dh Łukasz Bilski

21 stycznia - poniedziałek

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

O godz. 15:20 zostaliśmy wezwani do otwarcia mieszkania na prośbę Policji - podejrzenie zgonu właściciela pojazdu. Strażacy użyli podręcznego sprzętu burzącego aby otworzyć drzwi oraz zabezpieczyli miejsce zdarzenia. 

19 stycznia - sobota

KULIG w MARKACH

W przejażdżce uczestniczyło 18 osób członków i sympatyków naszej OSP. Kulig rozpoczął się w obiekcie rekreacyjnym RANCHO MILENIÓWKA w Markach, następnie drogami leśnictwa Lachowskie i Budziaki. Po zakończeniu udaliśmy się na ciepły poczęstunek, kiełbaskę z grilla w RANCHO MILENIÓWKA. Dziękujemy Prezesowi Antoniemu Polakowi za zorganizowanie kuligu i sponsorowanie dla młodzieży.


foto: dh Mariusz Michalski

14 stycznia - poniedziałek

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

O godz. 18:30 zostaliśmy zaalarmowani o podejrzeniu zgonu w mieszkaniu na 2 piętrze na osiedlu Fabryczna. Strażacy utworzyli dostęp do mieszkania za pomocą drabiny przez okno. W mieszkaniu znajdowało się 2 mężczyzn, którym nie była potrzebna pomoc medyczna.


foto: dh Łukasz Bilski

13 stycznia - niedziela

POKAZ i ZABEZPIECZENIE MIEJSCOWEGO ZAGROŻENIA w PRASZCE

Z okazji Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy wspólnie z Jednostką Ratowniczo Gaśniczą z Olesna oraz pozostałymi służbami ratowniczymi współorganizowaliśmy pokaz ratownictwa z użyciem skokochronu oraz samochodu drabiny IFA SD-30.


O godz. 20:00 zabezpieczaliśmy pokaz fajerwerków "Światełko do nieba"

8 stycznia - wtorek

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

O godz. 13:00 zostaliśmy wezwani do usunięcia zagrożenia, gdzie mieszkańcy budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. Skłodowskiej wyczuwali w klatce schodowej gaz butlowy. Do akcji zadysponowano samochody ratownictwa technicznego OSP z Praszki oraz JRG z Olesna.

 

1 stycznia - wtorek

NOWY ROK 2013

Z okazji Nowego Roku strażacy z OSP w Praszce roznosili wśród mieszkańców kalendarze strażackie. Przy okazji przyjmowaliśmy dobrowolne darowizny na zakup fabrycznie nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP w Praszce. Z góry dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy przyjęli strażaków i kalendarz strażacki.
Razem z mieszkańcami Praszki i ich gośćmi uczestniczyliśmy w przywitaniu Nowego Roku na Placu Grunwaldzkim w Praszce. Zabezpieczyliśmy pokaz sztucznych ogni a także zapewniliśmy głośną oprawę godziny 0:00. Wszystkim, którzy w tych chwilach życzyli nam udanego zakupu fabrycznie nowego samochodu DZIĘKUJEMY i również życzymy aby wszystkie plany na 2013 były zrealizowane.