ARCHIWUM - ROK 2010

Pożary
20
Wypadki drogowe
7
Akcje powodziowe
11
Rat. Chemiczne
1
Wichury
2
Inne
4
Fałszywe alarmy
3
Razem
48

31 grudnia

POŻAR w PRASZCE

O godz. 20:00 doszło do zapalenia sadzy kominowej w budynku jednorodzinnym na ul. Kilińskiego. Jednostka zabezpieczyła budynek, a po przybyciu JRG Olesno stłumiono pożar za pomocą sita kominowego.

25 grudnia

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Praszce życzy wszystkim mieszkańcom Praszki i okolic, naszym członkom honorowym i wspierającym, Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej i w szczególności strażakom ratownikom zdrowych i spokojnych Świąt oraz szczęśliwego Nowego Roku 2011.

GRUDZIEŃ

Pod koniec roku strażacy z OSP w Praszce tradycyjnie roznoszą kalendarze strażackie na następny rok. Tegoroczna akcja to wprowadzenie zwyczaju do nowych domów jednorodzinnych i na osiedle bloków Mickiewicza, MC Skłodowskiej i Listopadowa. Zachęcamy Mieszkańców Praszki do odebrania kalendarza strażackiego i zwracamy się o pomoc dla realizacji naszych celów statutowych.

22 grudnia

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

O godz. 14:50 zalarmowano o uwięzionym mieszkańcu w budynku wielorodzinnym przy ul. Fabrycznej. Na miejscu nie było żadnego zadymienia lub pożaru, pomimo tego mieszkający tam mężczyzna nie okazywał znaku życia. Fakt zamkniętych drzwi od wewnątrz i włączone urządzenia RTV przemawiały za tym, że lokator jest w środku. Po dłuższej chwili strażacy zauważyli mężczyznę w oknie. Po zezwoleniu na wyważenie drzwi - strażacy weszli do środka i przekazali do prowadzenia czynności przez Policję.

20 grudnia

WYPADEK w STROJCU

O godz. 14:15 zaalarmowano o wypadku na dordze krajowej 42 między miejscowościami Strojec i Praszka. Wskutek ciężkich warunków drogowych samochód ciężarowy zjechał z jezdni i zatrzymał sie w rowie. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia kierując ruchem drogowym i rozpoczęli działania mające na celu uwolnienie samochodu.

13 grudnia

POŻAR w PRZEDMOŚCIU

O godz. 10:30 zaalarmowano o zadymieniu w piwnicy budynku mieszkalnego na ul. Równoległej w Przedmościu. Do zadymionego pomieszczenia strażacy weszli w aparatach ochrony dróg oddechowych i zgasili pożar drewna opałowego. Wśród mieszkańców nie było poszkodowanych i zaczadzonych. Do wentylacji pomieszczeń użyto wentylatora oddymiającego. Zabezpieczenie budynku trwało do godz. 12:00.

13 grudnia

POŻAR w PRASZCE

W nocy z niedzieli na poniedziałek jednostka została zadysponowana do zadymienia w budynku jednorodzinnym na ul. Niemcewicza. Spaleniu uległa potrawa mięsna przygotowywana przez mieszkańca. Strażacy zabezpieczyli kuchnię i zorganizowai oddymienie budynku przez otwarcie okien. Żaden z domowników nie doznał zaczadzenia jak również innych obrażeń. W akcji uczestniczyły: OSP Praszka, oficer operacyjny JRG w Oleśnie i Policja.

11 grudnia

POŻAR w PRASZCE

O godz. 20:35 zaalarmowano o zadymieniu w budynku wielorodzinnym przy ul. Skłodowskiej. Przybyli na miejsce strażacy zabezpieczyli mieszkanie, gdzie doszło do zapalenia podłogi od niedopałka papierosowego. W mieszkaniu przebywały 2 osoby, żadna z nich nie odniosła szkody. W akcji uczestniczyły 3 zastępy KRSG: OSP Praszka, OSP Kowale, JRG Olesno; oraz Policja.

8 grudnia

ZEBRANIE ZOMG ZOSP RP

W zebraniu Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej uczestniczyli przedstawiciele Zarządu naszej OSP. Podczas zebrania zatwierdzono daty Walnych Zebrań Sprawozdawczo-Wyborczych w OSP na terenie naszej gminy. Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wybocze naszej organizacji odbędzie się w dniu 12 lutego 2011r o godz. 15:00 w naszej strażnicy a delegatami Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP będą dh Jarosław Tkaczyński, dh Zygmunt Chwaliński i Komendant Miejsko-Gminny Ochrony przeciwpożarowej dh Waldemar Przybyła. Ustalono również że Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze odbędą się 12 czerwca 2011r. o godz.14:00 na stadionie w Praszce a organizatorem zawodów będzie ZOSP NEAPCO Europe. Więcej wiadomości dot. zebrania na stronie Zarządu www.zosp.praszka.pl

3 grudnia

POŻAR w PRASZCE

O godz. 23:00 zaalarmowano o zadymieniu i płomieniach na ulicy Warszawskiej. Pomimo wsparcia partolu Policji nie udawało się zlokalizować pożaru. Dodatkowo sprawdzono zabudowania na ul. 3 Maja. Przy drugiej kontroli zabudowań na ul. Warszawskiej strażacy wypatrzyli płomień i dym, które były skutkiem wypalania odpadów. Strażacy zagasili ogień, a sprawą zajęła się Policja.

3 grudnia

KOLIZJA DROGOWA w ROZTERKU

Od godz. 20:00 sekcja ratownictwa technicznego (GLBA 1/8+Rt Mercedes Benz) zabezpieczała kolizję drogową w miejscowości Rozterk. Strażacy odłączyli akumulatory i zbiornik gazu, kierowali ruchem dorgowym, a po sporządzeniu dokumentacji przez Policję usunęli samochody z jezdni. Podczas zdarzenia poszkodowana została 1 osoba, której pomocy udzielił zespół karetki pogotowia. W zdarzeniu uczestniczył zastęp OSP Praszka i JRG Olesno.

27 listopada

ZEBRANIE ZARZĄDU OSP

O godz. 18:00 odbyło się Zebranie Zarządu OSP. Obowiązki związane z funkcją gospodarza pełni Prezes OSP.

22 listopada

ZMIANA W SKŁADZIE ZARZĄDU OSP

Druh Marian Bilski zrezygnował z funkcji Gospodarza OSP w Praszce. Jednocześnie wyraża wolę pozostania członkiem Zarządu i nadal pełni funkcję Wiceprezesa Naczelnika OSP w Praszce.

11 listopada

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

W organizowanych przez władze Gminy uroczystościach udział weźmie poczet sztandarowy OSP Praszka. Zbiórka pocztów sztandarowych o godz. 14:30 przed Urzędem Miejskim w Praszce.

10 listopada

Ośrodek szkolenia przy Komendzie Wojewódzkiej PSP w Opolu zorganizował test zaliczenia komory dymowej dla strażaków OSP. Naczelnik wyznaczył następujących strażaków do zaliczenia: Artur Szczepański, Damian Cierpucha, Damian Środa, Rałał Kramza. Wszyscy zaliczyli testy komory dymowej pozytywnie. 

30 października

ZBIÓRKA MDP

O godz. 18:00 odbyła się zbiórka MDP, którzy brali udział w Akcji STOP POWODZIOM - organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Sekretarz zebrał dane dotyczące prac i działań strażaków w tym dniu. Z danych wynika, że w organizacji i prowadzeniu akcji pomagało 23 członków naszej organizacji. W chwili obecnej Naczelnik i Sekretarz OSP prowadzą starania dotyczące pozyskania sprzętu od fundacji WOŚP.

30 października

WYPADEK w PRASZCE

O godz. 16:45 zaalarmowano o kolizji drogowej na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i  Kościuszki. Kierujący samochodem OPEL nie ustąpił pierwszeństwa, skutkiem było zderzenie z samochodem SEAT. Żaden z uczestników zdarzenia nie ucierpiał.  

30 października

FAŁSZYWY ALARM w PRASZCE

O godz. 14:55 zaalarmowano o pożarze w budynku wielorodzinnym na ul. Mickiewicza. Wyjazd jednostki odwołano, gdyż mieszkańcy opanowali zadymienie w kuchni. 

30 października

POŻAR w PRASZCE

O godz. 13:20 zaalarmowano o palących się odpadach przy ul. Skłodowskiej.

23 października

PRZEGLĄD TECHNICZNY

Na przeglądzie technicznym obecni byli przedstawiciele KP PSP w Oleśnie i ZOMG ZOSP RP w Praszce. Komisji przewodniczył Komendant Miejsko-Gminny Ochrony Przeciwpożarowej Waldemar Przybyła. Podczas kontroli obecny był Naczelnik OSP i ryczałtowi kierowcy-mechanicy.

16 października

MANEWRY POŻARNICZE

W leśnictwie Siedem Źródeł (gmina Olesno) przeprowadzone zostały powiatowe ćwiczenia jednostek Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Nasza Jednostka razem z OSP Kowale i OSP Strojec reprezentowały gminę Praszka.

16 października

FAŁSZYWY ALARM w PRASZCE

O godz. 2:25 zaalarmowano o zadymieniu w budynku mieszkalnym przy ul. Mickiewicza 26. Mieszkańcy klatki wezwali pomoc w celu wejścia do mieszkania, gdzie podejrzewano pożar. Po zbadaniu miernikiem wielogazowym, okazało się że odczuwalny zapach nie pochodzi od pożaru. Po dokładnym sprawdzeniu pomieszczeń i otoczenia wykluczono zaistnienie pożaru i stwierdzono że bezpośrednią przyczyną zadymienia był przypalony garnek.

6 października

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

O godz. 10:44  zaalarmowano o zasłabnięciu osoby na ul. Kilińskiego. Do zdarzenia zadysponowano samochód z zestawem ratownictwa medycznego. Po przybyciu na miejsce okazało się, że poszkodowanemu pomocy udziela już lekarz z pobliskiego ośrodka zdrowia.

5 października

MANEWRY POŻARNICZE

O godz. 11:00 w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Praszce zauważono pożar w pomieszczeniu piwniczym. Przeprowadzona zostaje akcja ewakuacyjna uczniów i zawiadomienie Straży Pożarnej. W ćwiczeniach pożarniczych biorą udział jednostki Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego z terenu gminy - OSP Praszka, OSP Kowale, OSP Strojec.

25 września

FESTYN w SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3

Z okazji festynu przeprowadzony został pokaz umiejętności pożarniczych Kobiecej Drużyny Pożarniczej i jednocześnie ćwiczenia praktyczne na sprzęcie.

24 września

Zbiórka Kobiecej Drużyny Pożarniczej w celu przygotowania do pokazu o godz. 17:00.

23 września

DYŻURY W KAŻDY CZWARTEK

Sekretarz OSP w Praszce wprowadza dyżur biura OSP w Praszce w każdy czwartek od godz. 18:00. W tym czasie załatwiane będą sprawy formalne z członkami OSP: Wydawanie zaświadczeń, Wydawanie i wpisy do legitymacji OSP, Wypisywanie zgłoszeń i rejestracja w ewidencji, Przyjmowanie zamówień i zapotrzebowania mundurowego, Przyjmowanie spraw i wniosków do Zarządu OSP, oraz wszystkie inne sprawy wymagające obiegu formalnego. W pozostałe dni robocze Sekretarz pracuje wg potrzeb.

21 września

POŻAR w PRASZCE

O godz. 7:00 zaalarmowano o pożarze w budynku wielorodzinnym przy ul. Skłodowskiej 5. Do zadymionego mieszkania na poziomie parteru strażacy OSP Praszka i OSP Kowale udali się w aparatach oddechowych i nie znaleźli osób przebywających w środku. Pożar opanowano a miejsce zdarzenia zabezpieczono.

20 września

POŻAR w PRZEDMOŚCIU

O godz. 19:30 zadysponowano do Pożaru samochodu w polach za miejscowością Przedmość. Samochód Daewoo spłonął razem z kierującym.  W akcji uczestniczyły 3 zastępy Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego: OSP Praszka, OSP Kowale, PSP Olesno oraz jednostka OSP Przedmość.

12 września

Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze odbyły się na boisku sportowym w Strojcu.
Wyniki Drużyn Pożarniczych OSP w Praszce:

Kobieca Drużyna Pożarnicza - Grupa C  -  2 miejsce
Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza - 3 miejsce
Męska Drużyna Pozarnicza - Grupa A  -  9 miejsce
 

>> ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZAWODÓW <<

11 września

Zbiórka Drużyn Pożarniczych organizowana przez Naczelnika OSP w Praszce - Mariana Bilskiego.

11 września

Kurs ratownictwa technicznego w KP PSP w Oleśnie. Naczelnik OSP w Praszce uzyskał zgodę Komendanta Gminnego na skierowanie dwóch strażaków ratowników. Przez kolejne 3 soboty strażacy Janusz Jarząb i Damian Środa będą uczestniczyć w szkoleniu.

10 września

Zbiórka Drużyn Pożarniczych startujących w gminnych zawodach sportowo-pożarniczych organizowana przez Naczelnika OSP w Praszce - Mariana Bilskiego.

9 września

Zbiórka Chłopięcej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej (poniżej 16 lat) organizowana przez Opiekuna MDP w Praszce - Łukasza Bilskiego - o godz. 17:30 w strażnicy OSP w Praszce.

8 września

Zbiórka Chłopięcej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej (poniżej 16 lat) organizowana przez Opiekuna MDP w Praszce - Łukasza Bilskiego.

7 września

Zbiórka Drużyn Pożarniczych startujących w gminnych zawodach sportowo-pożarniczych - Grupa A (Mężczyźni powyżej 16 lat), Grupa C (Kobieca Drużyna Pożarnicza - powyżej 16 lat). Zbiórka organizowana przez Naczelnika OSP w Praszce - Mariana Bilskiego.

6 września

Zbiórka Chłopięcej Drużyny MDP (poniżej 16 lat). Zbiórka organizowana przez opiekuna Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej druha Łukasza Bilskiego.

3 września

Zbiórka Dziewczęcej Drużyny MDP (poniżej 16 lat) o godz.18:00 w strażnicy OSP w Praszce. Niestety nie udało się zorganizować tej drużyny do zawodów.

23 sierpnia

SZKOLENIE - Pokazy strażackie

Z okazji festynu na Rodzinnych Ogródkach Działkowych RELAX w Praszce przeprowadzony został pokaz ratownictwa drogowego - jednocześnie ćwiczenia o charakterze szkoleniowym.

 

 

20 SIERPNIA - piątek

ZBIÓRKA dla STRAŻAKÓW RATOWNIKÓW

Zbiórka miała na celu przygotowanie sekcji do pokazu ratownictwa drogowego organizowanego z okazji festynu.

 

17 SIERPNIA - wtorek

ZBIÓRKA dla STRAŻAKÓW RATOWNIKÓW

Zbiórka miała na celu przygotowanie sekcji do pokazu ratownictwa drogowego organizowanego z okazji festynu.

11 SIERPNIA - środa

POWIADOMIENIA SMS

Zarząd OSP w Praszce korzystając z dotacji MSWiA dla KSRG zakupił dla jednostki terminal GSM DTG-53 współpracujący ze stacją obiektową DSP-52. Wszyscy strażacy ratownicy uprawnieni do uczestniczenia w akcji ratowniczo-gaśniczej są powiadamiani SMS-em o dyspozycji jednostki z Powiatowego Stanowiska Kierowania oraz alarmowaniu z OSP w Praszce.

4 sierpnia  środa

POGRZEB Druha SYLWESTRA KAPUŚCIKA

Licznie zgromadzona brać strażacka pożegnała naszego zasłużonego kompana. Druh Sylwester służył pożarnictwu 40 lat i był świadkiem historii naszej OSP, która w owych czasach przodowała wyposażeniem, wyszkoleniem i sprawnością strażaków. Wspominając zaangażowanie Druha Sylwestra - Honorowy Komendant Adam Bilski mówi, że zawsze można było na Nim polegać.

3 sierpnia - wtorek

KONTROLA GOTOWOŚCI BOJOWEJ

W godzinach południowych dowódcy JRG z Olesna przeprowadzili Kontrolę w naszej jednostce.

30 lipca - piątek

ZBIÓRKA DRUŻYN POŻARNICZYCH

Na godz. 18:00 Naczelnik OSP zarządził zbiórkę wszystkich drużyn Grupy A (męskie i żeńska).

23 lipca - piątek 

ZBIÓRKA DRUŻYN POŻARNICZYCH

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza i Grupa A (męska). Zbiórka o godzinie 18:00.

22 lipca - czwartek 

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRZEDMOŚCIU

Na terenie zakładu dystrybucji gazu propan - butan doszło do awarii uszczelki w separatorze, czego skutkiem było rozszczelnienie autocysterny. Strażacy podjeli działania w celu uszczelnienia wycieku, zabezpieczania cysterny prądami wody oraz zabezpieczenia terenu kurtynami wodnymi. Wobec nieudanych prób zatrzymania wycieku podjęto działania w celu kontrolowania rozprzestrzeniania się gazu, a zwłaszcza zabezpieczenia miasta Praszka.

21 lipca - środa

WYPADEK w PRASZCE

Od godz 5:00 na ul. Gorzowskiej strażacy zabezpieczali miejsce kolizji dwóch samochodów ciężarowych. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, kierowanie ruchem na drodze krajowej 42,45 i na zastosowaniu materiałów sorpcyjnych do neutralizacji oleju hydraulicznego, który wyciekł z naczepy.

17 lipca - sobota

POŻAR w PRASZCE

Od godz 12:30 na ul. Sportowej strażacy gasili palącą się trawę. Pożar mógł być wywołany przez zerwaną sieć elektryczną. Do akcji zadysponowano samochód ratowniczy MERCEDES BENZ GLBA 1/8+Rd

12 lipca - poniedziałek

ZBIÓRKA MDP

W Poniedziałek o godz. 18:00 odyła się zbiórka Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

9 lipca - piątek

WYPADEK w PRASZCE

Strażacy zabezpieczali miejcse zdarzenia (Plac Grunwaldzki) i usuwali pozostałości po kolizji samochodu marki Opel z rowerzystką. Poszkodowaną rowerzystkę zespół karetki pogotowia przewiózł do szpitala w Oleśnie. Do zdarzenia zadysponowano samochód ratownictwa drogowego Mercedes Benz.

4 lipca - niedziela

STOP POWODZIOM

Strażacy Naszej jednostki pomagali w organizacji akcji a Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza towarzyszyła wolontariuszom Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzięki szczodrości ofiarodawców udało się uzbierać kwotę 13 300 zł (zaokr.) - jest to najwyższy wynik w województwie!

30 czerwca - środa

ZBIÓRKA SZKOLENIOWA

Na szkoleniu strażacy doskonalili umiejętność chodzenia po drabinie na samochodzie IFA. Dodatkowo poznawali sposoby prowadzenia akcji ratowniczych na wysokościach.

23 czerwca - sobota

ZBIÓRKA

Strażacy pomagali w zorganizowaniu Biesiady Świętojańskiej. Ułożyli trzon i zabezpieczali ognisko. Wykonywali dodatkowe prace związane z organizacją imprezy.

19 czerwca - sobota

ZBIÓRKA

O godz. 19:30 odbyła się zbiórka MDP i KDP

12 czerwca - sobota

WYJAZD NA ZAWODY W JAWORZNIE

Wyjazd Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej na Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze Gminy Rudniki do Jaworzna w celach organizacyjno-szkoleniowych.

2 czerwca - środa

WYPADEK w ZDZIECHOWICACH

Ok godz. 16:00 zaalarmowano o wypadku samochodowym na trasie Krzyżanowice-Zdziechowice w gminie Gorzów Śląski. Kierujący samochodem marki BMW zjechał z jezdni po czym uderzył w przydrożne drzewo. Na miejsce akcji przybyły 3 zastępy Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego: OSP Praszka, OSP Gorzów Śląski, JRG Olesno, oraz 2 zespoły ratownicze z ZOZ Olesno (Karetka Pogotowia z Praszki i Karetka Pogotowia z Olesna). Poszkodowanym 4 osobom nie zagraża niebezpieczeństwo utraty życia.

 

29 maja - sobota

Na festynie organizowanym przez Przedszkole nr 2 w Praszce nasza jednostka zaprezentowała sprzęt pożarniczy. Najciekawszą atrakcją był pokaz ratownictwa technicznego na samochodzie osobowym.

 

26 maja - środa

FAŁSZYWY ALARM w PRASZCE

Przed północą strażacy zostali zaalarmowani o pożarze kontenera na śmieci przy ul. MC Skłodowskiej 1. Po przybyciu na miejsce nie stwierdzono pożaru, dodatkowo razem z Policją sprawdzano okolice, jednak nie zlokalizowano pożaru. Fałszywy alarm zakwalifikowano jako złośliwy. Zgłaszający poproszony o dane osobowe śmiał się. Za złośliwe wezwanie straży pożarnej po ustaleniu jego tożsamości zgłaszający może oczekiwać odpowiedzialności karnej.

26 maja - środa

POŻAR w PRASZCE

Po północy strażacy ugasili dwa kontenery na śmieci znajdujące się przy ul. Listopadowej 15 oraz składowisko śmieci przy ulicy Mickiewicza 26.

21 maja - piątek 

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

Ok godz. 12:00 strażacy wypompowywali wodę z piwnicy budynku mieszkalnego przy ul. Warszawskiej

20 maja - czwartek 

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

Od godz. 15:35 strażacy wypompowywali wodę z piwnicy budynku mieszkalnego przy ul. Kaliskiej

20 maja - czwartek 

Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze w miejscowości Strojec planowane na sobotę 22 maja o godz. 14:00 zostały odwołane z powodu powodzi.

20 maja - czwartek 

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

Od godz. 9:40 strażacy wypompowywali wodę z piwnicy budynku mieszkalnego przy ul. Słonecznej

20 maja - czwartek 

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

Od godz. 8:20 strażacy wypompowywali wodę z budynku mieszkalnego przy ul. Kaliskiej

20 maja - czwartek 

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

Od godz. 6:50 strażacy wypompowywali wodę z budynku mieszkalnego przy ul. Warszawskiej

19 maja - środa

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

Od godz. 20:15 strażacy wypompowywali wodę z budynku mieszkalnego przy ul. Kaliskiej

19 maja - środa

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

Od godz. 7:40 strażacy wypompowywali wodę z zalanej piwnicy przy ul. Senatorskiej.

18 maja - wtorek

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

Od godz. 10:30 drugi zastęp OSP w Praszce dołączył do prowadzenia działań przeciwpowodziowych, które trwały do godz. 18:00. Strażacy pozostają w ciągłej gotowości operacyjnej.

 

18 maja - wtorek

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

Od godz. 7:30 Strażacy OSP w Praszce uczestniczyli w akcji przeciwpowodziowej na zalanej Drodze Krajowej 45 - ul. Wodna.

17 maja - poniedziałek

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

Ok godz. 18:30 strażacy OSP Praszka zostali wezwani do usuwania podtopień w pomieszczeniach piwnicznych w bloku mieszkalnym ul. Listopadowa 20

 

17 maja - poniedziałek

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w PRASZCE

Ok godz. 16:30 strażacy OSP Praszka zostali wezwani do usuwania wody z zalanej piwnicy na ul. Warszawskiej.

17 maja - poniedziałek

W Urzędzie miejskim wstępnie zgłoszono Młodzieżową Drużynę Pożarniczą do startu w Zawodach Sportowo-Pożarniczych, które odbędą się w Strojcu. W skład drużyny wchodzą: Agnieszka Molska, Katarzyna Owczarek, Mateusz Kulig, Adrian Dzikowski, Natalia Kolman, Malwina Lembryczak, Aneta Borgoń, Maciej Ślusarek Bartosz Kalinowski, Konrad Krzanowski oraz Radosław Kaczmarek.

16 maja - niedziela

POWALONE DRZEWO  w PRASZCE

Od godz. 23:00 strażacy usuwali powalone drzewo na ulicy 3 maja.

14 maja - piątek

W Piątek 14 maja o godz. 18:00 odbyła się zbiórka organizacyjna dla chętnych do wstąpienia do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Uda się zebrać 10 osobową drużynę w wieku 0-16 lat i zaczynamy przygotowania do zawodów sportowo-pożarniczych w Strojcu.

9 maja - niedziela

POŻAR  w PRASZCE

Ok godz. 18:00 zaalarmowano o pożarze budynku mieszkalnego na ul. Senatorskiej w Praszce. Do akcji zadysponowano wszystkie siły Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego z gminy Praszka oraz Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą z PSP Olesno.

 

7 maja - piątek

Nasz Członek Honorowy a zarazem Honorowy Naczelnik OSP w Praszce i Honorowy Komendant Miejsko-Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Adam Bilski na uroczystej sesji Rady Miejskiej w Praszce otrzymał z rąk Burmistrza Praszki Jarosawa Tkaczyńskiego tytuł Honorowego Obywatela Miasta Praszka.

3 maja - poniedziałek

Święto Strażaka obchodzone było w naszej jednostce w przededniu Święta Św. Floriana - patrona strażaków. Uroczysta Msza Św. odbyła się o godz. 16:00 w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Praszce. Po defiladzie odznaczono Honorowego naczelnika OSP w Praszce druha Adama Bilskiego odznaką za wysługę 60 lat. Dekoracji dokonali Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie st. kpt. Czesław Noga, Burmistrz Praszki Jarosław Tkaczyński oraz członek Zarzadu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Praszce druh Antoni Polak.

2 maja - niedziela

POŻAR BALI SŁOMY w KOWALACH

Od godz. 18:00 do godz. 20:00 strażacy OSP Praszka, OSP Kowale i JRG Olesno zabezpieczali pożar ok 170 bali słomy w miejscowości Kowale.

30 kwietnia - piątek

WYRWA W DRODZE - PRASZKA

W Drodze Krajowej DK 42 na wysokości sklepu Biedronka zauważono wyrwę. Zadysponowano strażaków czekających w gotowości w remizie. Z uwagi na natężenie ruchu przy domach handlowych prowadzone działania polegały na kierowaniu ruchem drogowym. Ponadto zmieniono organizację ruchu tak aby samochody osobowe jechały przez centrum miasta.


24 kwietnia - sobota

O godz. 18:00 w strażnicy OSP w Praszce odbyła się zbiórka Drużyn Pożarniczych naszej jednostki.
 

24 kwietnia - sobota

POŻAR SUCHEJ TRAWY w PRASZCE

Ok godz. 16:40 zaalarmowano o pożarze suchej trawy na ul. Powstańców Śląskich. Do pomocy w zdarzeniu zadysponowano jednostkę OSP Kowale.
 

24 kwietnia - sobota

Nasi druhowie uczestniczyli w VI Ogólnopolskiej Pielgrzymce Strażaków na Jasną Górę


24 kwietnia - sobota

POCHYLONE KONARY w BRZEZINACH

Od godz. 13:45 do 16:00 strażacy usuwali pochylone konary w miejscowości Brzeziny. Do miejscowego zagrożenia zadysponowano samochód drabinę IFA SD 30
 

23 kwietnia - piątek

Poczet sztandarowy OSP w Praszce uczestniczył w uroczystości pogrzebowej. Druh Marian Pychyński był naszym członkiem wspierającym od 1995r. Brać strażacka łączy się w bólu z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi.
 

22 kwietnia - czwartek

W godzinach 16:00 - 20:00 Powiatowe Stanowisko Kierowania prowadziło sprawdzenie systemu alarmowego w całym powiecie oleskim. Próbny alarm w naszej jednostce załączono o godz. 18:55.
 

20 kwietnia - wtorek

O godz. 17:00 zorganizowano zbiórkę. Pierwsze przymiarki do gminnych zawodów sportowo-pożarniczych w Strojcu - 22.05.2010. Dodatkowo porządkowano teren za strażnicą.
 

20 kwietnia - wtorek

 

POŻAR w PRASZCE

We wtorek od godz. 15:30 do 16:30 strażacy gasili płonące nieużytki na ul. Powstańców Śląskich. Strażacy zbudowali linię gaśniczą i czerpali wodę z rzeki Wyderki używając motopompy pływającej NIAGARA.

18 kwietnia - niedziela

POŻAR w  PRASZCE

O godz. 20:54 zaalarmowano o pożarze kontenera na śmieci na ul. Obrońców Pokoju. Strażacy na miejsce przybyli samochodem GCBA JELCZ i wykonali działania gaśnicze.

18 kwietnia - niedziela

W Niedzielę 18.04.2010r. o godz. 14:00 w hołdzie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Lechowi Kaczyńskiemu i jego małżonce załączono syreny alarmowe. Syrena ogłosiła początek uroczystości pogrzebowych Pary prezydenckiej.

18 kwietnia - niedziela

POŻAR w  PRASZCE

O godz. 11:34 zaalarmowano o zadymieniu w piwnicy i na klatce schodowej w budynku wielorodzinnym na ul. M.C. Skłodowskiej 5 w Praszce. Strażacy OSP Praszka zagasili mały pożar w kuchni, który zaistniał podczas przygotowania posiłku.

17 kwietnia - sobota

W Sobotę 17.04.2010r. o godz. 8:56 załączono syreny alarmowe. Akcja miała na celu hołd dla ofiar Katastrofy Samolotu Rządowego w Smoleńsku.

15 - 17 kwietnia

W dniach 15-17 kwietnia w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie Zarząd Główny ZOSP RP z ramienia Zarządu Krajowego Kolegium Sędziów Zarządu Głównego Związku OSP RP przeprowadził kurs sędziów zawodów sportowo-pożarniczych dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. W zgrupowaniu uczestniczył druh Sekretarz naszej OSP - członek Wojewódzkiego Kolegium Sędziów województwa opolskiego - Sędzia Łukasz Bilski.

11 kwietnia - niedziela

O godz. 12:00 Strażacy OSP Praszka dwuminutowym sygnałem alarmowym oddali hołd Prezydentowi Rzeczpospolitej Polskiej Lechowi Kaczyńskiemu i innym ofiarom katastrofy lotniczej, która zdarzyła się w dn. 10.04.2010 w Smoleńsku (Federacja Rosyjska)

10 kwietnia - sobota

NOWY NACZELNIK OSP w PRASZCE

Uchwałą nr 3/10 Zarządu OSP w Praszce następuje Przekazanie funkcji Naczelnika OSP w Praszce przez druha Janusza Jachymskiego na rzecz druha Mariana Bilskiego. Jednocześnie funkcja gospodarza OSP pełniona dotąd przez Mariana Bilskiego nie jest obsadzona, co jest zgodne ze statutem OSP. Obowiązki gospodarza pełnić będzie Druh Wiceprezes Naczelnik Marian Bilski.

 

9 kwietnia - piątek

WYPADEK w  NOWEJ WSI

O godz. 8:29 zaalarmowano o wypadku samochodowym na drodze wojewódzkiej 487 między miejscowościami Nowa Wieś i Zdziechowice w Gminie Gorzów Śląski
Kierujący samochodem Volkswagen Golf zjechał z jezdni i uderzył w przydrożne drzewo. Pomimo reanimacji prowadzonej przez Zespół Reanimacyjny Karetki Pogotowia poszkodowany zmarł. Do godz. 11:30 objazd prowadzony był przez drogi krajowe 42 i 45 przez Praszkę. Do akcji zadysponowano samochód OSP Praszka Mercedes-Benz GLBA 1/8+RD. Do pomocy przybył zastęp JRG Olesno samochodem Renault Mascott SLRT +BM 0,8/0,9.

 

8 kwietnia - czwartek

PLAMA OLEJU w PRASZCE

Od godz. 21:45 do 22:00 strażacy OSP w Praszce usuwali plamę oleju na ul. Słowackiego. Do zdarzenia wyjechała sekcja samochodem Mercedes-Benz GLBA 1/8 + RD

26 marca - piątek

POŻAR w PRASZCE

Ok godz. 23:00 zaalarmowano do pożaru traw przy ulicy M.C. Skłodowskiej. Do akcji ponownie zadysponowano samochód GCBA Jelcz.

26 marca - piątek

POŻAR w PRASZCE

Ok godz. 22:00 zaalarmowano do pożaru traw przy ulicy M.C. Skłodowskiej. Do akcji zadysponowano samochód GCBA Jelcz. W akcji debiutowali nowo przeszkoleni strażacy ratownicy naszej OSP.

13 - 21 marca

Przez 2 weekendy Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie przy pomocy naszej koordynator ds. ratownictwa medycznego organizowała w naszej jednostce kurs szeregowców OSP dla gmin Gorzów Śląski i Praszka. W pierwszym tygodniu wykładano teorię a w następnym wykonywano ćwiczenia praktyczne po czym szkolenie zakończono egzaminem. Jednocześnie przeprowadzono szkolenie uzupełniające dla druhów przeszkolonych przed 2004r.

19 marca - piątek

MIEJSCOWE ZAGROŻENIE w Praszce

Na ulicy Kościuszki zabezpieczono rozlaną plamę oleju.

19 marca - piątek

Burmistrz Praszki przy pomocy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie oraz Komendanta Miejsko-Gminnego Ochrony Przeciwpożarowej w Praszce zorganizował gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, które odbyły się w Miejskim Domu Kultury w Praszce o godz. 10:00.

Gratulacje dla naszej druhny Patrycji Kulczyńskiej, która zajęła 2 miejsce w grupie III ustępując zaledwie 1 punktem zwycięzcy.
Patrycja będzie reprezentowała naszą jednostkę na szczeblu powiatowym turnieju.

 

WYNIKI TURNIEJU:

GRUPA II - Szkoły Gimnazjalne Grupa III - Szkoły Ponadgimnazjalne
1. Szymon Wąsiński 1. Krzysztof Kowalek
2. Adrian Grzebiela 2. Patrycja Kulczyńska
3. Grzegorz Mysiura 3. Tomasz Pawelec

 

18 marca - czwartek

O godzinie 16:00 odbyła się ZBIÓRKA w naszej remizie. Ze sprzętem w naszej jednostce zapoznał nowych członków MDP i OSP druh Marian Bilski. Głównym celem spotkania było przygotowanie strażaków uczestniczących w kursie szeregowców do ćwiczeń bojowych.

24 lutego - sobota

Po godzinie 1:00 w Bloku przy ul. Listopadowej 15 zabezpieczono i oddymiono klatkę schodową. Prawdopodobną przyczyną zapalenia donicy był niedopałek papierosa. Przypominamy, że palenie tytoniu w klatkach schodowych budynków wielorodzinnych jest zabronione!

13 lutego - sobota

Walne zebranie sprawozdawcze za 2009r. odbyło się w naszej organizacji według planu. Jednym z ważniejszych punktów zebrania było przyjęcie rezygnacji z pełnienia funkcji Naczelnika OSP przez druha Janusza Jachymskiego.

4 lutego - wtorek

ZABAWA STRAŻACKA w naszej OSP

Z okazji ferii zimowych zorganizowaliśmy zabawę strażacką dla młodzieży.

23 stycznia - sobota

Pożar w miejscowości ROZTERK

O godzinie 18:30 zaalarmowano o pożarze domu mieszkalnego. Na miejsce akcji wysłaliśmy 2 zastępy OSP Praszka. Wejście do drewnianego budynku możliwe było tylko w aparatach oddechowych. W budynku nikt nie przebywał. Akcja trwała do godz. 21:30