W dniu 07.09.2014 r. odbyły się dożynki wojewódzkie w Starych Siołkowicach. Gminę Praszka reprezentowało sołectwo Lachowskie, które ten przywilej otrzymało dzięki wygranemu konkursowi gminnemu na najpiękniejszą koronę żniwną jaki odbył się 16.08.2014 r. w Wygiełdowie. Ten historyczny wyjazd naszej 20 osobowej grupy wraz z koroną był wielką satysfakcją dostarczając jednocześnie wrażeń i spostrzeżeń, które są nie do przecenienia pod kątem wykorzystania tego doświadczenia. Wśród nich najważniejsza to organizacja tej uroczystości, w którą zaangażowano wiele służb, poświęcono wiele szczegółowej uwagi twórczej - była prawie perfekcyjna. Poczynając od naszego wyjazdu, który był właściwie i w odpowiednim czasie przygotowany przez naszą gminę (transport), poprzez świetnie zorganizowany dojazd, identyfikację poszczególnych grup reprezentacyjnych, uroczystość kościelną aż po galę dożynkową.

Przemieszczenie korowodu z kościoła odbyło się w oparciu o transport kołowy, gdzie na przygotowanych platformach umieszczono korony oraz delegacje gminne. 3 kilometrowa trasa korowodu stanowiła niezwykłą atrakcję tak dla gości, jak i mieszkańców. Praktycznie każda posesja prezentowała swój dożynkowy pomysł, a atmosfera – nie tylko ze względu na aurę – podkreślała i tworzyła klimat wspaniałego święta rolniczego. Sądzę, że udział delegacji, ich wystrój, barwność korowodu zadowalała także tamtejszych mieszkańców. Główny plac dożynkowy również świetnie zagospodarowany na potrzeby uroczystości. Każda delegacja posiadała swoją rezerwację we wspólnym namiocie i zabezpieczona kulinarnie.

Konkurs koron nie wyróżnił niestety naszego dzieła (oznaczonego nr 20), ale nie mieliśmy powodu do konkurencyjnych obaw. Byliśmy jak równi wśród równych.

Jednakże – w mojej ocenie i nie tylko - cieniem na tej uroczystości, w której biorą udział państwowi przedstawiciele, wojewódzkie władze oraz inni oficjele, a także zagraniczne delegacje, kładzie się brak flagi państwowej, która nie może towarzyszyć hymnowi państwowemu. Z tego powodu mam mieszane uczucia, ponieważ te sytuacje stają się nagminnymi, chociaż tak wiele potrafimy mówić o patriotyzmie.

Niezależnie od powyższego możliwość uczestniczenia w takiej uroczystości powinna skłaniać nie tylko do refleksji, ale stanowić o dumie z powodu prezentowania swojej kultury i regionalnej tradycji. W tym kontekście mieszkańcy sołectwa Lachowskiego spełnili swoją rolę godnie reprezentując naszą gminę.

Autor: Zbigniew Brodny

DSCF0030.jpeg