ARCHIWUM - ROK 2011

  Pożary
23
Wypadki drogowe
9
Akcje powodziowe
0
Rat. Chemiczne
7
Wichury
2
Inne
5
Fałszywe alarmy
1
Razem
43

 

30 grudnia - piątek

WYPADEK w PRASZCE

O godz. 15:40 wezwano straż pożarną do wypadku drogowego na drodze krajowej DK 42/45. Do zdarzenia doszło podczas bardzo niekorzystnych warunków drogowych przy wzmożonym ruchu drogowym nieopodal skrzyżowania dróg Krajowych 42 i 45 z drogą powiatową. Wskutek zderzenia dwóch samochodów osobowych osobom poszkodowanym pomocy udzielił zespół ratownictwa medycznego.

26 grudnia - poniedziałek

WYPADEK w KOWALACH

O godz. 14:30 zaalarmowano jednostkę do wypadku drogowego na drodze krajowej 45 w miejscowości Kowale. W zdarzeniu uczestniczyły 2 jednostki KSRG - OSP Kowale i JOT OSP Praszka. Strażacy uwolnili osoby znajdujące się w samochodzie osobowym, który z zjechał z jezdni. Dwie pasażerki zostały przewiezione do szpitala. Ponadto działania strażaków polegały na kierowaniu ruchem drogowym i zabezpieczeniu miejsca zdarzenia.

25 grudnia - niedziela

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

Z okazji Świat Bożego Narodzenia Zarząd OSP w Praszce życzy wszystkim strażakom, ich rodzinom oraz sympatykom pożarnictwa radosnego świętowania, odpoczynku od codziennych spraw, a nowy rok niech hucznie przywitany będzie, a później niech darzy samymi dobrymi chwilami.

23 grudnia - piątek

ZBIÓRKA MAKULATURY

Strażacy zebrali 120kg makulatury przekazanej przez Marię Adamską (Apteka Słoneczna). To już druga akcja sprzedaży makulatury, z której dochód został przekazany na fundusz zakupu samochodu dla OSP w Praszce. Podziękowania należą się również Panu Zdzisławowi Jarząb (FHUT CARBUD - skład węgla), który użyczył samochód do transportu.

17 grudnia - sobota

SPOTKANIE PRZEDŚWIATECZNE

Prezes OSP dh Antoni Polak zorganizował spotkanie przedświąteczne w którym wzięli udział organy statutowe, działacze naszej organizacji oraz osoby zaproszone, z którymi współpracujemy aby realizować bieżącą i przyszłą działalność straży pożarnej. Przy okazji spotkania z przedstawicielami Rządu RP - Senatora Aleksandra Świeykowskiego, oraz Posła Leszka Korzeniowskiego, a także obecności Z-cy Komendanta Powiatowego PSP w Oleśnie kpt. Wojciecha Wiechy, Komendanta Gminnego ZOSP dh Waldemara Przybyły, a także Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Praszce Jana Jarząba i Sekretarz Oddziału Gminnego ZOSP RP dh Teresy Łazik podjęto również temat zakupu samochodu ratowniczo-gaśniczego dla naszej OSP, co miejmy nadzieję w przyszłości będzie miało owoce w postaci nowego samochodu dla mieszkańców Praszki.

17 grudnia - sobota

DOPOSAŻENIE JEDNOSTKI

W ramach zakupów sfinansowanych z pozyskania 1% podatku dochodowego zakupiono 10 węży tłocznych 52 oraz 2 węże tłoczne 75 z łącznikami aluminiowymi firmy BEZALIN. Dzięki przyznanej dotacji MSWiA za wsparciem Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Opolu zapłaciliśmy za węże ok 40% ceny. W puli pieniędzy przyznanych z 1% podatku dochodowego zabezpieczone są środki potrzebne na zakup 10 hełmów sportowych dla drużyn pożarniczych, których zakup finalizowany będzie wiosną 2012r.

17 grudnia - sobota

SZKOLENIE NACZELNIKÓW OSP

Od godz. 9:00 w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie odbywało się szkolenie naczelników OSP. W szkoleniu uczestniczyło dwóch druhów z naszej jednostki.

17 grudnia - sobota

NARADA SZKOLENIOWA SKARBNIKÓW I PREZESÓW

Od godz. 9:00 w sali widowiskowej OSP w Borkach Małych odbywała się narada zorganizowana przez Oddział Powiatowy Związku OSP RP, którą otwarł nowo wybrany Prezes Oddziału Powiatowego dh Jan Kus. W szkoleniu uczestniczył Wiceprezes i Skarbnik OSP z naszej jednostki. Głównym tematem narady było prowadzenie spraw związanych z finansami stowarzyszenia, gdzie temat referował pracownik Urzędu Skarbowego z Olesna. Gościem narady był również Dyrektor biura wojewódzkiego Związku OSP RP dh Wiktor Urbański, który referował sprawy związane z wnioskowaniem o dotacje do zakupu sprzętu ratowniczego, oraz sprawy bieżące. Informację o działalności Oddziału Powiatowego Związku OSP RP przedstawił dh Sekretarz Wojciech Wiecha. Omówione zostały również sprawy operacyjne przez mł. bryg. Jarosława Zalewskiego, oraz sprawy techniczne przez str. Jarosława Stęplewskiego z Komendy Powiatowej PSP w Oleśnie.

12 grudnia - poniedziałek

WYPADEK w SOŁTYSACH

O godz. 10:00 strażacy wyjechali do wypadku drogowego przed miejscowością Sołtysy. Wskutek niedostosowania jazdy do warunków drogowych samochód dostawczy wpadł w poślizg i zjechał z jezdni uderzając w znak drogowy, po czym obrócił się i uderzył w drzewo. Poszkodowaną osobę zespół ratownictwa medycznego przewiózł do szpitala. W akcji brały udział 3 załogi Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (OSP Kowale, JOT OSP Praszka, JRG Olesno).

10 grudnia - sobota

IV ZJAZD ODDZIAŁU POWIATOWEGO ZOSP RP w OLEŚNIE

Na zjeździe podsumowano minioną kadencję oraz wybrano nowe władze Zarządu Powiatowego, w których Wiceprezesem został Prezes naszej OSP dh Antoni Polak. Dodatkowo został również delegatem Oddziału na Zjazd Wojewódzki Związku OSP RP.

8 grudnia - czwartek

ZEBRANIE ZARZĄDU OSP

Na zebraniu Zarząd przyjął nowych członków zwyczajnych oraz MDP i przyjął do wiadomości Rozkaz Naczelnika dot. wyznaczenia podziału bojowego JOT. Zarząd OSP oraz Administrator IT bardzo dziękuje Panu Damianowi Szczuka - informatykowi, za doradztwo fachowe oraz podarowanie kabla do transmisji danych stosowanego przy programowaniu terminala GSM przez komputer.

2 grudnia - piątek

ZEBRANIE ZARZĄDU ODDZIAŁU MIEJSKO-GMINNEGO ZOSP RP w PRASZCE

Ochotnicza Straż Pożarna w Brzezinach była gospodarzem zebrania Zarządu w którym uczestniczyli członkowie Zarządu i zaproszeni goście w osobach: st. bryg. w st. spocz. Zygmunt Zalewski, oraz opiekun naszej gminy, Z-ca Dowódcy JRG w Oleśnie kpt. Ireneusz Leniec. Na zebraniu podsumowano działalność Oddziału w roku 2011 oraz ustalono grafik Walnych Zebrań w OSP i grafik uroczystości obchodzonych w 2012r.

TERMIIN WALNEGO ZEBRANIA OSP w PRASZCE: 25 LUTEGO 2012r. o godz. 15:00 - obecność wszystkich członków jest statutowo obowiązkowa.

24 listopada - czwartek

ARTYKUŁY w gazecie KULISY POWIATU

W 417 wydaniu lokalnej gazety warto przeczytać artykuł poświęcony zorganizowanemu przez naszą OSP oraz Ośrodek Kultury konkurs plastyczny. Jednocześnie dziękujemy Pani redaktor Agnieszce Kozłowskiej i przede wszystkim kierownictwu gazety na czele z Wydawcą Aleksandrem Świeykowskim za zainteresowanie sprawami strażackimi. Redakcja umieściła również informację o podpaleniach kontenerów. Zachęcamy do materiałów archiwalnych, które pozyskaliśmy z internetowego archiwum gazety i prezentujemy poniżej a także do nabywania nowych numerów gazety, która dostępna jest w każdy czwartek.

  

21 listopada - poniedziałek

POŻAR w PRASZCE

O godz. 3:07 zaalarmowano strażaków o akcji. Dyspozytor skierował załogę JOT do gaszenia pożaru kontenera na odpady na ul. Mickiewicza obok budynku nr 24 i 22

21 listopada - poniedziałek

POŻAR w PRASZCE

O godz. 2:11 zaalarmowano strażaków o akcji. Dyspozytor skierował załogę JOT do gaszenia pożaru kontenera na odpady na ulicy Listopadowej obok budynku nr 15

19 listopada - sobota

 

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

O godz. 11:40 zadysponowano jednostkę do usunięcia zagrożenia w ruchu drogowym na ulicy Sportowej. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i użyli materiałów sorpcyjnych do zebrania z jezdni rozlanego oleju.

18 listopada - piątek

KONKURS PLASTYCZNY - "ZAPOBIEGAJMY POŻAROM"

O godz. 10:00 w Domu Kultury w Praszce odbyło się otwarcie wystawy połączone z ogłoszeniem zwycięskich prac w organizowanym przez Miejsko Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Praszce, OSP w Praszce przy patronacie Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Praszce konkursie plastycznym.

Wśród 85 prac wyłoniono następujących laureatów:

I Grupa - Przedszkola
I miejsce - Marta Myślińska - lat 6 z Przedszkola Publicznego nr 1 w Praszce
II miejsce - Jakub Włodarski - lat 6 z Przedszkola Publicznego nr 1 w Praszce
III miejsce - Wiktoria Bartela -  lat 6 z Przedszkola Publicznego nr 2 w Praszce
Wyróżnienie: Mikołaj Borycki - lat 4 z Przedszkola Publicznego nr 1 w Praszce
Wyróżnienie: Zofia Duda - lat 5 z Przedszkola Publicznego nr 1 w Praszce

II Grupa - Szkoła Podstawowa kl. I - III
I miejsce - Oskar Pęcherczyk - lat 9 z Publicznej Szkoły Podstawowej ze Strojca
II miejsce - Joanna Pecyna - lat 9 z Publicznej Szkoły Podstawowej ze Strojca
III miejsce - Alicja Sala - lat 8 z Publicznej Szkoły Podstawowej ze Strojca
Wyróżnienie - Bartłomiej Bryś - lat 8 z Publicznej Szkoły Podstawowej ze Strojca
Wyróżnienie - Milena Łęgosz - lat 8 z Publicznej Szkoły Podstawowej ze Strojca

III Grupa - Szkoła Podstawowa kl. IV - VI
I miejsce - Sandra Mikołajczyk - lat 12 z Publicznej Szkoły Podstawowej z Kowali
II miejsce - Michał Kulik - lat 12 z Publicznej Szkoły Podstawowej z Praszki
III miejsce - Daniel Adamczyk - lat 12 z Publicznej Szkoły Podstawowej ze Strojca
Wyróżnienie - Martyna Kowalska - lat 11 z Publicznej Szkoły Podstawowej z Kowali
Wyróżnienie - Dawid Niedźwiecki - lat 11 z Publicznej Szkoły Podstawowej z Kowali

IV Grupa - Gimnazjum
I miejsce - Weronika Kłoś - lat 15 z Publicznego Gimnazjum w Praszce
Wyróżnienie - Zuzanna Szydło - lat 15 z Publicznego Gimnazjum w Praszce

V Grupa - Szkoły Ponadginmazjalne
I miejsce - Wioletta Kowalczyk - lat 18 z Liceum Ogólnokształcącego w Praszce
Wyróżnienie - Aleksandra Pawłowska - lat 18 z Liceum Ogólnokształcącego w Praszce

11 listopada - piątek

OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

 

2 listopada - środa

WYPADEK w miejscowości KIK

O godz. 18:45 jednostka została zaalarmowana o wypadku drogowym za Przedmościem. Po przybyciu na miejsce akcji strażacy zastali samochód osobowy Volkswagen Passat a w środku uwięzionego kierowcę z pasażerem. Działania polegały na oświetleniu miejsca zdarzenia, użyciu rozpierającego sprzętu hydraulicznego i uwolnieniu osób uwięzionych w samochodzie, które w skutek wypadku utraciły świadomość. Pomocy medycznej udzielał przybyły wcześniej zespół Ratownictwa Medycznego z którym strażacy OSP Praszka współdziałali. Po uwolnieniu poszkodowanych zabrano ich do szpitala. Przybywające wtenczas jednostki straży pożarnej zabezpieczały miejsce zdarzenia. Po zakończeniu działań przez OSP Praszka - na miejscu pozostała miejscowa jednostka OSP Skomlin, gdyż miejsce zdarzenia było na pograniczu województwa opolskiego i łódzkiego. Z tego samego powodu na miejsce akcji przybyły dwie jednostki PSP - JRG z Olesna i Wielunia.

29 października - sobota

PRZEGLĄD TECHNICZNY JEDNOSTKI

W przeglądzie uczestniczyła komisja, której członkami byli: Zastępca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie kpt. Ireneusz Leniec, Komendant Gminny Ochrony Przeciwpożarowej gminy Praszka dh Waldemar Przybyła, Wiceprezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Praszce dh Marian Hombek, Przedstawiciele OSP Praszka: Naczelnik OSP Praszka dh Janusz Jarząb, Wiceprezes OSP w Praszce dh Bogusław Szczypka. Ponadto przybyli członkowie Zarządu OSP w Praszce i osoby funkcyjne.

Podczas przeglądu sprawdzono działanie sprzętu, jego stan techniczny, estetykę i dokumentację. Przewodniczący komisji wyraził zadowolenie z postępów jakie nastąpiły w jednostce.

28 października - piątek

ZAKOŃCZENIE RENOWACJI POMIESZCZEŃ GARAŻOWYCH

Członkowie OSP w ramach przygotowania jednostki do przeglądu technicznego strażnicy podjęli szereg prac renowacyjnych. Szczególne podziękowania dla Roberta Polaka, Wiesława Dziodzio, Zdzisława Jarząba, Jacka Łuckiego, Waldemara Milka, którzy podarowali farby i materiały używane podczas remontów. Dziękujemy również Spółce ARMAGOR za przekazanie szafek ubraniowych dla strażaków ratowników, oraz firmie POLAN za udostępnienie samochodu dostawczego do przewozu.

 

26 października - środa

WYPADEK w PRASZCE

Od godz. 5:30 do 8:00 strażacy uczestniczyli w zabezpieczeniu wypadku drogowego. W wyniku zderzenia samochodu ciężarowego z osobowym na skrzyżowaniu ulicy Powstańców Śląskich z ulicą Wodną (DK 45) zamknięto ruch drogowy w miejscu prowadzonych działań, oraz zorganizowano objazd. Zespół ratownictwa medycznego zabrał 2 poszkodowane osoby na obserwację do szpitala.

24 października - poniedziałek

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

Około godz. 19:30 na ulicy Rolniczej strażacy pomogli Policji, którą zaalarmowała opiekunka kobiety w podeszłym wieku, ponieważ nie mogła wejść do domu podopiecznej oraz nie miała z nią żadnego kontaktu. Strażacy używając drabiny dostali się do pokoju na piętrze, w którym spała starsza kobieta. Stwierdzono, że kobieta nie potrzebuje pomocy zespołu medycznego i sprawę do dalszego prowadzenia pozostawiono Policji.

23 października - niedziela

ZABEZPIECZENIE BIAŁEJ NIEDZIELI w PRASZCE

Strażacy zabezpieczyli trasy konkurencji sportowych które odbyły się przy okazji organizowanej przez Ośrodek Pomocy Społecznej Białej Niedzieli.

17 października - poniedziałek

UTWORZENIE JEDNOTKI OPERACYJNO TECHNICZNEJ

Uchwałą Zarządu OSP w Praszce utworzono Jednostkę Operacyjno Techniczną - JOT.  JOT jest odpowiednikiem Jednostki Ratowniczo Gaśniczej (JRG) Państwowej Straży Pożarnej. Opracowany Regulamin Organizacyjny jest teraz podstawą działalności operacyjnej (bojowej) stowarzyszenia.

15 - 16 października

Szkolenie operatorów sprzętu OSP

W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie odbyło się szkolenie dla operatorów sprzętu OSP.

12 października - środa

Zawody pożarnicze w Oleśnie

W Powiatowych zawodach w sporcie pożarniczym w konkurencji wspinania przy użyciu drabiny hakowej pierwsze miejsce zajął strażak z naszej OSP - Sebastian Pecyna uzyskując czas 16,5 sek. W ramach współpracy jednocześnie odbyły się wojewódzkie eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej dla osób niepełnosprawnych w których II miejsce zajął sympatyk naszej OSP z Praszki - Mariusz Michalski. 

 

5 października - środa

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

W środowy poranek zawiadomiono strażaków o ciekłym betonie, który stwarzał zagrożenie dla poruszających się po drodze pojazdów. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i usunęli beton z drogi.

2 października - niedziela

ODPUST MATKI BOŻEJ RÓŻAŃCOWEJ

Tradycyjnie członkowie naszej OSP przygotowali ołtarz na obchody uroczystości. Poczet sztandarowy uczestniczył w święcie, oraz druhowie reprezentanci prowadzili koncelebranta podczas procesji.


Dziękujemy Maciejowi Hatalakowi za udostępnienie zdjęć.

30 września - piątek

MANEWRY KOMENDANTA GMINNEGO OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ

O godz. 15:25 zaalarmowano jednostki i skierowano do miejsca koncentracji - strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Przedmościu. Po określeniu zadań jednostki udały się na miejsce ćwiczeń, gdzie wg. założenia miał powstać pożar w zakładzie Neapco Europe w Praszce.

30 września - piątek

Zakupy dla Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego

W ramach dotacji Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej dokonaliśmy zakup sprzętu na wyposażenie OSP w Praszce w ramach KSRG. Szczególne podziękowania należą sie oficerom Komendy Powiatowej PSP w Oleśnie za pomoc w formalizacji zamówienia a także firmie POLAN za udostępnienie samochodu dostawczego z kierowcą na nasze potrzeby. 

24 września - sobota

POŻAR w PRASZCE

O godz. 22:00 dyżurny powiatowego stanowiska kierowania zadysponował strażaków z Praszki do zagaszenia pożaru w osiedlowym śmietniku przy ul. Obrońców Pokoju. Palący się jeden kontener z tworzywa sztucznego szybko zagaszono, uniemożliwiając rozprzestrzenienie się pożaru na sąsiednie.

24 września - sobota

VII POWIATOWE ZAWODY SPORTOWO-POŻARNICZE w ZĘBOWICACH

Dziewczęca Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza uczestniczyła  na szczeblu powiatowym zawodów sportowo-pożariczych zajmując VI miejsce.

22 września - czwartek

ĆWICZENIA SYSTEMU WYKRYWANIA I ALARMOWANIA

Od godz. 16:00 do 20:00 Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w ramach ćwiczeń SWA  uruchamiało stacje obiektowe.

11 września - niedziela

ZABEZPIECZENIE w PRASZCE

Strażacy zabezpieczali dożynki wojewódzkie woj. opolskiego organizowane na stadionie sportowym w Praszce. W akcji zabezpieczenia dożynek wzięły wszystkie jednostki OSP z gminy Praszka.

 

8 września - czwartek

MIEJSCOWE ZDARZENIE w PRASZCE

Od godz. 9:10 do godz. 9:40 strażacy usuwali konar z ul. Powstańców Śląskich..

31 sierpnia - środa

ZABEZPIECZENIE w PRASZCE

Strażacy zabezpieczali festyn rodzinny organizowany przez stowarzyszenie Nepsis.

27 sierpnia - sobota

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w WYGIEŁDOWIE

Od godz. 23:00 do godz. 1:00 dnia następnego strażacy usuwali skutki wichury, która powaliła drzewo w miejscowości Wygiełdów. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, oświetlili teren i prowadzili prace wycinkowe na wysokości mając na uwadze zabezpieczenie uszkodzonego budynku. W akcji brały udział 3 jednostki straży pożarnej OSP Wygiełdów, OSP Praszka i JRG Olesno.

20 sierpnia - sobota

ĆWICZENIA NA DOŻYNKACH w OGRÓDKACH RELAX

Naczelnicy straży pożarnych z Praszki po raz kolejny zorganizowali wspólne ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze a jednocześnie pokaz umiejętności strażackich podczas dożynek w Rodzinnych Ogródkach Działkowych RELAX. Jednostka Zakładowej OSP Neapco w pierwszym zadaniu poszukiwała i uwolniła z zadymionego budynku, oraz udzieliła kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu, który wykonywał prace pożarowo-niebezpieczne. W drugiej akcji sekcja OSP Praszka udzieliła pomocy poszkodowanemu, który doznał obrażeń gasząc pożar samochodu. Do zgaszenia pożaru samochodu strażacy z OSP Praszka użyli piany ciężkiej, dodatkowo strażacy z ZOSP Neapco zabezpieczyli samochód pianą średnią.

Celem ćwiczeń było wyrobienie odpowiednich nawyków i zasad postępowania strażaków-ratowników w trakcie działań podczas wypadków komunikacyjnych stosowania procedur z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej, prawidłowego wykorzystania sił zadysponowanych do zdarzenia oraz sprzętu będącego na wyposażeniu jednostek.

Naczelnicy jednostek OSP i ZOSP  dziękują wszystkim uczestnikom, którzy brali bezpośredni i pośredni udział w ćwiczeniach: Zarządowi ogródków działkowych "RELAX" za udostępnienie obiektu do ćwiczeń, firmie Auto Komis - Dorota, Tomasz Cebula za udostępnienie samochodu przeznaczonego do spalenia, firmie Auto Naprawa - Dariusz, Sławomir Łęga za pomoc w holowaniu samochodu, Prezesowi firmy NEAPCO, a jednocześnie Prezesowi ZOSP NEAPCO za wyrażenie zgody na uczestnictwo w ćwiczeniach z jednostką OSP Praszka. Prezesom OSP Praszka za reprezentowanie organizacji wśród delegacji rządowej.

 

14 sierpnia - niedziela

POŻAR w PRASZCE

O godzinie 10:45 Powiatowe Stanowisko Kierowania w Oleśnie alarmowało naszą jednostkę do pożaru samochodu na parkingu przy ul. listopadowej w Praszce. Do akcji został zadysponowany samochód JELCZ GCBA 5/32. Po dotarciu na miejsce zastaliśmy ugaszoną podręcznym sprzętem gaśniczym komorę silnika samochodu osobowego. Działania naszej jednostki polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i odłączeniu zasilania akumulatora.

13 sierpnia - sobota

POŻAR w PRASZCE

Po godz. 19:00 jednostkę wezwano do pożaru słomy na polu w przedmieściach Praszki od strony Krzyżanowic. Balot zapalił się  wskutek uderzenia pioruna. Załoga nie mogła dotrzeć na miejsce pożaru, gdyż samochód GCBA JELCZ utknął w podmokłym terenie. Podjęte zostały działania polegające na kontrolowaniu spalania się balota, oraz użyciu podręcznego sprzętu gaśniczego aby zapobiec rozprzestrzenianiu się pożaru oraz odseparować od pozostałego obszaru. Na pomoc została wezwana jednostka OSP Strojec. Dzięki pomocy mieszkańców z Krzyżanowic - za pomocą dwóch ciągników rolniczych udało się wydostać samochód GCBA JELCZ z podmokłego pola. 

10 sierpnia - środa

WYPADEK w KOWALACH

O godz. 12:30 na drodze krajowej nr 45 (na odcinku Kowale-Sołtysy) doszło do zderzenia czterech samochodów. Citroen Xara zderzył się z samochodem ciężarowym VOLVO. W wypadku uczestniczyły jeszcze dwa samochody Ford Transit i Ford Mondeo. W wyniku zdarzenia zginęła jedna osoba, a 6 osób zostało poszkodowanych. Jedną osobę zabrano do szpitala do Wielunia, 4 osoby do szpitala w Oleśnie, a jedna osoba (dziecko) transportowana Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym które było naprowadzane przez strażaków z OSP Praszka. Na czas prowadzenia akcji ratunkowej droga krajowa była zamknięta i zorganizowano objazd. W działaniach ratowniczych brały udział 4 zastępy straży pożarnej JRG Olesno, JRG Wieluń, OSP Praszka, OSP Kowale.

6 - 7 sierpnia

PEREGRYNACJA RELIKWI ŚW. KRZYŻA

Strażacy uczestniczą w uroczystym przenoszeniu relikwii św. krzyża organizowanym przez parafię pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Praszce.

5 sierpnia - piątek

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

O godz. 16:30 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania zadysponował jednostkę OSP Praszka do zabezpieczenia i usunięcia zagrożenia w postaci ulatniającego się gazu w budynku wielorodzinnym na ul. M.C. Skłodowskiej 5. Działania polegały na ewakuacji zagrożonych mieszkańców i wietrzeniu pomieszczeń piwnicznych. Pozostawiona w piwnicy butla gazowa z której wydobywał się gaz została wyniesiona na zewnątrz. Po zakończeniu wentylacji i zbadaniu urządzeniem pomiarowym przez strażaków z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej z Olesna zakończono działania.

 

4 sierpnia - czwartek

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRZEDMOŚCIU

O godz. 18:30 zadysponowano jednostkę do wyprowadzenia osłabionej osoby z poddasza budynku. Na miejscu był już zespół karetki pogotowia. Straż pożarna została wezwana aby rozłożyć drabinę po której można sie dostać na poddasze.

4 sierpnia - czwartek

POŻAR w KOWALACH

O godz. 16:35 wezwano do pożaru słomy w miejscowości Kowale. Z powodu dużego zagrożenia dla otaczającego zboża zadysponowane zostały jednostki Straży Pożarnej z Przedmościa, Kowali, Praszki i Olesna. Pożar został szybko opanowany a spalony obszar oddzielony od reszty pól.

2 sierpnia - wtorek

 

POŻAR w PRASZCE

O godz. 15:00 jednostkę zadysponowano do pożaru w budynku wielorodzinnym na ul. Styczniowej 14. Policjanci zgłaszający zdarzenie powiadomili o przebywającej osobie w zadymionym mieszkaniu na 3 piętrze tego budynku. Po przybyciu  strażacy OSP Praszka w aparatach ochrony dróg oddechowych weszli do mieszkania i wyprowadzili poszkodowaną na zewnątrz. Przyczyną zadymienia było niedopilnowanie potraw pozostawionych na ogniu. W akcji  uczestniczyły 2 zastępy OSP Praszka oraz 2 zastępy JRG Olesno.

1 sierpnia - poniedziałek

SPRAWDZIAN GOTOWOŚCI DO POWIADAMIANIA

O godz. 17:00 nastąpił sprawdzian gotowości do uruchomienia systemu wykrywania i alarmowania a jednocześnie upamiętnienie obchodów 67 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego poprzez włączenie ciągłego sygnału dźwiękowego trwającego 1 minutę. Naczelnik jednostki wykonał polecenie Wojewody Opolskiego aby z okazji obchodów rocznicy godziny "W" wywiesić w dniu 1 sierpnia 2011r. na budynkach urzędów i w miejscach publicznych flagi narodowe.

1 sierpnia - poniedziałek

SPRAWDZIAN GOTOWOŚCI OPERACYJEJ

O godz. 12:30 zaalarmowano strażaków w celu sprawdzenia gotowości operacyjnej jednostki. Kontrolę przeprowadził zastępca dowódcy JRG w Oleśnie oraz opiekun gminy Praszka kpt. Ireneusz Leniec z Komendy Powiatowej PSP w Oleśnie. Sekcja otrzymała zadanie, które polegało na wyprowadzeniu poszkodowanego z palącego się budynku oraz doprowadzenie tam linii wężowej.

 

30 lipca - sobota

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

W południe jednostka została zadysponowana do otwarcia drzwi w mieszkaniu budynku wielorodzinnego przy ul. Kopernika. Strażacy po wejściu do mieszkania dokonali resuscytacji krążeniowo - oddechowej znajdującej się w środku kobiecie. Po przyjeździe karetki pogotowia a później lekarza stwierdzono brak czynności życiowych.

24 lipca - niedziela

POŻAR w PRASZCE

Od godz. 10:00  strażacy  gasili palący się kontener na ul. Cmentarnej.

19 lipca - wtorek

ĆWICZENIA W KOMORZE DYMOWEJ

Czterech kolejnych strażaków z naszej jednostki zostało poddanych próbie w komorze dymowej zorganizowanej w  Wojewódzkim Ośrodku Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Opolu. Ćwiczenia w komorze dymowej mają na celu wyrobienie, sprawdzenie oraz doskonalenie u ćwiczących umiejętności i nawyków w zakresie:
- technik pracy w sprzęcie ochrony dróg oddechowych i ubraniach ochronnych,
- pracy przy dużym obciążeniu psycho-fizycznym (brak widoczności, zadymienie, ograniczona przestrzeń, podwyższona temperatura, hałas),
- poruszania się w nieznanym i skomplikowanym przestrzennym układzie komunikacji poziomej i pionowej

10 lipca - niedziela

PRZEKAZANIE SAMOCHODU POŻARNICZEGO

Delegacja naszego stowarzyszenia uczestniczyła w uroczystości przekazania samochodu ratowniczo-gaśniczego MERCEDES dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Kowalach.

7 lipca - czwartek

POŻAR W PRASZCE

Do pożaru kolejnego kontenera na odpady strażacy zostali wezwani 30 minut po północy. Pożar miał miejsce przy budynkach wielorodzinnych na ul. Mickiewicza 22 i 24. Prawdopodobną przyczyną pożaru może być podpalenie. Osoby które świadomie przyczyniają się oraz powodują pożar powinny zaniechać czynów, które są zabronione prawem Rzeczypospolitej Polskiej.

 

6 lipca - środa

POŻAR W PRASZCE

Od godz. 1:45 do 2:15 strażacy gasili pożar kontenera na odpady przy budynku wielorodzinnym na ul. Listopadowej 22. Do akcji zadysponowano GCBA JELCZ. Po ugaszeniu zabezpieczono zabudowanie kontenerów i przekazano zarządcy. Palący się kontener spowodował pęknięcia ścian budowli i odkształcenie dachu z blachy falowanej.

25 czerwca - sobota

BIESIADA ŚWIĘTOJAŃSKA

Nasze stowarzyszenie było współorganizatorem tegorocznej biesiady.

23 czerwca - czwartek

ŚWIĘTO BOŻEGO CIAŁA

Dziękuję wszystkim druhom, członkom honorowym i wspierającym , którzy przygotowali pięknie, jak co roku, ołtarz na procesje Bożego Ciała. Dziękuję asyście i pocztowi sztandarowemu z OSP Praszka za udział w procesji. Dziękuję za piękne żywe kwiaty: kwiaciarni GARDENIA Tadeusza Krykwińskiego, Pani Marzannie Famulskiej, Państwu Irenie i Marianowi Bilskim, Panu Wiktorowi Bilskiemu które były przeznaczone na ołtarz wykonany przez strażaków. Szczególne słowa podziękowania należą się wszystkim, którzy pomagali w jakikolwiek sposób i służyli bezinteresowną pomocą. W imieniu Zarządu OSP w Praszce dh Janusz Jarząb - Wiceprezes Naczelnik OSP

18 czerwca - sobota

WYPADEK w SOŁTYSACH

W dniu 18.06.2011 po godzinie 00:18 w miejscowości Sołtysy zabezpieczono miejsce kolizji drogowej. Na łuku drogi samochód osobowy Fiat UNO zjechał z jezdni i uszkadzając ogrodzenie przewrócił się na bok na pobliskiej posesji. Jedna osoba doznała obrażeń ciała i zabrana została do pobliskiego szpitala. W akcji uczestniczyły zastępy OSP Praszka oraz JRG Olesno.

16 czerwca - czwartek

POŻAR w PRASZCE

O godz. 20:55 jednostkę zadysponowano do zadymienia w mieszkaniu w budynku wielorodzinnym przy ul. Obrońców Pokoju. W akcji uczestniczyły 2 zastępy OSP Praszka oraz jeden zastęp JRG Olesno. Przyczyną zadymienia było spalenie potrawy w pomieszczeniu kuchennym. Wyprowadzone z mieszkania osoby nie doznały obrażeń.

12 czwrwca - niedziela

GMINNE ZAWODY SPORTOWO - POŻARNICZE

W Niedzielę 12 czerwca 2011r. od godz. 14:00 na stadionie klubu sportowego MOTOR Praszka odbyły się Gminne Zawody Sportowo - Pożarnicze. Zawody zorganizowała zakładowa jednostka OSP Neapco.

OSP w Praszce wystawiła do zawodów po jednej drużynie w każdej kategorii uzyskując następujące miejsca:
Grupa "B" Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Dziewczęca - I miejsce
Grupa "B" Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Chłopięca - III miejsce
Grupa "C" Kobieca Drużyna Pożarnicza - III miejsce
Grupa "A" Męska Drużyna Pożarnicza - VI miejsce

3 czerwca - piątek

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

O godz. 19:10  zaalarmowano jednostkę o plamie oleju na drodze krajowej 42 i 45. Strażacy wspólnie z Policją zamknęli ruch drogowy. Do usunięcia zagrożenia użyli materiałów sorpcyjnych.

 

31 maja - wtorek

FAŁSZYWY ALARM w GANIE

O godz. 19:30 podczas burzy jednostkę zadysponowano do powalonego drzewa przed miejscowością Gana. Strażacy nie odnaleźli powalonego drzewa, które miało blokować ruch drogowy. Dodatkowo strażacy sprawdzili dalszy odcinek drogi w miejscowości Gana. Po wykluczeniu zagrożenia powrócili do strażnicy OSP w Praszce.

30 maja - poniedziałek

ODWIEDZINY PRZEDSZKOLAKÓW

W poniedziałkowe przedpołudnie odwiedziły nas dzieci z Publicznego Przedszkola nr 2 w Praszce.

13 maja - piątek

ZBIÓRKA STRAŻAKÓW RATOWNIKÓW

Z polecenia Naczelnika OSP Praszka 13 maja 2011r. w piątek o godz. 19:00 w strażnicy OSP w Praszce odbyło się  posiedzenie dotyczące organizacji Jednostki Operacyjno Technicznej - JOT. Naczelnik OSP przypomina o obowiązujących wytycznych i przepisach BHP dla strażaków ratowników - do pobrania na podstronie JEDNOSTKA > ZASADY BHP DLA STRAŻAKÓW RATOWNIKÓW

11 maja - środa

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE  w PRASZCE

O godz. 18:30 jednostkę zadysponowano do zabezpieczenia miejsca kolizji samochodowej na Placu Grunwaldzkim w Praszce. Strażacy usunęli plamę oleju, a w czasie sypania i usuwania sorbentu wstrzymywali ruch samochodowy na jezdni.

 

8 maja - niedziela

POŻAR w PRASZCE

O godz. 1:20 jednostkę zadysponowano do pożaru zabudowań gospodarczych w posesji na ul. Kołłątaja w Praszce. Zniszczeniu uległy składowane materiały i część pokrycia dachowego. Sprawna akcja gaśnicza 4 jednostek KSRG: OSP Praszka, OSP Kowale, OSP Strojec, JRG Olesno, zapobiegła zagrożeniu dla mieszkańców i sąsiednich zabudowań. Przypuszczalną przyczyną pożaru było pozostawienie źle zabezpieczonego paleniska po grillowaniu.

5 maja - czwartek

TYDZIEŃ OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ

W tygodniu ochrony przeciwpożarowej odwiedziły nas dzieci z Publicznego Przedszkola nr 1 w Praszce. Naczelnik z Opiekunem MDP  przybliżyli dzieciom pracę strażaka i pokazali sprzęt strażacki.

3 maja - wtorek

OBCHODY ŚWIĘTA STRAŻAKA

Z okazji przypadającego w dniu 4 maja międzynarodowego święta strażaków, a w Kościele katolickim wspomnienia św. Floriana (patrona strażaków) - Zarząd OSP w Praszce tradycyjnie zorganizował dzień wcześniej (wolne od pracy) obchody tego święta.

2 maja - poniedziałek

ZBIÓRKA Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej i posiedzenie komisji inwentarzowej OSP

Zbiórka grupy B (do 16 lat) i prace porządkowe przed organizacją święta strażaka. Przy okazji prac porządkowych komisja inwentarzowa szczegółowo wyznaczyła sprzęt do zbycia i likwidacji.

kwiecień - maj

ZBYCIE NIEUŻYWANYCH CZĘŚCI, ARMATURY I SPRZĘTU RATOWNICZEGO

Zarząd OSP w Praszce informuje, że przystępuje do oceny magazynowanego sprzętu. Nieużywana armatura oraz sprzęt z nieważnymi certyfikatami i niedopuszczony do akcji ratowniczych będzie zbywany. W pierwszej kolejności prawo nabycia będą miały jednostki OSP zrzeszone w  ZOSP RP.  Kolejni beneficjenci to instytucje i organizacje oraz pozostałe osoby fizyczne.

29 kwietnia - piątek

ZEBRANIE ZE STRAŻAKAMI RATOWNIKAMI

O godz. 18:00 w strażnicy OSP w Praszce Zarząd spotkał się z członkami czynnymi - strażakami ratownikami uprawnionymi do udziału w akcji ratowniczo-gaśniczej. Głównym tematem spotkania było funkcjonowanie Jednostki Operacyjno-Technicznej OSP Praszka.

20 kwietnia - środa

WYPADEK w PRASZCE

O godz. 20:00 jednostkę zaalarmowano o wypadku na Drodze Krajowej 45 na wysokości granicy miasta z sołectwem Kowale. Kierujący samochodem osobowym marki ALFA ROMEO nie zachował ostrożności i stracił panowanie nad samochodem, który ostatecznie zatrzymał sie w przydrożnym rowie. Pomimo bardzo dużego uszkodzenia pojazdu żaden z uczestników zdarzenia nie poniósł większych obrażeń.

18 kwietnia - poniedziałek

ZBIÓRKA MDP

O godz. 18:00 (chłopcy) i godz. 19:00 (dziewczęta) - odbyła się zbiórka Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

17 kwietnia - niedziela

BADANIA LEKARSKIE DLA STRAŻAKÓW RATOWNIKÓW

O godz. 9.00 odbyły się badania lekarskie dla ratowników OSP biorących bezpośredni udział w akcjach ratowniczo - gaśniczych. Osoby które nie wykonały badań nie zostają dopuszczone do działań ratowniczo-gaśniczych.

Informacja w sprawie rozporządzenia dotyczącego badań lekarskich członków ochotniczych straży pożarnych:
W dniu 30 listopada 2009 r. Minister Zdrowia wydał rozporządzenie w sprawie przeprowadzania okresowych bezpłatnych badań lekarskich członka ochotniczej straży pożarnej biorącego bezpośredni udział w działaniach ratowniczych. Zostało ono opublikowane w Dzienniku Ustaw Nr 210, poz. 1627 z 2009 r. i obowiązuje od dnia 11 grudnia 2009 r.
Zakres okresowych badań lekarskich członka ochotniczej straży pożarnej został określony w załączniku do rozporządzenia. Badania przeprowadza się, nie rzadziej niż raz na 3 lata, na podstawie skierowania wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na siedzibę ochotniczej straży pożarnej (§ 4 ust. 1 rozporządzenia).
Jednocześnie (§ 2 ust. 3) wprowadzono nowe rozwiązanie, które nie było znane poprzednim uregulowaniom dotyczącym badań lekarskich. Otóż lekarz przeprowadzający badania może poszerzyć ich zakres o dodatkowe konsultacje lekarzy posiadających specjalizację w określonych dziedzinach medycyny oraz o dodatkowe badania, a także wyznaczyć wcześniejszą datę następnych badań, jeżeli stwierdzi, że jest to niezbędne dla prawidłowej oceny i monitorowania stanu zdrowia członka ochotniczej straży pożarnej.

16 kwietnia - sobota

ZEBRANIE ZARZĄDU Z CZŁONKAMI WSPIERAJĄCYMI OSP w PRASZCE

O godz. 17:00 odbyło się zebranie Zarządu OSP w Praszce z członkami wspierającymi.

16 kwietnia - sobota

MANEWRY POŻARNICZE

O godz. 9:00 zaalarmowano 14 jednostek Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego z powiatu oleskiego.  Jednostki udały się do zakładu HZ ZAMARTE w Starym Oleśnie aby ćwiczyć działania ratowniczo-gaśnicze w obiektach gospodarki rolnej. Do akcji zadysponowano wszystkie 3 jednostki KSRG z Gminy Praszka - OSP Praszka, OSP Kowale, OSP Strojec

 11 kwietnia - poniedziałek

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

Po godz. 19:00 jednostkę zadysponowano do miejscowego zagrożenia. Na Drodze Krajowej nr 45 na odcinku od miejscowości Gorzów Śląski do Wielunia Jednostki Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego usuwali plamę oleju.

11 kwietnia - poniedziałek

ZBIÓRKA MDP

O godz. 18:00 odbyła się zbiórka Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Grupy B - chłopcy.

10 kwietnia - niedziela

POŻAR w PRASZCE

O godz. 1:40 zaalarmowano o pożarze nieużytków na przy ul. Skłodowskiej. Do zdarzenia zadysponowano GCBA Jelcz.

22 stycznia - sobota

ZEBRANIE ZARZĄDU OSP

Zarząd OSP przyjął do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Łukasza Pawelca, oraz przeniósł w poczet członków czynnych dotychczasowego członka MDP Adriana Górę, który osiągnął pełnoletność.

11 stycznia - wtorek

PRZEKAZANIE SPRZĘTU

Naczelnik OSP w Praszce odebrał agregat prądotwórczy podarowany przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

11 stycznia - wtorek

POŻEGNANIE DRUHA

W Kościele pw. Św. Rodziny w Praszce odbyła się uroczystość pogrzebowa naszego druha Tadeusza ŁUCKIEGO. Druh Tadeusz było wieloletnim działaczem naszego stowarzyszenia. Jego zasługi dla pożarnictwa wyrażone zostały odznaczeniami, i przede wszystkim uznaniem wśród braci strażackiej. Poczet sztandarowy, samochód bojowy i strażacy z naszej jednostki towarzyszyli w Jego ostatniej drodze.

9 stycznia - niedziela

WOŚP w PRASZCE

OSP w Praszce zabezpieczyła ognisko i pokaz sztucznych ogni organizowane w okolicach kortu Spółdzielni Mieszkaniowej w Praszce podczas XIX finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Druhny MDP (Anna Hadryś, Katarzyna Czechowicz, Patrycja Głąb, Patrycja Nowak) przygotowywały wędlinę na ognisko. Strażacy ratownicy (Marian Bilski, Janusz Jarząb, Łukasz Bilski, Rafał Kramza Marcin Bartela, Tomasz Kaczmarek, Damian Środa) zabezpieczali ognisko i pokaz sztucznych ogni, a także zagasili ognisko oraz i niewypalone petardy. Więcej informacji na stronie www.wosp.praszka.pl.

 

8 stycznia - sobota

Zebranie Zarządu OSP w PRASZCE

Uchwałą 01/11 Zarządu OSP w Praszce do naszej organizacji (w oparciu o deklarację członkowską) zostały przyjęte następujące osoby:
- Do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej - Joanna Bąk
- W skład członków czynnych OSP - Piotr Krych
- W skład członków wspierających OSP - Tomasz Krawczyk

1 stycznia - sobota

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

W godzinach południowych doszło do ulotnienia się gazu w budynku wielorodzinnym na ulicy Fabrycznej. Ewakuowano mieszkańców klatki i zabezpieczono miejsce akcji. Nie stwierdzono żadnego zadymienia lub pożaru i wietrzono pomieszczenia. Po przybyciu JRG Olesno dokonano pomiaru detektorem wielogazowym, który nie wskazał gazów niebezpiecznych.